Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω με τις ελληνικες (dev και απλες) ειχα θεματα. Ειτε με το google play + google apps ειτε με το mi account και με πληκτρολογια.

Φυσικα και δε θελω να μειωσω την προσπαθεια των παιδιων οι οποιοι ηταν καθ ολα εξυπηρετικοι και βοηθανε, αλλα δοκιμασα πολλες χωρις αποτελεσμα στο δικο μου κινητο

Περασα αυτη εδω

http://www.needrom.com/download/redmi-1-miui-7-6-3-10/

και δεν εχω κανενα θεμα πλεον (μεταφερονται και οι εφαρμογες στην sd card με το Link2SD)

 

Επανέρχομαι... την δοκίμασα αλλα ξαναγύρισα στην τελευταία dev που μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά. Της έκανα καθαρή εγκατάσταση βέβαια ίσως να παίζει το ρόλο του αυτο....Στα πληκτρολόγια που λές έχω παγώσει τα άλλα δυο με το sd main ή το titanium και απο τότε το swype μου σκίζει. Μι account δουλευει οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει τρόπος να κάνω εγκατάσταση κάτι μεγάλο που δεν χωράει στον εσωτερικό? Πχ το hearthstone.

Κοίτα εγώ έχω την τελευταία dev gtv την modded που την κάρτα sd την κάνει σαν να είναι εσωτερική και έτσι δεν έχω πρόβλημα χώρου κανένα...

 

Στάλθηκε από το 2013023 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια rom έχω, αλλά πρώτα το γράφει στον εσωτερικό και μένει με 64mb οπότε δεν χωράει να το γράψει.
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια rom έχω, αλλά πρώτα το γράφει στον εσωτερικό και μένει με 64mb οπότε δεν χωράει να το γράψει.

 

σίγουρα τρέχει αυτή η κακογραμμένη βλακεία στην συσκευή ;

:)

 

για δοκίμασε αυτό μπας και

 

http://android.wonderhowto.com/how-to/bypass-restrictions-install-hearthstone-any-android-device-0159127/

Link to comment
Share on other sites

MIUI 8 ελληνική απροβληματιστη και νομίζω καλύτερη μπαταρία. Θέλει καθαρή εγκατάσταση. Μια χαρά το ρυζάκι στέκεται.....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στο forum,

 

Δυτυχώς σήμερα μάλλον το ρυζάκι έβγαλε πρόβλημα.

Άρχισε να κολλάει απίστευτα, έκανα μέσω του TWRP 2.5.0.0 κάποια wipes, factory reset, του επανέφερα τα backups που είχα κρατήσει παλαιότερα ήδη από τον Ιανουάριο (6.1.28) και ήταν ήδη στην SD. Αυτά τα backups ήταν απολύτως λειτουργικά καθώς τα είχα χρησιμοποιήσει αρκετές φορές στο από το Μάρτιο μέχρι και μέσα Ιουνίου που πειραματιζόμουν με τις ελληνικές ROM.

Κολλάει στο Boot στο Mi logo, εκεί που εμφανίζονται οι τελίτσες που αναβοσβήνουν πάνω από το ANDROID λογότυπο.

 

Δυστυχώς όμως υποψιάζομαι ότι πλέον δεν μπορεί να γράψει τίποτα στην NAND FLASH.

 

Κατέβασα το Hongmi-WCDMA-unbrick4.0 tool, έκανα όλα τα βήματα, φόρτωσα drivers , scatter, έβαλα το USB καλώδιο, έκαναν μπίπ τα windows ¨οτι είδαν το κινητό, μετά από 2-3sec την μπαταρία , το SP flash tool έιδε το κινητό (και την SANDISK mmc), φόρτωσε τα αρχεία, ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ. Εμφανίστηκαν οι μπάρες , (Κόκκινη, μόβ, μετά τ κίτρινη και μετά από δύο λεπτά βγήκε το πράσινο κυκλάκι. και ακούστηκε το μπιπ των windows ότι η συσκευή αποσυνδέθηκε.

 

Ξεκινάω πάλι το κινητό από το κουμπί και βγάζει πάλι το Mi logo , τις τελίτσες, και to ANDROID logo !

Σαν να μήν έγινε τίποτα !

 

Και υπάρχει ακόμα το TWRP recovery !

 

Μπαίνω στo TWRP recovery, κάνω format τα πάντα, ακόμα και το system, εκτός από την SDcard, κάνω reboot , πάλι το MI, οι τελίτσες και το ANDROID logo.

 

Το χάλασα εεε? Υποψιάζομαι ότι το έπαθε από κάποια πτώση, (αν και σε θήκη) και μπορεί να μην πατάει πια καλά κάποιο τσιπάκι ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δοκίμαζα να φορμάρω με το sptools εκτός από την navram μη χάσω και τα ιμει θα έβγαζα και την sdcard, θα δοκίμαζα χωρίς...τηνsdcard να φλασαρω...Επίσης θα έβγαζα και την μπαταρία να αδειάσουν όλα τα ρεύματα από την πλακέτα...Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο νου..Πάντως και άλλοι που είχαν θέματα με την emmc κατέληξαν σε αλλαγή πλακέτας

 

Sent from my 2013023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δοκίμαζα να φορμάρω με το sptools εκτός από την navram μη χάσω και τα ιμει θα έβγαζα και την sdcard, θα δοκίμαζα χωρίς...τηνsdcard να φλασαρω...Επίσης θα έβγαζα και την μπαταρία να αδειάσουν όλα τα ρεύματα από την πλακέτα...Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο νου..Πάντως και άλλοι που είχαν θέματα με την emmc κατέληξαν σε αλλαγή πλακέτας

 

Sent from my 2013023 using Tapatalk

 

Τα φλασάρισματα το έκανα χωρίς την SD για προφανείς λόγους, εκεί έχω από to TWRP backups από όλα τα Partitions. (Τα έχω βέβαια και στο σκληρό του PC). Έκανα και φορμάτ, ολοκληρώθηκε με επιτυχία , όπως λέει και το SPtools με το πράσινο κυκλάκι, και την επιττυχή αποσύνδεση του κινητού από τα win. Εχω ακόμα windows Xp Pro En SP3, δεν νομίζω όμως να πειράζει.

 

Το κινητό μάλλον πάει για ανταλλακτικά, όποιος θέλει μπαταρία, οθόνη, digitizer, θήκες, extra ζελατίνες, nilkin cases κλπ, ή ολόκληρο όπως είναι μπας και το αναστήσει ας στείλει πμ.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα φλασάρισματα το έκανα χωρίς την SD για προφανείς λόγους, εκεί έχω από to TWRP backups από όλα τα Partitions. (Τα έχω βέβαια και στο σκληρό του PC). Έκανα και φορμάτ, ολοκληρώθηκε με επιτυχία , όπως λέει και το SPtools με το πράσινο κυκλάκι, και την επιττυχή αποσύνδεση του κινητού από τα win. Εχω ακόμα windows Xp Pro En SP3, δεν νομίζω όμως να πειράζει.

 

Το κινητό μάλλον πάει για ανταλλακτικά, όποιος θέλει μπαταρία, οθόνη, digitizer, θήκες, extra ζελατίνες, nilkin cases κλπ, ή ολόκληρο όπως είναι μπας και το αναστήσει ας στείλει πμ.:lol:

20 ευρώ έχει μια πλακέτα...το ανοίγεις και προχωράς....

 

Sent from my 2013023 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου προτείνεις καποιοωλινκ πχ απο ebay, ή aliexpress, γιατί δεν βρίσκω τίποτα ..

 

Αφού λες στο προηγούμενο μήνυμά σου οτι σε 2 λεπτά πέρασε την ROM, κάτι δεν πήγε καλά γιατί κανονικά θέλει παραπάνω χρόνο... Πριν παραγγείλεις πλακέτα κατέβασε μια απο τις 2 fastboot ROM από εδώ και χρησιμοποίησε το sp flash tool που έχουν μέσα και κανένα άλλο. Βγάλε την μπαταρία και όταν ξεκινήσεις την διαδικασία download και κοκκινήσει η μπάρα, περίμενε λίγο μέχρι να αλλάξει χρώμα και γίνει μωβ, ξαναβάλε την μπαταρία και άστο να τελειώσει το flash.

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα και αυτά, δυστυχώς πάλι η διαδικασία ολοκληρώνεται σε δύο λεπτά 2:33 για την ακρίβεια.

Επίσης η μεταφορά δεδομένων κατά τη διαδικασία του flash είναι της τάξης των 6.000 KB/SEC γρήγορη θα έλεγα. Δεν έχω ξανακάνει να ξέρω πόσο θα ήταν.

 

Το SP FLASH Tool έχει κάποια τέστ καρτέλα, το τρέχω και εκεί μου γράφει με κόκκινα γράμματα: " NAND FLASH was not detected!"

Τα άλλα test τα περνάει κανονικά RAM κλπ

 

Ανεβάζω φωτό

http://www.mediafire.com/view/c9c0g6vcufvhgjc/NAND%20FLASH%20PROBLEM.jpg

 

και το πλήρες report:

 

============ Memory Detection Report ===========

Internal RAM:

 

External RAM:

Type = DRAM

Size = 0x40000000 (1024MB/8192Mb)

 

NAND Flash:

ERROR: NAND Flash was not detected!

EMMC:

EMMC_PART_BOOT1 Size = 0x0000000000200000(2MB)

EMMC_PART_BOOT2 Size = 0x0000000000200000(2MB)

EMMC_PART_RPMB Size = 0x0000000000200000(2MB)

EMMC_PART_GP1 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP2 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP3 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_GP4 Size = 0x0000000000000000(0MB)

EMMC_PART_USER Size = 0x00000000ec000000(3776MB)

 

============ RAM Test ============

Data Bus Test:

[D0]

[D1]

[D2]

[D3]

[D4]

[D5]

[D6]

[D7]

[D8]

[D9]

[D10]

[D11]

[D12]

[D13]

[D14]

[D15]

[D16]

[D17]

[D18]

[D19]

[D20]

[D21]

[D22]

[D23]

[D24]

[D25]

[D26]

[D27]

[D28]

[D29]

[D30]

[D31]

OK!!

 

Address Bus Test:

[A1]

[A2]

[A3]

[A4]

[A5]

[A6]

[A7]

[A8]

[A9]

[A10]

[A11]

[A12]

[A13]

[A14]

[A15]

[A16]

[A17]

[A18]

[A19]

[A20]

[A21]

[A22]

[A23]

[A24]

[A25]

[A26]

[A27]

[A28]

[A29]

OK!!

 

RAM Pattern Test :

Writing ...

0x44332211,

0xA5A5A5A5,

0xA5A5A500,

0xA500A500,

0xA5000000,

0x00000000,

0xFFFF0000,

0xFFFFFFFF,

OK!!

 

Increment/Decrement Test:

Writing...

OK!!

 

============ EMMC Test ============

 

Πιστεύω ότι κάτι στην πλακέτα μου δεν δουλεύει. Αν έχει κάποιος ένα link από το εξωτερικό να αγοράσω , νομίζω είναι η καλύτερη λύση.

Edited by stelrp
Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα και αυτά, δυστυχώς πάλι η διαδικασία ολοκληρώνεται σε δύο λεπτά 2:33 για την ακρίβεια.

Επίσης η μεταφορά δεδομένων κατά τη διαδικασία του flash είναι της τάξης των 6.000 KB/SEC γρήγορη θα έλεγα. Δεν έχω ξανακάνει να ξέρω πόσο θα ήταν.

 

Αν θυμάμαι καλά, κάνει κοντά στα 5 λεπτά. Μια που πας για αλλαγή motherboard, ξαναδοκίμασε αυτή τη φορά κάνοντας format και download. Θα χάσεις IMEI και Wi-FI / bluetooth address, αλλά αυτά τα ξαναβάζεις εύκολα αν διορθωθεί το πρόβλημα :)

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, κάνει κοντά στα 5 λεπτά. Μια που πας για αλλαγή motherboard, ξαναδοκίμασε αυτή τη φορά κάνοντας format και download. Θα χάσεις IMEI και Wi-FI / bluetooth address, αλλά αυτά τα ξαναβάζεις εύκολα αν διορθωθεί το πρόβλημα :)

To δοκίμασα και τίποτα με αυτό. Όλα γίνονται σαν simulation ! Και ολοκληρώνονται επιτυχώς.

Υποψιάζομαι ότι ίσως δεν πατάει καλά κάποιο τσιπάκι (αυτό της NAND FLASH) ως συνέπεια π.χ. κάπιας πτώσης, πάω για αλλαγή πλακέτας.

 

Απλά δεν βρίσκω ! κάποιο Link please? γιατί αναστήσω το ρυζάκι με 20-30 ευρώ είμαι ΟΚ.

Μήπως έχει κανένας κάποιο π.χ. με σπασμένη οθόνη ή άλλο πρόβλημα να βρω ανταλλακτική πλακέτα ?

Έψαξα στις αγγελίες αλλά δεν βρήκα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

επίσημη MIUI ROM xiaomi-miui-hellas-4.4.2_HM2013023_V7_Stable-V7.3.1.0_moded

 

μήπως ξέρουμε πώς ρουτάρεται? δεν βλέπω ενσωματωμένο supersu.

 

EDIT: άκυρο, δεν έβλεπα το zip

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum και συγχαρητήρια για τη δουλειά σας.

Είμαι κάτοχος ενός red rice που τον τελευταίο καιρό τα είχε ψηλοπαίξει, δουλεύε με κολλήματα δεν μπορούσα να απεγκαταστήσω apps κλπ. οπότε ανάγκαστηκα να προχωρήσω σε επαναφορά factory defaults η οποία όμως απέτυχε και το κινητό έμεινε νεκρό.Δεν αποκρίνεται σε τίποτα, δεν ανάβει τίποτα.

Δοκίμασα τον παρακάτω οδηγό σε ένα καθαρό laptop

http://en.miui.com/thread-54139-1-1.html

αλλά το κινητό εμφανίζεται ως άγνωστη συσκευή (Qualcomm hs-usb diagonastic πουθενά)

Στο pc που είχα εγκαταστήσει drivers για το κινητό όταν λειτουργούσε μου το εμφανίζει ως mediatek usb port και δεν ξέρω σε ποιά ενέργεια να προχωρήσω.

Έψαξα στο forum αλλά μέσα σε 418 σελίδες είναι λίγο δύσκολο να βρω αν υπάρχει η λύση στο πρόβλημα μου...

Μπορείτε να με βοηθήσετε, υπάρχει ελπίδα ή μας πέθανε?

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο κέιμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φίλος μου έδωσε σήμερα το κινητό αυτό μπας και μπορέσω κάτι να κάνω. Το κινητό ανοίγει κανονικά αλλά κολλάει στον launcher. Δηλαδή π.χ. δεν μπορώ να πατήσω το εικονίδιο με τις ρυθμίσεις έτσι ώστε να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Το παράλογο είναι ότι η πάνω μπάρα κατεβαίνει κανονικά και μπορώ να πατήσω τα εκεί κουμπιά αλλά μόλις πατήσω το κουμπί για τις ρυθμίσεις πάει να τις ανοίξει αλλά κολλάει εκεί. Πως μπορώ να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή να φλασάρω κάποια ρομ. Ευχαριστώ για τις όποιες βοήθειες.
Link to comment
Share on other sites

Mε σβηστό το τηλεφωνο πατας volume+ και power button, θα μπει στο (μαλλον) εργοστασιακο recovery e3, με το κατω κατεβαινει, με το power επιλεγει. Εκει θα λεει καπου για reset κλπ..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιξει τα αλλα δουλευουν; πλην των settings?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...