Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά έχω το s820 γύρο στους 4 μίνες οπός μου το στείλανε απο το minideal δεν έχω πειράξει τίποτα στο λογισμικό του. χθες ενώ φόρτιζε το έβγαλα απο την μπριζα για να μιλήσω στο τηλ και το ξανά έβαλα να φορτίζει, πήγα να το πάρω μετά και ήταν σβηστό και από τότε έσβησε και δεν ξανά ανοίγει, έχει παρουσιαστεί σε κάποιον τετιο περιστατικό? πιστεύω ότι έχει εγγύηση .αξίζει να το στείλω κινά?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Όταν το βάζεις να φορτίσει κάνει τίποτα; Με παρατεταμένο πάτημα του power & vol+ ή/και vol- κάνει τίποτα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχω το s820 γύρο στους 4 μίνες οπός μου το στείλανε απο το minideal δεν έχω πειράξει τίποτα στο λογισμικό του. χθες ενώ φόρτιζε το έβγαλα απο την μπριζα για να μιλήσω στο τηλ και το ξανά έβαλα να φορτίζει, πήγα να το πάρω μετά και ήταν σβηστό και από τότε έσβησε και δεν ξανά ανοίγει, έχει παρουσιαστεί σε κάποιον τετιο περιστατικό? πιστεύω ότι έχει εγγύηση .αξίζει να το στείλω κινά?

 

Απάντησε σε αυτό που σε ρώτησε ο φίλος από κάτω.Κάνει τίποτα με power,volume+,volume- ? Γενικά είναι νεκρό το τηλ?Δεν ανάβει ούτε το λαμπάκι που δείχνει οτι φορτίζει? εμένα μου είχαν στείλει από minideal ένα S820 το οποίο ήταν νεκρό.Δεν έκανε τίποτα.Ούτε λαμπάκι άναβε ούτε δόνηση όταν πήγαινα να το ανοίξω.Είχα καταφέρει κ το έφτιαξα τελικά.Πες μας λίγο αυτά που σε ρωτήσαμε για να βρούμε μια λύση

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχω το s820 γύρο στους 4 μίνες οπός μου το στείλανε απο το minideal δεν έχω πειράξει τίποτα στο λογισμικό του. χθες ενώ φόρτιζε το έβγαλα απο την μπριζα για να μιλήσω στο τηλ και το ξανά έβαλα να φορτίζει, πήγα να το πάρω μετά και ήταν σβηστό και από τότε έσβησε και δεν ξανά ανοίγει, έχει παρουσιαστεί σε κάποιον τετιο περιστατικό? πιστεύω ότι έχει εγγύηση .αξίζει να το στείλω κινά?

Τελικά το 820 πρέπει να έχει πολλά κομμάτια προβληματικά,εγώ της γυναίκας μου πάει δεύτερη φορά RMA για το ίδιο πρόβλημα που έχεις και εσύ.Το ξύπνησα με απανωτά φλασαρίσματα αλλα μετά απο λίγες μέρες πάλι τα ίδια .Ζήτησε RMA και περιμένεις κάνα τρίμηνο και έτσι περνά η εγγύηση και στο τέλος μένεις με ένα τούβλο.Εχω πάρει απο Κίνα για την οικογένεια και ένα φίλο 1 A660,1P770, 1 S660, 2 P780,όλα οκ και το προβληματικό ταξιδεμένο S820.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια πολλά καλά Χριστούγεννα. Σχετικά με το s820 που σας είπα ΔενΝ ανταποκρίνεται ούτε Όταν τ βάζωΔ στην πρίζα ούτε Κάπιος λαμπάκι.Δεν έχω δοκιμάσει αυτό που γράψατε με τα πλήκτρα.θα το δοκιμάσω αύριοΠ κ θα σας πω.Παντός μίλησα με το minideal και μ είπαν ότι δεν γίνετε αντικατάσταση.Να τους στείλουμε βιντεο με τι βλάβη κ να στείλω το κινητό στη Κίνα και να το επισκευασουν έχει εγγύηση το πήρα 22 Αυγούστου 14. Το έχει στείλει κάνεις Κίνα;
Link to comment
Share on other sites

Τη τραβηγμένη πιθανότητα να έχει ξεφορτίσει τελείως και ο φορτιστής να μη δουλεύει ώστε να του δώσει ρεύμα και να το φορτίσει την έχεις επιβεβαιώσει, έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ενδεχόμενο αυτό τ έχω δοκιμάσει με τον ίδιο φορτιστή φροντίζω και το honor c που εχω.έχω μετρήσει την μπαταρία είναι καλή έχει 3,75 volt,.θα δοκιμάσω αυτό με τα πλήκτρα διάβασα πιο Πάνο ότι σε κάποιον διορθώθηκε.το έχω πάει σε 2 μαγαζιά για σερβισ μ είπαν ότι αν τ ανοίξουν Δεν θα έχει εγγύηση, είπα θα μιλήσω με Κίνα κ μετα θ τους πω.μ είπαν ότι μπορεί να γίνει αλλά αν θέλει ανταλλακτικό λίγο δύσκολο να βρουν.Πήρα την Lenovo στην Αθηνά περίμενα 15 με 20 λεπτά στο τηλ να μ συνδεσουν με τεχνικό τίποτα απαραδεκτοι

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής έχει καταργηθεί και απαγορεύεται. Παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει των κανονισμών του forum και να θυμίσω ότι εδώ δεν είναι chat room.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Στο τι είναι απαράδεκτοι στο ότι πήρες τηλέφωνο απο Κίνα και θες εγγύηση Ελλάδος τζάμπα μην έχεις αυταπάτες φίλε.:p
Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιατί ν μην ζητάς εγγύηση εφόσον υπάρχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα; Δηλαδή αν πάρεις οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρική συσκευή από Γερμανία Γαλλία ακόμη και απο Κίνα που έχει 1η 2 χρόνια εγγύηση κ έρθεις Ελλάδα κ το πας στην αντιπροσωπία δεν θα το δεχτούν Ε; Είμαι τεχνικός σε άλλο κλάδο και ξέρω πολλά περισσότερα φίλε από εσένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με το κινητό που σας ανεφαιρα το πρόβλημα έκανα αυτό με τα πλήκτρα και δεν ανταποκρίνεται σε τιποτα

Edited by odiss
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δηλαδή αν πάρεις οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρική συσκευή από Γερμανία Γαλλία ακόμη και απο Κίνα Δενπου έχει 1 η 2 χρόνια εγγύηση κ έρθεις Ελλάδα κ το πας στην αντιπροσωπία δεν θα το δεχτούν Ε; Είμαι τεχνικός σε άλλο κλάδο εκτός κινητον και ξέρω πολλά περισσότερα φίλε από εσένα.

 

Αφού βρίσκεσαι σε τέτοιο κλάδο... τότε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι σχεδόν όλες οι επώνυμες εταιρίες δεν υποστηρίζουν σε θέματα εγγύησης και service συσκευές που προορίζονται για αγορές εκτός Ευρώπης. Επίσης... όλες οι εταιρίες δεν υποστηρίζουν συσκευές (μοντέλα) τις οποίες δεν εισάγουν επίσημα στην εκάστοτε χώρα.

 

Τέλος να σε ενημερώσω για τελευταία φορά ότι η γραφή τύπου sms έχει απαγορευτεί, θα γράφεις κανονικά ολόκληρες τις λέξεις όπως όλοι μας. Εναλλακτικά, τέτοια μηνύματα πηγαίνουν κατευθείαν στον κάδο και μη συμμόρφωση βάσει των κανονισμών επιφέρει κυρώσεις αποκλεισμού πρόσβασης στο forum. Να θυμίσω... εδώ είναι forum και όχι chat room.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι ναγνωριζεις περισοτερα αλλα το αποτελεσμα μετρα.

Λ

Ναι Γιατί ν μην ζητάς εγγύηση εφόσον υπάρχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα; Δηλαδή αν πάρεις οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρική συσκευή από Γερμανία Γαλλία ακόμη και απο Κίνα που έχει 1η 2 χρόνια εγγύηση κ έρθεις Ελλάδα κ το πας στην αντιπροσωπία δεν θα το δεχτούν Ε; Είμαι τεχνικός σε άλλο κλάδο και ξέρω πολλά περισσότερα φίλε από εσένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με το κινητό που σας ανεφαιρα το πρόβλημα έκανα αυτό με τα πλήκτρα και δεν ανταποκρίνεται σε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιατί ν μην ζητάς εγγύηση εφόσον υπάρχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα; Δηλαδή αν πάρεις οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρική συσκευή από Γερμανία Γαλλία ακόμη και απο Κίνα που έχει 1η 2 χρόνια εγγύηση κ έρθεις Ελλάδα κ το πας στην αντιπροσωπία δεν θα το δεχτούν Ε; Είμαι τεχνικός σε άλλο κλάδο και ξέρω πολλά περισσότερα φίλε από εσένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικά με το κινητό που σας ανεφαιρα το πρόβλημα έκανα αυτό με τα πλήκτρα και δεν ανταποκρίνεται σε τιποτα

 

Το θεμα μας εδω δεν ειναι ποιος ξερει περισσοτερα κ ποιος λιγοτερα.Το θεμα ειναι να σε βοηθησουμε να κανεις κατι με το κινητο που εχει προβλημα.Για το θεμα εγγυησης κτλ ισχυει οτι σου ειπαν κ τα παιδια πιο πανω.Στην περιπτωση σου τωρα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να διαβασεις το forum και να φλασαρεις καποια ROM με flash tool.Ειναι ο μονος τροπος μηπως ανοιξει το τηλ.Αν κ παλι δεν καταφερεις τιποτα στειλτο πισω

Link to comment
Share on other sites

εχουμε καποιο modem που να δουλευει κανονικα σε ολα??? κ στο H κ στο Η+ σε ολα αλλα κ στο wifi γιατι περασα την deodexed_KITKAT_4.4.2_S820_ST_5 κ το modem ειναι χαλια..... μονο E εχω σε σημα κ μου την παιζει στα νευρα.....

 

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα update το Lenovo Calendar στην έκδοση 2.22.67 και τρελάθηκε τελείως!!! Μου χτυπάει ειδοποίηση για γενέθλια που έχουν περάσει εδώ και 25 μέρες...!!! Πριν από το update δούλευε κανονικά.

 

Θα κατεβάσω την 1447 ST και θα δοκιμάσω αυτό. Μπας και...

Πιστευω οτι ετσι θα δουλεψει

Το δοκιμασες τελικα;

Τη κατέβασα αλλά δε το δοκίμασα ακόμα, δε πρόλαβα εχθές. Ίσως δοκιμάσω σήμερα το βράδυ.

Εγώ το δοκίμασα σήμερα.Έβαλα πάλι την 1447,gapps,root κ μετά πήγα να κάνω restore από το twrp.κ δεν μου έβγαζε τίποτα.Δεν μπορούσα να επιλέξω κάτι να κάνω restore.μάλλον κάτι έκανα λάθος.Κ την έβαλα ξανά με τον κλασσικό τρόπο

Έκανα backup τα πάντα μέσω του TWRP, κατέβασα την 1452 ST, τη φλάσαρα με το TWRP, πέρασα τα gapps και root και μετά έκανα restore μόνο τα data, επιλέγοντας το αρχείο που είχε αποθηκευτεί στην εξωτερική SD στον φάκελο TWRP/BACKUP. Δούλεψε κανονικά, όλες οι εφαρμογές μου και οι ρυθμίσεις που είχα πριν μπήκαν κανονικά στο τηλέφωνο.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Έκανα update το Lenovo Calendar στην έκδοση 2.22.67 και τρελάθηκε τελείως!!! Μου χτυπάει ειδοποίηση για γενέθλια που έχουν περάσει εδώ και 25 μέρες...!!! Πριν από το update δούλευε κανονικά.

 

 

 

 

 

 

Έκανα backup τα πάντα μέσω του TWRP, κατέβασα την 1452 ST, τη φλάσαρα με το TWRP, πέρασα τα gapps και root και μετά έκανα restore μόνο τα data, επιλέγοντας το αρχείο που είχε αποθηκευτεί στην εξωτερική SD στον φάκελο TWRP/BACKUP. Δούλεψε κανονικά, όλες οι εφαρμογές μου και οι ρυθμίσεις που είχα πριν μπήκαν κανονικά στο τηλέφωνο.

Εγώ όταν είχα πάει στο restore δεν μου έβγαζε τίποτα.Δηλαδή κρατάει το Backup στον φάκελο κ όταν πάμε restore επιλέγουμε μόνο το data?Γλιτώνουμε όλο το στήσιμο του κινητού δηλαδή ε?

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγοντας να κάνεις restore σου βγάζει τους φακέλους είτε της εσωτερικής μνήμης είτε της εξωτερικής SD, το backup θα το έχεις πάρει στην εξωτερική γιατί λογικά δε θα σου χωράει στην εσωτερική. Με το backup δημιουργεί έναν φάκελο backup μέσα στον φάκελο TWRP της εξωτερικής κάρτας. Αυτό επιλέγεις στο restore και σου εμφανίζει κάποιες επιλογές, εάν θέλεις να κάνεις full backup ή μέρος. Εσύ πρέπει να επιλέξεις τι θέλεις να επαναφέρεις, εκεί τικάρεις μόνο τα DATA.

 

Και κάτι επιπλέον: Έχει κανείς άλλος βάλει την 1452 ST; Έχω την εντύπωση ότι έχει πολύ χαμηλό σήμα. Μονίμως με μία ή καμία γραμμή στο 3G σήμα. Βέβαια ακόμα δε μου έχει έρθει μήνυμα ότι έχω χαμένες κλήσεις αλλά δε ξέρω τι παίζει.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε! Πέρασα την 1452 ST έχει όντως χαμηλό σήμα σε εσωτερικούς χώρους η πρώτη κάρτα (COSMOTE). Επίσης οι 2-3 προηγούμενες ST είχαν το ίδιο χαμηλό σήμα. Δεν ξέρω τι φταίει.... Θα δοκιμάσω να αλλάξω τις κάρτες να δω αν αλλάξει κάτι... Και εγώ δε χάνω κλήσεις αλλά δυσκολεύομαι να μιλήσω μέσα στο σπίτι
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά. Και εγώ Cosmote έχω. Με την 1443 ST δεν είχα τέτοιο θέμα, την 1447 δεν την είχα βάλει, πήγα κατευθείαν στην 1452. Μου φαίνεται θα γυρίσω στην 1443 αφού έχω πάρει full backup. Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Εγω το προβλημα με σημα της COSMOTE το εχω με ολες τις ROM.Μου βγαζει 1-2 γραμμες.Μιλαω κανονικα ομως δεν με κοβει.Σε Vodafone που εχω για δευτερη εχω φουλ σημα.Εχω την 1452.Αλλα κ με 1443 κ 1447 το ιδιο σημα ειχα
Link to comment
Share on other sites

εχει βάλει κανεις την 1501 μήπως λυνονται τα προβλήματα του σήματος?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Εγω το προβλημα με σημα της COSMOTE το εχω με ολες τις ROM.Μου βγαζει 1-2 γραμμες.Μιλαω κανονικα ομως δεν με κοβει.Σε Vodafone που εχω για δευτερη εχω φουλ σημα.Εχω την 1452.Αλλα κ με 1443 κ 1447 το ιδιο σημα ειχα

Όπως είπα και πριν, είχα την 1443 και αυτό το θέμα δε το είχα, με την 1452 παρατήρησα το χαμηλό σήμα. Γενικότερες εντυπώσεις από την 1452; Μου φαίνεται ότι έχει ένα σχετικό lag ή είναι η ιδέα μου; Και η 1443, ενώ ξεκίνησε καλά, λίγο πριν βάλω την 1452 μου είχε παρουσιάσει επίσης lags.

Καλή Χρονιά παιδιά.

Δοκιμάστε να αλλάξετε το μόντεμ με το Modem Firmware V101.

Υπάρχει κάποιος σχετικός οδηγός για τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

δύο τρόπους ξέρω για αντικατάσταση μοντεμ

φλασάρισμα με Recovery

ή αντικατάσταση με root explorer με τα κατάλληλα δικαιώματα

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά.

 

Πως αλλάζω την γραμματοσειρά για να δείχνει σωστά τα Ελληνικά στο notification όταν έρχονται π.χ. τα μυνήματα;

 

ευχαριστώ.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Πως αλλάζω την γραμματοσειρά για να δείχνει σωστά τα Ελληνικά στο notification όταν έρχονται π.χ. τα μυνήματα;

Σε εμένα που έχω VIBE δούλεψε

.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...