Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατεβασε το 5.1.0 το ειχα δεν τρελαθηκα..για μενα tom tom και sygic τα σπανε!

Θα κοιταξω το tom tom. Το sygic το ειχα στο παλιο κινητο, δεν ξερω γιατι, δεν το συμπαθησα.

Και το άλλο το κουλό που κάνει. Είχα εγκαταστήσει ένα παιχνιδάκι (το Fail Hard) για δοκιμή και την πρώτη φορά έπαιξε κανονικά. Τώρα όποτε πάω να το τρέξω πάει να φορτώσει και επιστρέφει στην αρχική οθόνη. :angry:

Μη λες τετοια και μ'αρεσε, σημερα το εβαλα. Η fingersoft μαμει (για βλακειουλες)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα κοιταξω το tom tom. Το sygic το ειχα στο παλιο κινητο, δεν ξερω γιατι, δεν το συμπαθησα.

 

Μη λες τετοια και μ'αρεσε, σημερα το εβαλα. Η fingersoft μαμει (για βλακειουλες)

 

Μετά από διαγραφή dalvik, cache, data και ξαναπέρασμα της ρομ έστρωσε! Ξαναπαίζει!

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Και το άλλο το κουλό που κάνει. Είχα εγκαταστήσει ένα παιχνιδάκι (το Fail Hard) για δοκιμή και την πρώτη φορά έπαιξε κανονικά. Τώρα όποτε πάω να το τρέξω πάει να φορτώσει και επιστρέφει στην αρχική οθόνη. :angry:

 

Καθαρίζεις την μνήμη πριν παίξεις;εμένα μου τρέχει άψογα!!!έχω φτασει στα μισά!

Εγώ πάλι έχω θέμα με το email δεν συγχρονίζει με τίποτα κανένα λογαριασμό μου hotmail

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Μετά από διαγραφή dalvik, cache, data και ξαναπέρασμα της ρομ έστρωσε! Ξαναπαίζει!

GPS εφτιαξε; το δοκιμασες; Οι υπολοιπες εφαρμογες;

Το dalvick cache εχω διαβασει σε fora εξωτερικου οτι σωζει πολυ κοσμος (χωρις να ξερω το γιατι)

Link to comment
Share on other sites

α οκ για τις κάρτες έτσι που τις έβλεπα νόμιζα οτι ήταν μικρές.. αν θέλω να αναβαθμίσω σε v5 για multi όμως ποια βάζω?? Που την βρίσκω?? Ποια η διαδικασία?? Σίγουρα εχει απαντηθεί η ερώτηση μου στις τόσες σελίδες αλλα δεν εχω τον χρονο να τις διαβάσω όλες...

 

Μέχρι τώρα όλα παίζουν οκ αλήθεια τι bug μπορεί να συναντήσω στην v4??? από την εμπειριά σας??Τι στραβό βρέθηκε γενικά??? Μέχρι τώρα λίγο το ηχείο βρήκα λίγο χαμηλό..Ολα τα αλλα δουλευουν ρολόι...Δοκίμασα κάρτες και τις δυο sim wind και vodafone....ολα οκ...Φωτογραφική οκ. Αλήθεια καποιο παληκάρι έλεγε στους αρχικούς οδηγούς ότι η camera έχει film πάνω στον φακό, όπως έρχεται αλλά σε μένα δεν φαίνεται εκτός αν είναι τόσο αθέατο που να μη το καταλαβαίνεις..... Μου κανε εντύπωση η ακουστική ποιότητα στην μουσική (το βαθύ μπάσο) που έβαλα από το napster....(οnline music) Πιθανόν να είναι έτσι και με τον player στα mp3. Το δοκίμασα και με το w100s καμία σχέση στην ποιότητα (με τα ίδια ακουστικά με τις ίδιες ρυθμίσεις στα equalizer)....Αυριο θέλω να το δοκιμάσω έξω για gps καθως θα το χρησιμοποιώ σαν αθλητικο gps με το runtastic... Εδώ θα θελα τις εντυπώσεις σας....αν το δοκιμάσατε... Προς το παρόν το τεστάρω......

 

Εγώ προσωπικά! Είδα διάφορες v4 με v5!μέρα με την νύχτα!είχα bug αρκετά!βέβαια είναι ανάλογα και τη ROM που χεις!εμένα του minideal(ηταν πιραγμενη) ηταν χαλια!παντός αν θες να ανέβει σε v5 έχει αναλυτικούς οδηγούς! Στην πρώτη σελίδα!

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζεις την μνήμη πριν παίξεις;εμένα μου τρέχει άψογα!!!έχω φτασει στα μισά!

Εγώ πάλι έχω θέμα με το email δεν συγχρονίζει με τίποτα κανένα λογαριασμό μου hotmail

 

Λύθηκε.Είχα μεταφέρει τα save από το αλκατελ με το titanium αλλά κάτι στράβωνε και όποτε τα έριχνα δεν έπαιζε. Απλά έσβησα το αρχείο από την sd, το ξαναεγκατέστησα και έτοιμος. Κρίμα για τα sace βέβαια, γιατί είχα πάρει όλα τα αστέρια σε όλες τις πίστες (πολύ λιώσιμο).

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

GPS εφτιαξε; το δοκιμασες; Οι υπολοιπες εφαρμογες;

Το dalvick cache εχω διαβασει σε fora εξωτερικου οτι σωζει πολυ κοσμος (χωρις να ξερω το γιατι)

 

Οι εφαρμογές έστρωσαν όλες. Το gps, βλέπει δορυφόρους αλλά αν δε βγω έξω δεν μπορώ να πω αν έστρωσε ή όχι. Αύριο το πρωί στο αυτοκίνητο θα φανεί. Ελπίζω δηλαδή γιατί η επόμενη κίνηση είναι να το ανοίξω και να ελέγξω κεραία αλλά είναι κάτι το οποίο θέλω να αποφύγω.

Edited by Superuser
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές έστρωσαν όλες. Το gps, βλέπει δορυφόρους αλλά αν δε βγω έξω δεν μπορώ να πω αν έστρωσε ή όχι. Αύριο το πρωί στο αυτοκίνητο θα φανεί. Ελπίζω δηλαδή γιατί η επόμενη κίνηση είναι να το ανοίξω και να ελέγξω κεραία αλλά είναι κάτι το οποίο θέλω να αποφύγω.

Μη βαλεις mobile uncle tools GPS EPO και λοιπα fixes (faster gps). Κατι μου λεει οτι κατι χαλανε

Δουλεψε το ετσι οπως ειναι απο μαμα rom

Link to comment
Share on other sites

:!:Ενημέρωση

Αφαιρέθηκαν/τροποποιήθηκαν μηνύματα.

 

Να υπενθυμίσω πως σύμφωνα με τους Ο.Π.Χ. του myphone.gr απαγορεύεται οποιαδήποτε αναφορά σε παράνομο λογισμικό πόσο μάλλον να δίνονται και links προς αυτό.

Θα παρακαλέσω να μην συμβεί στο μέλλον κάτι αντίστοιχο διότι σε αντίθετη περίπτωση θα υπάρξουν κυρώσεις.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις mobile uncle tools GPS EPO και λοιπα fixes (faster gps). Κατι μου λεει οτι κατι χαλανε

Δουλεψε το ετσι οπως ειναι απο μαμα rom

 

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ και δεν πείραξα τίποτα. Θα δω πώς θα πάει και μετά πειράγματα, αν χρειαστεί. Ελπίζω όχι.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά! Είδα διάφορες v4 με v5!μέρα με την νύχτα!είχα bug αρκετά!βέβαια είναι ανάλογα και τη ROM που χεις!εμένα του minideal(ηταν πιραγμενη) ηταν χαλια!παντός αν θες να ανέβει σε v5 έχει αναλυτικούς οδηγούς! Στην πρώτη σελίδα!

 

Δως μου μερικά bugs που βρήκες μήπως ακόμα δεν έχω πέσει πάνω τους να δοκιμάσω....να δω αν τα εχω και εγω...

 

Τελικά έχει στον φακό film ή όχι ??γιατί προσπαθώντας να βγάλω το υποτιθέμενο φιλμ νομίζω ότι ράγισα λίγο το γυαλί της...Την έκανα την μ...ια.... μου φαίνεται.

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Οντως την έκανες..το φιλμ είναι ορατό και βγαίνει εύκολα.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δως μου μερικά bugs που βρήκες μήπως ακόμα δεν έχω πέσει πάνω τους να δοκιμάσω....να δω αν τα εχω και εγω...

 

Τελικά έχει στον φακό film ή όχι ??γιατί προσπαθώντας να βγάλω το υποτιθέμενο φιλμ νομίζω ότι ράγισα λίγο το γυαλί της...Την έκανα την μ...ια.... μου φαίνεται.

 

δε θυμαμαι να σου πω!(τουχω κανει τοσα πολλα του καημενου που εχω ξεχασει και τι)για μενα μπορει να ηταν bug για σενα οχι!αν εισαι ικανοποιημενος μεινε εκει που εισαι!!!οτι μας ικανοποιει δε το αλλαζουμε!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατι αλλο κάτι πάτησα και έσβησαν τα τρία κόκκινα touch button κάτω από την οθονη πως ενεργοποιητε ο φωτισμός τους?

 

χαχα!!!δεν ενεργοποιουνται!!!φεγκουν στο φωτισμο ( πιο πολυ στο φωσ του ηλιου)! αν ομως τοχεις ρουτ μπορεις να βαλεις touch στην οθονη μεσω mi-tools!!

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος πάλι το gps. Κλείδωσε μία φορά με το GpsFix και αυτό ήταν. Δεν ξανακλείδωσε... Μάλλον πρέπει να ψάξω την κεραία...
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Δως του 1-2 ευκαιρίες πριν το ανοιξεις. Δοκίμασε να παίξεις πρωτα με google maps + sygic. Άστο σε κάνα μπαλκόνι - παραθυρο να δεις πως ανταποκρίνεται για κάνα πενταλεπτο
Link to comment
Share on other sites

Δως του 1-2 ευκαιρίες πριν το ανοιξεις. Δοκίμασε να παίξεις πρωτα με google maps + sygic. Άστο σε κάνα μπαλκόνι - παραθυρο να δεις πως ανταποκρίνεται για κάνα πενταλεπτο

 

μισή ώρα στο αυτοκίνητο δοκίμασα με gpsfix και sygic... θα ξαναδοκιμάσω.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

μισή ώρα στο αυτοκίνητο δοκίμασα με gpsfix και sygic... θα ξαναδοκιμάσω.

 

Επειδη σε εχασα λιγο,δοκιμασες να φλασαρεις την rom απο την αρχη?(με full wipes?)

Edit:Αν εισαι root μπορεις να βαλεις και το fastergps,να διαλεξεις ηπειρο και χωρα,κανε reboot και ξαναδοκιμασε.Αλλαζει τα δεδομενα του gps.conf

Edited by stratos_21
Link to comment
Share on other sites

Επειδη σε εχασα λιγο,δοκιμασες να φλασαρεις την rom απο την αρχη?(με full wipes?)

Edit:Αν εισαι root μπορεις να βαλεις και το fastergps,να διαλεξεις ηπειρο και χωρα,κανε reboot και ξαναδοκιμασε.Αλλαζει τα δεδομενα του gps.conf

 

Ναι έγινε καθαρή εγκατάσταση με full wipes. Δοκίμασα και με το fastergps...

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

μισή ώρα στο αυτοκίνητο δοκίμασα με gpsfix και sygic... θα ξαναδοκιμάσω.

Λοιπον τι θα εκανα εγω.

Αστο σταθερο σε παραθυρο η μπαλκονι (προσοχη κινδυνος μη πεσει κατω) η οπου εξω σε βολευει να πιασει πολλους δορυφορους να λοκαρει καλα στην αρχη με Google maps.

Οταν λοκαρει ανοιξε sygic και δες σημα δορυφορων και αστο και αυτο ετσι. Δοκιμασε λιγο με κινηση σε δρομο.

Στη συνεχεια βαλε και Faster GPS (τελευταια version απο Play Store) που βρισκει αυτοματα τους servers και σεταρε το

Ισως θελει 2-3 διαδρομες για να ερθει στα ισια του.

Εμενα στην αρχη λοκαρε στα 40-50 δευτερολεπτα και πλεον σε 10 δευτερα λοκαρει με τη μια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τι θα εκανα εγω.

Αστο σταθερο σε παραθυρο η μπαλκονι (προσοχη κινδυνος μη πεσει κατω) η οπου εξω σε βολευει να πιασει πολλους δορυφορους να λοκαρει καλα στην αρχη με Google maps.

Οταν λοκαρει ανοιξε sygic και δες σημα δορυφορων και αστο και αυτο ετσι. Δοκιμασε λιγο με κινηση σε δρομο.

Στη συνεχεια βαλε και Faster GPS (τελευταια version απο Play Store) που βρισκει αυτοματα τους servers και σεταρε το

Ισως θελει 2-3 διαδρομες για να ερθει στα ισια του.

Εμενα στην αρχη λοκαρε στα 40-50 δευτερολεπτα και πλεον σε 10 δευτερα λοκαρει με τη μια.

 

πρεπει οπωσδηποτε να εχουμε καποιο απο τα παραπανω προγραμματα για να λειτουργηση η πλοηγηση ? εγω το εχω μαμα πως θα δω ποσους δορυφορους πιανει ??

Link to comment
Share on other sites

πρεπει οπωσδηποτε να εχουμε καποιο απο τα παραπανω προγραμματα για να λειτουργηση η πλοηγηση ? εγω το εχω μαμα πως θα δω ποσους δορυφορους πιανει ??

 

Οχι βρε,απλα ειναι bug που τυγχανει σε καποιους.Λογικα ειναι θεμα rom,υφισταται και σε καποια παιδια απο το miui.com.Εμενα δουλευει αριστα απο την αρχη,πρωτο κλειδωμα <1' και μετα πιανει σε 10''.Για να το τεσταρεις η βαλε ενα προγραμμα πλοηγησης αν εχεις,η το GPS Test απο playstore...

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε,απλα ειναι bug που τυγχανει σε καποιους.Λογικα ειναι θεμα rom,υφισταται και σε καποια παιδια απο το miui.com.Εμενα δουλευει αριστα απο την αρχη,πρωτο κλειδωμα <1' και μετα πιανει σε 10''.Για να το τεσταρεις η βαλε ενα προγραμμα πλοηγησης αν εχεις,η το GPS Test απο playstore...

 

οκ το βαζω να δω τι θα κανει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια χαρα , κλειδωσε αμεσα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε,απλα ειναι bug που τυγχανει σε καποιους.Λογικα ειναι θεμα rom,υφισταται και σε καποια παιδια απο το miui.com.Εμενα δουλευει αριστα απο την αρχη,πρωτο κλειδωμα <1' και μετα πιανει σε 10''.Για να το τεσταρεις η βαλε ενα προγραμμα πλοηγησης αν εχεις,η το GPS Test απο playstore...

 

Ναι προφανώς είναι θέμα software, αλλά εγώ που πέρασα 3 διαφορετικές ρομ με full wipes πάλι τίποτα. Θα ξαναδοκιμάσω βέβαια, αλλά και χθες το βράδυ το άφησα στο μπαλκόνι για 15-20 λεπτά και τζίφος...

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και κάποιο κομμάτι να είναι ελαττωματικό. Το g2 που δεν κάνει 150Ε αλλά 400+ και πολλά κομμάτια είχαν θέμα με το gps. Μπορεί απλα να επεσες σε ελαττωματικό..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και κάποιο κομμάτι να είναι ελαττωματικό. Το g2 που δεν κάνει 150Ε αλλά 400+ και πολλά κομμάτια είχαν θέμα με το gps. Μπορεί απλα να επεσες σε ελαττωματικό..

 

Οντως,αυτο ειναι το επομενο σεναριο,αλλα δοκιμασε και σαν τελευται λυση αυτο(παρμενο απο τον sajalhossain13 απο το φορουμ της miui:

1. at first I went to sd card and phone storage & i deleted gps.log and gps.conf

2.go to settings>apps and force stop these apps....

Fused Location

Location Engineer Mode

Maps ( with clear data & clear cache )

Network Location

YGPS

3. restart the phone

i use google maps. after restart i open gmap and it showed my correct location.

 

Βγηκε σημερα το update μετα το spring festival(minor,αλλα μπορεις να αλλαξεις το carrier name),παλι το hongmi απέξω.

Αρα,η παμε στης επομενης παρασκευης,η κατ'ευθειαν σε MIUI V6... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...