Jump to content

Meizu MX3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενταξει μπορεί να μην γνωρίζει ο φίλος...εν πάσει περιπτωσει για αυτά τα ζητήματα υπάρχει το νήμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

Ασφαλώς δεν ξέρω, για αυτό και ρώτησα... Ο φίλος θύμωσε και απάντησε ειρωνικά γιατί δεν έχει κάνει ποτέ του ερώτηση που έχει απαντηθεί αλλού...

 

Το νήμα αυτό έχει άπειρες απαντήσεις, προφανώς δεν μπορώ να το διαβάσω ολόκληρο. Λέει πάντως στο εισαγωγικό μήνυμα ότι τα μικρά δέματα δεν περνούν τελωνείο εκτός από σπάνιες περιπτώσεις, οπότε κρατώ αυτή την πληροφορία.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 360
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το κινητό το έχω παραλάβει εδώ και αρκετό καιρό αλλά επειδή έλειπα ταξίδι στο εξωτερικό δεν είχα πρόσβαση στο foroum..τέλοσπαντων...κάλλιο αργά παρά ποτέ που λένε...το κινητό πετάει..πολύ όμορφο,ταχύτατο,smooth,στιβαρό με εκπληκτικό ui...όποιος ενδιαφέρεται για περαιτέρω ας ρωτήσει...να σημειώσω ότι είμαι μέσος χρήστης και δεν έχω ιδέα για root και πιο ειδικεύμενα θέματα..η αγορά έγινε απο ibuy gou..έκδοση 16 gb...

 

Τελικά το έκανες root?Έβαλες ελληνικά?το έχεισ στα Αγγλικά.......Πεσ μας κ μας που το λιγορευόμαστε.............

Link to comment
Share on other sites

 

Το νήμα αυτό έχει άπειρες απαντήσεις, προφανώς δεν μπορώ να το διαβάσω ολόκληρο. Λέει πάντως στο εισαγωγικό μήνυμα ότι τα μικρά δέματα δεν περνούν τελωνείο εκτός από σπάνιες περιπτώσεις, οπότε κρατώ αυτή την πληροφορία.

 

Οκ απλα και εγώ σε παρέπεμψα στο συγκεκριμένο νήμα γιατί σύμφωνα με τους κανονες του φόρουμ δεν επιτρεπεται συζήτηση για αποφυγη τελωνείου.

 

Πάντως εγώ είμαι ευχαριστημένος απο την Singapore post, αργεί λίγο αλλά είναι αξιόπιστη και χωρίς "εκπλήξεις" μέχρι στιγμής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά το έκανες root?Έβαλες ελληνικά?το έχεισ στα Αγγλικά.......Πεσ μας κ μας που το λιγορευόμαστε.............

 

Επειδή οι κάτοχοι μάλλον είναι λιγοι, προς το παρόν τουλαχιστον, και ακόμα λιγότεροι αυτοι που μπαίνουν εδω , μια εναλλακτικη πηγή πληροφοριών στα αγγλικά ειναι το http://meizufans.eu/forum/category-meizu-mx3

 

Παντως με το mx4 να έρχεται σύντομα οι τιμες του mx3 πέσανε σε πιο λογικά επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,θα το κοιτάξω αλλά μάλλον ειναι

Λίγοι αυτοί που το έχουν στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

είχα να μπω αρκετό καιρό στο foroum ως μέλος διότι είχα χάσει τον κωδικό μου......ακόμα έχω στην κατοχή μου το mx3 και σκοπεύω να κάνω αναβάθμιση με το επερχόμενο mx4..όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι εδώ είμαι...στον φίλο που ρώτησε για root να του πω ότι δεν το έχγ ρουτάρει και ούτε πρόκειται μιας και με το υπάρχον os είμαι πολύ ευχαριστημένος..πάντως κρίμα τέτοιο κινητό να έχει τόσο λίγο ενδιαφέρον...
Link to comment
Share on other sites

Οι ρώσοι έχουν ασχοληθεί αρκετά όπως βλέπω απο reviews σε youtube και απο σχόλια σε online shops. Μάλιστα είχα βρει ενα πολύ αναλυτικό review και tear down τα οποία μόλις ξαναβρω θα δώσω links.

 

Τώρα αν τα ελληνικά είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τον υποψηφιο κατοχο τοτε υπάρχει προβλημα τουλαχιστον όσον αφορα το βασικο User Interface.

Προσωπικά δεν με ενδιαφερει , προτιμώ τα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι ρώσοι έχουν ασχοληθεί αρκετά όπως βλέπω απο reviews σε youtube και απο σχόλια σε online shops. Μάλιστα είχα βρει ενα πολύ αναλυτικό review και tear down τα οποία μόλις ξαναβρω θα δώσω links.

 

Τώρα αν τα ελληνικά είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τον υποψηφιο κατοχο τοτε υπάρχει προβλημα τουλαχιστον όσον αφορα το βασικο User Interface.

Προσωπικά δεν με ενδιαφερει , προτιμώ τα αγγλικά.

μια χαρά μπορείς να βάλεις ελληνικά...από όσο ξέρω στην Ρωσία έχουνε καταστήματα της meizu για αυτό και τόση ενασχόληση με το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

είχα να μπω αρκετό καιρό στο foroum ως μέλος διότι είχα χάσει τον κωδικό μου......ακόμα έχω στην κατοχή μου το mx3 και σκοπεύω να κάνω αναβάθμιση με το επερχόμενο mx4..όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι εδώ είμαι...στον φίλο που ρώτησε για root να του πω ότι δεν το έχγ ρουτάρει και ούτε πρόκειται μιας και με το υπάρχον os είμαι πολύ ευχαριστημένος..πάντως κρίμα τέτοιο κινητό να έχει τόσο λίγο ενδιαφέρον...

 

 

Τώρα που σε βρήκαμε θα ήθελα να ρωτησω μιας και το περιμενω:

1.πως συμπεριφέρεται η μπαταρία σε web browsing με WiFi, βγάζει 4-5 ώρες;

2.Έχει (η μπαταρια) πτώση απόδοσης μετα απο τόσο καιρο;

3.αν εχεις περάσει την κιτκατ εκδοση του flyme υπάρχει καποια σημαντικη βελτίωση στην γενικότερη συμπεριφορά του κινητου;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που σε βρήκαμε θα ήθελα να ρωτησω μιας και το περιμενω:

1.πως συμπεριφέρεται η μπαταρία σε web browsing με WiFi, βγάζει 4-5 ώρες;

2.Έχει (η μπαταρια) πτώση απόδοσης μετα απο τόσο καιρο;

3.αν εχεις περάσει την κιτκατ εκδοση του flyme υπάρχει καποια σημαντικη βελτίωση στην γενικότερη συμπεριφορά του κινητου;

 

1.η μπαταρία του αν και 2400mha (μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για ναυαρχίδα του 2013 όταν samsung s4 είχε 2600,htc one 2300 και μόνο το g2 είχε το εντυπωσιακό 3000) έχει πολύ καλή αυτονομία...με φωτεινότητα στο 60% και με πολύ browsing έχει βγάλει κοντά 5 ώρες οθόνη...μέσο όρο πάνω κάτω από 4 h 15 m μέχρι 4 h 30 m...ο exynos 5410 κάνει πολύ καλή διαχείριση και για αυτό λέμε συνέχεια ότι ένα σκέτο νούμερο μπαταρίας δεν λέει κάτι...φίλος που έχει το g2 βγάζει μία ώρα παραπάνω από μένα με ίδια χρήση και φωτεινότητα στην καλύτερη..μόνο που εκεί έχουμε και 3000 ...

2.δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...το έχω αρκετούς μήνες..αλίμονο αν μέσα στον πρώτο χρόνο είχαμε τέτοια θέματα σε ναυαρχίδα σοβαρής εταιρείας.

3.ναι την έχω περάσει...το μόνο ουσιαστικό που παρατήρησα εκτός κάποιων μικρο αλλαγών στο status bar είναι ότι έχει γίνει ένα κλικ πιο σβέλτο...όχι ότι δεν ήταν πριν..γενικότερα το flyme είναι πολύ ελαφρύ και σε συνδυασμό με τον octa 5410 είναι ταχύτατο σε σημείο που δεν το πιστεύεις...εγώ ήδη περιμένω πως και πως το mx4..με βάση τις διαρροές περιμένουμε κάτι το λιγότερο εντυπωσιακό.!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληρεστατη απαντηση. Mια χαρά μου φαίνεται η αυτονομία...στην τελική υπαρχουν και τα power bank για τις δύσκολες ωρες. Ελπίζω στο mx4 να την βελτιώσουν περισσότερο γιατί ο ανταγωνισμός είναι σκληρός και κακά τα ψέματα ο κοσμος ελκυεται περισσότερο απο τα μεγαλα νούμερα και δεν ψάχνει βαθυτερα.

 

Οσον αφορα τα ελληνικα , μπορούν να μπουν κανονικά π.χ στα μενού του flyme ή μονο στις εφαρμογές; ρωτώ γιατί στα online shops ως υποστηριζομενες γλώσσες έχουν μονο αγγλικά, κινέζικα, ρωσσικα, εβραϊκά και γερμανικά απο όσο θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,χαζεύοντας λίγο τα κινεζομαγαζα είδα στο meri στα reviews πως αφού τσεκάρειs το root τους γράφεις ότι θες κ ελληνικά κ λένε οι κινέζοι ότι βάζουν.τωρα τους πιστεύεις η όχι;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διατηρώ επιφυλάξεις όσον αφορα τη γλωσσα μέχρι να το επιβεβαιώσει έλληνας χρήστης του κινητού. Περιμένω την απάντηση του κατόχου που είχε γράψει πιο πανω οτι παιρνει Ελληνικά αν αυτό ισχυει σε όλο το ui ή μονο στις εφαρμογές. Αλλιως απο εβδομαδα που θα ερθει θα το ψαξω ο ίδιος.

 

Και ενα λινκ με tear down στο οποίο αναφερονται και οι πραγματικα πολύ χαμηλες τιμες sar (0.31 και 0.18).

 

http://forum.meizu.com/redirect.php?tid=14978&goto=lastpost

 

Χθες διέρρευσε και φωτο του mx4

http://m.gsmarena.com/meizu_mx4_smiles_for_the_camera_in_leaked_live_image-news-9351.php

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ μικρό sar.Μακαρι να το παραλαβεις γρήγορα,το έχεις παραγγείλει rooted k ελληνικά;(απο πιο μαγαζί;)αν βρεις τροπο με τα Ελληνικά έστω κ στο ui ενημέρωσε μας.Αν ανεβάσεις κ κανά βιντεάκι τότε θα μας φτιάξεις πολύύύύ.....
Link to comment
Share on other sites

Απο merimobiles, το είχανε το 32αρι στην ίδια τιμή με το 16αρι (λίγο κουφό αυτό) στα 319 (-5 το κουπονι 314). Μέχρι να το αποφασισω όμως τελειωσε το μαυρο και πήρα το λευκό το οποίο σε κάποια site πωλείται αρκετά ακριβότερα γιατί θεωρειται ειδική εκδοση. Έφτασε Ελλάδα πεμπτη οποτε τριτη-τεταρτη θα το έχω. Βίντεο υπάρχουν άπειρα στο youtube τι παραπανω να προσφέρω εγω; κοντεύει να κλείσει χρονο η συσκευή στην αγορά.

 

Όχι δεν τους ειπα για rooting και ελληνικα αφενός γιατί το πρωτο γίνεται εύκολα και για το δεύτερο δεν ήξερα τι πατέντα θα κάνανε. Πάντως δεν είναι να τους εμπιστευεσαι(οχι μονο αυτους, όλα τα κινέζικα eshops), εδώ στα σπεκς γράφουνε οτι έχει ραδιο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σ´ευχαριστώ πολύ,με το καλό να το παραλαβεις κ αν καταφέρεις κάτι με ελληνικά ενημερώσαμε σε παρακαλώ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ διατηρώ επιφυλάξεις όσον αφορα τη γλωσσα μέχρι να το επιβεβαιώσει έλληνας χρήστης του κινητού. Περιμένω την απάντηση του κατόχου που είχε γράψει πιο πανω οτι παιρνει Ελληνικά αν αυτό ισχυει σε όλο το ui ή μονο στις εφαρμογές. Αλλιως απο εβδομαδα που θα ερθει θα το ψαξω ο ίδιος.

 

Και ενα λινκ με tear down στο οποίο αναφερονται και οι πραγματικα πολύ χαμηλες τιμες sar (0.31 και 0.18).

 

http://forum.meizu.com/redirect.php?tid=14978&goto=lastpost

 

Χθες διέρρευσε και φωτο του mx4

http://m.gsmarena.com/meizu_mx4_smiles_for_the_camera_in_leaked_live_image-news-9351.php[/QU

το κινητό έχει ελληνικά και στις εφαρμογές και στο ui.....μην το ψάχνεις φίλε μου...είναι κορυφαίο...θα το διαπιστώσεις..και με τέτοια τιμή πλέον...αναμένουμε το mx4 το οποίο μπορεί να παρουσιαστεί στις 18 του μήνα....

Link to comment
Share on other sites

το κινητό έχει ελληνικά και στις εφαρμογές και στο ui.....μην το ψάχνεις φίλε μου...είναι κορυφαίο...θα το διαπιστώσεις..και με τέτοια τιμή πλέον...αναμένουμε το mx4 το οποίο μπορεί να παρουσιαστεί στις 18 του μήνα....

 

Παντού ελληνικά λοιπον...ευχαριστουμε για την διελευκανση του θέματος.

Το ξέρω οτι είναι κορυφαίο απλα το μικρο ενδιαφέρον απο την εδώ κοινοτητα με έβαζε σε σκέψεις καθώς φαινομενικά δεν είναι και η πιο vfm επιλογή. Παρακολουθώ και εγω το mx4 και περιμένω το flyme 4 που λογικά θα μπει και στο mx3 κάποια στιγμή

http://www.gizchina.com/2014/08/15/meizus-flyme-4-0-18th-august/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διατηρώ επιφυλάξεις όσον αφορα τη γλωσσα μέχρι να το επιβεβαιώσει έλληνας χρήστης του κινητού. Περιμένω την απάντηση του κατόχου που είχε γράψει πιο πανω οτι παιρνει Ελληνικά αν αυτό ισχυει σε όλο το ui ή μονο στις εφαρμογές. Αλλιως απο εβδομαδα που θα ερθει θα το ψαξω ο ίδιος.

 

Και ενα λινκ με tear down στο οποίο αναφερονται και οι πραγματικα πολύ χαμηλες τιμες sar (0.31 και 0.18).

 

http://forum.meizu.com/redirect.php?tid=14978&goto=lastpost

 

Χθες διέρρευσε και φωτο του mx4

http://m.gsmarena.com/meizu_mx4_smiles_for_the_camera_in_leaked_live_image-news-9351.php[/QU

το κινητό έχει ελληνικά και στις εφαρμογές και στο ui.....μην το ψάχνεις φίλε μου...είναι κορυφαίο...θα το διαπιστώσεις..και με τέτοια τιμή πλέον...αναμένουμε το mx4 το οποίο μπορεί να παρουσιαστεί στις 18 του μήνα....

 

Πως παίρνει Ελληνικά;μέσω ποιου προγράμματος,εξήγησε μας λίγο παραπάνω όταν μπορέσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Πως παίρνει Ελληνικά;μέσω ποιου προγράμματος,εξήγησε μας λίγο παραπάνω όταν μπορέσεις.

 

είχα ζητήσει από το ibuy gou να μου τα περάσουν..!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε antdel σιδερένιο το mx3, κρατά μας ενήμερους k αν βρεις λύση με ελληνικά

Όλα καλα αλλιώς μαλλον θα μπορούμε να αγοράσουμε ένα multilanguage πληκτρολόγιο απο το store.

Μόνο εσύ εχεις μείνει να το ψάξεις λίγο παραπάνω.αν το εχεις ανέβασε κ κανά βιντεάκι!!!!!!!!!

ΥΓ. είναι πολύ ωραίο το άτιμο

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ο φίλος πριν επιβεβαίωσε την πληρη υποστήριξη ελληνικών σίγουρα κάποιος τροπος θα υπάρχει...θα τους ρωτησω μέσα απο το account που έχω στο μέρι αν μπορούν να μου δώσουν οδηγίες...επισης στο needrom που εψαξα δεν έχει κάτι. Κάποιο σαΐνι έκατσε και έφτιαξε custom ελληνικη ROM μονο για τα κινεζομαγαζα;

Πάντως τα ελληνικά δεν υπαρχουν στις διαθέσιμες γλώσσες της έκδοσης flyme που έχω (3.5.2).

Αν ερθει Ελλάδα η meizu το φθινοπωρο οπως αναφερεται πιο πανω το θεωρώ απίθανο να μην υποστηριξει επισημα την γλωσσα μας. Υποθετικά μιλώντας το flyme 4 που ίσως ανακοινωθεί 2 Σεπτεμβρίου μαζί με το mx4 θα έχει περισσότερες γλώσσες.

 

Τώρα να πω οτι σχεδιαστικα η συσκευή είναι σε αλλη κλαση, πολύ λεπτη, ανάλαφρη, κομψή και pocket friendly. Χωράει ανετοτατα σε τσέπη πουκάμισου, σε τζιν μπρος και πισω. Εκπληκτικη προσοψη και ιδανική αναλογία για browsing 15:9. Αρκετά λεπτότερο απο το s660 και ελάχιστα φαρδύτερο και ψηλότερο(το μεγεθος έγειρε τη ζυγαριά σε σχέση με το πολύ μεγαλυτερο 1+1). Το μονο ισως μεμπτο, αν και θεμα προσωπικου γουστου, ειναι το γυαλιστερο φινιρισμα στο πισω καπακι. Ποιοτικο μεν αλλα θα προτιμουσα κατι σε αλουμινιο στυλ μ8. Βεβαια πισω καπακια υπαρχουν για ολα τα γουστα στο aliexpress οποτε περι ορεξεως...

 

Για την μπαταρία δεν μπορω να πω κάτι, το δούλεψα πολύ λιγο και χωρίς σιμ.

Φωτο απο μεθαύριο λόγω έλλειψης χρονου.

 

Edit: να πω και λιγα καλά λογια για το merimobiles που τελικά έστειλε την black version οπως τους ζητησα (Δεν υπήρχε διαθέσιμο στο site την στιγμη της παραγγελιας) και για αυτό άργησε να μου το στείλει 2-3 ημερες. Αποστολή 8/8 άφιξη Ελλάδα 14/8 και παραλαβή 20/8.

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τους ρώτησα αυτό . Hi, please can you confirm me that you can develop GREEK FIRMWARE on "Meizu MX3" I mean greek language in flyme os.: Hi, Is this phone available ye...

Και μου απάντησαν

"Support NinJa (Merimobiles.com)

Aug 20 20:40

 

Hi Mihalis,

 

We can install Greek language when phone is rooted. Just add "root firmware install" in the accessories option and then leave your language request in the comment box found at the final step of order."

Άντε να φεύγει το 4s για να πάω κ γω για το mx3-4αν ειναι μέχρι 5,1.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...