Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχω κολλησει και δε θυμαμαι στη lockscreen πως αλλαζεις τις εφαρμογες που μπαινει με συντομευση, αριστερα/δεξια/πανω.. Δλδ ειχα βαλει προς τα πανω να ανοιγει για την καμερα το better camera, αλλα θελω να το βαλω πισω στη stock εφαρμογη και δε βλεπω απο τις ρυθμισεις της Lockscreen να αλλαζει τπτ..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια εχω κολλησει και δε θυμαμαι στη lockscreen πως αλλαζεις τις εφαρμογες που μπαινει με συντομευση, αριστερα/δεξια/πανω.. Δλδ ειχα βαλει προς τα πανω να ανοιγει για την καμερα το better camera, αλλα θελω να το βαλω πισω στη stock εφαρμογη και δε βλεπω απο τις ρυθμισεις της Lockscreen να αλλαζει τπτ..

 

στην stock lockscreen δεν μπορείς , αν είχες βάλει custom πας στα θέματα και στο θέμα που έχεις βάλει και κάπου έχει κουμπί για τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχω παει εκει, επειδη εχω βαλει μιξ θεμα, αλλη Lockscreen, αλλη επιφανεια εργ κπλ, αλλα εχει ρυθμισεις μονο για το ρολοι/ημερομηνια, weather application και ενα εικονιδιο με αυτα τα settings να εμφανιζεται κατευθειαν στην lockscreen.. :confused:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχω παει εκει, επειδη εχω βαλει μιξ θεμα, αλλη Lockscreen, αλλη επιφανεια εργ κπλ, αλλα εχει ρυθμισεις μονο για το ρολοι/ημερομηνια, weather application και ενα εικονιδιο με αυτα τα settings να εμφανιζεται κατευθειαν στην lockscreen.. :confused:

 

ε άρα το θέμα δεν επιτρέπει αλλαγές στην lockscreen , οπότε ψάχνεις για άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Λες; Και πως το αλλαξα αρχικα; :dizzy:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω κολλησει και δε θυμαμαι στη lockscreen πως αλλαζεις τις εφαρμογες που μπαινει με συντομευση, αριστερα/δεξια/πανω.. Δλδ ειχα βαλει προς τα πανω να ανοιγει για την καμερα το better camera, αλλα θελω να το βαλω πισω στη stock εφαρμογη και δε βλεπω απο τις ρυθμισεις της Lockscreen να αλλαζει τπτ..

πάνε από settings/apps στην better camera,και επέλεξε αφαίρεση προεπιλογών.

Link to comment
Share on other sites

Λες; Και πως το αλλαξα αρχικα; :dizzy:

 

λολ δεν διάβασα ακριβώς τι έκανες :) εγώ νόμιζα ότι ήθελες να αλλάξεις γενικά τα shorcut και όχι απλά τις προεπιλογές (better camera αντί για stock)

Link to comment
Share on other sites

πάνε από settings/apps στην better camera,και επέλεξε αφαίρεση προεπιλογών.

 

Ναι, μαλλον οταν εγκατεστησα τη better camera, την πρωτη φορα που που πατησα προς τα πανω για καμερα πατησα "παντα better camera" ;)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρόνια πολλά. Μια ερώτηση: Καμιά φορά όταν ανοίγω το κινητό μου βγάζει το εξής μήνυμα: "permission manager ζητάει πρόσβαση superuser" και 2 επιλογές : αποδοχή ή απόρριψη. Τί από τα 2 θα πρέπει να επιλέξω;
broken
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρόνια πολλά. Μια ερώτηση: Καμιά φορά όταν ανοίγω το κινητό μου βγάζει το εξής μήνυμα: "permission manager ζητάει πρόσβαση superuser" και 2 επιλογές : αποδοχή ή απόρριψη. Τί από τα 2 θα πρέπει να επιλέξω;

 

αποδοχη του δινεις δικαιωματα που το superuser ειναι το λεγομενο root

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
βρε παιδια το sygic σας κανει νουμερα τελευταια?ενω ανοιγει κανονικα σαν εφαρμογη,οταν παω να βαλω μια οδο να σχεδιασω μια διαδρομη και παταω ενταξει για να αρχισει,με πεταει εξω η εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

Kανε κανενα καθαρισμα cache εφαρμογης..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια , εκλεισα ενα χρονο με το ρυζακι και λειτουργει τελεια και απροβληματιστα !!!!! ενα μονο προβλημα......

εδω και καιρο φορτωνοντας εφαρμογες γεμισε η μνημη, πηρα λοιπον μια καρτα 32g εκανα οσα διαβασα εδω σε δεκαδες σελιδες σχετικα με link2sd αλλα δεν καταφερα τιποτα. ειμαι root αλλα παρα τα οσα δοκιμασα δεν εχω καταφερει κατι. το τηλεφωνο συνεχιζει να γραφει οτι δεν υποστηριζει τη μεταφορα αρχειων. υπαρχει καποια ιδεα γιατι σε εμενα δεν λειτουργει το link2sd ?

επισης εχω δοκιμασει ολα τα φορματ (ext2,ext3,ext4) και δεν μπορει να κανει μεταφορα αρχειων ενω βλεπει και τα 2 παρτισιον της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Kανε κανενα καθαρισμα cache εφαρμογης..

 

ναι αυτο πως το κανω?εχω ξεχασει πως πας για να κανεις καθαρισμο της εφαρμογης

Link to comment
Share on other sites

Πας στις ρυθμίσεις >εφαρμογες, τη βρισκεις και εχει επιλογές εκει. Γίνεται και απο Titanium backup με παρατεταμενο πατημα στην εφαρμογή

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πας στις ρυθμίσεις >εφαρμογες, τη βρισκεις και εχει επιλογές εκει. Γίνεται και απο Titanium backup με παρατεταμενο πατημα στην εφαρμογή

 

οκ ευχαριστω φιλε μου:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια , εκλεισα ενα χρονο με το ρυζακι και λειτουργει τελεια και απροβληματιστα !!!!! ενα μονο προβλημα......

εδω και καιρο φορτωνοντας εφαρμογες γεμισε η μνημη, πηρα λοιπον μια καρτα 32g εκανα οσα διαβασα εδω σε δεκαδες σελιδες σχετικα με link2sd αλλα δεν καταφερα τιποτα. ειμαι root αλλα παρα τα οσα δοκιμασα δεν εχω καταφερει κατι. το τηλεφωνο συνεχιζει να γραφει οτι δεν υποστηριζει τη μεταφορα αρχειων. υπαρχει καποια ιδεα γιατι σε εμενα δεν λειτουργει το link2sd ?

επισης εχω δοκιμασει ολα τα φορματ (ext2,ext3,ext4) και δεν μπορει να κανει μεταφορα αρχειων ενω βλεπει και τα 2 παρτισιον της καρτας.

και γιατί δεν χρησιμοποιείς το παρακάτω που είναι και απλούστατο:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ljmobile.move.app

Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν χρησιμοποιείς το παρακάτω που είναι και απλούστατο:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ljmobile.move.app

 

το χρησιμοποιησα αλλα εγινε το εξης, ενω μετεφερε τα αρχεια στην sd οταν εσβηνα το τηλεφωνο(reboot) και το ανοιγα ξανα χανοντουσαν ολα οσα μου ειχε μεταφερει και εψαχνα να τα βρω και να τα κανω παλι εγκατασταση απο google-play.

 

δεν ξερω γιατι γινεται αυτο............. καποια ιδεα η καποια αλλη λυση ???????

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια , εκλεισα ενα χρονο με το ρυζακι και λειτουργει τελεια και απροβληματιστα !!!!! ενα μονο προβλημα......

εδω και καιρο φορτωνοντας εφαρμογες γεμισε η μνημη, πηρα λοιπον μια καρτα 32g εκανα οσα διαβασα εδω σε δεκαδες σελιδες σχετικα με link2sd αλλα δεν καταφερα τιποτα. ειμαι root αλλα παρα τα οσα δοκιμασα δεν εχω καταφερει κατι. το τηλεφωνο συνεχιζει να γραφει οτι δεν υποστηριζει τη μεταφορα αρχειων. υπαρχει καποια ιδεα γιατι σε εμενα δεν λειτουργει το link2sd ?

επισης εχω δοκιμασει ολα τα φορματ (ext2,ext3,ext4) και δεν μπορει να κανει μεταφορα αρχειων ενω βλεπει και τα 2 παρτισιον της καρτας.

Αν έχεις κάνει partition ext4 στην sd μετά το συνδέεις με το ling2sd. Τις εφαρμογές δεν επιλέγεις μεταφορά στην sd μέσα από το ling2sd αλλά σύνδεση.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

το χρησιμοποιησα αλλα εγινε το εξης, ενω μετεφερε τα αρχεια στην sd οταν εσβηνα το τηλεφωνο(reboot) και το ανοιγα ξανα χανοντουσαν ολα οσα μου ειχε μεταφερει και εψαχνα να τα βρω και να τα κανω παλι εγκατασταση απο google-play.

 

δεν ξερω γιατι γινεται αυτο............. καποια ιδεα η καποια αλλη λυση ???????

δεν πρέπει να χάνει τίποτα,αλλά πιθανόν να αλλάζουν θέση τα shortcuts στον launcher.

ψάξε καλά τις οθόνες σου,μπορεί να δημιουργεί νέα στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .

Εχω μια ερωτηση .

Λογω αγορας ( σημερα παρελαβα ) νεου τηλεφώνου -= Xiaomi Redmi Note 4G=- το αγαπημενο μου ριζακι θα παει για πουλημα .

Ποιος ειναι ο πιο καλος τροπος να σβησω ολα τα δεδομενα απο μεσα ?

Επαναφορα εργοστασιακων ή να περασω την Rom απο την αρχη με full wipes ?

 

* Η rom που φοραει τωρα ειναι η multi stable 26 *

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα .

Εχω μια ερωτηση .

Λογω αγορας ( σημερα παρελαβα ) νεου τηλεφώνου -= Xiaomi Redmi Note 4G=- το αγαπημενο μου ριζακι θα παει για πουλημα .

Ποιος ειναι ο πιο καλος τροπος να σβησω ολα τα δεδομενα απο μεσα ?

Επαναφορα εργοστασιακων ή να περασω την Rom απο την αρχη με full wipes ?

 

* Η rom που φοραει τωρα ειναι η multi stable 26 *

επαναφορα εργοστασιακων η αν εχεις tprw ρεκοβερυ κανεις full wipes και ειναι σα καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]55489[/ATTACH]

Αν έχεις κάνει partition ext4 στην sd μετά το συνδέεις με το ling2sd. Τις εφαρμογές δεν επιλέγεις μεταφορά στην sd μέσα από το ling2sd αλλά σύνδεση.

εγω εκανα μεταφορα που απο οτι βλεπω ειναι λαθος.

μπορεις να μου εξηγησεις (με απλα βηματα) αυτο με την συνδεση που αναφερεις πως γινεται ?

Edited by cosini
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]55489[/ATTACH]

εγω εκανα μεταφορα που απο οτι βλεπω ειναι λαθος.

μπορεις να μου εξηγησεις (με απλα βηματα) αυτο με την συνδεση που αναφερεις πως γινεται ?

Αφού έχεις δημιουργησεις το partition ext4 ανοίγεις το τηλέφωνο και μετά το ling2sd. Εντοπίζει το επιπλέον διαμέρισμα, και επιλέγεις το ext4. Μετά πάλι μέσα από το ling2sd επιλέγεις τις εφαρμογές που είναι προς μεταφορά, όπως στη φωτογραφία. Κάθε φορά που επιλέγεις μια εφαρμογή σου ανοίγει η επιλογή μεταφορά στην sd και σύνδεση. Θα επιλέγεις σύνδεση. Σου βγάζει ένα μενού που εγώ δεν το πειράζω και πατάω απλά οκ. Έτσι οι εφαρμογές μεταγραφονται στο partition ext4 της sd. Μετά θα καταλαβαίνεις ποιες εφαρμογές είναι συνδεδεμένες από τη σήμανση συνδεδεμένη στην sd που θα φαίνεται στο κάτω μέρος, όπως στην φωτογραφία.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις δημιουργησεις το partition ext4 ανοίγεις το τηλέφωνο και μετά το ling2sd. Εντοπίζει το επιπλέον διαμέρισμα, και επιλέγεις το ext4. Μετά πάλι μέσα από το ling2sd επιλέγεις τις εφαρμογές που είναι προς μεταφορά, όπως στη φωτογραφία. Κάθε φορά που επιλέγεις μια εφαρμογή σου ανοίγει η επιλογή μεταφορά στην sd και σύνδεση. Θα επιλέγεις σύνδεση. Σου βγάζει ένα μενού που εγώ δεν το πειράζω και πατάω απλά οκ. Έτσι οι εφαρμογές μεταγραφονται στο partition ext4 της sd. Μετά θα καταλαβαίνεις ποιες εφαρμογές είναι συνδεδεμένες από τη σήμανση συνδεδεμένη στην sd που θα φαίνεται στο κάτω μέρος, όπως στην φωτογραφία.

ok ευχαριστω !!!! το εκανα και προς το παρον δουλευει μια χαρα, εκανα και reboot και ολα ειναι ενταξει. :):)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν πρέπει να χάνει τίποτα,αλλά πιθανόν να αλλάζουν θέση τα shortcuts στον launcher.

ψάξε καλά τις οθόνες σου,μπορεί να δημιουργεί νέα στο τέλος.

 

το εψαξα αλλα χαθηκαν..... τις εσβησε και τις εκανα ξανα εγκατασταση απο googleplay , παντος ολα ειναι ενταξει τωρα με την λυση του φιλου GR_MAcedon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...