Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια θελω μια χαρη οποιος ξερει.

ας μου στηλει ενα π.μ η εδω να βαλει ενα λινκ θελω την τελευταια εκδοση μουλτι σταθερη ομως.

εγω εχω βαλει αυτη που εχει βαλει ο geokart στην πρωτη σελιδα ποστ.

δεν ξερω αμα ειναι η τελευταια οταν την εβαλε.

 

Χρονια πολλα παιδια!!!Φιλέ δεν είναι η τελευταια έχουν βγει αρκετές μέρα απο αυτήν!το θέμα είναι αν είσαι ικανοποιημένος γιατί να πας σε αλλη ,ROM η οποία δεν έχει κάμπια ουσιαστική αλλαγή!εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!είναι σταθερό τα τη και δουλεύουν όλα ρολόι δεν την αλλά ζω αν δε βγει αλλη stable πχ v6 η πχ κιτ κατ!!! Τώρα εσύ ξέρεις αν θες να πειραματιστεί!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω ενα προβλημα καπως περιεργο που δεν μου εχει συμβει σε αλλη συσκευη.κανει απεγκατασταση στο πληκτρολογιο που χρησιμοποιω!δηλαδη στο smart keyboard pro και στο perfect keyboard pro αγορασμενα κανονικα και τα δυο.εχει συμβει σε αλλον κατι τετοιο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα καπως περιεργο που δεν μου εχει συμβει σε αλλη συσκευη.κανει απεγκατασταση στο πληκτρολογιο που χρησιμοποιω!δηλαδη στο smart keyboard pro και στο perfect keyboard pro αγορασμενα κανονικα και τα δυο.εχει συμβει σε αλλον κατι τετοιο?

Μονο του;;;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά καινούργιος κσι εγώ το κινητό πρέπει να είναι root...έχω ενα θέμα δεν μπορω να κατεβασω εφαρμογές απο playstore με 3gλεει μόνο με wi-fi...και κάτι ενω έχει ελληνικά έχει κσι κάποια κινέζικα μεσα

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κινητό το πήρα απο έναν γνωστό καινούργιο όμως το είδα και στο site....Άσχετο το πληρωσα πολύ πιο ακριβά αλλά έχω καποιες αποριες.... Τι κινητό έχει ελληνικά μέσα αλλά έχει και κινεζικές εφαρμογές....μπορείτε να μου πείτε πως να τι δω ποια Ρομ έχει αν είναι ,root για είμαι εντελώς άσχετος απο android ήμουν τοσα χρόνια απο ios και αυτά είναι πολύ διαφορετικά

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα καπως περιεργο που δεν μου εχει συμβει σε αλλη συσκευη.κανει απεγκατασταση στο πληκτρολογιο που χρησιμοποιω!δηλαδη στο smart keyboard pro και στο perfect keyboard pro αγορασμενα κανονικα και τα δυο.εχει συμβει σε αλλον κατι τετοιο?

 

κλασικό πρόβλημα, δεν κάνει απεγκατάσταση τα πληκτρολόγια συγκεκριμένα , κάνει αγορασμένες εφαρμογές γενικά

 

Θέλει να είσαι ροοτ , να έχεις εγκατεστημένο το WSM tools και αυτό

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/1527405/%5BVonDroid.com%5D-com.modaco.xposed.phonesky.noencryption.apk

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι και εγώ να προβώ σε αγορά!!απλά θέλω να ρωτήσω!! ρε παιδιά το κινητό κολλάει? δεν ξέρω αλλα 1gb ram που έχει βλέπω ότι γενικά έχει ελευθερα γύρο στα 250mb(omg) και ο cpu που έχει πάνω με κάνει να ανησυχω!!είχα zopo 980 με τον ίδιο cpu και 1gb ram και γενικά μου είχε θεματάκια!! :!::!:
Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλαει πουθενα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλαει πουθενα

 

κάτι πιο συγκεκριμένο?? έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και κύριος το σκέφτομαι για το Μiui V5 έχουνε βάλει!!επίσης βλέπω στο το2c έχει 2 επιλογές....

Version

1)English Version

2)Multi-language Version( Google Frame +Root )

έχω διάβαση πάνω από το 70% του θέματος αλλα δεν έχω ακόμη καταλάβει τις διαφορες!! ευχάριστω πολύ :) :rolleyes::happy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη για τα greeklish αλλα δεν έχει το κινητό μου greek keyboard. Έχω το Μητρί με official για αυτό. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν το hongmi κάνει update κάθε παρασκευή όπως το δικό μου? Και άμα πάρω την multilanguage για να έχει ελληνικά και play store μήπως δεν θα έχει official? Μήπως να πάρω την official έκδοση και κατεβάσω από εκεί το playstore? Τι λέτε ότι είναι καλύτερο? Edited by gerstavros2
Μετατροπή από greeklish
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη για τα greeklish αλλα δεν έχει το κινητό μου greek keyboard. Έχω το Μητρί με official για αυτό. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν το hongmi κάνει update κάθε παρασκευή όπως το δικό μου? Και άμα πάρω την multilanguage για να έχει ελληνικά και play store μήπως δεν θα έχει official? Μήπως να πάρω την official έκδοση και κατεβάσω από εκεί το playstore? Τι λέτε ότι είναι καλύτερο?
Όχι δεν έχει εβδομαδιαία updates. εβδομαδιαία έχει μόνο η developers εκδοση στα qualcomm μοντέλα της Xiaomi

 

κάτι πιο συγκεκριμένο?? έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και κύριος το σκέφτομαι για το Μiui V5 έχουνε βάλει!!επίσης βλέπω στο το2c έχει 2 επιλογές....

Version

1)English Version

2)Multi-language Version( Google Frame +Root )

έχω διάβαση πάνω από το 70% του θέματος αλλα δεν έχω ακόμη καταλάβει τις διαφορες!! ευχάριστω πολύ :) :rolleyes::happy:

+1 και για μένα φίλος black16 ακόμα δε το έχω ξεκαθαρίσει! αν υπάρχει κάποιος να βοηθήσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά
Η English Version είναι η επίσημη, που είχε κάθε μήνα περίπου update (νομίζω σταμάτησε να βγάζει νέα updates πλέον). Η Multi-language Version είναι κάποια custom που δεν έχει OTA updates, μόνο με εγκατάσταση από recovery

 

σκέφτομαι και εγώ να προβώ σε αγορά!!απλά θέλω να ρωτήσω!! ρε παιδιά το κινητό κολλάει? δεν ξέρω αλλα 1gb ram που έχει βλέπω ότι γενικά έχει ελευθερα γύρο στα 250mb(omg) και ο cpu που έχει πάνω με κάνει να ανησυχω!!είχα zopo 980 με τον ίδιο cpu και 1gb ram και γενικά μου είχε θεματάκια!! :!::!:
Μην συγκρίνεις τα κινητά μεταξύ τους, καταρχάς το ZP980 έχει μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης που ζορίζει λίγο τη GPU και γι αυτό ίσως ψιλοκολλάει σπάνια. Το RedRice δε νιώθει τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολύ!! να ρωτήσω κάτι ακόμα,στο το2c λέει DHL FREE SHIPPING άμα το επιλέξω με dhl θα επιβαρυνθώ με τελωνείο?? θα αγοράσω 2 τηλεφωνα για εμενα και τον κολλητό μου και φοβόμαστε επειδή θα είναι μεγαλύτερο το πακέτο μήπως έχω θέμα με το τελωνείο?? γενικά σκεφτόμουνα το minideal γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια!! εσείς τι προτείνεται?? minideal η το2c ?? απλή ταχυδρομική η dhl?? ευχαριστω παιδιά :):D
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει εβδομαδιαία updates. εβδομαδιαία έχει μόνο η developers εκδοση στα qualcomm μοντέλα της Xiaomi

 

 

Η English Version είναι η επίσημη, που είχε κάθε μήνα περίπου update (νομίζω σταμάτησε να βγάζει νέα updates πλέον). Η Multi-language Version είναι κάποια custom που δεν έχει OTA updates, μόνο με εγκατάσταση από recovery

 

Μην συγκρίνεις τα κινητά μεταξύ τους, καταρχάς το ZP980 έχει μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης που ζορίζει λίγο τη GPU και γι αυτό ίσως ψιλοκολλάει σπάνια. Το RedRice δε νιώθει τίποτα

Άμα το αγοράσω με English version θα μπορέσω μετα να εγκαταστήσω play store ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Eυχαριστω πολύ!! να ρωτήσω κάτι ακόμα,στο το2c λέει DHL FREE SHIPPING άμα το επιλέξω με dhl θα επιβαρυνθώ με τελωνείο?? θα αγοράσω 2 τηλεφωνα για εμενα και τον κολλητό μου και φοβόμαστε επειδή θα είναι μεγαλύτερο το πακέτο μήπως έχω θέμα με το τελωνείο?? γενικά σκεφτόμουνα το minideal γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια!! εσείς τι προτείνεται?? minideal η το2c ?? απλή ταχυδρομική η dhl?? ευχαριστω παιδιά :):D

Έχω αγοράσει και απο τα 2 site το minideal αργεί λίγο περισσότερο με απλή ταχυδρομικη αλλα όταν είχα πρόβλημα το έστειλα πίσω και μου έστειλαν καινούριο κινητο. Το to2c θα στο στείλει πιο γρήγορα όμως. Οσο για service support δεν μου έχει πάθει κάτι ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολύ!! να ρωτήσω κάτι ακόμα,στο το2c λέει DHL FREE SHIPPING άμα το επιλέξω με dhl θα επιβαρυνθώ με τελωνείο?? θα αγοράσω 2 τηλεφωνα για εμενα και τον κολλητό μου και φοβόμαστε επειδή θα είναι μεγαλύτερο το πακέτο μήπως έχω θέμα με το τελωνείο?? γενικά σκεφτόμουνα το minideal γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια!! εσείς τι προτείνεται?? minideal η το2c ?? απλή ταχυδρομική η dhl?? ευχαριστω παιδιά :):D

κι απ τα 2 καταστηματα, με ταχυδρομείο μόνο

Άμα το αγοράσω με English version θα μπορέσω μετα να εγκαταστήσω play store ?

ναι, πχ φλασάροντας recovery και εγκαθιστώντας τα gapps

Link to comment
Share on other sites

κι απ τα 2 καταστηματα, με ταχυδρομείο μόνο

 

ναι, πχ φλασάροντας recovery και εγκαθιστώντας τα gapps

Εγω mi3 μου το έστειλαν με multi κτλ. Αλλα δεν εκανε τα updates κάθε Παρασκευή μπήκα και κατέβασα την official με αγγλικά και κινεζικά και πλέον έχω τα updates και μετα μπήκα στο κινέζικο mi market και πατησα google και βρήκα το play store και το κατέβασα. Έτσι λες να το κάνω και στο hongmi άμα το παραγγειλω με την official ?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς και στο hongmi. Μπαίνεις στο mi market αναζητας google και εγκαθιστας το google framework και το playstore

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε,

ο λογος ειναι απλος,στενοτητα χρηματων...τι αλλο.

Αναρρωτιομουνα εαν υπαρχουν μεταχειρισμενα και σε τι τιμη θα το επαιρνα.

το wifi tou πως το κρινεις σε σχεση με αλλα?

Επισης εαν αξιζει καλυτερα να εδινα καποια χρηματα παραπανω και να παω σε κατι σαν το thl t11 (+30 ευρω)

Γιωργος

 

Για THL δεν ξερω ρωτα καποιον αλλον, εγω πηρα Xiaomi γιατι ειδα οτι απο της κινεζικες ειναι αξιοπιστη και επειδη το top 3 κινητο στο Antutu benchmark ειναι Xiaomi Mi-3.

Αυτα να τα βρεις μεταχειρισμενα? Λιγο δυσκολο, και θα στα πουλησουν πολυ πιο ακριβα απ'οτι αν τα παρεις καινουργια , μονο και μονο γιατι τα φερανε απο εκει. Υπαρχουν μαγαζια που φερνουν κινητα απο το ιντερνετ Xiaomi, THL κτλ και τα πουλανε 100 ευρω πανω.

Εσυ διαλεγεις.

 

Τωρα εχω διπλα μου το Xiaomi Hongmi και το Xperia Tipo Dual, συνδεμενα στο ιδιο Wi-Fi Διπλα διπλα.

 

Xiaomi link speed 54mbps Signal strenght good

Sony tipo dual Link speed 2 εως 5 Mbps, Signal strenght Fair επιασε και maximum 11mbps Signal strenght Good.... φαντασου..Sony και καλα. To Xiaomi Ειναι σταθερο 54mbps.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά καινούργιος κσι εγώ το κινητό πρέπει να είναι root...έχω ενα θέμα δεν μπορω να κατεβασω εφαρμογές απο playstore με 3gλεει μόνο με wi-fi...και κάτι ενω έχει ελληνικά έχει κσι κάποια κινέζικα μεσα

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κινητό το πήρα απο έναν γνωστό καινούργιο όμως το είδα και στο site....Άσχετο το πληρωσα πολύ πιο ακριβά αλλά έχω καποιες αποριες.... Τι κινητό έχει ελληνικά μέσα αλλά έχει και κινεζικές εφαρμογές....μπορείτε να μου πείτε πως να τι δω ποια Ρομ έχει αν είναι ,root για είμαι εντελώς άσχετος απο android ήμουν τοσα χρόνια απο ios και αυτά είναι πολύ διαφορετικά

 

Στην επιφανεια εργασιας σου πρεπει να εχεις ενα φακελο που λεει System, εκει μεσα εχει εφαρμογες οπως Mi Cloud, MiCredits, κτλ, εσυ θες να ανοιξεις το "Downloads" Ενα πρασινο εικονιδιο με ενα ασπρο βελακι προς τα κατω.

Το ανοιγεις λοιπον, πανω δεξια εχει ενα γραναζι, πατας εκει για τις ρυθμισεις

Γραφει Data usage και απο κατω επιλεγεις ποσα MB και κατω θα σου επιτρεπει να κανεις Download με 3G.

Αν το βαλεις unlimited θα μπορεις να κατεβασεις τα παντα απο 3G (Εκτος αν εχεις το WiFi ανοιχτο, τα κατεβαζει με WiFi)

Το εβαλαν αυτο για να μην ξοδευεις ολα τα MB σου.

 

Οσο για την εκδοση. Θα πας Settings-> Τερμα κατω γραφει About Phone, βγαλε μια φωτογραφια (Με το power button + κατω κουμπι της εντασης) και βαλτην να δουμε τι Version εχεις, ή αν θες γραψτα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Για THL δεν ξερω ρωτα καποιον αλλον, εγω πηρα Xiaomi γιατι ειδα οτι απο της κινεζικες ειναι αξιοπιστη και επειδη το top 3 κινητο στο Antutu benchmark ειναι Xiaomi Mi-3.

Αυτα να τα βρεις μεταχειρισμενα? Λιγο δυσκολο, και θα στα πουλησουν πολυ πιο ακριβα απ'οτι αν τα παρεις καινουργια , μονο και μονο γιατι τα φερανε απο εκει. Υπαρχουν μαγαζια που φερνουν κινητα απο το ιντερνετ Xiaomi, THL κτλ και τα πουλανε 100 ευρω πανω.

Εσυ διαλεγεις.

 

Τωρα εχω διπλα μου το Xiaomi Hongmi και το Xperia Tipo Dual, συνδεμενα στο ιδιο Wi-Fi Διπλα διπλα.

Xiaomi link speed 54mbps Signal strenght good

Sony tipo dual Link speed 2 εως 5 Mbps, Signal strenght Fair επιασε και maximum 11mbps Signal strenght Good.... φαντασου..Sony και καλα. To Xiaomi Ειναι σταθερο 54mbps.

Είμαι κάτοχος Mi3 εδω και ένα μήνα...η xiaomi είναι άλλο επίπεδο εταιρια...και επίσης εμένα antutu score μου έβγαλε 36100 αν θυμάμαι καλα...που δεν νομίζω ότι βγάζει το Note και έχω και το 16αρι.

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Για THL δεν ξερω ρωτα καποιον αλλον, εγω πηρα Xiaomi γιατι ειδα οτι απο της κινεζικες ειναι αξιοπιστη και επειδη το top 3 κινητο στο Antutu benchmark ειναι Xiaomi Mi-3.

Αυτα να τα βρεις μεταχειρισμενα? Λιγο δυσκολο, και θα στα πουλησουν πολυ πιο ακριβα απ'οτι αν τα παρεις καινουργια , μονο και μονο γιατι τα φερανε απο εκει. Υπαρχουν μαγαζια που φερνουν κινητα απο το ιντερνετ Xiaomi, THL κτλ και τα πουλανε 100 ευρω πανω.

Εσυ διαλεγεις.

 

Τωρα εχω διπλα μου το Xiaomi Hongmi και το Xperia Tipo Dual, συνδεμενα στο ιδιο Wi-Fi Διπλα διπλα.

 

Xiaomi link speed 54mbps Signal strenght good

Sony tipo dual Link speed 2 εως 5 Mbps, Signal strenght Fair επιασε και maximum 11mbps Signal strenght Good.... φαντασου..Sony και καλα. To Xiaomi Ειναι σταθερο 54mbps.

 

Ισχυουν τα ιδια και για τα αλλα xiaomi οπως το mi2s που ζαχαρωνω εαν κανω αρκετη οικονομια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρονια Πολλα φιλοι....λοιπον εφερα ενα hongmi για λογαριασμο φιλου μου αλλα το θεμα ειναι οτι την συσκευη δεν την φανταζομουν τοσο τελεια.Λεγατε ολοι εδω διαφορα καλα αλλα τετοια ποιοτητα υλικων δεν εχω ξαναδει ειλικρινα.Να του δωσω λετε που το πληρωσε ο ανθρωπος η να το κρατησω για μενα.........;:lol::D:O
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...