Jump to content

Metro Rest


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Metro Rest είναι μια εφαρμογή η οποία έχει σαν κύριο σκοπό να σας ειδοποιεί όταν φτάνετε στον σταθμό προορισμού σας έτσι ώστε να μην έχετε το άγχος για το που και πότε κατεβαίνετε αλλά να μπορείτε να χαλαρώσετε, ξεκουραστείτε, κοιμηθείτε, διαβάσετε, χαζέψετε και ότι άλλο θέλετε να κάνετε κατά τη διάρκεια της διαδρομής σας (η οποία για πολύ κόσμο είναι αρκετά λεπτά χαμένα από τον χρόνο του καθημερινά).

 

Επιπλέον η εφαρμογή αυτή είναι χρήσιμη και για όποιον θέλει απλά να μάθει τη διάρκεια της διαδρομής και τον αριθμό των στάσεων χωρίς απαραίτητα να χρειαστεί να υπάρξει κάποια ειδοποίηση. Αφορά την Γραμμή 1(ΗΣΑΠ), Γραμμή 2(ΜΕΤΡΟ), Γραμμή 3(ΜΕΤΡΟ) της Αθήνας.

 

Το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι να επιλέξετε γραμμή, τρέχων ή επόμενο σταθμό, σταθμό προορισμού και να πατήσετε 'Εκκίνηση'.

 

--Οι χρόνοι που εμφανίζονται ως διάρκεια διαδρομής είναι στρογγυλοποιημένοι και σύμφωνοι με το stasy.gr . Για το λόγο αυτό τοποθετήθηκε η μπάρα δευτερολέπτων με την οποία δίνεται η δυνατότητα στον χρήστη να προσαρμόσει καλύτερα τον χρόνο που ο ίδιος θέλει να ειδοποιηθεί πριν φτάσει στον προορισμό του.

 

--Η ειδοποίηση ότι φτάσατε στο προορισμό σας γίνεται μέσω ήχου και δόνησης.

 

 

------------

Είναι η πρώτη android εφαρμογή που αναπτύσσω και αρχικά την είχα για προσωπική χρήση. Για οποιοδήποτε πρόβλημα, απορία ή πρόταση παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου ή αφήστε το σχόλιό σας στο google play.

------------

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.myfapp.metrorestfree&hl=el

Edited by konstan19
Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Σε επόμενη έκδοση θα προστεθούν και οι γραμμές του Τραμ.

 

Οποιαδήποτε πρόταση από εσάς για βελτίωση της εφαρμογής είναι δεκτή και πολύ ευχαρίστως να την διαβάσω!

Edited by konstan19
Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα!

Μπορείς να προσθέσεις και λεωφορεία με βάση το gps. Στα Google maps υπάρχουν όλες οι στάσεις, το δρομολόγιο στάσεις κάθε λεωφορείου φαίνονται και εκεί και στο oasa.gr

Ποιο δύσκολη υλοποίηση αλλά αν μπορείς να το κάνεις θα ήταν χρήσιμο γιατί καμιά φορά ούτε οι οδηγοί δεν ξέρουν που είναι οι στάσεις

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα!

Μπορείς να προσθέσεις και λεωφορεία με βάση το gps. Στα Google maps υπάρχουν όλες οι στάσεις, το δρομολόγιο στάσεις κάθε λεωφορείου φαίνονται και εκεί και στο oasa.gr

Ποιο δύσκολη υλοποίηση αλλά αν μπορείς να το κάνεις θα ήταν χρήσιμο γιατί καμιά φορά ούτε οι οδηγοί δεν ξέρουν που είναι οι στάσεις

 

Ευχαριστώ φίλε μου!

Σωστή η παρατήρησή σου και μαρέσει σαν ιδέα απλά αυτό τον καιρό ο χρόνος μου είμαι λίγο περιορισμένος και η υλοποίηση είναι αρκετά πιο δύσκολη για να την ξεκινήσω τώρα. Έχω σκοπό να προσθέσω και άλλα μέσα σιγά σιγά στα οποία το gps δεν είνια απαραίτητο. Σίγουρα όμως θα το κοιτάξω και αυτό που είπες και ανάλογα με το χρόνο που θα έχω θα προσπαθήσω να το φτιάξω.

Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκαν και οι 3 γραμμές του τραμ (Σ.Ε.Φ - ΒΟΥΛΑ, ΣΥΝΤΑΓΜΑ - Σ.Ε.Φ, ΣΥΝΤΑΓΜΑ - ΒΟΥΛΑ).

Πλέον μπορείτε να το χρησιμοποιείτε και στο μετρό και στο τραμ.

Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Νέα έκδοση!!

 

-Προσθήκη 3 γραμμών προαστιακού (Αεροδρόμιο - Άνω Λιόσια, Αεροδρόμιο - Κιάτο, Πειραιάς - Αθήνα - Χαλκίδα)

-Προσθήκη του σταθμού 'Άγια Μαρίνα' στην Γραμμή 3 του Μετρό

-Προσθήκη εκτιμώμενων χρόνων άφιξης σε κάθε σταθμό

-Διόρθωση back button

-Συμβατό με την τελευταία έκδοση Android

-άλλες μικροδιορθώσεις

 

Βρείτε την εδώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.myfapp.metrorestfree&hl=el

Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σαν ιδέα η εφαρμογή σου! Θα τη δοκιμάσω σίγουρα αυτές τις μέρες που είμαι Αθήνα! :up:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

 

@konstan19, ευχαριστώ για την εφαρμογή αυτή.

 

Όπως σχολίασα όμως και στο android store, της λείπει ένα σημαντικό κομμάτι κατά τη γνώμη μου.

 

Αρκετά συχνά, απαιτείται για τη μετακίνηση μας η χρήση διαφορετικών σταθμών Π.Χ μετρό ή και διαφορετικών συνδυασμών μέσων Π.Χ. μετρό-προαστιακός, προκειμένου να φθάσουμε στο προορισμό μας.

 

Πιστεύω ότι για να είναι ολοκληρωμένη η εφαρμογή σου, θα έπρεπε να δίνει αυτή τη δυνατότητα επιλογής διαφορετικών γραμμών ή μέσων, για την αφετηρία και τον προορισμό.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

 

@konstan19, ευχαριστώ για την εφαρμογή αυτή.

 

Όπως σχολίασα όμως και στο android store, της λείπει ένα σημαντικό κομμάτι κατά τη γνώμη μου.

 

Αρκετά συχνά, απαιτείται για τη μετακίνηση μας η χρήση διαφορετικών σταθμών Π.Χ μετρό ή και διαφορετικών συνδυασμών μέσων Π.Χ. μετρό-προαστιακός, προκειμένου να φθάσουμε στο προορισμό μας.

 

Πιστεύω ότι για να είναι ολοκληρωμένη η εφαρμογή σου, θα έπρεπε να δίνει αυτή τη δυνατότητα επιλογής διαφορετικών γραμμών ή μέσων, για την αφετηρία και τον προορισμό.

 

Ευχαριστώ!

 

 

Χρόνια Πολλά!

 

Ευχαριστώ για το σχόλιο. Οι προτάσεις είναι πάντα καλοδεχούμενες.

 

Διόρθωσέ με αν δεν κατάλαβα καλά την πρότασή σου.

 

Ο κύριος σκοπος της εφαρμογής αυτής ειναι να μετράει τον χρόνο που χρειάζεσαι μέχρι να αποβιβαστείς και να σε ειδοποιεί έγκαιρα όπως απάντησα και στο store.

 

Αυτό σημαίνει ότι αν π.χ. πας από Ευαγγελισμό (μετρό γραμμή 3) στην Ομόνοια (μετρό γραμμή 2) τότε θα πρέπει έτσι και αλλιώς να αποβιβαστείς πρώτα στο Σύνταγμα για να αλλάξεις αποβάθρες.

Η εφαρμογή μπορεί να υπολογίσει αυτήν την χρονική διάρκεια (Ευαγγελισμό- Σύνταγμα και μετά ξεχωριστά Σύνταγμα-Ομόνοια) και να σε ειδοποιήσει πριν φτάσεις αλλά δε μπορεί να υπολογίσει τον ποσο χρόνο θα κάνεις για να πας στην επόμενη αποβάθρα και να πάρεις το επόμενο μετρό για να φτάσεις Ομόνοια και δε ξερω κατα ποσο κατι τέτοιο ειναι εφικτό γενικά (οι εκτιμώμενοι χρόνοι απο κει και πέρα είναι πολύ δύσκολο να βγαίνουν πάντα σωστοί). Το ίδιο ισχύει αν θες να αλλάξεις μεταξύ πχ μετρό και τραμ ή προαστιακό.

 

Παρόλα αυτά διόρθωσε με αν κατάλαβα λάθος αυτό που εννοούσες ή αν έχεις κάποια άλλη πρόταση.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπες είναι.

 

Έχεις δίκιο για τις διαδικασίες και το χρόνο μετεπιβίβασης, μια λύση βέβαια θα ήταν εφόσον έχεις επιλέξει αφετηρία και προορισμό σε διαφορετικές Π.Χ. γραμμές του μετρό, να σε ειδοποιεί να κατέβεις στο σταθμό μετεπιβίβασης και να σου λέει σε ποια γραμμή πρέπει να μετεπιβιβαστείς. Ταυτόχρονα, να περιμένει με το που θα επιβιβαστείς στη νέα γραμμή να ενεργοποιήσεις εκ νέου το χρονόμετρο για τον υπόλοιπο χρόνο της διαδρομής.

 

Ευχαριστώ για το κόπο σου, συγχώρεσε με εάν γίνομαι κουραστικός.

Link to comment
Share on other sites

Ίσα Ίσα. ;-)

Ενδιαφερον concept, θα το κοιτάξω κατα πόσο μπορεί να γίνει και να είναι αξιόπιστο.

Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

Ήθελα απλά να ρωτήσω εάν υπάρχει ακόμη στα ενδιαφέροντα σου η συνέχιση ανάπτυξης της εφαρμογής, μιας και δεν υπάρχουν νέα εδώ και λίγο καιρό.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ήθελα απλά να ρωτήσω εάν υπάρχει ακόμη στα ενδιαφέροντα σου η συνέχιση ανάπτυξης της εφαρμογής, μιας και δεν υπάρχουν νέα εδώ και λίγο καιρό.

 

Ευχαριστώ.

 

Και βέβαια συνεχίζεται η ανάπτυξη της εφαρμογής. Στην επόμενη αναβάθμιση θα έχω 1. προσθήκη και άλλων γλωσσών πέρα απο τα Ελληνικά και 2. αυτό που μου είχες προτείνει σε προηγούμενο ποστ - να μπορείς δηλαδή να το χρησιμοποιείς και μεταξύ διαφορετικών γραμμών ή ακόμα και μέσων. Αυτές είναι οι 2 μεγάλες προσθήκες της επόμενης αναβάθμισης (θα υπάρχουν και μικρότερες φυσικά).

 

Στην όλη διαδικασία της ανάπτυξης της εφαρμογής είμαι μόνος μου οπότε μου παίρνει παραπάνω χρόνο και προσπάθεια για να την ετοιμάσω. Ειδικά η 2η προσθήκη που αναφέρω παραπάνω χρειάζεται αρκετή δουλίτσα. Απλά αυτήν την περίοδο δε μου περισσεύει καθόλου χρόνος για να ασχοληθώ όσο θέλω με την εφαρμογή. Εξάλλου η τελευταία αναβάθμιση έγινε πριν απο περίπου ένα μήνα. Δε μου είναι εύκολο να βγάζω αναβαθμίσεις καθε 10-15 μέρες (γενικά στοχεύω σε πιο μεγάλες και ουσιαστικές αναβαθμίσεις) αν σκεφτείς ακόμα ότι αυτό το κάνω στον ελεύθερό μου χρόνο απο χόμπι. Ακούω τι έχετε να μου προτείνετε και κάνω ότι καλύτερο μπορώ.

 

υ.γ. Ευχαριστώ και πάλι για την πρότασή σου. Μ άρεσε τελικά και προσπαθώ να την ενσωματώσω στην εφαρμογή κάνοντάς την όσο πιο απλή και χρηστική γίνεται - χωρίς πολλά πολλά, για περισσότερο χρόνο ξεκούρασης/χαζέματος στα μέσα. ;)

Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αυτός που πρέπει να σε ευχαριστήσω, για την εκπληκτική δουλειά σου και για τη συνεχιζόμενη προσπάθεια σου.

 

Περιμένω με ανυπομονησία την νέα έκδοση.

 

Και πάλι, σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

-- Η μεγαλύτερη αναβάθμιση μέχρι στιγμής!! --

 

Άργησε αλλά ανέβηκε η νέα έκδοση με υποστήριξη της Αγγλικής γλώσσας και τη δυνατότητα να συνδυάσετε γραμμές απο το ίδιο μέσο ή ακόμα και μεταξύ διαφορετικών μέσων όπως είχε προτείνει και ο jolas παραπάνω (plus κάποιες επιπλέον μικροαλλαγές που μπορεί να προσέξετε μόλις τη χρησιμοποιήσετε).

 

http://s30.postimg.org/kfmjj3tkt/image.jpg http://s4.postimg.org/c5kxbvl6h/image.jpg

 

Κατεβάστε τη απο εδώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.myfapp.metrorestfree

 

ή σκανάρετε εδώ: http://s18.postimg.org/s21mgco51/metrorest.jpg

 

Για οποιοδήποτε σχόλιο μη διστάσετε να μου γράψετε τη γνώμη σας είτε εδώ είτε στο Google Play. Είμαι όλος αυτιά. ;):)

Edited by konstan19
Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Konstan19,

 

Άργησες με την αναβάθμιση αλλά πραγματικά με εξέπληξες!

 

Περιλαμβάνει περισσότερα πράγματα απ'ότι ανέμενα από την αναβάθμιση. Όλες οι προσθήκες είναι πέρα για πέρα πολύ χρήσιμες.

 

Στο λίγο χρόνο που περιεργάστηκα την εφαρμογή και μιας και ξέρω ότι λαμβάνεις σοβαρά υπόψιν σου τη γνώμη των χρηστών, θα ήθελα να σου πω ότι στην χρήση συνδυαστικών διαδρομών, απ'ότι διαπίστωσα η χρήση της γραμμής μετεπιβίβασης είναι άκρως καθοριστικός παράγοντας, για την εύρεση της επιθυμητής τερματικής στάσης.

 

Αυτό έχει σαν συνέπεια, όταν ο χρήστη δεν γνωρίζει τους σταθμούς που περιλαμβάνει κάθε γραμμή, να ξεκινά μια διαδικασία δοκιμής και εύρεσης γραμμής (μετεπιβίβασης)-σταθμού (τερματισμού).

 

Μικρό βέβαια το κακό, αλλά μιας και ισχύει ότι ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, είπα να το αναφέρω... :)

 

Δε γνωρίζω κατά πόσο θα ήταν εφικτό, αλλά πιστεύω ότι θα ήταν πολύ πιο απλό για το χρήστη, έναν αλλά μέσω combo boxes, επέλεγε από λίστα με όλους τους σταθμούς όλων των γραμμών, αντίστοιχα το σταθμό αφετηρίας και το σταθμό τερματισμού, χωρίς να καλείται να επιλέξει αυτός τον ή πιθανόν τους σταθμούς/γραμμές μετεπιβίβασης.

 

Όπως βέβαια και να έχει, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω θερμά για την συνεχιζόμενη προσπάθεια κι αναβάθμιση της πολύ χρήσιμης εφαρμογής σου.

 

 

Υ.Γ.

Στην περίπτωση που αποφασίζεις (και φυσικά είναι εφικτή) η προσθήκη της "απλοποιημένης" αναζήτησης συνδυαστικής διαδρομής, θα μπορούσαν να παραμείνουν και οι δύο επιλογές αναζήτησης, τόσο η υπάρχουσα όσο και η "απλοποιημενη".

Edited by jolas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρομαι που βρήκες ωραίες και χρήσιμες όλες τις αλλαγές! :)

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου όσον αφορά τις συνδυαστικές διαδρομές και τους σταθμούς μετεπιβίβασης και έχω σκοπό να το το μελετήσω και να δω τι μπορώ να κάνω όταν θα έχω το χρόνο.

 

υ.γ. είναι σχεδόν έτοιμο και το επόμενο update το οποίο θα έρθει σχετικά σύντομα...;)

Edited by konstan19
Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΝΕΟ UPDATE!

 

Νέα λειτουργία 'ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ': Αποθηκεύστε διαδρομές που κάνετε συχνά και κερδίστε ακόμα περισσότερο χρόνο χωρίς να χρειάζεται να εισάγετε όλες τις στάσεις σας κάθε φορά που μπαίνετε σε κάποιο μέσο!

 

http://s29.postimg.org/qlbgdxo43/image.jpg http://s28.postimg.org/5m9v86pvt/image.jpg

 

Και πολλές ακόμα προσθήκες, εκπλήξεις και μικροδιορθώσεις

 

Δείτε περισσότερα και κατεβάστε την απο εδώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.myfapp.metrorestfree

 

Ή σκανάρετε το QR Code: http://s28.postimg.org/l5zbz4nex/metrorest.jpg

Edited by konstan19
Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

http://lh6.ggpht.com/ZBIqh_nT-qCgKgtHARUCVM_8rcBXiY3JKt-M9isLS1tIDNsnMJ_ObY7f71OIsYTEZGhi=w300

 

Νέο UPDATE μετά από καιρό!

Συνεχίστε τα ανέμελα ταξίδια σας στο μετρό, τραμ και προαστιακό Αθήνας, χωρίς καν να απαιτείται σύνδεση στο internet.

 

Βρείτε το εδώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.myfapp.metrorestfree

 

ΤΙ ΝΕΟ ΥΠΑΡΧΕΙ

 

* Αφαίρεση διαφημίσεων!

* Ένα 'ταξίδι στο χρόνο' - σπέσιαλ δώρο έκπληξη για όσους χρησιμοποιούν την εφαρμογή!

* Ενημέρωση νέων γραμμών προαστιακού

* Ενημέρωση χρόνων

* Άλλες προσθήκες και μικροδιορθώσεις

Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...