Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε μενα το ιδιο συμβαινει !

Μπορούμε να κάνουμε κατι ?

 

Εμένα από όταν μου έτυχε τότε απεγκατέστησα τo whatsApp και δεν ξαναγινε.Δεν το έψαξα παραπάνω όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλος εχει ένα hongmi 2013023 με rom stable v5 gtv σχετικά παλιά του την είχα περασει, 2015 το καλοκαίρι εγώ. Για να περασω την τελευταία gtv developer v7 από το ελληνικό φόρουμ :

1. κάνω factory reset , από το twrp recovery , σωστά ? Και μετά wipe data και cache και dalvik cache. Εχουμε πάρει πλήρες backup ακόμα και σε vcf τις επαφες (αν και συγχρονίζονται με τον λογαριασμό του στη google).

2. Backup των μηνυμάτων πως παίρνουμε ?

3. Αξίζει από το twrp recovery να φορμαρω και το system partition , αφού αμέσως μετά θα φλασαρω το zipaki από την sd ? ή θα έχω θέμα. Στο δικό μου έχω παρατηρήσει κάθε φορά που του φλασαρω από πάνω μια ρομ, βλεπω κάποια υπολείμματα ξεχασμενων εφαρμογών , ακόμα και μετά από factory reset και wipes cache/dalvik.

 

4. Μετά θα μπορώ νσζ ξαναβαλω την twrp recovery ?

Link to comment
Share on other sites

1.Το factory reset έχει τα wipes μέσα, αν εννοείς μετά το φλασαρισμα κάνεις εκεί το wipe που θα σου έχει κατευθείαν.

2.Πιστεύω έχεις λογαριασμό miui άρα επαναφερει και τα μηνύματα

3.θα μπορούσες να κανεις

4.Αν όλα αυτά τα κάνεις μέσα από TWRP, το TWRP δε θα χαθεί

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

βρες απλά το MiuiCamera.apk που υπάρχει μέσα στο zip,και αντικατέστησε το αρχικό στον φάκελο system/priv-app[αφού επιλέξεις από το menu δικαιώματα read-write.]

 

Το κινητό το εχω δώσει, όμως τώρα πέρασα την 6.1.28moded

και έχει το πρόβλημα με την καμερα. Νόμιζα ότι θα ήταν λυμενο και θα δούλευε αν έβαζα την αποθήκευση της κάμερας στον "εσωτερικο χώρο", αλλα τελικά πρέπει να περάσω το apk που δίνει; ποιο ειναι το zip ακριβώς;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το εχω δώσει, όμως τώρα πέρασα την 6.1.28moded

και έχει το πρόβλημα με την καμερα. Νόμιζα ότι θα ήταν λυμενο και θα δούλευε αν έβαζα την αποθήκευση της κάμερας στον "εσωτερικο χώρο", αλλα τελικά πρέπει να περάσω το apk που δίνει; ποιο ειναι το zip ακριβώς;

http://en.miui.com/thread-99836-1-1.html

το 3ο zip για MIUIV7 miui_HMW_5.8.13

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Γίνεται και απλώς με άλλη κάμερα από το Play? Αυτό θα ήταν το πιο εύκολο, γιατι τώρα δεν το έχω στα χέρια μου.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Γίνεται και απλώς με άλλη κάμερα από το Play? Αυτό θα ήταν το πιο εύκολο, γιατι τώρα δεν το έχω στα χέρια μου.

Ναι, οι άλλες κάμερες δουλεύουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους , θελω να αλλαξω ρομ διοτι τελευταια κανει συνεχεια διακοπες κατα την ομιλια , καπου πιο πισω διαβασα οτι η 5.12.17 ειναι αρκετα καλη , μπορει καποιος να με βοηθησει να την βρω και επισης καποιο οδηγο για το τι πρεπει να κανω ??

Thanks προκαταβολικα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους , θελω να αλλαξω ρομ διοτι τελευταια κανει συνεχεια διακοπες κατα την ομιλια , καπου πιο πισω διαβασα οτι η 5.12.17 ειναι αρκετα καλη , μπορει καποιος να με βοηθησει να την βρω και επισης καποιο οδηγο για το τι πρεπει να κανω ??

Thanks προκαταβολικα ...

πως να σου πούμε τι πρέπει να κάνεις αν δεν μας λες ποια ROM έχεις τώρα:(

εν πάση περιπτώση δεν νομίζω ότι καμία rom είχε το πρόβλημα που αναφέρεις,

εγώ θα σου σύστηνα αναβάθμιση με καθαρή εγκατάσταση στην τελευταία developer:

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5959-6-2-18-Xiaomi-Hongmi-Redmi-1/?9aad82e0

αν έχεις TWRP κάνεις πρώτα wipe cache,dalvik cache,system και data(σβήνονται όλα,πάρε backup τις εφαρμογές με titanium και τα υπόλοιπα sms,κλήσεις,επαφές κτλ από το τοπικά αντίγραφα) και μετά install το zip που κατέβασες.

μπορείς να δοκιμάσεις αν θες πρώτα και χωρίς να διαγράψεις το data μήπως και...

 

*για να πας πίσω σε έκδοση(downgrade), χρειάζονται οπωσδήποτε όλα τα wipes.

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να βάλουμε την τελευταία gtv , τώρα που μας ανακοίνωσαν την διακοπή των αναβαθμίσεων ? Πάντως επειδή έχω και το redmi 2 td με τα 2gb 20140813, νομίζω ότι με τη 6.1.28 το hongmi τραβάει καλύτερες φωτό. Και εκεί που κολάει το 1 κολαει και το άλλο...
Link to comment
Share on other sites

Να βάλουμε την τελευταία gtv , τώρα που μας ανακοίνωσαν την διακοπή των αναβαθμίσεων ? Πάντως επειδή έχω και το redmi 2 td με τα 2gb 20140813, νομίζω ότι με τη 6.1.28 το hongmi τραβάει καλύτερες φωτό. Και εκεί που κολάει το 1 κολαει και το άλλο...

την τελευταία GTV έχω τώρα,

πάντως οι επίσημες αναβαθμίσεις συνεχίζουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Είχα πάρει δώρο το κινητό στον πατέρα μου και το χρησιμοποιούσε εδώ και 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα , μέχρι που έκανε τη ζημιά!

Βάζοντας (μάλλον) το βύσμα του φορτιστή ανάποδα (δεν φόραγε τα γυαλιά του), κατάφερε να σπάσει μια εξοχή που έχει στην υποδοχή για φόρτιση το κινητό , και τώρα δεν μπορεί να κλικάρει το καλώδιο του φορτιστή στο κινητό και δεν μπορεί πλέον να φορτίζει τη μπαταρία! :cry:

Το ερώτημα είναι τώρα τί γίνεται; Επισκευάζεται ; και αν ναι , αξίζει τον κόπο;

Έχω σκεφτεί και την ιδέα του ασύρματου φορτιστή. Γίνεται και ποιός ασύρματος φορτιστής θα ταιριάζει;

Ή να αγοράσει άλλο κινητό ;

broken
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει δώρο το κινητό στον πατέρα μου και το χρησιμοποιούσε εδώ και 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα , μέχρι που έκανε τη ζημιά!

Βάζοντας (μάλλον) το βύσμα του φορτιστή ανάποδα (δεν φόραγε τα γυαλιά του), κατάφερε να σπάσει μια εξοχή που έχει στην υποδοχή για φόρτιση το κινητό , και τώρα δεν μπορεί να κλικάρει το καλώδιο του φορτιστή στο κινητό και δεν μπορεί πλέον να φορτίζει τη μπαταρία! :cry:

Το ερώτημα είναι τώρα τί γίνεται; Επισκευάζεται ; και αν ναι , αξίζει τον κόπο;

Έχω σκεφτεί και την ιδέα του ασύρματου φορτιστή. Γίνεται και ποιός ασύρματος φορτιστής θα ταιριάζει;

Ή να αγοράσει άλλο κινητό ;

Δεν υπάρχει ασύρματο ς φορτιστής , Δεν έχεις κινητό που να υποστηρίζει και σιγά μην έχουν βγάλει για το ρεδμι. Το πρόβλημα σου είναι κλασικό , απλά πρέπει να βρεις κάνα τεχνικό που να φτιάχνει κινητά και να ελπίζεις να μην είναι τίποτα περίεργο το ανταλλακτικό. Δε νομίζω να σου κοστίσει πάνω από 30 40

 

Στάλθηκε από το 2013023 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις αυτό, άμα καταφέρεις να το βάλεις μια φορά, μετά τελείωσε.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα τώρα τελευταία με το redmi.Τρέχω την GTV 4.4.2-6.2.25 με TWRP 2.5 και θέλω να μου πείτε την καλύτερη και πιο reliable rom και κυρίως τον τρόπο για να την φλασάρω.Από κει προέρχονται πιστεύω τα προβλήματα.Δεν μπορώ να μπω στο mi account μου,σκάει το google services κλπ..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα τώρα τελευταία με το redmi.Τρέχω την GTV 4.4.2-6.2.25 με TWRP 2.5 και θέλω να μου πείτε την καλύτερη και πιο reliable rom και κυρίως τον τρόπο για να την φλασάρω.Από κει προέρχονται πιστεύω τα προβλήματα.Δεν μπορώ να μπω στο mi account μου,σκάει το google services κλπ..

 

επειδή έχω την ίδια (εγώ δεν έχω προβλήματα) και επειδή τα προβλήματα που αναφέρεις είναι κλασικά (ανεξαρτήτως rom)

δε νομίζω να σου φταίει συγκεκριμένα η rom , απλά θα θες , για αρχή τίποτα wipes ή clean install (κανα factory reset από twrp) αν δε στρώσει

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω την ίδια (εγώ δεν έχω προβλήματα) και επειδή τα προβλήματα που αναφέρεις είναι κλασικά (ανεξαρτήτως rom)

δε νομίζω να σου φταίει συγκεκριμένα η rom , απλά θα θες , για αρχή τίποτα wipes ή clean install (κανα factory reset από twrp) αν δε στρώσει

 

Για κάποιο λόγο ξαφνικά αντιμετώπιζα πρόβλημα με τα google apps με οποιαδήποτε MIUI σε 4.4.2.Ούτε wipes βοηθούσαν ούτε φλασάρισμα άλλων ρομ.Με MIUI 4.2.2 δεν είχε θέματα.Τελικά αποφάσισα να δοκιμάσω άλλη custom σε 4.4.2,όχι MIUI.Οποιος έχει καμία ιδέα για το προηγούμενο θέμα ας γράψει για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο ξαφνικά αντιμετώπιζα πρόβλημα με τα google apps με οποιαδήποτε MIUI σε 4.4.2.Ούτε wipes βοηθούσαν ούτε φλασάρισμα άλλων ρομ.Με MIUI 4.2.2 δεν είχε θέματα.Τελικά αποφάσισα να δοκιμάσω άλλη custom σε 4.4.2,όχι MIUI.Οποιος έχει καμία ιδέα για το προηγούμενο θέμα ας γράψει για το μέλλον.

 

Δοκίμασε με την GTV 6.4.7.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με την GTV 6.4.7.

 

Την δοκίμασα κ αυτη,τα ίδια.Καλά τώρα θα δουλέψω λίγο την άλλη που πέρασα που φαίνεται καλή μέχρι στιγμής και βλέπουμε.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Την δοκίμασα κ αυτη,τα ίδια.Καλά τώρα θα δουλέψω λίγο την άλλη που πέρασα που φαίνεται καλή μέχρι στιγμής και βλέπουμε.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά :)

 

Αν εξακολουθήσεις να έχεις πρόβλημα και με την custom, δοκίμασε να αφαιρέσεις την κάρτα SD (αν έχεις μέσα στο κινητό).

Link to comment
Share on other sites

Αν εξακολουθήσεις να έχεις πρόβλημα και με την custom, δοκίμασε να αφαιρέσεις την κάρτα SD (αν έχεις μέσα στο κινητό).

 

Φίλε να σου πω την αλήθεια το σκέφτηκα αυτό αφού πέρασα και έστησα την custom.Είναι πολύ πιθανό να έγινε κάποια βλακεία στην SD επειδή αποθήκευα κ εκεί εφαρμογές.Παίζει να έγινε κανα μπέρδεμα σε κανα update.Όταν το ξαναγυρίσω σε MIUI θα το έχω στα υπόψην μου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Θέλω μια βοήθεια. Έχω εδώ και μήνες την MIUI7 στο redmi. Αλλά κολλάει πολύ. Δεν το αντέχω άλλο.... Θέλω να βάλω πάλι την V6.ποια μου προτείνετε να βάλω. Θέλω ναναι root. Και να έχει και apk για τα μηνύματα. Δε με νοιάζει αν είναι stable η μη. Οποία βοήθεια δεχτή. Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...