Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προσωπική μου άποψη ότι ο μοναδικός λόγος που το κινητό του Nicolas μπορεί να είναι fake είναι η μη ύπαρξη του miui recovery, αν το λέω καλά. Κάποιος που ξέρει από roms και rooting, να μας πει αν αυτό μπορεί να συμβεί από την αλλαγή της rom σε multi.

 

απο την στιγμή που και τις δύο ρομ τις βγάζει η Miui,θα έπρεπε να είχαν το δικό της recovery.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμή που και τις δύο ρομ τις βγάζει η Miui,θα έπρεπε να είχαν το δικό της recovery.

Άλλο η ROM άλλο η recovery,η MIUI φτιάχνει ΜΙΑ δική της(recovery) με την οποία στέλνει παντού το τηλέφωνο.Οι resellers αν εμείς το ζητήσουμε ,την αλλάζουν για να βάλουν την multi πχ.Σε καμμία περίπτωση η ύπαρξη και μόνο άλλης recovery δεν σημαίνει fake συσκευή,

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμή που και τις δύο ρομ τις βγάζει η Miui,θα έπρεπε να είχαν το δικό της recovery.

 

μα εδώ νομίζω είναι το μπέρδεμα

εγώ από ότι έχω καταλάβει και δει την MULTI δεν την βγάζει ΕΠΙΣΗΜΑ η xiaomi

της xiaomi έχει μόνο κινέζικα και αγγλικά άρα η multi αναγκαστικά είναι πειραγμένη

 

επίσης να κάνουμε ένα θέμα μόνο για αυτό :) για τα fake xiaomi

η γνώμη μου είναι ότι είναι λίγο παράλογο να υπάρχει ρεπλικα σε κάτι το οποίο δεν θεωρείτε premium και είναι χαμηλής τιμής (τα άλλα xiaomi είχανε και 300 ευρώ όχι τα μισά)

να κάτσεις να κάνεις κάτι πανομοιότυπο και με καλά χαρακτηριστικά πόσο να κερδίσεις πια

 

πιο λογικό το βρίσκω να είναι λάθος flasharismatos ή να τα φτιάχνει η xiaomi π.χ. από 2 πηγές

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Άλλο η ROM άλλο η recovery,η MIUI φτιάχνει ΜΙΑ δική της(recovery) με την οποία στέλνει παντού το τηλέφωνο.Οι resellers αν εμείς το ζητήσουμε ,την αλλάζουν για να βάλουν την multi πχ.Σε καμία περίπτωση η ύπαρξη και μόνο άλλης recovery δεν σημαίνει fake συσκευή,

 

ρε φίλε σοβαρά λες να μη ξέρω τη διαφορά;ούτε που θυμάμαι πόσες φορές έχω κάνει τέτοια πειράματα,στα διάφορα κινητά μου.

άλλο είπα,άλλο λες.αυτό που είπα είναι πως αν την φτιάχνει η miui πρέπει να έχει το recovery της.αν δεν την φτιάχνει,δε είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι εφικτό να έχει το recivery της miui.

Σαφώς το recovery μπορεί να αλλαχθεί.Το θέμα όμως είναι εσείς που το έχετε παραλάβει με την multi πιο recovery έχετε;γιατί αν έχετε όλοι της miui και μόνο μία συσκευή έχει απλό recovery,κάτι παίζει.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως είναι εσείς που το έχετε παραλάβει με την multi πιο recovery έχετε;γιατί αν έχετε όλοι της miui και μόνο μία συσκευή έχει απλό recovery,κάτι παίζει.

 

Εγώ που το πήρα από το to2c είχα CWM επειδή ζήτησα να έρθει με multi. Αλλά επειδή ήθελα να δοκιμάσω και το recovery τις MIUI έβαλα αυτό:

 

MIUI RECOVERY (WCDMA VERSION)

rename it in recovery.img

Download (credits to MIUI Italia): https://mega.co.nz/#!PRUzhbLL!JBInjlTIwp6iqi45d-zXAl-HUNQuQ21K7hJFgk-r8N0

 

(http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-full-working.22953/)

αλλά προσοχή με αυτό το recovery δεν μπορείς να κάνεις root με το root.zip

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

άρα η multi έρχεται με cwm και όχι με απλό 3e recovery ή αυτό της miui.

ενδιαφέρον.ευχαριστώ για την απάντηση.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

...εμένα από minideal ήρθε με multi (1.0) και 3e (stock; ) recovery. Επειδή το σέταρα και το έδωσα βιαστικά, δε δοκίμασα το miui recovery, αλλά έβαλα CWM. Μάλλον θα πρέπει να ξαναδώ λίγο το ζήτημα IMEI/SN από xiaomi. Με ανησυχεί κάπως η τροπή των πραγμάτων και σίγουρα έχουν κάποια βασιμότητα τα όσα αναφέρονται σχετικά με ρέπλικες.
Link to comment
Share on other sites

Chryssostomos εγώ απάντησα αλλά μάλλον δεν είδες τι είπα :)))

 

το είδα.αν είναι λάθος φλασαρίσματος,θα το διόρθωνε απλά φλασάρισμα απο την αρχή.

Αρκετά το αναλύσαμε πιστεύω.Να χαίρεστε το κινητό και να σας βγεί απροβλημάτιστο εύχομαι!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το πήραν με αγγλική-κινεζικη stable rom τα updates γίνονται κανονικά;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το lenovo p780 το οποιο εχει την διπλασια μπαταρια απο αυτο.Αν και με τρομαξατε λιγο με τα fake μαλλον κλινω προς το Red Rice λογω ονοματος και μονο και υποστηριξης.Επισης λεω να το παρω απο minideal αλλα με την default rom του στα αγγλικα,δεν εχω προβλημα.Στην παραγγελια να υποθεσω οτι πρεπει να τους γραψω να μ στειλουν το global ετσι.....?Μην μ ερθει το αλλο και καει η γουνα μας.
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα στο φλασαρισμα της v5 ρομ με τα assert

"(getprop("ro.product.device") == "HM2013023" ||

getprop("ro.build.product") == "HM2013023")"

λύνεται ως εξής :

 

κατεβάζεις τη v5 ρομ από http://xiaomi.eu/community/threads/4-1-3.23236/

και όχι απο http://en.miui.com/download-82.html

με παίδεψε πάρα πολύ χθες αλλά το βρήκα:)

 

το δικό μου ήρθε από minideal με e3 recovery..

δοκίμασα καi δουλεύουν όλα τα recovery. cmw-miui-e3

είναι γνησιότατο μέχρι και me spflash tool το φλασαρα ..

πολύ καλό κινητό, πρώτη αγορά από minideal, 100% ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το lenovo p780 το οποιο εχει την διπλασια μπαταρια απο αυτο.Αν και με τρομαξατε λιγο με τα fake μαλλον κλινω προς το Red Rice λογω ονοματος και μονο και υποστηριξης.Επισης λεω να το παρω απο minideal αλλα με την default rom του στα αγγλικα,δεν εχω προβλημα.Στην παραγγελια να υποθεσω οτι πρεπει να τους γραψω να μ στειλουν το global ετσι.....?Μην μ ερθει το αλλο και καει η γουνα μας.

 

το γράφει στη περιγραφή..αν ειναι wcdma εισαι κομπλε..επισης καταληξαμε πως επειδη τα τηλεφωνα δεν εχουν τη mi_recovery και βγαζουν καποια errors σε περασμα ρομ οτι ειναι fake πραγμα που για μενα δεν στεκει καθως ατομα που αγορασαν απο ibuygou, που υποτιθεται ειναι υπερανω υποψιας, εχουν το ιδιο θεμα http://en.miui.com/thread-11242-2-1.html (ποστ13 και μετα). παρε λοιπον απο οπου νομιζεις, διαλεξε να στο στειλουν και με απλο ταχυδρομειο να χεις το κεφαλι σου ησυχο και εισαι κομπλε..

Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα στο φλασαρισμα της v5 ρομ με τα assert

"(getprop("ro.product.device") == "HM2013023" ||

getprop("ro.build.product") == "HM2013023")"

λύνεται ως εξής :

 

κατεβάζεις τη v5 ρομ από http://xiaomi.eu/community/threads/4-1-3.23236/

και όχι απο http://en.miui.com/download-82.html

με παίδεψε πάρα πολύ χθες αλλά το βρήκα:)

 

το δικό μου ήρθε από minideal με e3 recovery..

δοκίμασα καi δουλεύουν όλα τα recovery. cmw-miui-e3

είναι γνησιότατο μέχρι και me spflash tool το φλασαρα ..

πολύ καλό κινητό, πρώτη αγορά από minideal, 100% ευχαριστημένος

 

...οι δύο rom που αναφέρεις δεν είναι άμεσα συγκρίσιμες απαραίτητα. Η πρώτη αφορά τη multilanguage version, ενώ η δεύτερη είναι η official με αγγλικά-κινέζικα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σύγκρινα τις δυο rom.Απλα προσπαθώ να βοηθήσω οποίον έχει παρόμοιο πρόβλημα. Το σχόλιο σου ποιον βοηθάει αυτή τη στιγμή? Αμφισβητείς τη λύση του προβλήματος? Εχεις κάνει κάτι διαφορετικό στο δικο σου hongmi?
Link to comment
Share on other sites

άρα η multi έρχεται με cwm και όχι με απλό 3e recovery ή αυτό της miui.

ενδιαφέρον.ευχαριστώ για την απάντηση.

Ετσι ειναι αδελφε,οταν σου περνανε την unofficial multilanguage rom αλλαζει αναγκαστικα και το recovery.Δεν σημαινει οτι ειναι fake το κινητο.Αν ψαξεις λιγο στα φορουμ,λενε και πως να αλλαξεις

τo custom recovery απο κινεζικο σε αγγλικο μεσω mobileuncle.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι αδελφέ,όταν σου περνάνε την unofficial multilanguage rom αλλάζει αναγκαστικά και το recovery.Δεν σημαίνει οτι είναι fake το κινητό.Αν ψάξεις λιγο στα φόρουμ,λένε και πως να αλλάξεις

τo custom recovery από κινεζικο σε αγγλικό μέσω mobileuncle.

 

το δικό μου ήρθε με multi και e3 recovery.

είναι στο χέρι αυτού που περνάει τη multi ποιο recovery θα εγκαταστήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ασχοληθει με C,C++,C#,Java, με βασεις SQL, με php για αναπτυξη δικτυακων εφαρμογων και σελιδων και τον τελευταιο χρονο ασχολουμαι με android development(κατανεμημενα συστηματα).

 

 

 

Αν πιστευετε οτι το τηλεφωνο σας,σας ικανοποιει τοτε κατεβαστε την ρομ,αλλαχτε το αρχειο miui_HM2W_JHBCNAH4.0_4becba62b1_4.2.zip\META-INF\com\google\android\updater-script (ανοιχτε το με wordpad ή notepad++) και αφαιρεστε το κομματι :

 

assert(getprop("ro.product.device") == "HM2013023" ||
      getprop("ro.build.product") == "HM2013023");

 

Μετα προφανως αντικαταστηστε το παλιο updater-script με το νεο.Η εγκατασταση θα συνεχιστει και θα μπορειτε να κανετε updates αφου το υλικο ειναι πιστο στο αρχικο ή εξαιρετικα κοντα σε αυτο.

 

και αυτό που λες δεν λειτούργησε στο δικό μου

το διάβασα χθες στο ευρωπαϊκό φόρουμ,

το δοκίμασα αλλά δεν λειτούργησε..

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμηστε αδελφια...

Τα συμπερασματα βγηκαν, ας ασχοληθουμε με τις συσκευες μας τωρα....

Τελικα απο που μπορω να το παρω με 'ασφαλεια';

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμηστε αδελφια...

Τα συμπερασματα βγηκαν, ας ασχοληθουμε με τις συσκευες μας τωρα....

Τελικα απο που μπορω να το παρω με 'ασφαλεια';

 

ήρεμοι είμαστε :)

ibuygou, merimobiles, to2c, minideal, spemall

η επιλογή είναι δική σου.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

οταν κατεβάζουμε ενα lockscreen πως το διαγραφουμε μετα; παντως για το θεμα γνησιοτητας εγω ειμαι κομπλέ!τωρα αν μετα απο τοσα ειναι ακομα ρεπλικα φεικ.. για τιμωρια στους Κινέζους δεν θα ξαναφαω ρυζι.. μονο παττατα, μακαρόνι!! :-D :-D
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

ξανακανω παλι μια ερωτηση που εκανα πιο πριν..με τη επισημη αγγλικη-κινεζικη εστω οτι κανω ρουτ και ενοποιηση αποθηκευτικου χωρου στη συνεχεια. με τα ota τι γινεται;λογικα χανεται το ρουτ αλλα και η ενοποιηση;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνω ότι αφαιρέθηκαν posts. Μπορείτε να γράφετε με πιο ήπιο τρόπο αυτά που θέλετε και να αποφεύγετε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου δόθηκε η ευκαιρία να τεσταρω το τηλ με το navigon και τα αποτελέσματα ήταν άψογα

 

Καλησπέρα

 

Επειδή ένας από τους λόγους που παράγγειλα αυτό το κινητό είναι το gps του, μπορείς να μας πεις περισσότερα λόγια για την συμπεριφορά του στην πλοήγηση ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...