Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.. Θέλω μια βοήθεια. Έχω εδώ και μήνες την MIUI7 στο redmi. Αλλά κολλάει πολύ. Δεν το αντέχω άλλο.... Θέλω να βάλω πάλι την V6.ποια μου προτείνετε να βάλω. Θέλω ναναι root. Και να έχει και apk για τα μηνύματα. Δε με νοιάζει αν είναι stable η μη. Οποία βοήθεια δεχτή. Ευχαριστώ...

οι περισσότεροι MIUI7 έχουμε και δεν νομίζω να υπάρχουν κολλήματα(εγώ καθόλου)

ψάξε αλλού το πρόβλημα, κάνε καθαρή εγκατάσταση ή hard reset.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οι περισσότεροι MIUI7 έχουμε και δεν νομίζω να υπάρχουν κολλήματα(εγώ καθόλου)

ψάξε αλλού το πρόβλημα, κάνε καθαρή εγκατάσταση ή hard reset.

Καθαρή εγκατάσταση έχω κάνει. Αλλά με την ν6 άφηνα 10 εφαρμογές ανοιχτές και δε χαμπάριαζε. Τώρα πανω από 2 γ@μιετ@ι.so.... Πια V6 προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει δώρο το κινητό στον πατέρα μου και το χρησιμοποιούσε εδώ και 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα , μέχρι που έκανε τη ζημιά!

Βάζοντας (μάλλον) το βύσμα του φορτιστή ανάποδα (δεν φόραγε τα γυαλιά του), κατάφερε να σπάσει μια εξοχή που έχει στην υποδοχή για φόρτιση το κινητό , και τώρα δεν μπορεί να κλικάρει το καλώδιο του φορτιστή στο κινητό και δεν μπορεί πλέον να φορτίζει τη μπαταρία! :cry:

Το ερώτημα είναι τώρα τί γίνεται; Επισκευάζεται ; και αν ναι , αξίζει τον κόπο;

Έχω σκεφτεί και την ιδέα του ασύρματου φορτιστή. Γίνεται και ποιός ασύρματος φορτιστής θα ταιριάζει;

Ή να αγοράσει άλλο κινητό ;

 

το ανταλλακτικο κοστιζει 6 με 8 ευρω στο ebay... και να το περασεις ειναι πραγματικα πανευκολο μονο λιγες βιδες ξεβιδωνεις... εγω ειχα παρει το ιδιο ανταλλακτικο λογω προβληματος του μικροφωνου (ειναι η ιδια πλακετα) αλλα ο κινεζος εστειλε προβληματικο. τελικα μου εδωσε ενας φιλος απο ενα χαλασμενο ρυζακι την δικια του πλακετα καιι ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει δώρο το κινητό στον πατέρα μου και το χρησιμοποιούσε εδώ και 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα , μέχρι που έκανε τη ζημιά!

Βάζοντας (μάλλον) το βύσμα του φορτιστή ανάποδα (δεν φόραγε τα γυαλιά του), κατάφερε να σπάσει μια εξοχή που έχει στην υποδοχή για φόρτιση το κινητό , και τώρα δεν μπορεί να κλικάρει το καλώδιο του φορτιστή στο κινητό και δεν μπορεί πλέον να φορτίζει τη μπαταρία! :cry:

Το ερώτημα είναι τώρα τί γίνεται; Επισκευάζεται ; και αν ναι , αξίζει τον κόπο;

Έχω σκεφτεί και την ιδέα του ασύρματου φορτιστή. Γίνεται και ποιός ασύρματος φορτιστής θα ταιριάζει;

Ή να αγοράσει άλλο κινητό ;

Αύριο θα πάω για το ίδιο ακριβώς θέμα σε ενα μαγαζί στη Αθήνα για ενα jiayu s3. Αν πετύχει το εγχείρημα θα σου πω να πας και εσύ. Κόστος 15€

 

edit. εγινε η επισκευη (αντικατασταση θυρας usb) και το τηλεφωνο φορτιζει τελεια

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είχα κι εγω θεμα με mi cloud στην GTV 6.2.25, μολις αναβαθμισα σε 6.4.14 συχρονισε τα παντα :)

 

(οσο για την RAM με την V7 πηρε "ανασα", με V6 αντεχε col2 που παιζω χωρις αλλη εφαρμογη πλεον εχει και viber στο παρασκηνιο)

Edited by giannis1_
Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστω xiaomi-miui-hellas-4.4.2_HM2013023_GTV-6.4.21_moded kai 6.4.14 αλλα στο πρωτο boot μου βγαζει οτι το πληκτρολογιο google εχει κρασαρει.

Με την 6.2.18 Moded δεν εχω τετοιο θεμα. Καποια λυση για το τι μπορει να φταιει;

Υποψη εχω κανει ολα τα wipe πριν την εγκατασταση απο TWRP recovery

 

Επισης με την 6.2.18 Moded εγκαθιστα τις εφαρμογες στον εσωτερικο χωρο της συσκευης. Την καρτα μνημης την βλεπει ως χωρο τηλεφωνου, αλλα οι εφαρμογες δεν πηγαινουν στον χωρο τηλεφωνου by default. Παιζει κατι αλλο που πρεπει να κανω; η αλλος τροπος να τις μεταφερω;

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

Το ρυζάκι μου μετά από 2,5 χρόνια πέθανε... έβγαλε κάτι κάθετες μαύρες γραμμές στην οθόνη και στη συνέχεια μαύρισε ολόκληρη. αν και φωτίζει δε δείχνει τίποτα. Προφανώς έχει χαλάσει η LCD σωστά; έχει βρει κανείς καμία LCD σε κανένα σάιτ; Αλήθεια εδώ Ελλάδα αναλαμβάνει κανείς να τα φτιάξει ;
BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάω για το ίδιο ακριβώς θέμα σε ενα μαγαζί στη Αθήνα για ενα jiayu s3. Αν πετύχει το εγχείρημα θα σου πω να πας και εσύ. Κόστος 15€

 

edit. εγινε η επισκευη (αντικατασταση θυρας usb) και το τηλεφωνο φορτιζει τελεια

για οποιον ενδιαφερετε το καταστημα ειναι A.R.Y. DIGITAL . ζηνωνος 15β . βασικο χρωμα του καταστηματος ειναι το πρασινο.

Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστω xiaomi-miui-hellas-4.4.2_HM2013023_GTV-6.4.21_moded kai 6.4.14 αλλα στο πρωτο boot μου βγαζει οτι το πληκτρολογιο google εχει κρασαρει.

Με την 6.2.18 Moded δεν εχω τετοιο θεμα. Καποια λυση για το τι μπορει να φταιει;

Υποψη εχω κανει ολα τα wipe πριν την εγκατασταση απο TWRP recovery

 

Επισης με την 6.2.18 Moded εγκαθιστα τις εφαρμογες στον εσωτερικο χωρο της συσκευης. Την καρτα μνημης την βλεπει ως χωρο τηλεφωνου, αλλα οι εφαρμογες δεν πηγαινουν στον χωρο τηλεφωνου by default. Παιζει κατι αλλο που πρεπει να κανω; η αλλος τροπος να τις μεταφερω;

1.δοκίμασε διαγραφή δεδομένων του πληκτρολογίου google

2.η moded αυτό κάνει,αντιστρέφει την SD με το phone storage.Δεν αλλάζει το που εγκαθίστανται οι εφαρμογές,αλλά το που πάνε οι συνοδευτικοί φάκελοι-αρχεία.

Π.χ χάρτες,downloads,φωτογραφίες,μουσική κ.α

 

Υπάρχουν εφαρμογές για μεταφορά app στην SD,

και υπάρχει άλλο mod για αποκοπή χώρου από το phone storage και πρόσθεσή του στον εσωτερικό χώρο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ρυζάκι μου μετά από 2,5 χρόνια πέθανε... έβγαλε κάτι κάθετες μαύρες γραμμές στην οθόνη και στη συνέχεια μαύρισε ολόκληρη. αν και φωτίζει δε δείχνει τίποτα. Προφανώς έχει χαλάσει η LCD σωστά; έχει βρει κανείς καμία LCD σε κανένα σάιτ; Αλήθεια εδώ Ελλάδα αναλαμβάνει κανείς να τα φτιάξει ;

θα βρείς φτηνές οθόνες στο ebay και υπάρχουν μαγαζιά που θα στην αλλάξουν με λογικό κόστος ΑΝ δεν πιάνουν τα χέρια σου.

Δες μήπως είναι μόνο το digitizer που είναι και πολύ φθηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση Νικο.

Εβαλα την 6.2.18 κ δουλευει. Εχω αλλο θεμα ομως

Και με την 6.2.18 και με την 6.4.14 στελνω sms και ενω στον αποστολεα φαινονται ληφθεντα, αντουτοις δεν εμφανιζονται στο sms app του redmi οποτε δε μπορω να τα διαβασω

Καποια λυση γι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση Νικο.

Εβαλα την 6.2.18 κ δουλευει. Εχω αλλο θεμα ομως

Και με την 6.2.18 και με την 6.4.14 στελνω sms και ενω στον αποστολεα φαινονται ληφθεντα, αντουτοις δεν εμφανιζονται στο sms app του redmi οποτε δε μπορω να τα διαβασω

Καποια λυση γι αυτο;

δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω τι εννοείς:wacko:

τα ληφθέντα ή τα απεσταλμένα δεν βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

τα ληφθεντα (εισερχομενα). δεν εμφανιζονται καθολου στο sms app

edit: Το ελυσα. πηγα στα permissions που χρησιμοποιουν το sms app και αφησα μονο τα κλασσικα (viber, whatsapp, sms) Ολα τα αλλα τα εβγαλα και ως δια μαγειας λυθηκε το προβλημα. Προφανως καποιο conflict θα υπηρχε με καποιο αλλο προγραμμα που χρησιμοποιουσε το app

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είμαι καιρό τώρα με την 6.1.28 και με το twrp 2.5 . δοκιμασα την 6.5.5 και που την έβαλα από το twrp και διαπίστωσα χειροτέρευση χαρακτηριστικών , όχι ως προς την απόδοση του κινητού αλλά της miui.

Συγκεκριμένα:

1. δεν είχα miui account δεν μου χρειαζεται , και σε κάθε νέα φωτό που εβγαζα μου έβαζε ένα συννεφάκι σε υδατογράφημα σε μικρογραφία και καλά ότι δεν την έχει συγχρονίζει. Μέχρι εδώ δεν πειράζει αλλά είναι σπαστικό να πρέπει να περιμένω στο gallery μερικά λεπτά να την εμφανίσει. Γιατί ?

Λέω δεν πειράζει θα κάνω mi account αν και δεν μου χρειάζεται πουθενά, μπας και λυθεί η δυσλειτουργία. Πάλι αργεί μερικά λεπτά μα δείξει τις φωτό στη gallery ,ε το συγχρονισμό του account που έφτιαξα είτε είναι ενεργός ή όχι.

2. Στο file manager της miui , έβγαλαν το ftp file transfer και εβαλα ν το mo cloud, λέω δεν πειράζει, θα βάλω κάποιον ftp server, αλλά δυστυχώς δεν τραβάει κανενα app, σωστή ip της μορφής 192.168.1.33 από τον adsl router,. αλλά τραβάει από την ip της κεραίας κινητής τηλεφωνίας, tragic.

Αν και εβαλα την modded , όπως στο 6.1.28 δεν έχω miui camera.

3. Λέω δεν πειράζει θα γυρίσω πίσω στην 6.1.28 με τα twrp backup που είχα, αλλά το twrp 2.8. που έχει δεν διαβάζει τα 2.5, φλασσαρα το twrp2.5staz.zip θυμηθηκα τις ιστορίες μου του 2013 και σωθηκα.

 

Αν ξέρει κανεις μέχρι ποια ημερομηνία τα πράγματα λειτουργούν όπως στην 6.1.28 θα του ήμουν ευγνώμων , να αναβάθμισω το τηλ. Εκεί και να παρατησω εκει την miui.

 

Να σημειωσω ότι αναβαθμισα ελπίζοντας να καλύτερη διαχείριση μνήμης, καθώς είμαι όλη την ώρα με το ...σκουπακι!

Την ίδια στιγμή το cubot s200 με 1gb ram της γυναίκας μου που τρέχει ...vanilla android, όσες εφαρμογές και να του ανοίξεις τις δείχνει όλες φορτωμένες και φορτώνει καργα τις επόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Και γω την άφησα την MIUI λόγω άλλων θεμάτων,αλλά όταν τελικά φλάσαρα μία πιο απλή ρομ ( http://www.needrom.com/download/redmi-voyyo-v1art/ ) παρατήρησα ότι το κινητό πήρε τα πάνω του και σε ταχύτητα.Οταν κλείνω τα πάντα με αυτήν την rom έχω το 50% της ram ελεύθερο,ενώ με MIUI ήμουν στα 250mb :happy:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι καιρό τώρα με την 6.1.28 και με το twrp 2.5 . δοκιμασα την 6.5.5 και που την έβαλα από το twrp και διαπίστωσα χειροτέρευση χαρακτηριστικών , όχι ως προς την απόδοση του κινητού αλλά της miui.

Συγκεκριμένα:

1. δεν είχα miui account δεν μου χρειαζεται , και σε κάθε νέα φωτό που εβγαζα μου έβαζε ένα συννεφάκι σε υδατογράφημα σε μικρογραφία και καλά ότι δεν την έχει συγχρονίζει. Μέχρι εδώ δεν πειράζει αλλά είναι σπαστικό να πρέπει να περιμένω στο gallery μερικά λεπτά να την εμφανίσει. Γιατί ?

Λέω δεν πειράζει θα κάνω mi account αν και δεν μου χρειάζεται πουθενά, μπας και λυθεί η δυσλειτουργία. Πάλι αργεί μερικά λεπτά μα δείξει τις φωτό στη gallery ,ε το συγχρονισμό του account που έφτιαξα είτε είναι ενεργός ή όχι.

2. Στο file manager της miui , έβγαλαν το ftp file transfer και εβαλα ν το mo cloud, λέω δεν πειράζει, θα βάλω κάποιον ftp server, αλλά δυστυχώς δεν τραβάει κανενα app, σωστή ip της μορφής 192.168.1.33 από τον adsl router,. αλλά τραβάει από την ip της κεραίας κινητής τηλεφωνίας, tragic.

Αν και εβαλα την modded , όπως στο 6.1.28 δεν έχω miui camera.

3. Λέω δεν πειράζει θα γυρίσω πίσω στην 6.1.28 με τα twrp backup που είχα, αλλά το twrp 2.8. που έχει δεν διαβάζει τα 2.5, φλασσαρα το twrp2.5staz.zip θυμηθηκα τις ιστορίες μου του 2013 και σωθηκα.

 

Αν ξέρει κανεις μέχρι ποια ημερομηνία τα πράγματα λειτουργούν όπως στην 6.1.28 θα του ήμουν ευγνώμων , να αναβάθμισω το τηλ. Εκεί και να παρατησω εκει την miui.

 

Να σημειωσω ότι αναβαθμισα ελπίζοντας να καλύτερη διαχείριση μνήμης, καθώς είμαι όλη την ώρα με το ...σκουπακι!

Την ίδια στιγμή το cubot s200 με 1gb ram της γυναίκας μου που τρέχει ...vanilla android, όσες εφαρμογές και να του ανοίξεις τις δείχνει όλες φορτωμένες και φορτώνει καργα τις επόμενες.

 

Έχω την ελληνική 6.5.5. Σχετικά με τις παρατηρήσεις σου:

1.ναι υπάρχει το συννεφάκι στις φωτό,αλλά ανοίγουν σχεδόν το ίδιο γρήγορα με πριν.

εγώ απλά δεν μπορώ με τίποτα να κάνω αποσύνδεση από το λογαριασμό της miui.Πάντως τελευταία χρησιμοποιώ άλλη gallery.

2.το ftp file transfer υπάρχει κανονικότατα στην καρτέλα "κατηγορίες" και δουλεύει μια χαρά.Γενικά η εφαρμογή είναι αρκετά αναβαθμισμένη.

στην modded ποτέ δεν δούλευε απ'ευθείας η κάμερα(εκτός από μια έκδοση),χρειάζεται αλλαγή το apk(ένα copy-paste είναι αν το έχεις).

3.κι εγώ με το TWRP 2.8.4.0 είχα και παλιά και τώρα θέματα, κολλάει στα wipe cache + dalvik, ή κάνει πάρα πολύ ώρα.Δεν καταλαβαίνω γιατί το βάλαν στις 2 τελευταίες rom,με το 2.5.0.0 δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Με την μνήμη δεν είχα ποτέ πρόβλημα και θα γίνω ίσως κουραστικός αλλά η ελεύθερη μνήμη δεν λέει τίποτα για την λειτουργία του τηλεφώνου.

Η διαχείρησή της από το σύστημα έχει σημασία.Και αν κλείνεις όλη την ώρα apps απλώς αναγκάζεις το σύστημα να τα ξαναανοίξει αυτά ή άλλα.

Βάλε καλύτερα το Greenify.

Οι μεγάλες αλλαγές γίναν στις 2-3 τελευταίες εκδόσεις.Πάντως εμένα η 6.5.5 μου φαίνεται σαφώς πιο smooth και stable από αυτές των τελευταίων μηνών.

Το βασικό της θέμα είναι ότι βγάλαν το root manager και παρέλειψαν να βάλουν το supersu,το οποίο κατάφερα να βάλω μόνο μέσω flash από TWRP.

 

Κάτι πάντως μου λέει ότι αν γυρίσω σε original (en/chi) όλα θα τρέχουν πιο άνετα.

Το μόνο και πολύ εκνευριστικό θέμα που αντιμετωπίζω από τότε που πήγα στις modded(ίσως έτυχε), είναι ένα τρεμόπαιγμα στην οθόνη,άλλοτε έντονο άλλοτε λιγότερο

ή καθόλου),

μόνο εγώ τό'χω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πάντως μου λέει ότι αν γυρίσω σε original (en/chi) όλα θα τρέχουν πιο άνετα.

Το μόνο και πολύ εκνευριστικό θέμα που αντιμετωπίζω από τότε που πήγα στις modded(ίσως έτυχε), είναι ένα τρεμόπαιγμα στην οθόνη,άλλοτε έντονο άλλοτε λιγότερο

ή καθόλου),

μόνο εγώ τό'χω αυτό?

 

Και γω το έχω που και που,αλλά δεν ξέρω αν φταίνε οι modded ή το τηλέφωνο γιατί τρέχω modded πολύ καιρό και δεν θυμάμαι πότε άρχησε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Να κάνω κ εγώ κάποιες ερωτήσεις μιάς κ αύριο θέλω να φλασαρω μια καινούργια Ρόμ v7 σε έναν φίλο. 1)ποιά θεωρείται καλύτερη κ σταθερότερη v7 να του περάσω? 2)έχει τώρα v6 οπότε θα κάνω full wipes κ εργοστασιακές, αν του πάρω back up μέσα από την ρικοβερι τις εφαρμογές κ μετά κάνω restore όταν περάσω την v7 θα υπάρχει πρόβλημα? Ή να τις ξανακατεβασει από την αρχή λόγω οτι μπορεί να υπάρχει κάποια ασυμβατοτητα λόγω μετάβασης από v6 σε v7.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κ κάτι ακόμα!!! Οι v7 έχουν το dolby atmos για τον ήχο που θέλει?

Link to comment
Share on other sites

Για το backup παρε ένα backup στα τοπικά αντιγραφα, παίρνει από εφαρμογές μέχρι κωδικούς wifi και ρυθμίσεις, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κ μετά να το επαναφερω?δεν θα έχει πρόβλημα λόγω μετάβασης από v6 σε v7?για τα υπόλοιπα δύο ερωτήματα έχει κάποιος να προτείνει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα το επαναφερεις.

Full wipes θα κανεις..

Δεν ξερω να σου πω ποια είναι καλύτερη, αλλά σταμάτησε η ανάπτυξη σε κάποια εκδοση και μετα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

τελικά ποιά είναι η καλύτερη ρομ που μπορούμε να εγκαταστήσουμε σήμερα? Η τελευταία dev η κάποια άλλη?
Link to comment
Share on other sites

Εγω με τις ελληνικες (dev και απλες) ειχα θεματα. Ειτε με το google play + google apps ειτε με το mi account και με πληκτρολογια.

Φυσικα και δε θελω να μειωσω την προσπαθεια των παιδιων οι οποιοι ηταν καθ ολα εξυπηρετικοι και βοηθανε, αλλα δοκιμασα πολλες χωρις αποτελεσμα στο δικο μου κινητο

Περασα αυτη εδω

http://www.needrom.com/download/redmi-1-miui-7-6-3-10/

και δεν εχω κανενα θεμα πλεον (μεταφερονται και οι εφαρμογες στην sd card με το Link2SD)

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τις ελληνικες (dev και απλες) ειχα θεματα. Ειτε με το google play + google apps ειτε με το mi account και με πληκτρολογια.

Φυσικα και δε θελω να μειωσω την προσπαθεια των παιδιων οι οποιοι ηταν καθ ολα εξυπηρετικοι και βοηθανε, αλλα δοκιμασα πολλες χωρις αποτελεσμα στο δικο μου κινητο

Περασα αυτη εδω

http://www.needrom.com/download/redmi-1-miui-7-6-3-10/

και δεν εχω κανενα θεμα πλεον (μεταφερονται και οι εφαρμογες στην sd card με το Link2SD)

 

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου εγώ έχω την 6.5.26 θα την κρατησω μερικές μέρες ακόμα να δώ μπαταρία και θα βάλω και αυτή που προτείνεις να δω διαφορές

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω πως το μονο θεμα ειναι αυτο με τους 160 χαρακτηρες στα SMS. Δεν δοκιμασα το ελληνικο fix με τα κεφαλαια για 160 χαρακτηρες για να δω αν λειτουργει σε αυτη τη rom.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...