Jump to content

ZTE V975 geek


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικο μου το προβλημα το εχω αποτυπωσει και σε βιντεο πιο πανω. Δεν ειχα σημα στο ακριβως διπλα δωματιο. Μαλλον της αδερφης σου ειναι σε καλυτερη κατασταση...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για δοκιμασε και στο συστημα android απο h.t .To εχω κανει και σε αλλα,δεν θυμαμαι που ακριβως ομως και μου τα βγαζει κανονικα παντου.Αμα το ψαξεις λιγο σιγουρα θα το βρεις.

Ρε παιδια τι ειναι αυτο που μου εστειλαν απο minideal?

Your Credit Memo #........... for Order #...........

 

Βασικά έβαλα το Settings, Android System και ένα άλλο που μου φάνηκε σχετικό. Όλα καλά εκτός από τα γράμματα στα Apps. Εκεί μόνο το "Running" δουλεύει σωστά. Τα άλλα (πχ "On SD", "Downloaded" κτλ) φαίνονται μαύρα. Όλα τα άλλα υπομενού μια χαρά, άσπρα γράμματα. Εσένα δουλεύει και στα Apps, το έχεις τσεκάρει;

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος την official rom της Μαλαισίας;

 

http://www.ztedevices.com/support/smart_phone/ed99db11-3c50-4007-b560-a615d5e55d61.html

 

Έχει gapps και είναι σχετικά καθαρή από bloatware.

Δεν παρατήρησα διαφορές σε GPS, Wi-Fi (μια χαρά)... νομίζω λίγο καλύτερη διαχείριση σε ram & μπαταρία σε σχέση με Geek v2.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος την official rom της Μαλαισίας;

 

http://www.ztedevices.com/support/smart_phone/ed99db11-3c50-4007-b560-a615d5e55d61.html

 

Έχει gapps και είναι σχετικά καθαρή από bloatware.

Δεν παρατήρησα διαφορές σε GPS, Wi-Fi (μια χαρά)... νομίζω λίγο καλύτερη διαχείριση σε ram & μπαταρία σε σχέση με Geek v2.

 

Δηλαδή εσένα έπαιζε κανονικά το wifi και παίζει και τώρα; Αν πέσει μία μπάρα στο σήμα δεν έχεις θέμα; Ρωτάω για να καταλάβω αν είναι θέμα παρτίδας ή όχι. Τρεις συσκευές έχω στην οικογένεια και όλες έχουν το ίδιο θέμα(με 3/4 μπάρες το wifi πέφτει δραματικά έως τελείως). Αν όντως είχες και είδες βελτίωση τότε έχουμε αποκάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

@kouzoum σε σχεση με Β06 official?

@paris82 Ειναι δυνατον συσκευες με την ιδια ρομ αλλες να εχουν προβλημα και αλλες οχι?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

22/5 φρέσκια φαίνεται. Ποιος παροχός δίνει Geek στη Μαλαισία; Μήπως μπορέσει να πιέσει τη ΖΤΕ για sources. Πρέπει να δούμε τι λένε στο ισπανικό και ρώσικο forum.
Link to comment
Share on other sites

@parisp82 : Δεν είχα θέμα και δεν παρατήρησα καμία αλλαγή (είτε βελτίωση, είτε πτώση στην απόδοση) με τη μαλαισιανή. Η λειτουργία του WiFi είναι σταθερή χωρίς αποσυνδέσεις.

 

@guideman : με Geek v2 ξεκίνησα και μεταπήδησα στη μαλαισιανή.

 

Γνώμες για official b06 Vs geek v2;;;

Link to comment
Share on other sites

@kouzoum σε σχεση με Β06 official?

@paris82 Ειναι δυνατον συσκευες με την ιδια ρομ αλλες να εχουν προβλημα και αλλες οχι?

 

Φυσικά! Όταν δεν είναι πρόβλημα στο λειτουργικό, δε σε πιάνω..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@parisp82 : Δεν είχα θέμα και δεν παρατήρησα καμία αλλαγή (είτε βελτίωση, είτε πτώση στην απόδοση) με τη μαλαισιανή. Η λειτουργία του WiFi είναι σταθερή χωρίς αποσυνδέσεις.

 

@guideman : με Geek v2 ξεκίνησα και μεταπήδησα στη μαλαισιανή.

 

Γνώμες για official b06 Vs geek v2;;;

 

Απλά αν μπορείς να τρέξεις ένα speedtest -προτείνεται της okla- όταν το σήμα ειναι 3/4, έχει σημασία διότι αν είναι φουλ σε κανέναν πιστεύω δεν υπάρχει θέμα. Ευχαριστώ πολυ!

Όσο για την ερώτηση για την Β06, και geek V2 η Β03 του to2c και minideal είναι πολύ καλυτερη (μιλάω για απόδοση)

Edited by parisp82
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος την official rom της Μαλαισίας;

 

http://www.ztedevices.com/support/smart_phone/ed99db11-3c50-4007-b560-a615d5e55d61.html

 

Έχει gapps και είναι σχετικά καθαρή από bloatware.

Δεν παρατήρησα διαφορές σε GPS, Wi-Fi (μια χαρά)... νομίζω λίγο καλύτερη διαχείριση σε ram & μπαταρία σε σχέση με Geek v2.

 

 

Δοκιμασμενη και απο εμενα.

Βελτιωμενη free ram κατα 200ΜΒ.

Ολα οκ μετα απο επαναφορα με titanium backup

ολα δουλευουν τελεια εκτος απο το battery % και την ενεργοποιηση της cameras με το button

Edited by batjump
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά! Όταν δεν είναι πρόβλημα στο λειτουργικό, δε σε πιάνω..

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Απλά αν μπορείς να τρέξεις ένα speedtest -προτείνεται της okla- όταν το σήμα ειναι 3/4, έχει σημασία διότι αν είναι φουλ σε κανέναν πιστεύω δεν υπάρχει θέμα. Ευχαριστώ πολυ!

Όσο για την ερώτηση για την Β06, και geek V2 η Β03 του to2c και minideal είναι πολύ καλυτερη (μιλάω για απόδοση)

 

Έτρεξα ένα test "αγκαλιά" με το router (AnnexM) στα 2.4Ghz

down : 8.4Mbps , up : 1.7Mbps ping : 40ms

Και το επόμενο στην βεράντα όπου μεσολαβούν 3 δωμάτια και 2-3/4 σήμα

down : 1Mbps , up : 1.8Mbps ping : 46ms

 

Την ίδια διαδικασία στα 5Ghz

down : 8.3Mbps , up : 1.8Mbps ping : 40ms

με 1/4 σήμα πλέον στη βεράντα

down : 1.5Mbps , up : 1.9Mbps ping : 41ms

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα ένα test "αγκαλιά" με το router (AnnexM) στα 2.4Ghz

down : 8.4Mbps , up : 1.7Mbps ping : 40ms

Και το επόμενο στην βεράντα όπου μεσολαβούν 3 δωμάτια και 2-3/4 σήμα

down : 1Mbps , up : 1.8Mbps ping : 46ms

 

Την ίδια διαδικασία στα 5Ghz

down : 8.3Mbps , up : 1.8Mbps ping : 40ms

με 1/4 σήμα πλέον στη βεράντα

down : 1.5Mbps , up : 1.9Mbps ping : 41ms

 

Κατ'αρχάς να σε ευχαριστήσω που απάντησες και έκανες τα τεστ. Δεν έχεις θέμα από ό'τι φαινεται είναι λογικές τιμές με τόσες παρεμβολές. Φαντάζομαι δεν θα είχες θέματα ούτε με τις προηγούμενες ρομ, απλά να επιβεβαιώσω το προφανές δηλαδή, ότι είναι θέμα hardware και παρτίδας.

Βέβαια το upload δείχνει ψηλό ,έδειχνε και στο δικό μου υψηλότερη τιμή από upload με χαμηλό σήμα και με τοrouter να κλειδώνει στα 1 ΜΒps έδειχνε 1.5. Περίεργο ...

Edited by parisp82
Link to comment
Share on other sites

, απλά να επιβεβαιώσω το προφανές δηλαδή, ότι είναι θέμα hardware και παρτίδας.

ακριβως αυτο εννοουσα πιο πανω, δυο μηχανακια με την ιδια ρομ οταν το ενα εχει προβλημα και το αλλο οχι, τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια, τι αλλο παρα προβλημα hardware...

Μακαρι να ηταν προβλημα λειτουργικου αλλα...

 

Για την custom V2 δεν μπορω να μιλησω, λιγο την δουλεψα, οι Κινεζιες που δεν εφευγαν μου ξηλωσαν το ματι..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο εννοουσα πιο πανω, δυο μηχανακια με την ιδια ρομ οταν το ενα εχει προβλημα και το αλλο οχι, τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια, τι αλλο παρα προβλημα hardware...

Μακαρι να ηταν προβλημα λειτουργικου αλλα...

 

Για την custom V2 δεν μπορω να μιλησω, λιγο την δουλεψα, οι Κινεζιες που δεν εφευγαν μου ξηλωσαν το ματι..

 

Σε έπιασα :lol: .

Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια και όχι ότι φταίει ο intel όπως υποψιάζονται πολλοί ,μαζί με μένα.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχουν θέμα με το wifi και μπορουν και θελουν ας ανεβασουν εδω η σε ενα αλλο νημα λινκ με βιντεο ωστε να το χρησιμοποιησουμε σαν μοχλο πιεσης ο καθενας στο καταστημα που το πηρε (για οσους βεβαια αντεχουν την ταλαιπωρια και την αναμονη της διαδικασιας μιας επιστροφης).

πχ Βιντεο : μαγαζι.

 

Ακολουθω τα χναρια του Σπακα και το δικο μου ετοιμαζεται να παει απο κει που ηρθε. Τωρα αν θα ξαναγυρισει δεν ξερω :)

Edited by parisp82
Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχουν θέμα με το wifi και μπορουν και θελουν ας ανεβασουν εδω η σε ενα αλλο νημα λινκ με βιντεο ωστε να το χρησιμοποιησουμε σαν μοχλο πιεσης ο καθενας στο καταστημα που το πηρε (για οσους βεβαια αντεχουν την ταλαιπωρια και την αναμονη της διαδικασιας μιας επιστροφης).

πχ Βιντεο : μαγαζι.

 

Ακολουθω τα χναρια του Σπακα και το δικο μου ετοιμαζεται να παει απο κει που ηρθε. Τωρα αν θα ξαναγυρισει δεν ξερω :)

 

Εγώ πήρα $20 πίσω. Δεν είναι πολλά, αλλά δεν είναι πια δικό μου και η κάτοχος του είναι ευχαριστημένη. Με αυτά τα λεφτά θα της πάρω θήκη φλιπ και screen protector. Πολύ ταλαιπωρία να το στείλεις πίσω. Νομίζω χάνεις και τα 10-15€ για τα μεταφορικά. Πάρτε άλλο μοντέλο πάντως, μην ρισκάρετε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα σπαστεί με τα απομεινάρια των κινέζων στην αρχική οθόνη και στο notifications bar (είχα την V2) είπα να βάλω την Μαλαισιανή ROM, μιάς και διάβασα θετικά σχόλια απο σας που την βάλατε. Αντιγραφή λοιπόν στην sd και τρέξιμο απο το μενού του τηλεφώνου update όπως λέει στις οδηγίες. Μου βγάζει ένα incorrect version, και δεν προχωρούσε. Θα σε φτιάξω τώρα (σκέφτηκα).. μπαίνω στο cwm Install zip, και όλα καλά. Μετά το πρώτο reboot πάω να δώ πως είναι,και αφού είχαν εξαφανιστεί τα κινέζικα στην αρχική οθόνη, πάω για το notification.. Μου βγάζει process.android.κάτι has stopped.. Ωπα..τι είναι αυτό...ξανά process has stopped...Το googlάρω, διάβασα 100 διαφορετικές απαντήσεις..Κάνω επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων, και μετά το reboot τα ίδια. Δεν πειράζει λέω, cwm διαγραφή cache, διαγραφή dalvik, εγκατάσταση ξανά, πάλι process.android.hangout has stopped.. μετά άλλο process has stopped.Εκανα 3-4 reboot, μήπως και στρώσει..Ααα!! και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το συγχρονισμό google...Με την V2 ROM όλα δούλευαν ρολόι, εκτός απο τις κινεζιές στην αρχική οθόνη.. Θα το παλέψω λίγο ακόμη, και μετά μου φαίνεται θα ξαναγυρίσω στην V2..
Link to comment
Share on other sites

απο ποιο καταστημα το ειχες αγορασει? σου επεστρεψε 20 δολλαρια ή στα εκανε πιστωση για την επομενη αγορα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πήρα $20 πίσω. Δεν είναι πολλά, αλλά δεν είναι πια δικό μου και η κάτοχος του είναι ευχαριστημένη. Με αυτά τα λεφτά θα της πάρω θήκη φλιπ και screen protector. Πολύ ταλαιπωρία να το στείλεις πίσω. Νομίζω χάνεις και τα 10-15€ για τα μεταφορικά. Πάρτε άλλο μοντέλο πάντως, μην ρισκάρετε.

 

απο ποιο καταστημα το ειχες αγορασει? σου επεστρεψε 20 δολλαρια ή στα εκανε πιστωση για την επομενη αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα σπαστεί με τα απομεινάρια των κινέζων στην αρχική οθόνη και στο notifications bar (είχα την V2) είπα να βάλω την Μαλαισιανή ROM, μιάς και διάβασα θετικά σχόλια απο σας που την βάλατε. Αντιγραφή λοιπόν στην sd και τρέξιμο απο το μενού του τηλεφώνου update όπως λέει στις οδηγίες. Μου βγάζει ένα incorrect version, και δεν προχωρούσε. Θα σε φτιάξω τώρα (σκέφτηκα).. μπαίνω στο cwm Install zip, και όλα καλά. Μετά το πρώτο reboot πάω να δώ πως είναι,και αφού είχαν εξαφανιστεί τα κινέζικα στην αρχική οθόνη, πάω για το notification.. Μου βγάζει process.android.κάτι has stopped.. Ωπα..τι είναι αυτό...ξανά process has stopped...Το googlάρω, διάβασα 100 διαφορετικές απαντήσεις..Κάνω επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων, και μετά το reboot τα ίδια. Δεν πειράζει λέω, cwm διαγραφή cache, διαγραφή dalvik, εγκατάσταση ξανά, πάλι process.android.hangout has stopped.. μετά άλλο process has stopped.Εκανα 3-4 reboot, μήπως και στρώσει..Ααα!! και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το συγχρονισμό google...Με την V2 ROM όλα δούλευαν ρολόι, εκτός απο τις κινεζιές στην αρχική οθόνη.. Θα το παλέψω λίγο ακόμη, και μετά μου φαίνεται θα ξαναγυρίσω στην V2..

 

Έκανες wipes πριν το install ή την πέρασες έτσι;

 

απο ποιο καταστημα το ειχες αγορασει? σου επεστρεψε 20 δολλαρια ή στα εκανε πιστωση για την επομενη αγορα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

απο ποιο καταστημα το ειχες αγορασει? σου επεστρεψε 20 δολλαρια ή στα εκανε πιστωση για την επομενη αγορα?

 

Minideal. $20 επιστροφή στο Paypal τα οποία το Paypal θα βάλει τώρα στη χρεωστική που είχα χρησιμοποιήσει για την αγορά. Τους είχα ρωτήσει και για κουπόνι για να αγοράσω το THL T11 και μου είπαν $25 ή $20 και δώρο flip case. Αλλά είπα να μην δεσμευτώ πάλι με Minideal.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες wipes πριν το install ή την πέρασες έτσι;

 

 

 

Minideal. $20 επιστροφή στο Paypal τα οποία το Paypal θα βάλει τώρα στη χρεωστική που είχα χρησιμοποιήσει για την αγορά. Τους είχα ρωτήσει και για κουπόνι για να αγοράσω το THL T11 και μου είπαν $25 ή $20 και δώρο flip case.

 

τους ζητησα και εγω partial refund! μακαρι να εχω την ιδια τυχη με εσενα!

ειχε περασει η καλυψη του paypal?

Link to comment
Share on other sites

Όχι αφού άνοιξα κανονικά case για εσωτερική βλάβη του τηλεφώνου. Μιλάγαμε για κανένα 4ήμερο (μια φορά τη μέρα απαντάνε) και καταλήξαμε εκεί. Θα ήθελα παραπάνω αλλά ΟΚ βγήκε 115€ το τηλέφωνο, δεν είναι και άσχημα, στο insomnia είδα ένα έφυγε 160€. Η αδερφή μου το χαίρεται πάντως... :)
Link to comment
Share on other sites

Έκανες wipes πριν το install ή την πέρασες έτσι;

 

Ναι, έκανα..και wipe cache, μετά wipe dalvik και μετά install...

 

Επειδή ακόμα δεν το έπιασα επειδή είναι λίγο διφορούμενο όπως μου το λες, έκανες:

 

1. wipe data/factory reset

2. wipe cache

3. wipe dalvik cache

4. format system

 

και προαιρετικά αλλά εγώ το κάνω πάντα:

 

5. reboot recovery

6. format system

7. format data

8. format cache

9. wipe dalvik cache

 

πριν κάνεις install zip; Εγώ πάντα διπλά wipes κάνω και του είχα κάνει περίπου 20 install roms με όλες τις custom και official που δοκίμασα από 2-3 φορές :lol: και δεν έκανε κιχ ποτέ. Βέβαια δεν δοκίμασα της Μαλαισίας γιατί βγήκε αφού παρέδωσα το τηλέφωνο αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι βγάζει τέτοια errors. Σαν permission error είναι αυτό που σου βγαίνει. Αν δεν έχεις κάνει τουλάχιστον τα βασικά wipes κάνε τα και αν τα έχεις κάνει δοκίμασε με διπλά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού ξαναέκανα άλλη μία τα wipes (cache, dalvik, κτλ), του ξανατραβάω άλλο ένα install, και ωωωωω... τι έκπληξη!!! έστρωσε η ROM. Μια μέρα που την δουλεύω, δεν έκανε κιχ! ενώ πρίν καθε 10 δευτερόλεπτα με είχε πρήξει με τα process has stopped. Είμα χαρούμενος γιατί βγήκαν οι κινεζιές απο την αρχική οθόνη, και παρατηρώ και μια βελτίωση στη μπαταρία..Δεν βλέπω κανένα λόγο να την αλλάξω.. (εκτός και βγεί καμιά kit-kat!! χαχαχα)
Link to comment
Share on other sites

Απο τα τοσα κινητα που υπαρχουν , ειναι το μονο που με εχει εντυπωσιασει σε σχεση παντα με την τιμη του. Ουτε 8πυρινα ουτε τιποτα αλλο και καθε μερα μπαινω και διαβαζω τα σχολια σας και θελω ακομα πιο πολυ να το παρω και να ασχοληθω και εγω με ολα αυτα.

Με κολλαει το προβλημα με το WIFI και δεν το εχω παρει ακομα.

Μηπως εχουμε καμια καινουρια παραλαβη να ενημερωθουμε για το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Απο τα τοσα κινητα που υπαρχουν , ειναι το μονο που με εχει εντυπωσιασει σε σχεση παντα με την τιμη του. Ουτε 8πυρινα ουτε τιποτα αλλο και καθε μερα μπαινω και διαβαζω τα σχολια σας και θελω ακομα πιο πολυ να το παρω και να ασχοληθω και εγω με ολα αυτα.

Με κολλαει το προβλημα με το WIFI και δεν το εχω παρει ακομα.

Μηπως εχουμε καμια καινουρια παραλαβη να ενημερωθουμε για το προβλημα?

 

Κινηταρα!! Αλλα το wifi ειναι σοβαρο. Μην το παρεις αν δε διαβεβαιωθεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...