Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα δοκιμασω τον δευτερο, η θα ψαξω για κατι αλλο.

 

Matzos. Τι λέει ρε φιλέ!Τελικά τα καταφερες με την εφαρμογή???α ναι όταν κανεις reboot οι εφαρμογές υπάρχουν οι σου σβηνονται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σορρυ για την ερώτηση, αλλά δεν το χω κανει ακόμα και το φοβαμαι.

Όταν φλασαρουμε μια ρομ πόση ωρα παιρνει περιπου ? Μετα κανει αυτόματα ρεσταρτ? Εννοείται οτι θα το χωουλ φορτισμένο, χρειαζεται να είναι στο φορτιστη ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ολα πανε καλα δε θα παρει πολυ, αντε να παρει 5 λεπτα.. Αμα τοχεις φορτισμενο ειναι κομπλε. Μετα μαλλον θα μπει σε ρεκαβερι οπου σε ρωτάει να μπει στο system (να αρχίσει κανονικα)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το TWRP Recovery αλλά δοκιμάζοντας να αλλάξω ROM ακολουθώνοντας το παρακάτω οδηγό (και συγκεκριμένα το 2ο post γιατί από την ROM που έχω δεν μπορώ να ακολουθήσω τον πρώτο τρόπο) τώρα δεν μπορώ να bootαρω σε Recovery Menu. (ενώ bootαρα αρχικά στο TWRP αρκετές φορές)

 

Δοκιμάζω με κρατημένο το Volume Down και Power Button και επιλέγω Recovery και το τηλέφωνο bootαρει κανονικά αντι για να μπει Recovery. Δοκιμάζω επίσης να μπω μέσα από reboot επιλογή που έχει στο Mobileuncle MTK, πάλι το ίδιο πράγμα.

 

Καμιά ιδέα για να καταφέρω να μπω στο Recovery ή να το ξαναπεράσω με κάποιο άλλο τρόπο?

Edited by naruto14
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το TWRP Recovery αλλά δοκιμάζοντας να αλλάξω ROM ακολουθώνοντας το παρακάτω οδηγό (και συγκεκριμένα το 2ο post γιατί από την ROM που έχω δεν μπορώ να ακολουθήσω τον πρώτο τρόπο) τώρα δεν μπορώ να bootαρω σε Recovery Menu. (ενώ bootαρα αρχικά στο TWRP αρκετές φορές)

 

Δοκιμάζω με κρατημένο το Volume Down και Power Button και επιλέγω Recovery και το τηλέφωνο bootαρει κανονικά αντι για να μπει Recovery. Δοκιμάζω επίσης να μπω μέσα από reboot επιλογή που έχει στο Mobileuncle MTK, πάλι το ίδιο πράγμα.

 

Καμιά ιδέα για να καταφέρω να μπω στο Recovery ή να το ξαναπεράσω με κάποιο άλλο τρόπο?

 

...στο link που παραθέτεις, αναφέρει το original (stock) recovery. Εσύ το TWRP δε θες; Πρέπει να φλασάρεις το σωστό (TWRP). π.χ. από:http://en.miui.com/thread-13092-1-1.html

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

...στο link που παραθέτεις, αναφέρει το original (stock) recovery. Εσύ το TWRP δε θες; Πρέπει να φλασάρεις το σωστό (TWRP).

 

Ωχ σοβαρά;; Και τώρα τι κάνουμε που φλάσαρα το άλλο? Πως θα μπορέσω πάλι να μπω στο recovery?

Link to comment
Share on other sites

Ωχ σοβαρά;; Και τώρα τι κάνουμε που φλάσαρα το άλλο? Πως θα μπορέσω πάλι να μπω στο recovery?

 

...εφόσον είσαι root και με Mobileuncle Tools, μπορείς να φλασάρεις μέσω αυτού το stock ή CWM recovery (http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-bugs-in-some-versions-backup-dont-work.22953/ , την WCDMA έκδοση, κάνεις οπωσδήποτε πρώτα backup το IMEI από το ίδιο εργαλείο), και μετά αφού μπεις στο recovery εκ νέου flash το TWRP (από το link που σου παρέθεσα στο προηγούμενο post).

Link to comment
Share on other sites

...εφόσον είσαι root και με Mobileuncle Tools, μπορείς να φλασάρεις μέσω αυτού το stock ή CWM recovery (http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-bugs-in-some-versions-backup-dont-work.22953/ , την WCDMA έκδοση, κάνεις οπωσδήποτε πρώτα backup το IMEI από το ίδιο εργαλείο), και μετά αφού μπεις στο recovery εκ νέου flash το TWRP (από το link που σου παρέθεσα στο προηγούμενο post).

 

Έκανα αυτό που είπες με αυτό που λέει:

MIUI RECOVERY (WCDMA VERSION)

rename it in recovery.img

Download (credits to MIUI Italia): https://mega.co.nz/#!PRUzhbLL!JBInjlTIwp6iqi45d-zXAl-HUNQuQ21K7hJFgk-r8N0

 

αλλά και πάλι δεν μπαίνει στο recovery και bootαρει κανονικά το κινητό. Όταν πάει να μπει recovery δείχνει λίγο πιξελιασμένα το menu του stock recovery (αν κατάλαβα καλά) αλλά αυτό εξαφανίζεται κατευθείαν και bootαρει το κινητό. Να δοκιμάσω να κατεβάσω κάποιο άλλο από αυτό το λινκ που έδωσες πέρα από το MIUI Recovery και αν ναι ποιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα θέλω να καταθεσω τη δική μου εμπειρία για το hogmi 1s το κινητό το έχω κάνα 2 μηνο τώρα και έχω να πω πως το κινητό πάει πολύ Καλύτερα με Ρόμ της cyanogen και ας τα πάρω απο την αρχή το κινητό ηρθε από Κίνα με κινεζική Ρομ την οποία έβγαλα και έβαλα τις Ρομ απο τα παιδιά του xiaomi hellas χωρίς να θέλω να μειώσω την δουλειά που κάνουν και να ευχαριστήσω παράλληλα για την βοήθεια τους το κινητό με τις τελευταίες Ρομ λαγκαριζε άσχημα ως που βρήκα μια unofficial Ρομ cyanogen όπου μόλις την έβαλα το κινητό πέταγε βεβαια είναι κιτ κατ 4.4 δεν ξέρω αν παιζει ρόλο αλλά είναι σαν να έχω αλλάξει τηλέφωνο Edited by dskoumis
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να βάλω και το CW Recovery, μου κάνει ακριβώς το ίδιο που ανέφερα και στο MU Recovery. Πάλι δεν μπορώ να μπω και το τηλέφωνο bootαρει κανονικά. Καμιά άλλη λύση υπάρχει? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα θέλω να καταθεσω τη δική μου εμπειρία για το hogmi 1s το κινητό το έχω κάνα 2 μηνο τώρα και έχω να πω πως το κινητό πάει πολύ Καλύτερα με Ρόμ της cyanogen και ας τα πάρω απο την αρχή το κινητό ηρθε από Κίνα με κινεζική Ρομ την οποία έβγαλα και έβαλα τις Ρομ απο τα παιδιά του xiaomi hellas χωρίς να θέλω να μειώσω την δουλειά που κάνουν και να ευχαριστήσω παράλληλα για την βοήθεια τους το κινητό με τις τελευταίες Ρομ λαγκαριζε άσχημα ως που βρήκα μια unofficial Ρομ cyanogen όπου μόλις την έβαλα το κινητό πέταγε βεβαια είναι κιτ κατ 4.4 δεν ξέρω αν παιζει ρόλο αλλά είναι σαν να έχω αλλάξει τηλέφωνο

 

...είσαι σε λάθος νήμα, εδώ μιλάμε για το πρώτο μοντέλο με το MTK.

 

Δοκίμασα να βάλω και το CW Recovery, μου κάνει ακριβώς το ίδιο που ανέφερα και στο MU Recovery. Πάλι δεν μπορώ να μπω και το τηλέφωνο bootαρει κανονικά. Καμιά άλλη λύση υπάρχει? :worry:

 

...πώς προσπαθείς να μπεις στο recovery; Δοκίμασες μέσω του Mobileuncle Tools να μπουτάρεις σε αυτό; Ποια rom έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να βάλω και το CW Recovery, μου κάνει ακριβώς το ίδιο που ανέφερα και στο MU Recovery. Πάλι δεν μπορώ να μπω και το τηλέφωνο bootαρει κανονικά. Καμιά άλλη λύση υπάρχει? :worry:

μην βιάζεσαι και μην περνάς ό,τι νά' ναι στο τηλ.

1.απ' την στιγμή που έβαλες την official rom(1o link) αυτή διαγράφει όποιο άλλο recovery και επαναφέρει το stock.

2.stock για το redmi 1 είναι το 3e και όχι το miui recovery(είναι για τους snapdragon)

3.λογικά έχασες και το root οπότε δεν μπορείς να αλλάξεις recovery μέσω του mobile uncle tools.

4. ακολούθα πιστά τις παρακάτω οδηγίες( δώσε βάση στο "while in main screen, Recovery Mode (fig. 3) remove the battery,wait a couple of seconds and replace it"),προκειμένου να βάλεις το TWRP και ROOT.

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=17437&pid=354543&page=1&extra=page%3D1

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω βάλει την official rom. Έχω αυτήν που έχει το minideals ακόμη. Την επισυνάπτω σε εικόνα.

 

Οπότε ποια διαδικασία να ακολουθήσω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω βάλει την official rom. Έχω αυτήν που έχει το minideals ακόμη. Την επισυνάπτω σε εικόνα.

 

Οπότε ποια διαδικασία να ακολουθήσω τώρα;

δεν ξέρω πόσο προχώρησες "δοκιμάζοντας να αλλάξω ROM",αλλά η official επαναφέρει άμεσα το recovery.

Και προφανώς παρέλειψα :p να βάλω το link,κάνε τα παρακάτω:

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=17437&pid=354543&page=1&extra=page%3D1

(θέλεις το HM1W-TWRP-2.5.0.0-stas2z.zip)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πόσο προχώρησες "δοκιμάζοντας να αλλάξω ROM",αλλά η official επαναφέρει άμεσα το recovery.

Και προφανώς παρέλειψα :p να βάλω το link,κάνε τα παρακάτω:

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=17437&pid=354543&page=1&extra=page%3D1

(θέλεις το HM1W-TWRP-2.5.0.0-stas2z.zip)

 

Ναι το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να μπω σε κανένα recovery για να ξαναβάλω το TWRP. δεν έχω ακόμη την official rom, έχω του minideal. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξαναβάλω το αρχικό recovery χωρίςνα μμπω καθόλου σε recovery;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να μπω σε κανένα recovery για να ξαναβάλω το TWRP. δεν έχω ακόμη την official rom, έχω του minideal. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξαναβάλω το αρχικό recovery χωρίςνα μμπω καθόλου σε recovery;

πάντως πολύ ασυνήθιστο πρόβλημα...

αν κατεβάσεις την official στην SD και καταφέρεις να την εγκαταστήσεις μέσω του update app,τότε θα βάλει και το stock recovery,αλλά φοβάμαι ότι δεν θα ολοκληρωθεί πάλι.

ο απόλυτος και πιο σωστός τρόπος είναι να επαναφέρεις το τηλ σε εργοστασιακή κατάσταση με flash tool:https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5877-Hongmi-WCDMA-Unbrick-Tool/

και μετά βάζεις ό,τι θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

για τις επαφές έχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή android? ή να πορευτώ με την υπάρχουσα;

Πριν αγοράσω το redrice είχα το sony ericsson elm και έκανα αντιγραφή τις επαφες από το τηλέφωνο στη sim και την έβαλα τη sim στο redrice.

Αλλά κάποιες επαφές δεν τις εμφανίζει ενώ για άλλες που πριν για μια επαφή είχα αποθηκεύσει και το σταθερό & το κινητό & το mail & το τηλ. εργασίας , το fax, την ημέρα γενεθλίων κτλ. , μου εμφανίζει μόνο έναν από τους αριθμούς ,και δεν μου επιτρέπει την επεξεργασία. Επίσης δεν θέλω να κάνω sync με google ή διάφορα cloud, προτιμώ ό,τι έχω να το έχω στα χέρια μου.

broken
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

για τις επαφές έχετε να προτείνετε κάποια εφαρμογή android? ή να πορευτώ με την υπάρχουσα;

Πριν αγοράσω το redrice είχα το sony ericsson elm και έκανα αντιγραφή τις επαφες από το τηλέφωνο στη sim και την έβαλα τη sim στο redrice.

Αλλά κάποιες επαφές δεν τις εμφανίζει ενώ για άλλες που πριν για μια επαφή είχα αποθηκεύσει και το σταθερό & το κινητό & το mail & το τηλ. εργασίας , το fax, την ημέρα γενεθλίων κτλ. , μου εμφανίζει μόνο έναν από τους αριθμούς ,και δεν μου επιτρέπει την επεξεργασία. Επίσης δεν θέλω να κάνω sync με google ή διάφορα cloud, προτιμώ ό,τι έχω να το έχω στα χέρια μου.

 

οι επαφές στην sim έτσι αποθηκεύονται , ξέχνα τα πολλαπλά νούμερα , εμαιλ κλπ :)

 

αν θες να κάνεις δουλειά ή θα συνδέσεις το παλιό κινητό με τον υπολογιστή (θα θέλει και το κατάλληλο πρόγραμμα του κινητού) και θα αποθηκεύσεις τις επαφές σε csv/vcf και θα μεταφέρεις το αρχείο στο xiaomi Και θα κάνεις import ή (αν το επιτρέπει) μέσω bluetooth μεταφορά των επαφών από τη μια συσκευή στην άλλη

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να μπω σε κανένα recovery για να ξαναβάλω το TWRP. δεν έχω ακόμη την official rom, έχω του minideal. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξαναβάλω το αρχικό recovery χωρίςνα μμπω καθόλου σε recovery;

 

φιλέ πριν ενα χρονο που πρώτο πήρα το κινητό απο minideal και γω δε μπορουσα να μπω recovery ήταν προβληματική η rom τους"!!και τι δεν έκανα ...δεν έμπαινε με τίποτα recovery !έκανε και μένα οθόνη με pixeliarisma και δεν εμπαινε τελικά βρηκα λύση και την έγραψα εδώ!μαλλον τη έχουν ακόμα στο πρωτο post!!"γράφω αναλυτικός οδηγός απο v4 σε v5 ( με προβληματικό recovery)),προχώρησετο μέχρι να βάλεις την stock recovery και μετα βάλε την δικιά σου recovery και rom! αν θες άκουσε μαι και δε θα χάσεις!μη μπλεξεις με flash tools!δοκίμασε αυτό που σου λέω πρωτα!φιλικά!!!

Edited by GEOKART
Link to comment
Share on other sites

H επιλογη performance/balance εχει αντικτυπο στην αποδοση/μπαταρία ή μπα..?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

H επιλογη performance/balance εχει αντικτυπο στην αποδοση/μπαταρία ή μπα..?

 

μονο στην μπαταρια ειδα διαφορα..

σε απλη χρηση βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Υπαρχει καποιο προγραμμα (free) για pc η Mac που να μπορουμε να παρουμε backup των επαφων και sms? Και μετα φυσικα να τα επαναφερουμε στην συσκευη αφου κανουμε setup as new
Link to comment
Share on other sites

Κατι σε cloud δε θες; Το mi cloud ειναι πραγματικα καλο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...