Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με μια τροποποίηση που υπάρχει (ενοποίηση εσωτερικού χώρου) η μνήμη γίνεται δύο γιγαμπάιτ και δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Στο 1s δεν μπορεί να γίνει αυτή η διαδικασία γιατί έχει σχέση με τον επεξεργαστή. Αν δεν παίζεις παιχνίδια με απαιτήσεις για υψηλή επεξεργαστική ισχύ και καλύτερη κάρτα γραφικών, το δικό μας έχει και καλύτερη οθόνη (IPS). Γι αυτό τα βλέπεις και στην ίδια τιμή.

 

ευχαριστω για την απαντηση :)

ναι βασικα δεν υπαρχει περιπτωση να παιξω στο κινητο κατι πιο σοβαρο απο angry birds(λεμε τωρα ενα παραδειγμα) οποτε δεν με ενδιαφερει η υπολογιστικη ισχυ για αυτο το κομματι

με αρεσε που το 1s παιρνει sd στα 64gb αλλα ενταξει δε χαλασε ο κοσμος :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ωραιος ευχαριστω μαν για τις πληροφοριες.:)

οταν βγει η μουλτι θα την κατεβασω να την περασω.

α μισο τωρα που το θυμηθηκα playstore?root?τα εχει αυτα?

 

Εμένα φίλε μου δεν μου άλλαξε τίποτα με το OTA απλά έκανε ένα optimization στις εφαρμογές.

το playstore είναι εφαρμογή ΔΕΝ το πείραξε.

το Root που είναι ROM ναι στο χαλάει το είδα αλλά σε 1-2 μέρες θα το ξαναφτιάξω δεν είναι τίποτα δύσκολο το root. αρκεί να ξέρεις γιατί το θες.

BTW τα multilanguage δεν μου αρέσουν για δύο λόγους:

1) ported roms (από το Mi2s)

2) μου σβήνει κάποιες πολύ καλές εφαρμογές που και ας είναι στα κινέζικα καταλαβαίνεις και τις χρησιμοποιείς. όπως τα video και την μουσική που πραγματικά είναι εξαιρετικά σε ποιότητα και ποικιλία για free.

Link to comment
Share on other sites

την ιδια φοραμε.εμενα εχθες μου εβγαλε να κανω αναβαθμιση,αλλα δεν νομιζω βρε εσυ να γινετε,αυτο δεν λεγαμε στις αρχες οτι οσοι εχουν την μουλτι μεσω ΟΤΑ δεν γινετε.

περιμενε μην βαλεις την 13αρα παντος,βγηκε η 15αρα και ειναι πολυ καλη απο τι ειδα διορθωνει πολλα πραγματα.

 

Δε θα την βάλω γιαυτό Ρώτησα αν αξιζει!!πως γίνεται να μην την περνάει αφού την κατεβάζει κανονικα και μου κανει και ,backup τα αρχεία και μετα μου λέει κάνε restart ,για update!!! Δεν είναι όπως παλιότερα που Πατούσα με update και μας έκλεινε χωρίς τίποτα!τώρα ανταποκρίνεται!αρα η multi ,είναι η πλεον κανεις ΟΤΑ απο οποία εκδοση εχεις ή δε ξέρω τι συμβαίνει!! :)))

Link to comment
Share on other sites

μηπως υπαρχει οδηγος για την ενοποιηση εσωτερικου χωρου?

μετα την ενοποιηση θα δειχνει οτι εχει 2gb ram?

μηπως αυτη η ενοποιηση δημιουργει κανενα αλλο θεμα στη λειτουργια της συσκευης?

 

ευχαριστω για την απαντηση :)

ναι βασικα δεν υπαρχει περιπτωση να παιξω στο κινητο κατι πιο σοβαρο απο angry birds(λεμε τωρα ενα παραδειγμα) οποτε δεν με ενδιαφερει η υπολογιστικη ισχυ για αυτο το κομματι

με αρεσε που το 1s παιρνει sd στα 64gb αλλα ενταξει δε χαλασε ο κοσμος :)

΄

 

Δεν έχει κανένα πρόβλημα η ενοποίηση. Το πας μέχρι 2.46gb αλλά μετά δεν έχεις καθόλου εσωτερική κάρτα sd (από εκεί τον παίρνεις τον χώρο) Τώρα για την 64gb μπορώ να σου πως πως με ένα καλώδιο OTG συνδέεις ότι στικάκι θέλεις.

[ATTACH]45606[/ATTACH]

 

εδώ ο οδηγός ενοποίησης αποθηκευτικού χώρου

Edited by john_who
Link to comment
Share on other sites

μηπως υπαρχει οδηγος για την ενοποιηση εσωτερικου χωρου?

μετα την ενοποιηση θα δειχνει οτι εχει 2gb ram?

μηπως αυτη η ενοποιηση δημιουργει κανενα αλλο θεμα στη λειτουργια της συσκευης?

δεν υπάρχει φυσικά καμμία "ενοποίηση" της RAM.

απλώς ο mossikukulas μιλά για RAM και ο john_who μιλά για εσωτ.χώρο εφαρμογών.....:confused:

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ψωνίσω μια sd card για το 1S και επειδή διαβάζω διάφορα περί αστοχίας καρτών σε smartphones

μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες μάρκες, εσείς τι έχετε αγοράσει?

class 10, 32gb ή 16gb...!!!

 

πρόταση.... http://www.e-shop.gr/kingston-sdc10-32gb-32gb-class10-micro-sdhc-1-adaptor-p-PER.550387

Edited by ANTONIS_V
Link to comment
Share on other sites

για όσους χρησιμοποιούν wsm tools ένα ωραίο Mod είναι αυτό

http://forum.xda-developers.com/xposed/modules/mod-xuimod-v2-0-1-listview-anim-t2477558

 

δίνει επιλογές (δεν τις έχω ελέγξει όλες φυσικά, το κάνετε με δικιά σας ευθύνη)

για πειράγματα statusbar/battery κλπ κλπ

επειδή είναι απ'το repository της Xposed,πρόσεξες κάποια αστάθεια ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ψωνίσω μια sd card για το 1S και επειδή διαβάζω διάφορα περί αστοχίας καρτών σε smartphones

μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες μάρκες, εσείς τι έχετε αγοράσει?

class 10, 32gb ή 16gb...!!!

 

πρόταση.... http://www.e-shop.gr/kingston-sdc10-32gb-32gb-class10-micro-sdhc-1-adaptor-p-PER.550387

 

Kingston MicroSDHC 32GB Class 10 +SD Adapter SDC10/32GB

αυτή ακριβώς αγόρασα πριν 1μήνα για το hogmi και απλά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

backup κάνω γρήγορα.

κατεβάζω roms τα σώζει εκεί μια χαρά αλλά ΜΗΝ πάρεις μικρότερη class από 10 γιατί το τηλέφωνο θα κολλάει σαν τρελό το έκανα και έκλαιγα!:X

Link to comment
Share on other sites

δεν πρόκειται να περάσει οτα σε όποιον έχει βάλει την ελληνική ή κάποια άλλη εκτός της αγγλοκινέζικης . στην καλύτερη θα βγάλει σφάλμα και θα ακυρώσει την διαδικασία .Εμένα αφού την πέρασε και έκανε ρεσταρτ μου είπε να καθαρίσω 250 μβ όπου και το έκανα χωρίς φυσικά να πειράξει τπτ σημαντικό . Με το backup που μπορείς να κάνεις μέσα από το τηλέφωνο είναι ελάχιστοι οι λόγοι για να κάνεις ρουτ την συσκευή .
Link to comment
Share on other sites

Με μια τροποποίηση που υπάρχει (ενοποίηση εσωτερικού χώρου) η μνήμη γίνεται δύο γιγαμπάιτ και δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Στο 1s δεν μπορεί να γίνει αυτή η διαδικασία γιατί έχει σχέση με τον επεξεργαστή. Αν δεν παίζεις παιχνίδια με απαιτήσεις για υψηλή επεξεργαστική ισχύ και καλύτερη κάρτα γραφικών, το δικό μας έχει και καλύτερη οθόνη (IPS). Γι αυτό τα βλέπεις και στην ίδια τιμή.

 

john η μνήμη RAM δεν γίνεται 2 gigabyte , μην μπερδεύεις τον κόσμο , η εσωτερική μνήμη , όπως την αποκαλούνε , ή καλύτερα ο εσωτερικός χώρος- χώρος συστήματος είναι 2 GB (και με την ενοποίηση 2,7)

 

με την ενοποίηση και 4 να γινόταν η μνήμη RAM παραμένει 1

 

επειδή είναι απ'το repository της Xposed,πρόσεξες κάποια αστάθεια ή κάτι άλλο?

 

 

μέχρι στιγμής όχι , βέβαια το μόνο που έχω πειράξει είναι τα χρώματα της μπάρας για την μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κανει meteos και μετα βαλεις το root browser δουλευει το root browser ετσι?εννοω η μεταφορα τον εφαρμογων στην sd σε v.13 Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Με μια τροποποίηση που υπάρχει (ενοποίηση εσωτερικού χώρου) η μνήμη γίνεται δύο γιγαμπάιτ και δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Στο 1s δεν μπορεί να γίνει αυτή η διαδικασία γιατί έχει σχέση με τον επεξεργαστή. Αν δεν παίζεις παιχνίδια με απαιτήσεις για υψηλή επεξεργαστική ισχύ και καλύτερη κάρτα γραφικών, το δικό μας έχει και καλύτερη οθόνη (IPS). Γι αυτό τα βλέπεις και στην ίδια τιμή.

 

νομιζω ips ειναι και στο 1s

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Δε θα την βάλω γιαυτό Ρώτησα αν αξιζει!!πως γίνεται να μην την περνάει αφού την κατεβάζει κανονικα και μου κανει και ,backup τα αρχεία και μετα μου λέει κάνε restart ,για update!!! Δεν είναι όπως παλιότερα που Πατούσα με update και μας έκλεινε χωρίς τίποτα!τώρα ανταποκρίνεται!αρα η multi ,είναι η πλεον κανεις ΟΤΑ απο οποία εκδοση εχεις ή δε ξέρω τι συμβαίνει!! :)))

 

οπως και να εχει περιμενε την 15αρα.

ειναι λενε πολυ καλη εκει οντος εχει διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα σε τηλέφωνο με την ελληνική έκδοση και δεν την περνάει . Σε ένα σημείο βγάζει σφάλμα και μπαίνει κανονικά με την παλιά . Στο δικό μου με την αγγλική πέρασε κανονικά .Εννοείτε πως δεν το συνιστώ να το δοκιμάσετε απλά εμένα με έτρωγε λίγο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Προσπαθώ να περάσω το update από τη 13 στη 15 (έχω en/ch Rom και έχει βγει το αυτόματο update). Ωστόσο όταν πατάω update κάνει restart και με βγάζει στο menu του recovery twrp.

Τι μπορεί να φταίει?

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

William Gibson, The Economist, December 4, 2003

Link to comment
Share on other sites

Θέλει stock recovery

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

 

εισαι ωραιος.

μπραβο βρε παιδια παντος ψαχνεστε και τα βρισκετε.

θα περιμενω λιγακι ομως δεν θα την βαλω μεχρι να βγαλουν ροοτ και να δουμε αμα μπαινει με την recovery twrp

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την multi 15. Το root χάνεται αλλά επανέρχεται ξανά φλασαροντας το "root-stable.zip". Με wipe cache και dalvik χωρίς wipe data δεν χάνεται τίποτα άλλο (εφαρμογες, playstore, twrp recovery)
Link to comment
Share on other sites

OK. Και πως επαναφέρω το αρχικό - stock recovery?

 

Ευχαριστώ

 

ποιος ο λόγος να κάνουμε βήματα πίσω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πέρασα την multi 15. Το root χάνεται αλλά επανέρχεται ξανά φλασαροντας το "root-stable.zip". Με wipe cache και dalvik χωρίς wipe data δεν χάνεται τίποτα άλλο (εφαρμογες, playstore, twrp recovery)

 

με wipe cache και dalvik δεν χάνεις τίποτα , απλά υπάρχει περίπτωση (αν βάζεις διαφορετικές roms π.χ. από custom σε stable) να σου δημιουργήσει θέματα/προβλήματα/κρασαρίσματα σε εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την multi 15. Το root χάνεται αλλά επανέρχεται ξανά φλασαροντας το "root-stable.zip". Με wipe cache και dalvik χωρίς wipe data δεν χάνεται τίποτα άλλο (εφαρμογες, playstore, twrp recovery)

 

παιχνιδια χανοντε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χάνονται. Από την multi13 πήγα στη multi15, δεν χρειάζεται wipe data.

 

εγω που εχω την προηγουμενη απο την 13 λες να αντιμετωπισω κανενα προβλημα?

να σε ρωτησω εχω ξεχασει στην sd το πεταω ετσι ολοκληρο οπως ειναι ε?α factory reset εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...