Jump to content

Το κινητό κομματιάστηκε με Ρακή... Τι κάνουμε;


Blackie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους... Το Desire ζήλεψε την ρακοποσία πριν περίπου 1 εβδομάδα και αποφάσισε να κατεβάσει ένα σφηνοπότηρο Ρακή, πράγμα που ανακάλυψα 15' μετά. Το καθάρισα επιμελώς, αλλά έχω τα παρακάτω προβλήματα:

 

1. Δε δέχεται τη sim, βγάζοντας μήνυμα πως δεν υπάρχει sim. Η sim λειτουργεί κανονικά σε άλλα κινητά.

2. Πιέζοντας το κεντρικό πλήκτρο χειρισμού (κάτω χαμηλά) αυξομειώνεται ο ήχος, πράγμα που ορισμένες φορές συμβαίνει και χωρίς να πατήσω κάποιο πλήκτρο.

3. Το κινητό είναι rooted, με αποτέλεσμα ορισμένες φορές να ανοίγει και να κολλάει στην οθόνη που περιέχει τις επιλογές για recovery κλπ.

4. Παρατήρησα πως μάλλον η μπαταρία αδειάζει πιο γρήγορα.

 

Κατά τ'άλλα το κινητό λειτουργεί κανονικά. Τι προτείνετε να κάνω; Αν δε μπορώ να κάνω self-repair και χρειαστεί να το πάω για service, γνωρίζει κανείς (που προφανώς θα έχει κάποιες τεχνολογικές γνώσεις) τι μπορεί να πειράχτηκε, πόσο μπορεί να χρεωθεί -για να μη με υπερχρεώσουν- και κάποιο κατάλληλο service Θεσσαλονίκη; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγγυώμαι τίποτα, αλλά θα δοκίμαζα καθαρό οινόπνευμα. Καθαρό, όχι λοσιον ή κάτι ανάλογο. Μπορεί και να επανέλθει, αν και το ξαναλέω δεν εγγυώμαι τίποτα.

 

Σερβίς στη Θεσσαλονίκη τώρα, ξέρω τα 2 μαγαζιά στην αρχή της Εγνατίας. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα σε βοηθήσουν...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Με μπατονέτα η κάτι παρεμφερές η μπορώ να είμαι "απρόσεχτος"; Μετά στέγνωμα με πιστολάκι η κάτι τέτοιο; Κατάλαβα ποια λες, αλλά νομίζω πως θα τα αποφύγω για προφανείς λόγους...
Link to comment
Share on other sites

Με μπατονέτα η κάτι παρεμφερές η μπορώ να είμαι "απρόσεχτος"; Μετά στέγνωμα με πιστολάκι η κάτι τέτοιο; Κατάλαβα ποια λες, αλλά νομίζω πως θα τα αποφύγω για προφανείς λόγους...

 

Στεγνώνει εύκολα, οπότε και μπάνιο να του κάνεις (την πλακέτα μόνο...) μπορεί και να μην πάθει τίποτα. Το κακό είναι η πως κοστίζει παρά πολλά. Και το πιστολάκι κάνει χωρίς οινόπνευμα, αλλά έχει φόβο να κάψει ευαίσθητα σημεία της πλακέτας...

 

Κάτι απλό που μπορείς να κάνεις πάντως: βαλ'το σε ταπερ γεμάτο ρύζι. Το ρύζι είναι ο τέλειος μαγνήτης υγρασίας...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα σάκχαρα και το αλκοόλ από τη ρακή δεν κάνουν ιδιαίτερη ζημιά που να θέλει προσοχή και το πρόβλημα είναι μόνο η υγρασία; Αν αποφασίσω τη μέθοδο του ρυζιού, πόσο καιρό να το κρατήσω; Αν ακολουθήσω τη μέθοδο του καθαρού οινοπνεύματος, πρέπει να αποσυναρμολογήσω το κινητό και να βάλω την πλακέτα ή να πάρω ένα πανάκι, να αλείψω και να αφήσω να στεγνώσει; Το ρωτάω μήπως δεν είναι αποτελεσματική θεραπεία...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα σάκχαρα και το αλκοόλ από τη ρακή δεν κάνουν ιδιαίτερη ζημιά που να θέλει προσοχή και το πρόβλημα είναι μόνο η υγρασία; Αν αποφασίσω τη μέθοδο του ρυζιού, πόσο καιρό να το κρατήσω; Αν ακολουθήσω τη μέθοδο του καθαρού οινοπνεύματος, πρέπει να αποσυναρμολογήσω το κινητό και να βάλω την πλακέτα ή να πάρω ένα πανάκι, να αλείψω και να αφήσω να στεγνώσει; Το ρωτάω μήπως δεν είναι αποτελεσματική θεραπεία...

 

Το οινόπνευμα θα τα καθαρίσει όλα, απλά δεν το έχω δοκιμάσει σε λειτουργική 100% συσκευή. Αφού δουλεύει η δική σου, δύσκολα θα ρίσκαρα χωρίς κάποια καβάτζα άλλης. Εννοείται το αφήνεις όλο πλακέτα και το περνάς από οινόπνευμα. Αλλά το αλκοόλ, όντας οινόπνευμα λογικά θα έχει εξατμιστεί. Τα σάκχαρα όμως δεν ξέρω...

 

Το ρύζι τραβάει υγρά και υγρασία γενικότερα, οπότε ίσως να κάνει δουλειά καλύτερα. Και πάλι με επιφύλαξη στα λέω, τα έχω δοκιμάσει σε νεκρή από νερό πλακέτα ελπίζοντας να επανέλθει...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με κανά καφέ ελληνικό σκέτο και λογικά θα συνέλθει....

 

Σοβαρά τώρα, λες:

 

Καλημέρα σε όλους... Το Desire ζήλεψε την ρακοποσία πριν περίπου 1 εβδομάδα και αποφάσισε να κατεβάσει ένα σφηνοπότηρο Ρακή, πράγμα που ανακάλυψα 15' μετά. Το καθάρισα επιμελώς, αλλά έχω τα παρακάτω προβλήματα:

 

1. Δε δέχεται τη sim, βγάζοντας μήνυμα πως δεν υπάρχει sim. Η sim λειτουργεί κανονικά σε άλλα κινητά.

2. Πιέζοντας το κεντρικό πλήκτρο χειρισμού (κάτω χαμηλά) αυξομειώνεται ο ήχος, πράγμα που ορισμένες φορές συμβαίνει και χωρίς να πατήσω κάποιο πλήκτρο.

3. Το κινητό είναι rooted, με αποτέλεσμα ορισμένες φορές να ανοίγει και να κολλάει στην οθόνη που περιέχει τις επιλογές για recovery κλπ.

4. Παρατήρησα πως μάλλον η μπαταρία αδειάζει πιο γρήγορα.

 

Κατά τ'άλλα το κινητό λειτουργεί κανονικά. Τι προτείνετε να κάνω; Αν δε μπορώ να κάνω self-repair και χρειαστεί να το πάω για service, γνωρίζει κανείς (που προφανώς θα έχει κάποιες τεχνολογικές γνώσεις) τι μπορεί να πειράχτηκε, πόσο μπορεί να χρεωθεί -για να μη με υπερχρεώσουν- και κάποιο κατάλληλο service Θεσσαλονίκη; Ευχαριστώ!

 

 

το χρονικό διάστημα είναι πολύ μεγάλο. Ίσως να προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα από τις κινήσεις που λεει εδώ. Το να το βάλεις σε ρύζι, ή στα σακουλάκια σιλικόνης δεν νομίζω να σου κάνει τίποτα μετά από τόσο καιρό. Δοκίμασε το κόλπο με το καθαρό οινόπνευμα και ίσως να την παλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται το αφήνεις όλο πλακέτα

 

Συγνώμη, αλλά μπερδεύτηκα, όταν λες το παραπάνω τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά μπερδεύτηκα, όταν λες το παραπάνω τι εννοείς;

 

Το κάνεις κομμάτια και περνάς οινόπνευμα μόνο την πλακέτα του...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με κανά καφέ ελληνικό σκέτο και λογικά θα συνέλθει....

 

Σοβαρά τώρα, λες:

 

 

 

 

το χρονικό διάστημα είναι πολύ μεγάλο. Ίσως να προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα από τις κινήσεις που λεει εδώ. Το να το βάλεις σε ρύζι, ή στα σακουλάκια σιλικόνης δεν νομίζω να σου κάνει τίποτα μετά από τόσο καιρό. Δοκίμασε το κόλπο με το καθαρό οινόπνευμα και ίσως να την παλέψεις.

 

Ήμουν διακοπές, δε μπορούσα να κάνω και πολλά... Το κινητό εφόσον λειτουργούσε αμφιβάλλω αν τίθεται θέμα βραχυκυκλώματος, οπότε λέω να καθαρίσω τη sim slot με καθαρό οινόπνευμα και να το πετάξω μέσα στο ρύζι για 1 μέρα, μπας και στρώσει...

 

Το κάνεις κομμάτια και περνάς οινόπνευμα μόνο την πλακέτα του...

 

Αποσυναρμολόγηση μόνο αν δω πως δε στρώνει και δεν αποφεύγω το service... BTW, για τέτοιες περιπτώσεις τι τιμές παίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...