Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο έχει σημασία να υπάρχουν στανταρ λύσεις..το κακο ειναι οτι μετά απο factory reset, πέρασμα αναβαθμισης, που χάνεται το ρουτ θελει παλι απο την αρχη η ολη ιστορια..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το καλό θα ηταν να μπορούσαμε να κάνουμε την εξωτερική mount η αντικατασταση στην εσωτερική για να μεγαλώσει το 2,1 GB! Gsir ναι εφαρμογές τις πέρνει άνετα!αλλά όταν σου γεμίσει η εσωτερική μνήμη δε θα πέρνει ουτε αυτές!!!

Αν υπήρχε ενα πρόγραμμα να μπορεις να αποθηκευει τις εφαρμογές στο phone storage!με την ενοποίηση που κάναμε με το αρχειακό vob θα ηταν όλα μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα ηταν το καλητερο αλλα δεν νομιζω να υπαρχει τροπος μεχρι στιγμης..:( Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Το καλό θα ηταν να μπορούσαμε να κάνουμε την εξωτερική mount η αντικατασταση στην εσωτερική για να μεγαλώσει το 2,1 GB! Gsir ναι εφαρμογές τις πέρνει άνετα!αλλά όταν σου γεμίσει η εσωτερική μνήμη δε θα πέρνει ουτε αυτές!!!

Αν υπήρχε ενα πρόγραμμα να μπορεις να αποθηκευει τις εφαρμογές στο phone storage!με την ενοποίηση που κάναμε με το αρχειακό vob θα ηταν όλα μια χαρά!!!

 

βήμα πρώτο κάντε το system 2.8GB δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν αυτά τα 800ΜΒ εφόσον έχετε SD

αυτό με rom update δεν χάνετε (μόνο αν πειράξεις από flashtools ή recovery τα partitions)

 

από εδώ κι πέρα , σίγουρα δεν δούλεψε (μετά από κανονικό restart πάντα) η επιλογή του uncle tools για app στην external ;

δε το δοκίμασα να πω την αλήθεια έκανα αμέσως κι εγώ το fstab

 

έχοντας miui στο Lenovo μου είδα ότι τα 2.8 δεν γεμίζουν τόσο εύκολα (οκ δεν έχω βάλει ποτέ 30 παιχνίδια μέσα αλλά κανονικά app είχα πάνω από 100) εφόσον μεταφέρεις από το σύστημα στην sd τις μη απαραίτητες εφαρμογές (π.χ. παιχνίδια, χαζό apps) που δεν έχουν widget (που χρησιμοποιείς) και που δεν είναι απαραίτητες να τρέχουν συνέχεια (π.χ. κάτι viber και τέτοια)

 

τώρα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με κάτι τέτοιο στο ρύζι δεν ξέρω ακόμα , το φορτίζω :))))

Link to comment
Share on other sites

εχοντας ενα γιγα μπορεις να βαλεις περιπου 100 εφαρμογές πλην gps και μεγάλων παιχνιδιων...δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα..με τα παιχνιδια ειναι το θεμα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά κατέληξα στη δημιουργία ext4 ,έτσι έχω 16gb ext4 και 16gb data ,swap δεν έβαλα και όλα πάνε κατ' ευχήν μέχρι στιγμής το link2sd κάνει δουλειά.... το swapper φυσικά δεν το έβαλα
Link to comment
Share on other sites

το swap τι είναι ακριβώς και που μας χρησιμεύει; αιώνια απορια απο desire
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

το swap τι είναι ακριβώς και που μας χρησιμεύει; αιώνια απορια απο desire

https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=4&t=15096

Δες εδώ

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά κατέληξα στη δημιουργία ext4 ,έτσι έχω 16gb ext4 και 16gb data ,swap δεν έβαλα και όλα πάνε κατ' ευχήν μέχρι στιγμής το link2sd κάνει δουλειά.... το swapper φυσικά δεν το έβαλα

 

Μπορείς να μου πεις σε pm ( για να μη σπαμαρουμε) πως ακριβως το έκανες αν εχεις χρονο φυσικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω 2 φωτογραφιες για την καμερα του, που με εχει εντυπωσιασει (κιαυτη):

Η πρωτη ειναι φωτο απο το bluetooth μου σε μακρο, τα γραμματα ΔΕ φαινονται με γυμνο ματι.

 

Κάνε μας μιά μικρή παρουσίαση του Plantronics Savor M 1100 ΒΤ σου, please!

Γιατί σε κάποια ξένα reviews, λένε ότι δεν κάνει αυτά που υπόσχεται ...

Ξέρεις, θετικά -αρνητικά, αυτονομία, χρόνος φόρτισης, ποιότητα-διαύγεια φωνής καλούντος-καλουμένου, φωνητικές εντολές, παράσιτα-φύσημα ανέμου, θόρυβος περιβάλλοντος, πως τα πάει με το hongmi κλπ ...

 

Όχι εδώ, στο thread: Αξεσουάρ - Bluetooth ακουστικά ...

 

ΤΗΑΝΚS !

Edited by geco53
Link to comment
Share on other sites

στις φωτο δειχνει το αποθηκευτικο χωρο του τηλεφωνου πριν και μετα τη εγκατασταση του real racing 3.

νομιζω οτι δουλευει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει παρει κανενας τα piston? Ταιριαζουν με το τηλ μας η ειναι μονο για mi2¿

Eιναι δυνατον να κανουν μονο για ενα τηλεφωνο; εδω εχω βαλει απο το παλιο Alcatel μου...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Σήμερα πήρα το red rice και μόλις το ενεργοποίησα μου εβγαλε το παρακάτω μήνυμα : "ROOT Permission is disabled in MIUI stable version. Please install MIUI development version to activate ROOT permission" .......τι πατάω CANCEL ή ΟΚ?
Link to comment
Share on other sites

Εννοω και τα κουμπακια απαντησης και φωνη κτλ..

οταν το συνδεσεις για πρωτη φορα οριζεις εσυ τα κουμπακια . εγω εχω πιστον και ειναι πολυ καλα .

 

ξερει κανεις πως μπορω να ρυθμισω το touch στη οθονη? παραειναι ευαισθητο και ειναι ενοχλητικο . αντι να κατεβει η σελιδα κανει κλικ .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει παρει κανενας τα piston? Ταιριαζουν με το τηλ μας η ειναι μονο για mi2¿

 

Ταιριάζουν μια χαρά και έχουν πολύ καλά μπάσα.

Τώρα να σας πω το πρόβλημα που έχω.Στην αναπαραγωγή βίντεο και ηχογράφησης (που έκανα με το ρύζι)όταν ακούγεται η φωνή μας το μεγάφωνο τρίζει.Σε οποιαδήποτε άλλη αναπαραγωγή αρχείου ο ήχος είναι τέλειος.Φαντάζομαι ότι είναι θέμα μικροφώνου.Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρία του κινητού απλά δεν υπάρχει για τα 2050mah της..ίσως επειδή είναι και η πρώτη επαφή μου με mediatek..λογικα το νεο hongmi με το sd400 δεν θα πλησιάζει καν αυτή την αυτονομία!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ποτε το φορτιζεις; στο κατω απο 20% ή ακομα παρακατω;

Εγω παλι με τα παιχνιδια δε μπορω να μην παιξω και την τρωω καθημερινα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στο 20% φορτιζω..με τα παιχνίδια είναι λογικό..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

να επανέλθω λίγο στα προηγούμενα που είπα ....

 

root μπόρεσα μόνο με το framaroot (vroot δεν μου δούλεψε) αλλά το σούταρα για να βάλω αυτό

http://en.miui.com/thread-13293-1-2.html

(με την αντίστοιχη Multi που έχει εκεί)

 

ουσιαστικά ενεργοποιεί τις δυνατότητες root που έχει η Miui (που στο ρύζι είναι απενεργοποιημένες γιατί έτσι θέλουν :) )

το θέμα είναι ότι σε σχέση με την miui που είχα στο Lenovo , εδώ δεν υπάρχει καν το κουμπί για μεταφορά στην sd για αυτό μου είχε φανεί περίεργο που είχατε θέμα (και δεν είχα στην κατοχή μου τότε το κινητό)

 

πλέον έχω ξαναβγάλει το πειραγμένο αρχείο με τα παρτίτιονς και έχω επιλέξει να πηγαίνουν όλες στην sd (μου βγάζει τέτοια επιλογή στον αποθηκευτικό χώρο)

φαίνεται να λειτουργεί απλά δεν μετράει σωστά τον χώρο

 

δηλαδή

έχω κάνει το system 2.8GB , το Phone 80MB και έχω μια sd 32GB

βάζω π.χ. το broken sword (500MB) και μου εμφανίζει ότι στο Phone είναι full (500+mb) αντί να το εμφανίζει στο external

μάλλον για να μην έχετε τέτοια προβλήματα η καλύτερη λύση κυρίως για αυτούς που δεν θέλουν να παιδευτούν πολύ είναι να μπει καμιά πειραγμένη rom που έχει από μόνη της root και λοιπά features

Π.χ. http://xiaomi.eu/community/threads/custom-rom-based-on-stable-5-hongmi-experience-wcdma-final-edition-%C2%AE.23472/

 

αν δεν βγάλουν developer rom δεν γλιτώνουμε τα πολλά πειράγματα δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

να επανέλθω λίγο στα προηγούμενα που είπα ....

 

root μπόρεσα μόνο με το framaroot (vroot δεν μου δούλεψε) αλλά το σούταρα για να βάλω αυτό

http://en.miui.com/thread-13293-1-2.html

(με την αντίστοιχη Multi που έχει εκεί)

 

ουσιαστικά ενεργοποιεί τις δυνατότητες root που έχει η Miui (που στο ρύζι είναι απενεργοποιημένες γιατί έτσι θέλουν :) )

το θέμα είναι ότι σε σχέση με την miui που είχα στο Lenovo , εδώ δεν υπάρχει καν το κουμπί για μεταφορά στην sd για αυτό μου είχε φανεί περίεργο που είχατε θέμα (και δεν είχα στην κατοχή μου τότε το κινητό)

 

πλέον έχω ξαναβγάλει το πειραγμένο αρχείο με τα παρτίτιονς και έχω επιλέξει να πηγαίνουν όλες στην sd (μου βγάζει τέτοια επιλογή στον αποθηκευτικό χώρο)

φαίνεται να λειτουργεί απλά δεν μετράει σωστά τον χώρο

 

δηλαδή

έχω κάνει το system 2.8GB , το Phone 80MB και έχω μια sd 32GB

βάζω π.χ. το broken sword (500MB) και μου εμφανίζει ότι στο Phone είναι full (500+mb) αντί να το εμφανίζει στο external

μάλλον για να μην έχετε τέτοια προβλήματα η καλύτερη λύση κυρίως για αυτούς που δεν θέλουν να παιδευτούν πολύ είναι να μπει καμιά πειραγμένη rom που έχει από μόνη της root και λοιπά features

Π.χ. http://xiaomi.eu/community/threads/custom-rom-based-on-stable-5-hongmi-experience-wcdma-final-edition-%C2%AE.23472/

 

αν δεν βγάλουν developer rom δεν γλιτώνουμε τα πολλά πειράγματα δυστυχώς

Η λύση είναι πολύ απλή, αλλάζεις το fstab ώστε η κάρτα μνήμης σου να γίνεται mount ως /storage/sdcard κι η εσωτερική /storage/sdcard1

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι πολύ απλή, αλλάζεις το fstab ώστε η κάρτα μνήμης σου να γίνεται mount ως /storage/sdcard κι η εσωτερική /storage/sdcard1

 

το είχα κάνει και το έβγαλα (βασικά πειράματα κάνω , δεν έχω κάποιο πρόβλημα)

με αλλαγή rom δεν το χάνεις αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

ναι το χανεις..το θεμα ειναι οτι πρέπει να ξερεις πως οριζει το κινητο την εσωτερικη και πως την εξωτερικη sd γιατι αν δεν κανω λαθος απο v4 σε v5 εγιναν αλλαγες..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...