Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από κάποιες μέρες σε χρήση με τη νέα ROM της VIBE (την 2.0) να αναφέρω ότι θεωρώ ότι είναι εξαιρετική. Ίσως ο,τι καλύτερο έχει βγει σε επίσημη VIBE. Πολύ γρήγορη, χωρίς κολλήματα ή lag-αρίσματα. Τη root-αρα κανονικά flash-άροντας μέσω CWM το 4.4Root.zip και πέρασα αυτά τα gapps πάλι μέσω CWM. Όλα δουλεύουν άψογα. Επίσης, όπως προανέφερα και παραπάνω, έχει το Contact Manager επιλογή που λύνει το πρόβλημα με την αναγνώριση με και χωρίς το +30. Επιλογή φυσικά που υποθέτω ότι εάν αναβαθμίσει κάποιος τον Contact Manager στην έκδοση που έχω εγώ (3.0) λογικά θα του βγάλει αυτή την επιλογή, άσχετα εάν τρέχει VIBE 2.0 ή 1.5.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από κάποιες μέρες σε χρήση με τη νέα ROM της VIBE (την 2.0) να αναφέρω ότι θεωρώ ότι είναι εξαιρετική. Ίσως ο,τι καλύτερο έχει βγει σε επίσημη VIBE. Πολύ γρήγορη, χωρίς κολλήματα ή lag-αρίσματα. Τη root-αρα κανονικά flash-άροντας μέσω CWM το 4.4Root.zip και πέρασα αυτά τα gapps πάλι μέσω CWM. Όλα δουλεύουν άψογα. Επίσης, όπως προανέφερα και παραπάνω, έχει το Contact Manager επιλογή που λύνει το πρόβλημα με την αναγνώριση με και χωρίς το +30. Επιλογή φυσικά που υποθέτω ότι εάν αναβαθμίσει κάποιος τον Contact Manager στην έκδοση που έχω εγώ (3.0) λογικά θα του βγάλει αυτή την επιλογή, άσχετα εάν τρέχει VIBE 2.0 ή 1.5.

 

Μοορεις να γραψεις που παμε για αυτη τη ρύθμιση

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Μοορεις να γραψεις που παμε για αυτη τη ρύθμιση

Από τον Contact Manager, more features and settings, more display features, number match bits και του βάζεις by 7, να ταυτίζει δηλαδή τους αριθμούς με τις επαφές στα 7 ψηφία. Δεν έχει τύχει να το τσεκάρω ακόμα αλλά στο θέμα του S650 έχουν επιβεβαιώσει ότι δουλεύει μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Από τον Contact Manager, more features and settings, more display features, number match bits και του βάζεις by 7, να ταυτίζει δηλαδή τους αριθμούς με τις επαφές στα 7 ψηφία. Δεν έχει τύχει να το τσεκάρω ακόμα αλλά στο θέμα του S650 έχουν επιβεβαιώσει ότι δουλεύει μια χαρά...

Φίλος λέει που τη δοκίμασε, ότι παίζει οκ και το GoSMS

 

παιδια μια ερωτηση LG G2 mini η Lenovo s820??

Δεν πιστεύω να πάρεις απάντηση σε αυτό... για λιγότερο από τα μισά λεφτά εγώ δεν θα το σκεφτόμουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να πάρεις απάντηση σε αυτό... για λιγότερο από τα μισά λεφτά εγώ δεν θα το σκεφτόμουν

 

λιγο skroutz που ειδα G2 mini 183€ kai to s820 224€ απλα το ενα εχει 13mp ενω το αλλο 8mp αλλα το μινι πρεπει να κανει παπαδες σε μπαταρια

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του S820 για αγορά από Κίνα είναι στα 112 ευρώ, μη μπαίνεις καν στο κόπο να κοιτάς το skroutz...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,φαίνεται αξιόλογο κινητό,τι λέει από θέμα αξιοπιστίας?τίποτα προβλήματά με οθόνη η κάτι άλλο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε μου έχει παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Να σημειώσω φυσικά ότι από τη πρώτη στιγμή που το πήρα το δουλεύω με την official VIBE ROM της Lenovo χωρίς επιπλέον πειράγματα. Για 112 ευρώ που κοστίζει αυτή τη στιγμή θεωρώ ότι είναι πολύ καλή περίπτωση, με δεδομένο το brandname και ότι από Σεπτέμβρη θα εισάγονται και επίσημα τα lenovo κινητά στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

περασα τη vibe 2.0 και ενω χτες ολα ηταν καλα, σημερα δε μου στελνει μηνυματα (συνεχεια βγαζει message not send) :(

 

 

edit: Τελικα ειχε διαγραφει ο αριθμος του cosmote service center...

Χτες περασα το radio switcher. Ηταν ο μονος τροπος να ανοιξει το μενου για να επιλεξω gsm only, μιας και στην 4.4.2 δεν υπαρχει η επιλογη...Πιθανο το radio switcher να εκανε τη διαγραφη...

Edited by gnffilos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Το κινητό με την καινούργια ρομ (vibe 2) είναι πάρα πολύ καλό. Πρόβλημα έχω με το gps - igo primo που κάνει συνέχεια σε πυκνοκατοικημένες περιοχές επανυπολογισμούς (μου το έκανε με όλες τις ρομ μέχρι τώρα - vibe και μόνο). Επίσης, στη νέα ρομ δν έχω βρει επιλογή που να απενεργοποιείς το 3G δίκτυο στην πρώτη κάρτα....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.Η ενταση της φωνης και γενικοτερα η ποιοτητα κλησης οταν μιλαω εξαρτατε απο την rom που εχει το κινητο 'η απο το ιδιο το τηλεφωνο?Γιατι εχω περασμενη την aosp και δεν ειναι επαρκης η ενταση οταν συνομιλω με καποιον.Αν φταiει η rom η vibe ειναι καλυτερη σε αυτο το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.Η ενταση της φωνης και γενικοτερα η ποιοτητα κλησης οταν μιλαω εξαρτατε απο την rom που εχει το κινητο 'η απο το ιδιο το τηλεφωνο?Γιατι εχω περασμενη την aosp και δεν ειναι επαρκης η ενταση οταν συνομιλω με καποιον.Αν φταiει η rom η vibe ειναι καλυτερη σε αυτο το θεμα?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2248396

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα το GPS του S820 μου να δουλέψει ικανοποιητικά (δηλαδή να κλειδώνει σχετικά γρήγορα, να μένει κλειδωμένο και τέλος πάντων να είναι λειτουργικό), αναβαθμίζοντας το modem του στο V19 που βρήκα εδώ (login με chabo και 000000). Ο λόγος που δεν έβαλα ακόμα πιο πρόσφατο modem είναι ότι τρέχω τη MIUI 4.3.21, η οποία ουσιαστικά τρέχει Android v4.2.1, και άρα το modem v19 φαίνεται να είναι το πιο πρόσφατο γι' αυτήν την έκδοση.

 

Ο τρόπος για να αναβαθμίσουμε το modem του root-αρισμένου S820 μας είναι ο εξής:

  • Κατεβάζουμε το zip και το κάνουμε extract κάπου στην SD μας.
  • Κατεβάζουμε κάποιον root browser, εγώ χρησιμοποίησα αυτόν.
  • Αντιγράφουμε όλα τα αρχεία του νέου modem από την SD στο root (/system/etc/firmware/) αντικαθιστώντας τα υπάρχοντα, και δίνοντας τα σωστά permissions (σχεδόν σε όλα τα αρχεία: rw-r-r)
  • Κάνουμε reboot

 

Σημείωση: καλό είναι να κάνουμε backup τα αρχεία πριν τα αντικαταστήσουμε, για την περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Αντιγράφουμε λοιπόν πρώτα όλο το /system/etc/firmware/ στην SD μας.

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε μολις τωρα το κινητο,παταω το κουμπι να ανοιξει και δν ανοιγει...το βαζω στη φορτιση,δν δινει κανενα σημειο ζωης
Μετά από σχεδόν 3 χρόνια,πάλι πίσω!!
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα το GPS του S820 μου να δουλέψει ικανοποιητικά (δηλαδή να κλειδώνει σχετικά γρήγορα, να μένει κλειδωμένο και τέλος πάντων να είναι λειτουργικό), αναβαθμίζοντας το modem του στο V19 που βρήκα εδώ (login με chabo και 000000). Ο λόγος που δεν έβαλα ακόμα πιο πρόσφατο modem είναι ότι τρέχω τη MIUI 4.3.21, η οποία ουσιαστικά τρέχει Android v4.2.1, και άρα το modem v19 φαίνεται να είναι το πιο πρόσφατο γι' αυτήν την έκδοση.

 

Ο τρόπος για να αναβαθμίσουμε το modem του root-αρισμένου S820 μας είναι ο εξής:

  • Κατεβάζουμε το zip και το κάνουμε extract κάπου στην SD μας.
  • Κατεβάζουμε κάποιον root browser, εγώ χρησιμοποίησα αυτόν.
  • Αντιγράφουμε όλα τα αρχεία του νέου modem από την SD στο root (/system/etc/firmware/) αντικαθιστώντας τα υπάρχοντα, και δίνοντας τα σωστά permissions (σχεδόν σε όλα τα αρχεία: rw-r-r)
  • Κάνουμε reboot

 

Σημείωση: καλό είναι να κάνουμε backup τα αρχεία πριν τα αντικαταστήσουμε, για την περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Αντιγράφουμε λοιπόν πρώτα όλο το /system/etc/firmware/ στην SD μας.

 

Δεν νομίζω να έχει σχέση το modem με το GPS...

Και σε 4.2.1 τρέχει σίγουρα και το V52

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε μολις τωρα το κινητο,παταω το κουμπι να ανοιξει και δν ανοιγει...το βαζω στη φορτιση,δν δινει κανενα σημειο ζωης

99,99% έχει ζελατίνα στους πόλους της μπαταριας. Πρέπει να τη βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

99,99% έχει ζελατίνα στους πόλους της μπαταριας. Πρέπει να τη βγάλεις.

σωστος...ευχαριστω

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια,πάλι πίσω!!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..... μια χαρη αν μπορει καποιος..... επιδει δεν καταφερα να κανω τπτ με το κιν. κ επιδει ι υπομονη μοθ εχει εξαντληθει υπαρχει κανενας απο αθηνα που να μπορεσει να μου φτιαξει το κιν. κ να εχει ελληνικα??

Οχι τζαμπα βεβαια θα πληρωθει κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..... μια χαρη αν μπορει καποιος..... επιδει δεν καταφερα να κανω τπτ με το κιν. κ επιδει ι υπομονη μοθ εχει εξαντληθει υπαρχει κανενας απο αθηνα που να μπορεσει να μου φτιαξει το κιν. κ να εχει ελληνικα??

Οχι τζαμπα βεβαια θα πληρωθει κανονικα...

 

που μένεις;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το κινητο καιρο δεν του εχω αλαξει rom δεν ειχα χρονο γενικα ολο ελεγα θα το κανω και δεν το εκανα

λοιπον το πηρα αποφαση:ninja:και θα το κανω τωρα

το αγορασα rootaρισμενο με google play μεσα γενικα δεν ξερω και πολλα οποτε

:!:θελω ΑΚΡΙΒΗΣ οδηγιες για να του βαλω 4.4

προτεινετε και rom ή row (δεν ξερω σε τι διαφερουν διαφωτιστε με) :!:

ευχαριστω εκ των προτερων

 

ξερω καπου υπαρχει στις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν εχω κουραγιο να το ψαχνω

Edited by basilismart
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το κινητο καιρο δεν του εχω αλαξει rom δεν ειχα χρονο γενικα ολο ελεγα θα το κανω και δεν το εκανα

λοιπον το πηρα αποφαση:ninja:και θα το κανω τωρα

το αγορασα rootaρισμενο με google play μεσα γενικα δεν ξερω και πολλα οποτε

:!:θελω ΑΚΡΙΒΗΣ οδηγιες για να του βαλω 4.4

προτεινετε και rom ή row (δεν ξερω σε τι διαφερουν διαφωτιστε με) :!:

ευχαριστω εκ των προτερων

 

ξερω καπου υπαρχει στις προηγουμενες σελιδες αλλα δεν εχω κουραγιο να το ψαχνω

Αμα δεν στώσεις διάβασμα δεν κάνεις δουλειά:p

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ,

έχω το εξής πρόβλημα ... Κατόπιν επαφής με ζουμιά από ... καρπούζι.. το κινητό έχει το εξής πρόβλημα.Οταν το ανοίγω δουλεύουν κανονικά όλα.Αν σβήσει η οθόνη(sleep mode), τότε όταν την ξανανάβω με το κουμπάκι,τότε η οθόνη αφής δεν ανταποκρίνεται.Δεν μπορώ να κάνω ούτε επανεκκίνηση δλδ,πρέπει να βγάλω την μπαταρία.Αφού την βγάλω και ανοίξω το κινητό,όλα είναι οκ,μπορώ να παίζω με την οθόνη για ώρες εφόσον δε σβήσει.Μετά πάλι τα ίδια. Τι μου προτείνετε..;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...