Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά βρήκα μεταχειρισμένο ένα lenovo s820, αλλά νομίζω πως είναι κλώνος. Απο τις θύρες sim βλέπω πως είναι σε διαφορετική θέση από το γνήσιο lenovo, όπως βλέπω σε βίντεο το s820. Εδώ είναι φωτογραφίες του, θελω τις γνώμες σας εσείς που το κατέχετε το κινητό https://www.dropbox.com/sh/c0kizaftn3n8ho2/AACTv1Tz-onsXAAdl-B-acd0a Edited by basdel
προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Basdel πέρεα απο τις διαφορετική διάταξη των υποδοχών για τις κάρτες sim και sd και το αυτοκόλλητο που έχει είναι τελείως διαφορετικό απο αυτά που έχει κολλημένα στο δικό μου.

 

athanaso77 ευχαριστώ πολύ το κοιτάζω τώρα!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά βρήκα μεταχειρισμένο ένα lenovo s820, αλλά νομίζω πως είναι κλώνος. Απο τις θύρες sim βλέπω πως είναι σε διαφορετική θέση από το γνήσιο lenovo, όπως βλέπω σε βίντεο το s820. Εδώ είναι φωτογραφίες του, θελω τις γνώμες σας εσείς που το κατέχετε το κινητό https://www.dropbox.com/sh/c0kizaftn3n8ho2/AACTv1Tz-onsXAAdl-B-acd0a

 

Σίγουρα δεν είναι γνήσιο, βάλε κάποια εφαρμογή τύπου cpu-z για να δεις τι έχει μέσα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα μεταχειρισμένο ένα lenovo s820, αλλά νομίζω πως είναι κλώνος. Απο τις θύρες sim βλέπω πως είναι σε διαφορετική θέση από το γνήσιο lenovo, όπως βλέπω σε βίντεο το s820. Εδώ είναι φωτογραφίες του, θελω τις γνώμες σας εσείς που το κατέχετε το κινητό https://www.dropbox.com/sh/c0kizaftn3n8ho2/AACTv1Tz-onsXAAdl-B-acd0a

 

Δεν θελει και πολυ να το καταλαβεις οτι ειναι μαιμου.... Απο το αυτοκολλητο μεσα στο κινητο εκει που βαζεις την μπαταρια και μονο μπορεις να το δεις!!!

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός (γιατί όπως ανέφερα δεν είμαι και πολύ σχετικός με το θέμα) ώστε ακόμη κι αν δεν γίνεται να ξεφορτωθώ το VIBEUI τουλάχιστον να έχω google play και google apps. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Κατ' αρχάς, πες μας εάν τα ελληνικά στο μενού είναι προαπαιτούμενο για σένα ή βολεύεσαι και με αγγλικό μενού. Στη ROM που φοράς δε θα μπορέσεις να περάσεις (κατά 99,99%) Google Play, θα χρειαστείς σίγουρα να αλλάξεις ROM, απλά λέγοντάς μας για το θέμα του ελληνικού μενού, θα μπορέσουμε να σε καθοδηγήσουμε πιο στοχευμένα χωρίς να σε μπερδεύουμε με πολλές εναλλακτικές.

 

Παιδιά βρήκα μεταχειρισμένο ένα lenovo s820, αλλά νομίζω πως είναι κλώνος. Απο τις θύρες sim βλέπω πως είναι σε διαφορετική θέση από το γνήσιο lenovo, όπως βλέπω σε βίντεο το s820. Εδώ είναι φωτογραφίες του, θελω τις γνώμες σας εσείς που το κατέχετε το κινητό https://www.dropbox.com/sh/c0kizaftn3n8ho2/AACTv1Tz-onsXAAdl-B-acd0a

Πιο κλώνος πεθαίνεις (που λέει και το τραγούδι)...

Link to comment
Share on other sites

AndreasQTEK,

 

τα ελληνικά στο μενού και γενικά στις λειτουργίες της συσκευής δε με απασχολούν καθόλου.( Μόνο να μπορώ έχω τη δυνατότητα να γράφω πχ μηνύματα πέρα απο τα αγγλικά , σε ελληνικά και σουηδικά. Αλλά αυτό απο ότι ξέρω δεν έχει σχέση με την γλώσσα που είναι τα μενού)

 

οπότε ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις οδηγίες :).

 

Είδα και αυτό που πρότεινε ο athanaso77 πριν αλλά ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί λίγο γιατί άλλες εκδόσεις αναφέρει στο ένα άρθρο, αλλη έκδοση στο άλλο και να πω την αλήθεια φοβάμαι να μη κάνω καμιά μ...ία.

Link to comment
Share on other sites

AndreasQTEK,

 

τα ελληνικά στο μενού και γενικά στις λειτουργίες της συσκευής δε με απασχολούν καθόλου.( Μόνο να μπορώ έχω τη δυνατότητα να γράφω πχ μηνύματα πέρα απο τα αγγλικά , σε ελληνικά και σουηδικά. Αλλά αυτό απο ότι ξέρω δεν έχει σχέση με την γλώσσα που είναι τα μενού)

 

οπότε ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω τις οδηγίες :).

Ωραία, οπότε έτσι τα πράγματα γίνονται πιο απλά.

 

Το κακό με την περίπτωσή σου είναι ότι επειδή μπήκε η 1434_ST, θα πρέπει αναγκαστικά να γυρίσεις (εγκαταστήσεις) μία παλιά επίσημη κινέζικη ROM για να μπορέσεις στη συνέχεια (και με τη κινέζικη ROM πλέον στο κινητό σου) να εγκαταστήσεις ένα custom recovery, το εργαλείο δηλαδή που σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις (φλασάρεις) άλλες ROM. Θεωρώ ως πιο κατατοπιστικές τις διαδικασίες που αναφέρονται εδώ και εδώ. Στη μεν πρώτη περίπτωση θα εγκαταστήσεις το custom recovery TWRP ενώ στη δεύτερη θα βάλεις το CWM. Και τα δύο την ίδια δουλειά κάνουν και για τα δύο ισχύει ότι θα πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις την κινέζικη ROM (ακολουθώντας το βήμα 1: Installation Official Chinese ROM στο πρώτο link). Από εκεί και πέρα επιλέγεις τι θα κάνεις. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω φορεμένη την VIBE v2.0 1428_2_DEV, στη θέση σου όμως θα ακολουθούσα κατά γράμμα τη διαδικασία του πρώτου link που είναι πλήρης και κατατοπιστικότατη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ AndreasQTEK!

Θα δοκιμάσω το πρώτο link και θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

 

Όσον αφορά τις Rom, προσωπικά δεν γνωρίζω τις διαφορές μεταξύ πχ της rom την οποία αναφέρεις ή αυτής που έχω. Ουσιαστικά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχω δυνατότητα να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες της google και να μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές απο το play store έχοντας ξεφορτωθεί και όλες αυτές τις κινέζικες εφαρμογές που τώρα υπάρχουν εγκατεστημένες στο κινητό. Το interface που έχει τώρα είναι πολύ όμορφο και εύχρηστο, γνωρίζεις είτε εσύ είτε κάποιος αν πρόκειται να βγεί κάτι επίσημο που να είναι όπως τα συνιθισμένα κινητά με android κι όχι τελείως φτιαγμένο για την Κίνα;

Link to comment
Share on other sites

100% κλώνος, μακριά!!

ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές, μάλλον πρόκειται για κλώνο, αφού όσοι έχετε το 820 μου αναφέρεται πως διαφέρει από τις φωτογραφίες που ανέβασα. Τρομεροί οι κινέζοι! αντιγράφουν τα κινητά τους!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ AndreasQTEK!

Θα δοκιμάσω το πρώτο link και θα ενημερώσω για την εξέλιξη.

 

Όσον αφορά τις Rom, προσωπικά δεν γνωρίζω τις διαφορές μεταξύ πχ της rom την οποία αναφέρεις ή αυτής που έχω. Ουσιαστικά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να έχω δυνατότητα να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες της google και να μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές απο το play store έχοντας ξεφορτωθεί και όλες αυτές τις κινέζικες εφαρμογές που τώρα υπάρχουν εγκατεστημένες στο κινητό. Το interface που έχει τώρα είναι πολύ όμορφο και εύχρηστο, γνωρίζεις είτε εσύ είτε κάποιος αν πρόκειται να βγεί κάτι επίσημο που να είναι όπως τα συνιθισμένα κινητά με android κι όχι τελείως φτιαγμένο για την Κίνα;

Θεωρητικά και εφόσον σύμφωνα με τα διάφορα δημοσιεύματα, εισαχθούν επίσημα πλέον το φθινόπωρο τα κινητά Lenovo στην Ευρώπη, λογικά θα βγει και ευρωπαϊκή έκδοση της ROM χωρίς αυτές τις περιττές και άχρηστες για εμάς κινέζικες εφαρμογές. Την εκκαθάριση βέβαια μπορείς να τη κάνεις και μόνος σου εφόσον κάνεις root τη συσκευή, απλά θέλει κάποια εξοικείωση η όλη (απλή κατά τα άλλα) διαδικασία. Εξάλλου, το πρώτο link που θα ακολουθήσεις έχει και διαδικασία διαγραφής των κινέζικων εφαρμογών, θεωρώ ότι δε θα έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα backup όπως προτείνει ο οδηγός και πλέον είμαι στο σημείο :

 

Lenovo S820 Install Vibe UI v1.5 with Gapps and Root :

Installation Official Chinese ROM.

 

Η διαδικασία ξεκίνησε, η μωβ μπάρα κάτω γέμισε αρκετές φορές πολύ γρήγορα αλλά εδώ και 15 λεπτά έχει κολλήσει στο 0% και δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως αναφέρει ο οδηγός, μετέφερα τα αρχεία που έλεγε στην μνήμη του κινητού, το έσβησα, αφαίρεσα sim, sd και μπαταρία το συνέδεσα με USB και ξεκίνησα τη διαδικασιά. To μόνο που είναι ενεργό είναι το stop στην εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δίπλα, κάτω σε ένα απο τα κουτάκια. Αφού γέμισε αρκετές φορές με μωβ χρώμα, μετά έμεινε λευκή με 0% και τίποτα άλλο. Κάτω στα μικρά πλαίσια γράφει 0 Bytes/ 0 Bps , EMMC, Searching, 921600 bps καο 00:00 sec
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι δε βλέπει το κινητό, δεν έχουν εγκατασταθεί οι drivers. Έχεις κάνει αυτό που λέει στο Preparations: Install Preloader VCOM driver;
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακολούθησα τις οδηγίες, συνέδεσα τη συσκευή χωρίς μπαταρία, όταν εμφανίστηκε στιγμιαία στο ports του device manager έκανα δεξί κλικ και update driver και επέλεξα το αντίστοιχο αρχείο που ήταν στον φάκελο για win7. Αφού ολοκληρώθηκε η εγκατατάσταση το ξαναδοκίμασα και μου έβγαζε οτι ο οδηγός είναι ήδη αναβαθμισνέμος.

Πλέον όταν συνδέω το κινητό χωρίς μπαταρία πάλι στιγμιαία εμφανίζεται στα ports του device manager

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με το κινητο αν μπορει καποιος να βοηθησει. Εχω την τελευταια 1434 st αλλα και σε πιο παλια ρομ που ειχα παλι ειχα αυτο το προβλημα. Ανοιγω hotspot και ενω το ταμπλετ μου συνδέεται κανονικα δεν μου δινει ιντερνετ το κινητο.Εχω δοκιμασει να κανω hotspot και με κλειδι ασφαλειας και open αλλα δεν μου δινει ιντερνετ. Εννοειται εχω ανοιχτο το data και το κινητο εχει κανονικα ιντερνετ. Στο Κ910 δεν μου το κανει αυτο.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακολούθησα τις οδηγίες, συνέδεσα τη συσκευή χωρίς μπαταρία, όταν εμφανίστηκε στιγμιαία στο ports του device manager έκανα δεξί κλικ και update driver και επέλεξα το αντίστοιχο αρχείο που ήταν στον φάκελο για win7. Αφού ολοκληρώθηκε η εγκατατάσταση το ξαναδοκίμασα και μου έβγαζε οτι ο οδηγός είναι ήδη αναβαθμισνέμος.

Πλέον όταν συνδέω το κινητό χωρίς μπαταρία πάλι στιγμιαία εμφανίζεται στα ports του device manager

Πήγαινε στο 2ο link και στο βήμα δύο. Δοκίμασε να περάσεις με εκείνον το τρόπο τους drivers, είναι λίγο tricky η διαδικασία γιατί πρέπει να προλάβεις να κάνεις δεξί κλικ. Εγώ με αυτόν τον τρόπο τους εγκατέστησα. Πάντως, το πρόβλημά σου έχει να κάνει με τους drivers 100%.

 

Εχω ενα θεμα με το κινητο αν μπορει καποιος να βοηθησει. Εχω την τελευταια 1434 st αλλα και σε πιο παλια ρομ που ειχα παλι ειχα αυτο το προβλημα. Ανοιγω hotspot και ενω το ταμπλετ μου συνδέεται κανονικα δεν μου δινει ιντερνετ το κινητο.Εχω δοκιμασει να κανω hotspot και με κλειδι ασφαλειας και open αλλα δεν μου δινει ιντερνετ. Εννοειται εχω ανοιχτο το data και το κινητο εχει κανονικα ιντερνετ. Στο Κ910 δεν μου το κανει αυτο.

Εμένα με την 1428_DEV δουλεύει κανονικά.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ασπουνέδεσα και το επανασυνέδεσα και συνέχισε κανονικά την διαδικασία. Αφού γέμισε αρκετές φορές με μπλέ και πράσινο χρώμα η μπάρα τώρα γεμίζει με κίτρινο
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα πας τότε, περιμένεις το πράσινο κύκλο OK.

 

Τον εμφάνισε :D! Θα το συνεχίσω το βράδυ γιατί πρέπει να παώ προπόνηση! Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω απεγκατασταση το Secureit λετε να υπαρχει προβλημα?μου την δινει που ειναι στο notification bar όλη την ωρα.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω απεγκατασταση το Secureit λετε να υπαρχει προβλημα?μου την δινει που ειναι στο notification bar όλη την ωρα.

 

Δεν μπορει να γινει απεγκατασταση το secure it.Κ να το κανεις με το titanium backup πχ θα στο ξαναεμφανισει οταν κανεις restart το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...