Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini Duos (I9192)


achillesgk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και εγω το s3 mini εχω και θα παω στο s4 Mini.... εμενα μου κραταει το s3 περιπου μια μερα και κατι χωρις πολλα πολλα ομως να του κανω...το s4 mini ποσο κραταει ? νομιζω οτι το s4 mini ειναι και πιο στενο λιγο σε σχεση με το s3 σωστα ? το bluetooth παιζει κανονικα ? απο θεμα ηχου ειναι δυνατος η οχι ? καπου διαβασα οτι εχει ενα θεματακι εκει...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 700
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εσύ έχεις αυτό το πρόβλημα με τα μηνύματα και τα Ελληνικά που αναφέρω?

 

Το S4 mini είναι ελαφρώς πιο στενό και πιο λεπτό και αυτό έχει καλύτερη αίσθηση στο χέρι προσωπικά.

 

Το bluetooth παιζει μια χαρά.

 

Για τη μπαταρία δε μπορώ να πω ακόμη γιατί ακόμα 1-2 φορτίσεις το έχω κάνει αλλά το S4 mini μου δίνει την εντύπωση ότι έχει καλύτερη διαχείρηση ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

καμμια πρωτη εντυπωση?τι γινεται τελικα παιδια με την εγγυηση απο που καλυπτεται το κινητο και πόσο καιρο σε περιπτωση βλάβης?
IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

335,8€ το βλέπω εδώ: http://www.kaizershop.gr/SAMSUNG_I9192_GALAXY_S4_MINI_DUOS_BLACK_MIST

 

βέβαια έχει ακόμα περιθώρια να πέσει η τιμή στα επίπεδα του amazon.com που το πουλάει από 280€.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πέφτει συνεχεια η τιμη ρε παιδιά?Τι γίνεται?Αν το πάρω απο amazon.com πληρωνω κατι επιπλεον εγω που μένω Αγγλία?Ξερει κάποιος να μας πει και τι ισχυει απο εγγυηση?
IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

Γιατι πέφτει συνεχεια η τιμη ρε παιδιά?Τι γίνεται?Αν το πάρω απο amazon.com πληρωνω κατι επιπλεον εγω που μένω Αγγλία?Ξερει κάποιος να μας πει και τι ισχυει απο εγγυηση?

 

Στο γιατί πέφτει η απάντηση είναι προφανής και δεν είναι άλλη από το ότι είναι υπερτιμημένο. Επίσης αν δεις το ιστορικό τιμών στο skroutz, θα δεις ότι ένα κατάστημα το είχε βγάλει και στα 322€(αν δεν ήταν λάθος). Στο άλλο ερώτημα δεν γνωρίζω την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Τι προτεινετε?κατεβαινω ελλάδα για 1 εβδομαδα,να το παρω ή να περιμενω σε ενα μηνα που ξανακατεβαινω?

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση φιλε

IPhone 3GS,Samsung S III,IPhone 5s,IPad mini retina
Link to comment
Share on other sites

Τι προτεινετε?κατεβαινω ελλάδα για 1 εβδομαδα,να το παρω ή να περιμενω σε ενα μηνα που ξανακατεβαινω?

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση φιλε

 

Να σου πω φιλε επειδη βλεπω οτι το φερνουν τωρα αρκετα μαγαζια δεν κανεις υπομονη ενα μηνα ακομη να το παρεις και φτηνοτερα? Αν δεν κρατιεσαι ομως χτυπα το. Ειναι καταπληκτικο το κινητο.:D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω φαινεται οτι θα πέσει και άλλο, οποιος μπορει να περιμενει ας περιμενει. Εγω το πηρα 350 αλλά είχα μεινει κυριολεκτικά χωρις κινητό. :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

το απλο εχει παει στα 285 οποτε το δικαρτο ειναι 50 ευρω πανω, που σημαινει οτι εχει περιθωρια να πεσει...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή αρκετοί με ρωτάτε πρώτες εντυπώσεις και συγκρίσεις με το s3 mini εχω να πω τα εξής:

 

1. Το ηχείο φαίνεται να είναι λίγο πιο δυνατό σε σχέση με το S3 mini και λίγο πιο μπασο. Βάζω 2 ακριβώς ίδια τραγουδια να παιζουν απο τα κινητά και έχω την αίσθηση ότι το S4 mini καλύπτει το S3 mini. Δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου, αυτό που λέω είναι η προσωπική μου άποψη.

 

2. Το digitizer του S4 mini είναι εντελώς επιπεδο σε σχέση με το S3 mini που έχει ελαφριά καμπύλη. Γενικώς έχει καλύτερη αίσθηση και ακρίβεια. Με το S3 mini εκανα περισσότερα λάθη πχ στην πληκτρολόγηση μηνύματος. Επίσης μπαίνει προστατευτική ζελατίνα σε όλη την οθόνη από άκρη σε άκρη ενώ στο S3 mini λόγω της καμπύλης έμενε μια περιοχή κενή στις άκρες.

 

3α. Έχει μεγαλύτερη ανάλυση η οθόνη. Αυτό έχει σα συνέπεια τα εικονίδια να φαίνονται πιο μικρά. Ισως να ξενίσει κάποιους στην αρχή.

 

3β. Το πλάτος της οθόνης είναι 1χιλιοστό μεγαλύτερο στο S4 mini σε σχέση με το S3 mini. Η διαφορά φαίνεται στο ύψος.

 

4. Είναι πιο γρήγορο. Η διαφορά φαίνεται ξεκάθαρα αν φορτωθούν μερικές εφαρμογές.

 

5. Εχει υπέρυθρες. Δε το είχα είχα βάλει στα θετικά πριν αγοράσω το κινητό αλλά τελικά αυτή η ιδιότητα φαίνεται να είναι καταπληκτική. Μπορείς να χειριστείς όλες σου τις συσκευές απο το κινητό και να τις οργανώσεις σε δωμάτια και λειτουργεί και από απόσταση. Όσοι είχαν παλιά κινητό με υπέρυθρες θα θυμούνται ότι έπρεπε να έρθουν αρκετά κοντά στη συσκευή για να δουλέψουν.

 

6. Η μπαταρία φαίνεται να κρατάει περισσότερο σε σχέση με το S3 mini άλλα όχι και μεγάλες διαφορές. Εντάξει δε μπορώ να πω και πολλά γιατί το κάνω πολύ χρήση τις πρώτες μέρες.

 

7. Η διαχείριση των δύο καρτών sim είναι εξαιρετική. Μπορεί να μην είναι dual active αλλά αν το παραβλέψουμε αυτό έχει αρκετές ευκολίες στο UI για τη διαχείριση, την απόστολή μηνυμάτων και πραγματοποίηση κλήσεων από την κάρτα που επιθυμούμε. Επίσης έχει και widget για τις δύο κάρτες που εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμο.

 

8. Το S4 mini είναι πιο λεπτό και το πλάτος του ελάχιστα μικρότερο απο το S3 mini αλλά έχει μεγαλύτερο ύψος κατά 2-3 χιλιοστά. Γενικώς όμως δίνει την εντύπωση πιο premium κινητου σε σχέση με το S3 mini.

 

9. Χθες είχα στα χέρια μου και ένα s4 mini μαύρο, εγώ έχω το λευκό. Νομίζω ότι το λευκό ειναι πιο ωραίο. Επίσης το λευκό κατά τη γνώμη δίνει την αίσθηση πιο premium κινητού.

Edited by bfc
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε για την περιγραφή σου

 

Επίσης έχει και widget για τις δύο κάρτες που εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμο.

 

τι κάνει αυτό το widget για τις δύο sim?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε για την περιγραφή σου

 

 

 

τι κάνει αυτό το widget για τις δύο sim?

 

Επιλέγεις κατευθειαν απο το widget ποια κάρτα θα είναι προεπιλεγμένη για κλήση, χωρίς να ψάχνεις μέσα στο μενου. Επίσης στο widget φαίνεται και τι δίκτυο είναι η κάθε κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να επιλεγεις ? δεν σου δειχνει και τις δυο καρτες και οταν πας να κανεις κληση τοτε πατας οποια απο τις δυο θες ? ειτοπου στους αριθμους απο κατω .....
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να επιλεγεις ? δεν σου δειχνει και τις δυο καρτες και οταν πας να κανεις κληση τοτε πατας οποια απο τις δυο θες ? ειτοπου στους αριθμους απο κατω .....

 

Γίνεται να επιλέγεις όπως το λες εσυ ή να έχεις μια κάρτα προεπιλεγμένη και να την αλλαζεις όποτε θες εσυ. Εγώ επειδη έχω μια καρτα για sms και μια για κλήσεις έχω επιλέξει το δεύτερο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,

 

σκέφτομαι για αγορα της συγκεκριμενης συσκευσης λόγω κατοχής δυο κινητών ( προσωπικο και επαγγελματικό ) αλλά δεν εχει πέσει ποτέ στα χέρια μου συσκευή dual-sim και θα ήθελα να κάνω κάποιες " χαζές " ερωτήσεις :

 

1. τα μηνύματα αποθηκεύοντε ολα μαζί ή σε ξεχωριστούς φακέλους για κάθε sim ???

2. οι τελευταίες κλήσεις φαίνοντε όλες μαζί ή ξεχωριστά για καθε sim ???

3. υπάρχει η δυνατότητα η μια μόνο sim να είναι σε επιλογή αθόρυβο ???

 

Γενικότερα πρακτικά θα ήθελα να ξέρω πως συνυπάρχουν οι δυο sim πάνω σε απλές λειτουργίες της συσκευής .

 

Αν μπορει κανείς να βοηθήσει...

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Ολα μαζί αλλά υπάρχει εικονίδιο που σου δειχνει από ποια sim δεχεσαι η εχεις στειλει μηνυμα.

2. Ολες μαζί αλλά υπάρχει επίσης εικονίδιο σε κάθε κλήση.

3. ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

1. Ολα μαζί αλλά υπάρχει εικονίδιο που σου δειχνει από ποια sim δεχεσαι η εχεις στειλει μηνυμα.

2. Ολες μαζί αλλά υπάρχει επίσης εικονίδιο σε κάθε κλήση.

3. ΝΑΙ

 

Φιλε bfc, σε ευχαριστουμε για τα σχολια σου σχετικα με το κινητο! θα ηθελα μια ερωτηση! Θελει να παρει το συγκεκριμενο ενας

ξαδερφος μου που μενει Αθηνα! Μηπως θα μπορουσες σε παρακαλω a.) να μου πεις απο το αγορασες* b.) αν τηρουσε ολα τα κρητηρια γνησιοτητας, δηλαδη ηταν σφραγισμενο με την ταινια της Samsung και ολα τα σχετικα c.) και το πιο σημαντικο εχει επιλογη ελληνικα στις γλωσσες εισαγωγης πληκτρολογιου. Το ρωταω γιατι ηθελα να του το φερω απο εξωτερικο αλλα το duos δεν υποστηριζε ελληνικα σαν γλωσσα εισαγωγης παρολου που υποστηριζε ελληνικα στο λειτουργικο. Ξερω οτι μπορει να κατεβασει αλλο keyboard που τα υποστηριζει αλλα επειδη δεν το εχει και πολυ με τα κινητα δεν θελω να το μπερδεψω με thirdparty apps. Σε ευχαριστω πολυ για την

προσοχη σου!

=========<<

[scam Website]

=========>>

Κατι αλλο το οποιο θα ηθελα να ενημερωσω το κοσμο του forum σχετικα με ενα online store http://www.mobicity.co.uk/!

Παρακαλω αποφυγετε το με οποιοδηποτε κοστος, φιλος μου παρηγγειλε το S4 Mini (Artic Blue), οχι μονο δεν του ηρθε σε μπλε

αλλα σε μαυρο και ηταν και παραεισαγωγης απο Αραβια, δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πω κατι αλλο, απλα ηθελα να το αναφερω

σε περιτπωση που καποιος google-αρει artic blue να μην προτιμησει τετοια χρωματα γιατι δεν ενδεικτεται για κυκλοφορια στην

Ευρωπη! Πιστευω οτι ειναι κατι σαν το simple electronics που ειχε προαναφερθει στο forum! Σας ευχαριστω θερμα ολους για

την προσοχη σας, καλο σας βραδυ

 

*Αν για οποιδηποτε λογο δεν μπορει να το αναφερεις εδω σε παρακαλω στειλε μου ενα private message

Link to comment
Share on other sites

bfc

μήπως κατά τύχη η data γραμμή σου είναι Q να μου δώσεις ρυθμίσεις internet;

Ευχαριστω

Ψάχνεις F2G€10/300', F2G€30, κλπ δυσεύρετα καρτοκινητά όλων των εταιριών ή εύκολα νούμερα;
Link to comment
Share on other sites

bfc

μήπως κατά τύχη η data γραμμή σου είναι Q να μου δώσεις ρυθμίσεις internet;

Ευχαριστω

Android OS Terminals (with ICS)

 

Ρυθμίσεις Internet:

 

Ρυθμίσεις -> Περισσότερες ρυθμίσεις -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας ->Ονόματα σημείων πρόσβασης -> Επιλογές -> Eπιλέγουμε “Νέο APN”

 

• Όνομα: Q Internet

• APN: myq

• MCC: 202

• MNC: 09

• Τύπος APN: Internet

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά

 

Ρυθμίσεις Q MMS:

 

Ρυθμίσεις -> Περισσότερες ρυθμίσεις -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας ->Ονόματα σημείων πρόσβασης -> Επιλογές -> Eπιλέγουμε “Νέο APN”

 

• Όνομα: Q MMS

• APN: q-mms.myq.gr

• MMSC: http://mms.myq.gr

• Διακομιστής μεσολάβησης ΜΜS: 192.168.80.134

• Θύρα ΜΜS: 8080

• MCC: 202

• MNC: 09

• Τύπος APN: MMS

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά

 

Internet Settings:

 

Settings -> More settings -> Mobile Networks -> Access Point Names -> Options New APN

 

• Name: Q Internet

• APN: myq

• MCC: 202

• MNC: 09

• APN Type: Internet

 

MMS Settings:

 

Settings -> Wireless & Networks -> Mobile Networks -> Access Point Names -> Options -> New APN

 

• Name: Q MMS

• APN: q-mms.myq.gr

• MMSC: http://mms.myq.gr

• ΜΜS proxy: 192.168.80.134

• ΜΜS port: 8080

• MCC: 202

• MNC: 09

• APN type: MMS

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ DATA ROAMING ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ

Ρυθμίσεις -> Περισσότερες ρυθμίσεις -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Περιαγωγή δεδομένων

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Φιλε bfc, σε ευχαριστουμε για τα σχολια σου σχετικα με το κινητο! θα ηθελα μια ερωτηση! Θελει να παρει το συγκεκριμενο ενας

ξαδερφος μου που μενει Αθηνα! Μηπως θα μπορουσες σε παρακαλω a.) να μου πεις απο το αγορασες* b.) αν τηρουσε ολα τα κρητηρια γνησιοτητας, δηλαδη ηταν σφραγισμενο με την ταινια της Samsung και ολα τα σχετικα c.) και το πιο σημαντικο εχει επιλογη ελληνικα στις γλωσσες εισαγωγης πληκτρολογιου. Το ρωταω γιατι ηθελα να του το φερω απο εξωτερικο αλλα το duos δεν υποστηριζε ελληνικα σαν γλωσσα εισαγωγης παρολου που υποστηριζε ελληνικα στο λειτουργικο. Ξερω οτι μπορει να κατεβασει αλλο keyboard που τα υποστηριζει αλλα επειδη δεν το εχει και πολυ με τα κινητα δεν θελω να το μπερδεψω με thirdparty apps. Σε ευχαριστω πολυ για την

προσοχη σου!

 

a. Το αγόρασα από ένα Skroutzoμάγαζο που είχε αρκετά χαμηλή τιμή και μπορούσε να μου κόψει τιμολόγιο με 16%. Έχω αγοράσει ξανά απο εκεί και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν θες όνομα στείλε μου Pm.

b. Το κινητό ήταν σφραφισμένο με ταινία γνησιότητας και ένα αυτοκόλλητο Samsung Care για εγγύηση 24 μήνες. Τώρα αν ισχύει η εγγύηση από το κατάστημα η την αντιπροσωπία δε το ξέρω και δε με νοιάζει και πολύ να σας πω την αλήθεια γιατι όταν το κινητό γίνει root κάποια στιγμή θα αποχαιρετήσω την εγγύηση μια και καλή.

c. Είχε κανονικά Ελληνικά στο μενού και στο πληκτρολόγιο.

 

bfc

μήπως κατά τύχη η data γραμμή σου είναι Q να μου δώσεις ρυθμίσεις internet;

Ευχαριστω

 

Όχι δυστυχώς δεν έχω Q.

Link to comment
Share on other sites

@achillesgk

Ναι, άλλωστε το λέει με κεφαλαία στις οδηγίες του MyQ.gr.

Έχω βάλει και τα παρακάτω σύμφωνα με αυτές:

• Όνομα: Q Internet

• APN: myq

• MCC: 202

• MNC: 09

• Τύπος APN: Internet

(τα υπόλοιπα κενά)

Επίσης έχω δώσει "αυτόματη σύνδεση" (gsm/wcdma) ως λειτουργία δικτύου ενώ στην άλλη sim "μόνο gsm" (δε σε αφήνει να βάλεις και τις 2 στο αυτόματο).

Επίσης (εννοείται) έχω ορίσει τη 2η sim (Q) ως data.

Εάν βρει κάποιος τον τρόπο, παρακαλώ να μου τον δώσει κι εμένα.

Ευχαριστώ.

Ψάχνεις F2G€10/300', F2G€30, κλπ δυσεύρετα καρτοκινητά όλων των εταιριών ή εύκολα νούμερα;
Link to comment
Share on other sites

@achillesgk

Ναι, άλλωστε το λέει με κεφαλαία στις οδηγίες του MyQ.gr.

Έχω βάλει και τα παρακάτω σύμφωνα με αυτές:

• Όνομα: Q Internet

• APN: myq

• MCC: 202

• MNC: 09

• Τύπος APN: Internet

(τα υπόλοιπα κενά)

Επίσης έχω δώσει "αυτόματη σύνδεση" (gsm/wcdma) ως λειτουργία δικτύου ενώ στην άλλη sim "μόνο gsm" (δε σε αφήνει να βάλεις και τις 2 στο αυτόματο).

Επίσης (εννοείται) έχω ορίσει τη 2η sim (Q) ως data.

Εάν βρει κάποιος τον τρόπο, παρακαλώ να μου τον δώσει κι εμένα.

Ευχαριστώ.

 

Μπορεις να δοκιμάσεις να βάλεις την Q σαν sim 1 και προσωρινά να μη βαλεις 2η sim να δεις αν θα εχεις ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini Duos (I9192)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...