Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι,

Αφού το ψαχούλεψα αρκετά και φαίνονται όλα ok λεω να του βάλω TWRP να τραβήξω ένα backup της ROM που ήρθε και να του βάλω την latest από MIUI Hellas .

Υπάρχει κανένας λόγος για να το αποφύγω ή κάτι που θα πρέπει να έχω στα υπόψιν πριν ξεκινήσω;

Κατέβασα από εδώ http://en.miui.com/thread-13092-1-1.html την recovery και θα την εγκαταστήσω βάσει των οδηγιών και μετά backup και από πάνω την miui hellas. Αν δουλέψουν όλα έχει καλός αλλιώς full wipe και set up από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και πάλι,

Αφού το ψαχούλεψα αρκετά και φαίνονται όλα ok λεω να του βάλω TWRP να τραβήξω ένα backup της ROM που ήρθε και να του βάλω την latest από MIUI Hellas .

Υπάρχει κανένας λόγος για να το αποφύγω ή κάτι που θα πρέπει να έχω στα υπόψιν πριν ξεκινήσω;

Κατέβασα από εδώ http://en.miui.com/thread-13092-1-1.html την recovery και θα την εγκαταστήσω βάσει των οδηγιών και μετά backup και από πάνω την miui hellas. Αν δουλέψουν όλα έχει καλός αλλιώς full wipe και set up από την αρχή.

 

Για μένα δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να βάλεις μια ported rom μέσα σε ένα ήδη απροβλημάτιστο τηλέφωνο, γιατί:

χάνεις τις εφαρμογές, μπορεί να θες κάποια fixing για το GPS μπορείς να το κάνεις μόνο αν πραγματικά θες Ελληνικά στα menu.

το τηλέφωνο μπορεί αν εγκαταστήσεις το touch X keyboard να βάλεις και ελληνικά στα μηνύματα στα κείμενα και όπου θες (ακόμα και στους φακέλους) εκτός από το settings μενού.

 

αν ποτέ η xiaomi βγάλει Multilanguage DEVELOPER ROM θα την βάλω, μέχρι τότε είμαι μια χαρά με την official WCDMA.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να βάλεις μια ported rom μέσα σε ένα ήδη απροβλημάτιστο τηλέφωνο, γιατί:

χάνεις τις εφαρμογές, μπορεί να θες κάποια fixing για το GPS μπορείς να το κάνεις μόνο αν πραγματικά θες Ελληνικά στα menu.

το τηλέφωνο μπορεί αν εγκαταστήσεις το touch X keyboard να βάλεις και ελληνικά στα μηνύματα στα κείμενα και όπου θες (ακόμα και στους φακέλους) εκτός από το settings μενού.

 

αν ποτέ η xiaomi βγάλει Multilanguage DEVELOPER ROM θα την βάλω, μέχρι τότε είμαι μια χαρά με την official WCDMA.

 

Δεν νομίζω ότι αυτή που ήρθε από την μάνα του είναι η original από την στιγμή που έχει και ελληνικά. Πιθανόν είναι κάποια προηγούμενη έκδοση του miuiandroid. Από εκεί και πέρα όσον αφορά της xiaomi συσκευές λογικά μόνο decompile τα apks κάνουν και βάζουν τις γλώσσες οπότε θεωρητικά είναι το ίδιο με την official + τις γλώσσες, διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος. Έκανα ένα backup τώρα με το TWRP και θα περάσω την miui hellas να τη δοκιμάσω και αυτή! :ninja:

 

Edit: Πέρασα την τελευταία MIUI Hellas από πάνω όλα όμορφα και ωραία. Δεν χρειάστηκε να κάνω wipe data, μόνο το supersu έβαλα πάλι γιατί δεν ήταν rooted i guess.

Edited by ret4rt
Link to comment
Share on other sites

Edit: Πέρασα την τελευταία MIUI Hellas από πάνω όλα όμορφα και ωραία. Δεν χρειάστηκε να κάνω wipe data, μόνο το supersu έβαλα πάλι γιατί δεν ήταν rooted i guess.

 

Πως περνάς miui Hellas? χρειάζεται να έχεις cwm recovery? Υπάρχουν οδηγίες είναι για φίλο που από το Δεκέμβριο που το πήρε δεν του έχει κανει τπτ

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί παλιότερα αλλά ποια είναι η λύση για να στέλνουμε 160 χαρακτήρες στα μηνύματα?

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ σήμερα από vickmall. Η επικοινωνία μαζί τους ήταν άριστη.

Τους ζήτησα να μου στείλουν δώρο πέρα από τα free (8GB TF Card+OTG cable

Dust plug+mini phone stand Silicone Case+Film) και την mofi θήκη που χρέωναν (τώρα που το βλέπω στο site τους, από την ώρα που μιλήσαμε με την κοπέλα και μετά δεν χρεώνουν την θήκη).

Το ζήτησα χωρίς root, τα αγγλικά μια χαρά είναι μιας και το touch pro που έχω από το 2008 :wacko: στα αγγλικά το έχω.

Μου είπε πως εφ΄όσον δεν είναι root δεν θα μπορώ να έχω google play. Αλλά κάπου διάβασα εδώ μέσα πως εγκαθίσταται και στα non rooted, σωστά ;

 

 

υ.γ τώρα θυμήθηκα πως έπρεπε να παραγγείλω και ζελατίνες για την οθόνη :mad:

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο site της xiaomi για να επιβεβαιωσω οτι ειναι αυθεντικο και μου γραφει (μεσω μεταφρασης του google):"Οι πληροφορίες που εισάγετε στο δίκτυο κεχρί Δεν υπάρχουν εγγραφές πωλήσεων, επαλήθευση και στη συνέχεια το ερώτημα."

Βαζω σωστα το imei, το s/n, κανω την πραξη και διπλα με κοκκινα γραμματα το βγαζει αυτο. Αυθεντικο μου φαινεται παντως, εχει την 5.0 Multi (που αναγραφεται ως 25.0).

Τα 3 capacitive πληκτρα δεν φαινονται. Να φτιαξω λογαριασμο στην xiaomi?

H mofi θηκη του to2c ειναι απλα αθλια

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο site της xiaomi για να επιβεβαιωσω οτι ειναι αυθεντικο και μου γραφει (μεσω μεταφρασης του google):"Οι πληροφορίες που εισάγετε στο δίκτυο κεχρί Δεν υπάρχουν εγγραφές πωλήσεων, επαλήθευση και στη συνέχεια το ερώτημα."

Βαζω σωστα το imei, το s/n, κανω την πραξη και διπλα με κοκκινα γραμματα το βγαζει αυτο. Αυθεντικο μου φαινεται παντως, εχει την 5.0 Multi (που αναγραφεται ως 25.0).

Τα 3 capacitive πληκτρα δεν φαινονται. Να φτιαξω λογαριασμο στην xiaomi?

H mofi θηκη του to2c ειναι απλα αθλια

 

Τα 3 αυτα πληκτρα φωτιζουν μονο στον ηλιο :w00t: χαχαχαχαχα.

Δεν εχουνε φωτακι απο πισω να ξερεις.

Αν θελεις φτιαξε εγω εκανα ετσι για το γαμ*το :p :p

Link to comment
Share on other sites

Πως περνάς miui Hellas? χρειάζεται να έχεις cwm recovery? Υπάρχουν οδηγίες είναι για φίλο που από το Δεκέμβριο που το πήρε δεν του έχει κανει τπτ

Με την προϋπόθεση ότι το κινητό δεν σου έχει έρθει με την stock recovery τα βήματα είναι τα εξής:

 

1) Κλείνεις το κινητό.

2) Κατεβάζεις TWRP από έδω http://en.miui.com/thread-13092-1-1.html και την τελευταία ελληνική ROM από εδώ http://goo.gl/DT6jA8 ( Από βδομάδα η μετάφραση θα ενσωματωθεί όπως λένε στα repos του miuiandroid) και τα βάζεις στο root της εξωτερικής sdcard σου.

3) Πατάς ταυτόχρονα volume down + power.

4) Εμφανίζεται ένα μενού με 3 επιλογές. Επιλέγεις αυτήν που λέει recovery. ( με το volume down αλλάζεις τις επιλογές με το volume up επιλέγεις)

6) Επιλέγεις "Apply update from sdcard" και επιλέγεις το zip της TWRP που κατέβασες.

6) Reboot και ξανά τα βήματα 1, 3 και 4.

7) Στο μενού της TWRP κάνεις ένα backup πρώτα την τωρινή σου ROM και μετά wipe cache/data και περνάς την ROM που κατέβασες νωρίτερα. Στην περίπτωση που η προηγούμενη ROM σου είναι multilang δεν χρειάζεται να κάνεις wipe data also οπότε δεν χάνεις και τις εφαρμογές σου ( τουλάχιστον δούλεψε σε μένα).

 

Κατά τα άλλα ένα μίνι review όσο πρόλαβα να το δουλέψω...

GPS: Κλειδώνει πολύ γρήγορα και δεν παρατήρησα spikes, δεν ξέρω πως τα πάει με sport tracking apps though.

Camera: Πολύ καλή στις πρωινές λήψεις αλλά στις λήψεις με χαμηλό φωτισμό έχει τα θέματα του, ούτε ζέστη ούτε κρύο.

Gaming: Τα βασικά απλά παιχνίδια τα παίζει απροβλημάτιστα. Real Racing 3 που δοκίμασα είχε αρκετό lag. Δεν θα το πρότεινα σε παιχνιδιάρηδες .

Ήχος: Ικανοποιητικό ηχείο και μικρόφωνο. Δεν θα έλεγα όχι σε λίγο υψηλότερη ένταση του ακουστικού.

Οθόνη: Αρκετά καλή με καλή γωνιά θέασης. Στον ήλιο την παλεύει σε μέτριο βαθμό.

Μπαταρία: Παρότι το έχω χρησιμοποιήσει λίγο φαίνεται να τα πηγαίνει καλά. Σε αντίστοιχα τετραπύρηνα κινητά που έχω χρησιμοποιήσει η μπαταρία κατέβαινε νερό εδώ παρότι το βασανίζω αρκετά η μπαταρία κατεβαίνει σε φυσιολογικούς ρυθμούς.

Κατασκευή: Απλό, λιτό και απέριττο. Μεγάλο μείον η έλλειψη φωτισμού στα πλήκτρα. Αν το είχα δει πιθανό να μην το παράγγελνα καν. Είναι σπαστικό και ανεξήγητο γιατί επέλεξαν να μην είναι φωτιζόμενα. Σε οποιοδήποτε εσωτερικό χώρο απλά βαράς στα τυφλά. Επίσης θεωρώ σχετικά μεγάλο και το bezel.

Λήψη/Wifi: Απροβλημάτιστο και το 3G και το Wifi.

UI: Αρκετά smooth to UI , έχοντας δοκιμάσει την MIUI μόνο σε unofficial ported κινητά εδώ τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα χωρίς κολήματα .

Should i buy it? Η τωρινή του τιμή είναι στα 120 οπότε το θεωρώ καλή αγορά για κάποιον που δεν θέλει να διαθέσει πολλά λεφτά και είναι διατεθειμένος να κάνει μερικούς συμβιβασμούς.

 

Αυτά από εμένα, αν έχω κάποια άλλη παρατήρηση θα επανέλθω.

Edited by ret4rt
Link to comment
Share on other sites

Θελω βοηθεια με τις επαφες. Εχω δοκιμασει πολλα και δεν εχω βγαλει ακρη. Μετεφερα τις επαφες της sim στο τηλεφωνο. Εχω βαλει gmail account και xiaomi, παταω συγχρονισμο και δεν τις βλεπω. Στο gmail απο pc που μπαινω δεν τις βλεπω. Οταν δημιουργω νεα επαφη αποθηκευεται στο google και φαινεται στο gmail. Τι να κανω για να συγχρονιστουν οι αλλες επαφες;
Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα ένα μίνι review όσο πρόλαβα να το δουλέψω...

GPS: Κλειδώνει πολύ γρήγορα και δεν παρατήρησα spikes, δεν ξέρω πως τα πάει με sport tracking apps though.

Camera: Πολύ καλή στις πρωινές λήψεις αλλά στις λήψεις με χαμηλό φωτισμό έχει τα θέματα του, ούτε ζέστη ούτε κρύο.

Gaming: Τα βασικά απλά παιχνίδια τα παίζει απροβλημάτιστα. Real Racing 3 που δοκίμασα είχε αρκετό lag. Δεν θα το πρότεινα σε παιχνιδιάρηδες .

Ήχος: Ικανοποιητικό ηχείο και μικρόφωνο. Δεν θα έλεγα όχι σε λίγο υψηλότερη ένταση του ακουστικού.

Οθόνη: Αρκετά καλή με καλή γωνιά θέασης. Στον ήλιο την παλεύει σε μέτριο βαθμό.

Μπαταρία: Παρότι το έχω χρησιμοποιήσει λίγο φαίνεται να τα πηγαίνει καλά. Σε αντίστοιχα τετραπύρηνα κινητά που έχω χρησιμοποιήσει η μπαταρία κατέβαινε νερό εδώ παρότι το βασανίζω αρκετά η μπαταρία κατεβαίνει σε φυσιολογικούς ρυθμούς.

Κατασκευή: Απλό, λιτό και απέριττο. Μεγάλο μείον η έλλειψη φωτισμού στα πλήκτρα. Αν το είχα δει πιθανό να μην το παράγγελνα καν. Είναι σπαστικό και ανεξήγητο γιατί επέλεξαν να μην είναι φωτιζόμενα. Σε οποιοδήποτε εσωτερικό χώρο απλά βαράς στα τυφλά. Επίσης θεωρώ σχετικά μεγάλο και το bezel.

Λήψη/Wifi: Απροβλημάτιστο και το 3G και το Wifi.

UI: Αρκετά smooth to UI , έχοντας δοκιμάσει την MIUI μόνο σε unofficial ported κινητά εδώ τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα χωρίς κολήματα .

Should i buy it? Η τωρινή του τιμή είναι στα 120 οπότε το θεωρώ καλή αγορά για κάποιον που δεν θέλει να διαθέσει πολλά λεφτά και είναι διατεθειμένος να κάνει μερικούς συμβιβασμούς.

 

Αυτά από εμένα, αν έχω κάποια άλλη παρατήρηση θα επανέλθω.

 

http://en.miui.com/thread-17459-1-1.html

Checkαρε εδω, πως να ανεβασεις και αλλο ολα τα ηχεια/ακουστικα που εχει το κινητο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δουλεύει με το link2sd παρακαλώ να μου πει πόσο γεμάτο είναι το system partition γιατί το δικό μου δείχνει 1% διαθέσιμο και με προβληματίζει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βγήκε αλήθεια το Xiaomi Hongmi / Redmi 1s ? , εδώ μάλιστα είναι και έτοιμο προς πώληση http://www.spemall.com/Xiaomi-Hongmi-Red-Rice-1s-WCDMA-version-Smart-Phone-with-MIUI-V5-OS-MTK-MT6589T-Quad-Core-1-5GHz-4-7-Inch-1280-720-pixels-IPS-Screen-GPS-8-0MP-Back-Camera-1GB-8GB_g.html σε τιμή έκπληξη. Κάνω κάτι λάθος, είναι αξιόπιστο το μαγαζί;
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βγήκε αλήθεια το Xiaomi Hongmi / Redmi 1s ? , εδώ μάλιστα είναι και έτοιμο προς πώληση http://www.spemall.com/Xiaomi-Hongmi-Red-Rice-1s-WCDMA-version-Smart-Phone-with-MIUI-V5-OS-MTK-MT6589T-Quad-Core-1-5GHz-4-7-Inch-1280-720-pixels-IPS-Screen-GPS-8-0MP-Back-Camera-1GB-8GB_g.html σε τιμή έκπληξη. Κάνω κάτι λάθος, είναι αξιόπιστο το μαγαζί;

 

Κυκλοφορει κανονικα εφοσον υπαρχει και το επισημο site της xiaomi

http://www.mi.com/buyphone/hongmi1s

Βρειτε καλυτερα μαγαζια για να το προμηθευτείτε

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που είχε την προηγούμενη 25.0 multi και να έβαλε την τελευταία 13.0 multi να μας πει αν αξίζει η αναβάθμιση, αν έχουν σημαντικές διαφορές ή όχι και αν υπήρξε κανένα πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορει κανονικα εφοσον υπαρχει και το επισημο site της xiaomi

http://www.mi.com/buyphone/hongmi1s

Βρειτε καλυτερα μαγαζια για να το προμηθευτείτε

 

Τσέκαρε αυτό: http://www.1949deal.com/xiaomi-hongmi-1s-red-rice-msm8228-quad-core-1-6ghz-miui-v5-smartphone-1g-ram-8g-rom-4-7-inch-hd-screen-3g-wcdma-grey.html

free yourself
Link to comment
Share on other sites

Μέρες τώρα ψήνομαι για ένα κινέζικο... το hongmi ήταν ψηλά στην λίστα μου. Τώρα που πήρε qualcomm 400 και με τιμή 121 ευρώ, η επιλογή μου πλέον είναι μονόδρομος.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις τώρα. Περίμενα τόσο καιρό μπας και βγει το 1s, τελικά βαρέθηκα να περιμένω παρήγγειλα χτες το απλό Hongmi και σήμερα βγάλανε το 1s......:mad:
- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Προτιμηστε τα αξιοπιστα vickmall και to2c που ειδα οτι το εχουν ηδη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοίτα να δεις τώρα. Περίμενα τόσο καιρό μπας και βγει το 1s, τελικά βαρέθηκα να περιμένω παρήγγειλα χτες το απλό Hongmi και σήμερα βγάλανε το 1s......:mad:

 

Ακυρωσε το.Αποκλειεται να το εστειλαν κιολας.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα του to2c , και στα σχόλια τέρμα κάτω , λέει ότι το κινητό δεν έχει ακόμα playstore αλλά ούτε είναι multilanguage . Για προσέξτε το αυτό .
Link to comment
Share on other sites

Προτιμηστε τα αξιοπιστα vickmall και to2c που ειδα οτι το εχουν ηδη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ακυρωσε το.Αποκλειεται να το εστειλαν κιολας.

 

Όλα οκ, την άλλαξα την παραγγελία :)

 

Τόσο χτες στην αρχική παραγγελία, όσο και σήμερα που τους ζήτησα αλλαγή μου άφησαν αριστη εντύπωση. Επαγγελματίες.

Edited by gbuster
πρόσθεση
- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις τώρα. Περίμενα τόσο καιρό μπας και βγει το 1s, τελικά βαρέθηκα να περιμένω παρήγγειλα χτες το απλό Hongmi και σήμερα βγάλανε το 1s......:mad:

 

Το ίδιο έπαθα και εγώ , μην μασάς όμως γιατί είναι εξίσου καλό και έμπειστο.

Εγω δεν προλαβαίνω να ακυρώσω.

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...