Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οι οδηγοί μάλλον υπάρχουν απλά πρέπει καποιος moderator να τους βάλει στην πρώτη σελίδα για να τους βρίσκουμε γιατί δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Ποιος είναι νεότερος ποιος ισχύει ??? Αυτοί που έχουν ασχοληθεί παραπάνω στέιλτε ένα μήνυμα σε κάποιον moderator να νοικοκυρέψει λίγο τους οδηγούς...Είναι κρίμα να χάνονται μέσα στο πλήθος των σελίδων η δουλειά όλων όσω βοηθούν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

όσοι σκέφτονται να παραγγείλουν,καλύτερα να αποφύγουν το merimobiles.Το έστειλαν με μεγάλη καθυστέρηση ΑΝ πιστέψω το δεύτερο tracking number που μου έδωσαν,κι αυτό μετά από καθημερινό chat μαζί τους,τέσσερις μέρες τώρα.(order 16.12)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω μπερδευτει!!! Για να βάλω την οfficial rom χρειαζομαι άλλο recovery και για multi αλλο recovery???

Εχω κατεβάσει αυτές mi_recovery.zip ( 5,30 mb), recovery-WCDMA.img.zip ( 5.46 mb),Xaiomi-CWMrecovery.rar(5,92 mb) ειναι όλες συμβατές και με official και με multi????

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οι οδηγοί μάλλον υπάρχουν απλά πρέπει καποιος moderator να τους βάλει στην πρώτη σελίδα για να τους βρίσκουμε γιατί δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Ποιος είναι νεότερος ποιος ισχύει ??? Αυτοί που έχουν ασχοληθεί παραπάνω στέιλτε ένα μήνυμα σε κάποιον moderator να νοικοκυρέψει λίγο τους οδηγούς...Είναι κρίμα να χάνονται μέσα στο πλήθος των σελίδων η δουλειά όλων όσω βοηθούν.

 

Οντως άν κάποιος-οι πιο έμπειροι που μπορουν ( και εχουν την διαθεση να βοηθήσουν και τους αρχάριους) και έχουν κάνει την διαδικασία θα μπορούσαν να τα ανεβάσουν στο πρώτο post την διαδικασία ( από multi σε official κλπ.) καθώς και Link με τα αρχεια που πρέπει να κατεβασουμε θα τους ευγνωμονουσα και γω και πιστευω και αλλοι πολλοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

όσοι σκέφτονται να παραγγείλουν,καλύτερα να αποφύγουν το merimobiles.Το έστειλαν με μεγάλη καθυστέρηση ΑΝ πιστέψω το δεύτερο tracking number που μου έδωσαν,κι αυτό μετά από καθημερινό chat μαζί τους,τέσσερις μέρες τώρα.(order 16.12)

 

Παιδια έχω μπερδευτει!!! Για να βάλω την οfficial rom χρειαζομαι άλλο recovery και για multi αλλο recovery???

Εχω κατεβάσει αυτές mi_recovery.zip ( 5,30 mb), recovery-WCDMA.img.zip ( 5.46 mb),Xaiomi-CWMrecovery.rar(5,92 mb) ειναι όλες συμβατές και με official και με multi????

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οντως άν κάποιος-οι πιο έμπειροι που μπορουν ( και εχουν την διαθεση να βοηθήσουν και τους αρχάριους) και έχουν κάνει την διαδικασία θα μπορούσαν να τα ανεβάσουν στο πρώτο post την διαδικασία ( από multi σε official κλπ.) καθώς και Link με τα αρχεια που πρέπει να κατεβασουμε θα τους ευγνωμονουσα και γω και πιστευω και αλλοι πολλοι!!!!

Ναι ειναι αληθεια οτι ενας οδηγος θα ηταν χρησιμοτατος

Link to comment
Share on other sites

Εϊμαι σχεδόν έτοιμος να παραγγείλω το εν λόγω κινητό και θα ήθελα να μάθω εάν είναι προτιμότερη η αγγλική έκδοση ή η international. Έχω συνηθίσει το αγγλικό Interface, οπότε δε με ενοχλεί η έλλειψη ελληνικών κι εάν κατάλαβα καλά η αγγλική έκδοση αναβαθμίζεται τακτικά, απευθείας από τη Xiaomi; Η αγγλική έκδοση έχει και όλες τις κινέζικες εφαρμογές;

Είναι εύκολη η μετάβαση από την international στην αγγλική και τούμπαλιν; Και μία τελευταία ερώτηση: Μπορεί να γίνει ενοποίηση του αποθηκευτικού χώρου όπως σε όλα τα άλλα ΜΤΚ6589;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αληθεια οτι ενας οδηγος θα ηταν χρησιμοτατος

 

Επειδή είμαι λίγο αρχάριος για να ανεβάζω οδηγούς παραθέτω το τι έκανα για να φτάσω επιτυχώς σε αλλαγή από multi V1 σε english V5. Κάποιος πιο έμπειρος ας επιβεβαιώσει την διαδικασία κι ας ανεβάσει έναν ολοκληρωμένο οδηγό για να βοηθήσουμε κι άλλους :)

 

εγω οταν εβαλα την αγγλο/κινεζικη εκανα τα εξης

πρωτα απ ολα εκανα BACK UP!!!

1:φλασαρα την recovery 3e(ο gsir την εχει ανεβασει ποιο πισω)

Την κατέβασα από το link του παρακάτω post:

2:εβαλα την ρομ στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου

3;εκανα τα οποια wipes μπορεις να κανεις με αυτη την recovery

4:reboot και root με το vroot..εμενα πρωσοπικα ετσι δουλεψε ο καθενας το κανει με δικια του ευθηνη!:cool::cool::)

Edited by johnny2000gr
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω μπερδευτει!!! Για να βάλω την οfficial rom Οντως άν κάποιος-οι πιο έμπειροι που μπορουν ( και εχουν την διαθεση να βοηθήσουν και τους αρχάριους) και έχουν κάνει την διαδικασία θα μπορούσαν να τα ανεβάσουν στο πρώτο post την διαδικασία ( από multi σε official κλπ.) καθώς και Link με τα αρχεια που πρέπει να κατεβασουμε θα τους ευγνωμονουσα και γω και πιστευω και αλλοι πολλοι!!!!

 

Πολύ σωστά.

Θα ήταν ευχής έργον εάν κάποιος έκανε έναν οδηγό απλά, κατανοητά, χωρις πολύπλοκες ορολογίες και σούξου μούξου :lol:

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη εβδομαδα διαβασα αρκετες σελιδες απο το ποστ,αλλα δυσκολο και για τις 99σελιδες.

επειδη ξεμεινα απο κινητο λεω να παρω και εγω αυτο το κινητο αξιζει τελικα?εγω ειχα ενα ταπεινο htc explorer αμα το ξερετε οι περισοτεροι δεν ειναι οτι και καλυτερο βεβαια την δουλεια μου την εκανα να μπαινω ιντερνετ να ακουω μουσικη και να παιζω κανενα παιχνιδι.

 

καποιος απο εδω μου συνεστισε αυτο το μαγαζι

http://www.minideal.net/xiaomi-hongmi-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html

το εχει και σε καλη τιμη και τσαμπα τα μεταφορικα

ειναι η ευρωπαικη εκδοση εχει πολλες γλωσες μεσα και εχει επιλογη πριν το αγορασεις να σου βαλουν τσαμπα το google play να στο κανουν root και τσαμπα Silicone case+screen protector.

τι λετε και εσεις?εχω καρτα απο το htc mirco sd τετοια δεν περνει και αυτο?

 

να τσιμπησω λετε και ακουστικα απο εκει?δεν εχει μεσα απο τι ειδα.

α 140ευρω βγαινει,ενας φιλος μου προτινε να παρω απο ελλαδα το sony xperia m να προτιμησω το κινεζικο η καποιο με ονομα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη εβδομαδα διαβασα αρκετες σελιδες απο το ποστ,αλλα δυσκολο και για τις 99σελιδες.

επειδη ξεμεινα απο κινητο λεω να παρω και εγω αυτο το κινητο αξιζει τελικα?εγω ειχα ενα ταπεινο htc explorer αμα το ξερετε οι περισοτεροι δεν ειναι οτι και καλυτερο βεβαια την δουλεια μου την εκανα να μπαινω ιντερνετ να ακουω μουσικη και να παιζω κανενα παιχνιδι.

 

καποιος απο εδω μου συνεστισε αυτο το μαγαζι

http://www.minideal.net/xiaomi-hongmi-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html

το εχει και σε καλη τιμη και τσαμπα τα μεταφορικα

ειναι η ευρωπαικη εκδοση εχει πολλες γλωσες μεσα και εχει επιλογη πριν το αγορασεις να σου βαλουν τσαμπα το google play να στο κανουν root και τσαμπα Silicone case+screen protector.

τι λετε και εσεις?εχω καρτα απο το htc mirco sd τετοια δεν περνει και αυτο?

 

να τσιμπησω λετε και ακουστικα απο εκει?δεν εχει μεσα απο τι ειδα.

α 140ευρω βγαινει,ενας φιλος μου προτινε να παρω απο ελλαδα το sony xperia m να προτιμησω το κινεζικο η καποιο με ονομα?

ειναι ντροπη να συγκρινεις αυτα τα 2 τηλεφωνα. παρε το xiaomi και μη ακους κανενα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ε?για να το λες κατι θα ξερεις?το σαιτ που εβαλα το ξερεις μηπως?ειναι εμπιστοσυνης?γιατι διαβαζα το ποστ και καποθ αναφερθηκε και για σαιτ μουφα συν ρεπλικα κινητα.
Link to comment
Share on other sites

ναι ε?για να το λες κατι θα ξερεις?το σαιτ που εβαλα το ξερεις μηπως?ειναι εμπιστοσυνης?γιατι διαβαζα το ποστ και καποθ αναφερθηκε και για σαιτ μουφα συν ρεπλικα κινητα.

η απαντηση μου ηταν για τη επιλογη συσκευης και οχι για το σαιτ.

οσο για το σαιτ ναι ειναι αξιοπιστο και δε στελνει ρεπλικα κινητα . αυτο που αναφερθηκε οτι το εκανε αυτο ηταν το to2c.com σε ενα μονο μελος του φορουμ που προσωπικα δε το πιστευω. περισοτερο ηταν θεμα ηχειου.

Link to comment
Share on other sites

to2c, minideal, ibuygou, διάλεξε τη καλύτερη τιμή και παρτο. Με την αγγλοκινεζικη ρομ..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

η απαντηση μου ηταν για τη επιλογη συσκευης και οχι για το σαιτ.

οσο για το σαιτ ναι ειναι αξιοπιστο και δε στελνει ρεπλικα κινητα . αυτο που αναφερθηκε οτι το εκανε αυτο ηταν το to2c.com σε ενα μονο μελος του φορουμ που προσωπικα δε το πιστευω. περισοτερο ηταν θεμα ηχειου.

 

ναι το ξερω βρε εσυ το καταλαβα την απαντηση σου.

εγω μπορει να μην το εγραψα καλα.

σε αυτο το σαιτ εχει να βαλω και root να το επιλεξω?

Link to comment
Share on other sites

Παρτο χωρίς τίποτα με την επίσημη άγγλο κινεζική και θα τα βρουμε εδώ τα υπόλοιπα

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Παρτο χωρίς τίποτα με την επίσημη άγγλο κινεζική και θα τα βρουμε εδώ τα υπόλοιπα

 

ουτε google play install να κανουν?τσαμπα τα εχει αυτα και το root,οχι οτι με ενδιαφερει πολυ το root ουτε στο htc ειχα κανει

παντος απο αυτο το σαιτ που εχω βαλει εχει γλωσσα ελληνικη

Edited by saouron35
Link to comment
Share on other sites

ουτε google play install να κανουν?τσαμπα τα εχει αυτα και το root,οχι οτι με ενδιαφερει πολυ το root ουτε στο htc ειχα κανει

παντος απο αυτο το σαιτ που εχω βαλει εχει γλωσσα ελληνικη

αν ζητήσεις root ή google play ή ελληνικά,είναι σίγουρο ότι θα στο στείλουν με την unofficial multi version.Αλλιώς έρχεται με την official miui,και θα χρειαστεί να βάλεις εσύ play,να κάνεις root κτλ.

Παρ'όλο που είναι εύκολα αυτά για όσους ασχολούνται έστω και λίγο,εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να συστήνεται σε όλους την official που είναι σίγουρο πως κάποιους θα μπερδέψει-ταλαιπωρήσει χωρίς λόγο.Τι θα γίνει δηλαδή αν έρθει με multi όλα κομπλέ,και αργότερα που ασχοληθεί λίγο και του είναι όλα πιο εύκολα κάνει όποια αλλαγή επιθυμεί με μεγαλύτερη ευκολία.Οι άπειρες επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις ακόμα και για τα πιο απλά μάλλον συνηγορούν σ'αυτό.

Εγώ λοιπόν σου λέω να ζητήσεις και root και play και να ξεκινήσεις πιο χαλαρά την νέα σου σχέση...

 

edit: περίπου 2 εβδομάδες

Link to comment
Share on other sites

αν ζητήσεις root ή google play ή ελληνικά,είναι σίγουρο ότι θα στο στείλουν με την unofficial multi version.Αλλιώς έρχεται με την official miui,και θα χρειαστεί να βάλεις εσύ play,να κάνεις root κτλ.

Παρ'όλο που είναι εύκολα αυτά για όσους ασχολούνται έστω και λίγο,εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να συστήνεται σε όλους την official που είναι σίγουρο πως κάποιους θα μπερδέψει-ταλαιπωρήσει χωρίς λόγο.Τι θα γίνει δηλαδή αν έρθει με multi όλα κομπλέ,και αργότερα που ασχοληθεί λίγο και του είναι όλα πιο εύκολα κάνει όποια αλλαγή επιθυμεί με μεγαλύτερη ευκολία.Οι άπειρες επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις ακόμα και για τα πιο απλά μάλλον συνηγορούν σ'αυτό.

Εγώ λοιπόν σου λέω να ζητήσεις και root και play και να ξεκινήσεις πιο χαλαρά την νέα σου σχέση...

 

edit: περίπου 2 εβδομάδες

 

σε ευχαριστω παρα πολυ,με βοηθησες αρκετα

Link to comment
Share on other sites

αν ζητήσεις root ή google play ή ελληνικά,είναι σίγουρο ότι θα στο στείλουν με την unofficial multi version.Αλλιώς έρχεται με την official miui,και θα χρειαστεί να βάλεις εσύ play,να κάνεις root κτλ.

Παρ'όλο που είναι εύκολα αυτά για όσους ασχολούνται έστω και λίγο,εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να συστήνεται σε όλους την official που είναι σίγουρο πως κάποιους θα μπερδέψει-ταλαιπωρήσει χωρίς λόγο.Τι θα γίνει δηλαδή αν έρθει με multi όλα κομπλέ,και αργότερα που ασχοληθεί λίγο και του είναι όλα πιο εύκολα κάνει όποια αλλαγή επιθυμεί με μεγαλύτερη ευκολία.Οι άπειρες επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις ακόμα και για τα πιο απλά μάλλον συνηγορούν σ'αυτό.

Εγώ λοιπόν σου λέω να ζητήσεις και root και play και να ξεκινήσεις πιο χαλαρά την νέα σου σχέση...

 

edit: περίπου 2 εβδομάδες

 

εχουν αναφερθει αρκετα bugs με τις multi που περνανε γι αυτο συστηνουμε τη stable επισημη..περαν απο αυτο η multi δεν κανει autoupdate και θελεις ουτως η αλλως cwm..αν δεις ανα δυο σελιδες υπαρχει ερωτηση για το πως περναμε την stable

 

edit: τσεκαρετε αγγελιες..

Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μα κάνεις δεν διαβάζει 2 σελίδες πίσω! Αν δεις πόσες ερωτήσεις υπάρχουν για το πόσο sar έχει η πόσο κρατάει η μπαταρία η αν έχει καλό GPS ξεπερνάνε τα10 ποστ η κάθε ερώτηση. :p

 

Παντός εγώ έχω multi και δεν την αλλάζω :)

Edited by bull2oo4

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα απο minideals!!εχω εντυπωσιαστει!το κινητο ηρθε ελλαδα σε 7 μερες με Ems.η συσκευασια αψογη...δηλωμενο 38$

με τα δωρα του με multi και root!!το ελεξα για αυθεντικοτητα ολα κομπλε ΚΡΥΦΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ 1 φορα χρησιμοποιημενο! ΙΜΕΙ ΚΑΙ SN μου δειχνουν οτι εχω ενα κοκκινο ρυζι! το antutu 16712 skor. και το cpuz Arm cortex-A7 4-1.5 ghz ,οπως σε ολους μου δειχνει mt6589 και αναλυση οθονης 720χ1280 και 320dpi .εκανα και βιντεο με το ανοιγμα της συσκευασιας οποιος θελει μου λεει να το ανεβασω!τελος εχω την 4 multi και θελω να βαλω την 5 multi!πιο recovery να κατεβασω!!το root μου θα χαθει;;;

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε βιντεο τι ρωτας;;; :D

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα απο minideals!!εχω εντυπωσιαστει!το κινητο ηρθε ελλαδα σε 7 μερες με Ems.η συσκευασια αψογη...δηλωμενο 38$

με τα δωρα του με multi και root!!το ελεξα για αυθεντικοτητα ολα κομπλε ΚΡΥΦΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ 1 φορα χρησιμοποιημενο! ΙΜΕΙ ΚΑΙ SN μου δειχνουν οτι εχω ενα κοκκινο ρυζι! το antutu 16712 skor. και το cpuz Arm cortex-A7 4-1.5 ghz ,οπως σε ολους μου δειχνει mt6589 και αναλυση οθονης 720χ1280 και 320dpi .εκανα και βιντεο με το ανοιγμα της συσκευασιας οποιος θελει μου λεει να το ανεβασω!τελος εχω την 4 multi και θελω να βαλω την 5 multi!πιο recovery να κατεβασω!!το root μου θα χαθει;;;

 

να σε ρωτησω γιατι και εγω απο αυτο το σαιτ λεω να παρω επελεξες οταν εβαλες στο καλαθι το κινητο,να σου βαλουν google play και root?

μετα επελεξες να ειναι τσαμπα τα μεταφορικα?γιατι εχει δυο επιλογες στην μια πληρωνεις κατι εξτρα αλλα δεν ξερω αυτη λογικα ειναι με κουριερ και μπορει να σταματησει τελωνειο και το αλλο ειναι τσαμπα τα μεταφορικα.

παντος τωρα το εχουν σε γκρι χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα απο minideals!!εχω εντυπωσιαστει!το κινητο ηρθε ελλαδα σε 7 μερες με Ems.η συσκευασια αψογη...δηλωμενο 38$

με τα δωρα του με multi και root!!το ελεξα για αυθεντικοτητα ολα κομπλε ΚΡΥΦΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ 1 φορα χρησιμοποιημενο! ΙΜΕΙ ΚΑΙ SN μου δειχνουν οτι εχω ενα κοκκινο ρυζι! το antutu 16712 skor. και το cpuz Arm cortex-A7 4-1.5 ghz ,οπως σε ολους μου δειχνει mt6589 και αναλυση οθονης 720χ1280 και 320dpi .εκανα και βιντεο με το ανοιγμα της συσκευασιας οποιος θελει μου λεει να το ανεβασω!τελος εχω την 4 multi και θελω να βαλω την 5 multi!πιο recovery να κατεβασω!!το root μου θα χαθει;;;

 

Καλομιλητο το ριζακι σου. Βάλε cwm και περνά την v5. Θα χαθεί το root όταν το κάνεις αλλά μην στεναχωριέσαι τρέχεις πάλι από το cwm ένα αρχείο που έχω δώσει σε προηγούμενο ποστ (με οδηγό πως να το περάσεις) root. Zip και είσαι έτοιμος!

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε βιντεο τι ρωτας;;; :D

 

θα το ανεβασω το βραδακι....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...