Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ ευχαριστώ παντος το μενού του wifi direct εμφανίζεται με το πάτημα του αριστερού κουμπιού στο τηλέφωνο αν από τα settings ενεργοποιησεις το wifi
«Η Ρωμιοσύνη εν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου, κανένας δεν εβρέθηκεν για να την-ι-ξηλείψη,κανένας, γιατί σιέπει την που τάψη ο Θεός μου.Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή, όντας ο κόσμος λείψη!Βασίλης Μιχαηλίδης (1849-1917)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με το gps του τι γίνεται παιδιά; απο αλλους ακούω οτι είναι χαλιά όπως σε όλα τα mtk απο αλλους καλό.

Ας πει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει επαρκώς ενα πρόγραμμα πλοήγησης στο τηλέφωνο και όχι αν κλείδωσε και ποσο γρήγορα κλείδωσε δορυφόρους το gps test

 

Εγω που χρησιμοποιω το Sygic και το copilot δουλευει αψογα το gps.Κλειδωνει σε 2-3 δευτερολεπτα.

 

...όπως έχω προαναφέρει, το κινητό χωρίς καμία ρύθμιση κλειδώνει άμεσα στις εφαρμογές gps. Καμία σχέση με άλλα κινέζικα MTK που έχω στήσει (ακόμα και το ΖΤΕ V987). Προφανώς η υλοποίηση της κεραίας είναι υποδειγματική.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται και για power bank ίσως τον ενδιαφέρει αυτή ο προσφορά http://www.gizchina.com/2013/12/27/xiaomi-hongmi-xiaomi-powerbank-deal-gizchina-readers/
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου το gps με navigon δουλευει άψογα.

Ο έλεγχος γνησιοτητας στο site της xiaomi οκ, ανεβάζω ss από cpu-z. Η αγορά έγινε από Το2c.

Να κάνω update; φοβάμαι μη μπω σε περιπέτειες. Θα κερδίσω κάτι; το root θα χαθεί;

Μέχρι τώρα όλα δουλεύουν άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Good News MIUI JHACNAL4.4 !

stable 4.4 will be release 30 december

http://xiaomi.eu/community/threads/good-news-miui-jhacnal4-4.23185/

 

Αυτά είναι!! :) ακόμη δεν βγήκε η stable 4 πάμε για την 4.4 εβδομαδιαία updates!! :)

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Με το gps του τι γίνεται παιδιά; απο αλλους ακούω οτι είναι χαλιά όπως σε όλα τα mtk απο αλλους καλό.

Ας πει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει επαρκώς ενα πρόγραμμα πλοήγησης στο τηλέφωνο και όχι αν κλείδωσε και ποσο γρήγορα κλείδωσε δορυφόρους το gps test

 

Με sygic σε τρεις διαδρομές άψογα και με κλείδωμα στα 2-3 δευτερόλεπτα......επίσης μπορεί άνετα και όταν το βάζεις στο παράθυρο του σπιτιού σου............

Link to comment
Share on other sites

Εχω multilanguage rom και την εκανα αναβαθμιση στην τελευταια stable...με αποτελεσμα να πανε ολα χαλια,οτι και να προσπαθουσα να ανοιξω,με πεταγε συνεχεια στην αρχικη οθονη του launcher...Εκανα φακτορυ ρεσετ και περασα την multilanguage παλι..Τελικα οσοι εχουμε την multilanguage

ποια εκδοση πρεπει να κατεβαζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Good News MIUI JHACNAL4.4 !

stable 4.4 will be release 30 december

http://xiaomi.eu/community/threads/good-news-miui-jhacnal4-4.23185/

 

Αυτά είναι!! :) ακόμη δεν βγήκε η stable 4 πάμε για την 4.4 εβδομαδιαία updates!! :)

 

ΔΕΝ εννοεί Android 4.4 προς αποφυγή παρεξηγήσεων...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται και χρονια πολλα!

ειμαι εντελως νεα στο θεμα των κινητων και ιδιαιτερα των κινεζικων εταιριων.

1ο εξυπνο τηλεφωνο για μενα και αυτο ειναι το red rice, μετα απο συμβουλη φιλου να κοιταξω τις κινεζικες εταιριες xiaomi + huawei. Ο μονος λογος επιλογης του κινητου αυτου ηταν η τιμη και η αξιοπιστια xiaomi (να ναι καλα ο γοογλης γιατι δεν την ηξερα καν την εταιρια αρχικα), καθως εχω βασικη γνωση απο κινητα και τα χαρακτηριστικα τους.

Το πηρα απο το Minideal.net και ειμαι κατευενθουσιασμενη! :D

Εκανα ολα τα τεστ γνησιοτητας(με τις εφαρμογες) που αναφερατε πιο πανω και ολα βγαινουν κανονικα εκτος απο το θεμα της κεραιας(φωτο), οπως αναφερθηκε και απο αλλους.

Η εκδοση ΜUIU που εχω ειναι παλια (v1 stable ). Μου το εστειλαν απο το μαγαζι με multilaguage και rooted (δειξτε κατανοηση, τωρα τα ανακαλυπτω), αν και δε το ζητησα. Ειχα στο μυαλο μου να κρατησω την αγγλικη εκδοση γιατι παντα θεωρω οτι το αυθεντικο ειναι και το πιο σταθερο.

Κανοντας search για updates, βρισκει την v4 stable.

Να την περασω συμφωνα με τις οδηγιες που δινετε καποιοι παραπανω και ο θεος βοηθος?Να περιμενω την 4.4 που λετε? η να το αφησω ως εχει?? Τι διαφορα θα δω με την αναβαθμιση? Το μονο που μου φανηκε δελεαστικο ειναι οτι θα ελευθερωθει λιγη μνημη περισσοτερη...

 

Αυτα για την ωρα και ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται και χρονια πολλα!

ειμαι εντελως νεα στο θεμα των κινητων και ιδιαιτερα των κινεζικων εταιριων.

1ο εξυπνο τηλεφωνο για μενα και αυτο ειναι το red rice, μετα απο συμβουλη φιλου να κοιταξω τις κινεζικες εταιριες xiaomi + huawei. Ο μονος λογος επιλογης του κινητου αυτου ηταν η τιμη και η αξιοπιστια xiaomi (να ναι καλα ο γοογλης γιατι δεν την ηξερα καν την εταιρια αρχικα), καθως εχω βασικη γνωση απο κινητα και τα χαρακτηριστικα τους.

Το πηρα απο το Minideal.net και ειμαι κατευενθουσιασμενη! :D

Εκανα ολα τα τεστ γνησιοτητας(με τις εφαρμογες) που αναφερατε πιο πανω και ολα βγαινουν κανονικα εκτος απο το θεμα της κεραιας(φωτο), οπως αναφερθηκε και απο αλλους.

Η εκδοση ΜUIU που εχω ειναι παλια (v1 stable ). Μου το εστειλαν απο το μαγαζι με multilaguage και rooted (δειξτε κατανοηση, τωρα τα ανακαλυπτω), αν και δε το ζητησα. Ειχα στο μυαλο μου να κρατησω την αγγλικη εκδοση γιατι παντα θεωρω οτι το αυθεντικο ειναι και το πιο σταθερο.

Κανοντας search για updates, βρισκει την v4 stable.

Να την περασω συμφωνα με τις οδηγιες που δινετε καποιοι παραπανω και ο θεος βοηθος?Να περιμενω την 4.4 που λετε? η να το αφησω ως εχει?? Τι διαφορα θα δω με την αναβαθμιση? Το μονο που μου φανηκε δελεαστικο ειναι οτι θα ελευθερωθει λιγη μνημη περισσοτερη...

 

Αυτα για την ωρα και ευχαριστω!

 

...αν ακολουθήσεις τη διαδικασία για UPDATE που περιέγραψα σε αρκετά προηγούμενα ποστ, μπορείς εύκολα να μεταβείς στην τελευταία multilanguage stable 4.0, χωρίς wipes και επανεγκαταστάσεις. Ωστόσο, επειδή και αυτή εξακολουθεί να έχει κάποια bugs (π.χ. ρύθμιση δόνησης στον ήχο), θα πρέπει να περιμένεις και την 4.4 που ελπίζουμε να τα λύνει. Σίγουρα θα ωφεληθείς σε επίπεδο μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ετρεξα το root checker και λεει οτι τελικα δεν ειναι rooted. Να το κανω λετε? Θα μου φανει χρησιμο?

Λιγη βοηθεια στην ασχετη παρακαλω! :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Μολις ετρεξα το root checker και λεει οτι τελικα δεν ειναι rooted. Να το κανω λετε? Θα μου φανει χρησιμο?

Λιγη βοηθεια στην ασχετη παρακαλω! :blink: :)

 

...χρειάζεσαι root, π.χ. για να βάλεις custom recovery (από ότι θυμάμαι από minideal έρχεται rooted, αλλά χρειάζεται update. Επίσης έχει stock 3e recovery και θέλει αντικατάσταση)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια... ακολουθω τη διαδικασια που περιγραφεται εδω για το update??

http://xiaomi.eu/community/threads/xiaomi-hongmi-td-wcdma-update-guide.22095/

Τωρα αυτο που λετε για stock 3e recovery .. το αντικαθιστω με τι και πως? κατι σε manual η αλλο link ?

 

Ξανα ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια... ακολουθω τη διαδικασια που περιγραφεται εδω για το update??

http://xiaomi.eu/community/threads/xiaomi-hongmi-td-wcdma-update-guide.22095/

Τωρα αυτο που λετε για stock 3e recovery .. το αντικαθιστω με τι και πως? κατι σε manual η αλλο link ?

 

Ξανα ευχαριστω!

 

...αυτό περιγράφει τη διαδικασία για UPGRADE/επανεγκατάσταση/αντικατάσταση rom και περιλαμβάνει full wipes, άρα δεν κρατάει τις τρέχουσες ρυθμίσεις σου/εφαρμογές (μπορείς βέβαια να έχεις κρατήσει backup με την ενσωματωμένη miui backup εφαρμογή και να τα επαναφέρεις). Ωστόσο, όπως σου προανέφερα, προτείνω να κάνεις UPDATE "από πάνω" και το μόνο που χρειάζεται πρώτα είναι να αντικαταστήσεις το recovery με κάποιο custom (cwm v5 no touch). Την έχω ήδη περιγράψει τη διαδικασία σε παλαιότερα ποστ. Αν βαριέσαι να ψάξεις, απλά ακολούθησε τις οδηγίες για αντικατάσταση του recovery μέσω MobileUncle Tools MTK (recovery update option) και ακολούθησε αυτό: https://xiaomi-miui.gr/forums/board3-3/board60-60/480-update/ για το UPDATE που είπα (το σημαντικό είναι να μπει η τελευταία stable multi rom στην εσωτερική virtual SD μεγέθους 800MB περίπου και όχι σε εξωτερική).

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Οοο οκ οκ τωρα καταλαβα. θα ξαναδιαβασω και τα παλιοτερα ποστ σου.

Πιστευω οτι θα τα καταφερω. Αν οχι θα ξαναενοχλησω.

Καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, να σας ρωτησω καποια πραγματα για το hogmi που μπορει να εχουν ξανασχολιαστει αλλα με μια γρηγορη ματια δεν βρηκα απαντησεις.

1) Ειναι OGS?

2) Υπαρχει δυνατοτητα ασυρματης συνδεσης με TV, MHL η Miracast, δεν ξερω πως λεγεται αυτο, (χρησιμοποιωντας στην τηλεοραση το ειδικο στικακι), ωστε να βλεπω την οθονη του κινητου στην TV?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται και χρονια πολλα!

ειμαι εντελως νεα στο θεμα των κινητων και ιδιαιτερα των κινεζικων εταιριων.

1ο εξυπνο τηλεφωνο για μενα και αυτο ειναι το red rice, μετα απο συμβουλη φιλου να κοιταξω τις κινεζικες εταιριες xiaomi + huawei. Ο μονος λογος επιλογης του κινητου αυτου ηταν η τιμη και η αξιοπιστια xiaomi (να ναι καλα ο γοογλης γιατι δεν την ηξερα καν την εταιρια αρχικα), καθως εχω βασικη γνωση απο κινητα και τα χαρακτηριστικα τους.

Το πηρα απο το Minideal.net και ειμαι κατευενθουσιασμενη! :D

Εκανα ολα τα τεστ γνησιοτητας(με τις εφαρμογες) που αναφερατε πιο πανω και ολα βγαινουν κανονικα εκτος απο το θεμα της κεραιας(φωτο), οπως αναφερθηκε και απο αλλους.

Η εκδοση ΜUIU που εχω ειναι παλια (v1 stable ). Μου το εστειλαν απο το μαγαζι με multilaguage και rooted (δειξτε κατανοηση, τωρα τα ανακαλυπτω), αν και δε το ζητησα. Ειχα στο μυαλο μου να κρατησω την αγγλικη εκδοση γιατι παντα θεωρω οτι το αυθεντικο ειναι και το πιο σταθερο.

Κανοντας search για updates, βρισκει την v4 stable.

Να την περασω συμφωνα με τις οδηγιες που δινετε καποιοι παραπανω και ο θεος βοηθος?Να περιμενω την 4.4 που λετε? η να το αφησω ως εχει?? Τι διαφορα θα δω με την αναβαθμιση? Το μονο που μου φανηκε δελεαστικο ειναι οτι θα ελευθερωθει λιγη μνημη περισσοτερη...

 

Αυτα για την ωρα και ευχαριστω!

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Επειδή θέλω να το αγοράσω και γω αυτό το κινητό μέσο minideal.net. Μπορείς να μου πεις πως στο στείλανε με απλά singpost η το πήρες με EMS ( αν το πήρες με ΕΜS, με το τελωνείο όλα καλά;). Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω τι χρώμα σου ήρθε το διάλεξες εσύ ( και αν ναι πως τους ενημερωσες τι χρώμα θέλεις γιατί δε γράφει κάτι στη παραγγελία)?? Σευχαριστω ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Επειδή θέλω να το αγοράσω και γω αυτό το κινητό μέσο minideal.net. Μπορείς να μου πεις πως στο στείλανε με απλά singpost η το πήρες με EMS ( αν το πήρες με ΕΜS, με το τελωνείο όλα καλά;). Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω τι χρώμα σου ήρθε το διάλεξες εσύ ( και αν ναι πως τους ενημερωσες τι χρώμα θέλεις γιατί δε γράφει κάτι στη παραγγελία)?? Σευχαριστω ...

 

μονο μαυρο για την ευρωπαικη εκδοση

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

και γιατι ολοι οι αλλοι εχουν μονο μαυρο,απο το αντελαιφ δεν θα το επαιρνα παντως,ειναι απελπιστικα αργοι και δεν απαντουν ποτε

Link to comment
Share on other sites

Από που θα ψώνιζες tsopanos το συγκεκριμένο κινητό?

 

απο πουθενα,με το αντελαιφ εχω προηγουμενα με αλλη αγορα,δεν θα το επαιρνα απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, να σας ρωτησω καποια πραγματα για το hogmi που μπορει να εχουν ξανασχολιαστει αλλα με μια γρηγορη ματια δεν βρηκα απαντησεις.

1) Ειναι OGS?

2) Η οθονη ειναι Gorilla η κατι αναλογο?

3) Υπαρχει δυνατοτητα ασυρματης συνδεσης με TV, MHL η Miracast, δεν ξερω πως λεγεται αυτο, (χρησιμοποιωντας στην τηλεοραση το ειδικο στικακι), ωστε να βλεπω την οθονη του κινητου στην TV?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

 

...1) Δεν είναι.

2) Είναι Corning Gorilla Glass 2 generation

3) Υποτίθεται υποστηρίζει Miracast/DLNA

 

Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω τι χρώμα σου ήρθε το διάλεξες εσύ ( και αν ναι πως τους ενημερωσες τι χρώμα θέλεις γιατί δε γράφει κάτι στη παραγγελία)?? Σευχαριστω ...

 

μονο μαυρο για την ευρωπαικη εκδοση

 

 

και γιατι ολοι οι αλλοι εχουν μονο μαυρο,απο το αντελαιφ δεν θα το επαιρνα παντως,ειναι απελπιστικα αργοι και δεν απαντουν ποτε

 

...διατίθεται με το μαύρο χρώμα πίσω κάλυμμα αλλά υπάρχουν πληθώρα χρωμάτων έξτρα να παραγγείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...