Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!έχω ενα θέμα με το κινητό!εδώ και 2 μέρες οτι και να πάω να κάνω εγκατάσταση μου λέει οτι δεν έχω χώρο!!έχω όμως χώρο και στην εσωτερική μνήμη και στην εξωτερική!!!καμοια βοήθεια?????
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά!έχω ενα θέμα με το κινητό!εδώ και 2 μέρες οτι και να πάω να κάνω εγκατάσταση μου λέει οτι δεν έχω χώρο!!έχω όμως χώρο και στην εσωτερική μνήμη και στην εξωτερική!!!καμοια βοήθεια?????

άλλο η εσωτερική και εξωτερική μνήμη και άλλο ο χώρος (internal storage) που εγκαθίστανται οι εφαρμογές (το πρώτο πάνω στο settings/storage),που δεσμεύει πάντα και ένα 10% free.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά θα ήθελα μερικές εντυπώσεις από κάτοχο του κινητό(κάμερα,μπαταρία,γενικές επιδώσεις και τυχών προβλήματα), επίσης από οτι βλέπω υπάρχουν συνεχείς αναβαθμίσεις του κινητού και μεγάλες συζητήσεις για αυτό ,που αυτό μου κέντρισε το ενδιαφέρον εν συγκρίση με άλλα κινέζικα κινητά ! :)

είναι εξαιρετικό σε όλους τους τομείς και κυρίως στην ποιότητα κατασκευής.

η xiaomi αναπτύσσει και την miui που είναι το λειτουργικό του,οπότε η υποστήριξη είναι δεδομένη.

Link to comment
Share on other sites

άλλο η εσωτερική και εξωτερική μνήμη και άλλο ο χώρος (internal storage) που εγκαθίστανται οι εφαρμογές (το πρώτο πάνω στο settings/storage),που δεσμεύει πάντα και ένα 10% free.

Ξέρω τι παιζει με τις μνήμες και βλέπω οτι έχω χώρο !και στο ,internal storage!αλλά δεν γίνεται εγκατάσταση τίποτα!κάποιος που να έχει άποψη τι μπορεί να φταίει???

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δε δουλεύει. Μου φαίνεται παράξενο που σου δουλεύει με version > 4.4.20 καθώς είναι γνωστό ότι τα mi-tools δε δουλεύουν μετά από αυτή. Μήπως έχεις κάνει και κάποια άλλη ρύθμιση;

 

υπαρχει το εξης παραδοξο ενω αν παω να στειλω νεο μηνυμα μου γραφει 145 χαρακτηρες αν παω να απαντησω σε μηνυμα ειναι 60 χαρακτηρες δεν το ειχα παρατηρησει εχεις δικιο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το χρήσιμο χαρακτηριστικό που κάνεις διπλό κλικ στη lockscreen και βγάζει το γρήγορο μενού μουσικής, εξαρτάται από το θέμα, από τον launcher ή από τη miui version? Η v6 θα το έχει;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

άλλο η εσωτερική και εξωτερική μνήμη και άλλο ο χώρος (internal storage) που εγκαθίστανται οι εφαρμογές (το πρώτο πάνω στο settings/storage),που δεσμεύει πάντα και ένα 10% free.

Ξέρω τι παιζει με τις μνήμες και βλέπω οτι έχω χώρο !και στο ,internal storage!αλλά δεν γίνεται εγκατάσταση τίποτα!κάποιος που να έχει άποψη τι μπορεί να φταίει???

εννοείς φαντάζομαι παραπάνω από 200mb.

έχεις βάλει μήπως το link2sd?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα μερικές εντυπώσεις από κάτοχο του κινητό(κάμερα,μπαταρία,γενικές επιδώσεις και τυχών προβλήματα), επίσης από οτι βλέπω υπάρχουν συνεχείς αναβαθμίσεις του κινητού και μεγάλες συζητήσεις για αυτό ,που αυτό μου κέντρισε το ενδιαφέρον εν συγκρίση με άλλα κινέζικα κινητά ! :)

 

Το έχω έξι μήνες περίπου.

Η κάμερα την ημέρα βγάζει μια χαρά φώτος. Τη νύχτα μέτρια πράγματα αλλά τηλέφωνο είναι δεν είναι φωτογραφική μηχανή.

Η μπαταρία θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Με πολλή χρήση κυρίως ιντερνετ μου βγάζει οριακά μια μέρα.

Από επιδόσεις άψογο, δεν κολλάει πουθενά και δεν έχει βγάλει ακόμα το παραμικρό πρόβλημα.

Γενικά είναι ένα από τα δυο τρία καλύτερα τηλέφωνα που μπορείς να αγοράσεις σε αυτή τη κατηγορία τιμής.

Link to comment
Share on other sites

εννοείς φαντάζομαι παραπάνω από 200mb.

έχεις βάλει μήπως το link2sd?

 

Όχι είχα root browser ,και μετα έβαλα το mod xextstorage απο mi tools και έγινε ιστορία!μου έβγαζε κατεστραμενη ΚΑΡΤΑ SD αλλά εκανα format και έστρωσε!αλλά δεν αποθηκεύει εφαρμογές!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η δοκιμη με την miui_hm1w_stas2z_4.8.27_4.2 δεν πηγε καλα,κολουσε στο mi και εκανα επαναφορα με recovery Edited by panosb26
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Όχι είχα root browser ,και μετα έβαλα το mod xextstorage απο mi tools και έγινε ιστορία!μου έβγαζε κατεστραμενη ΚΑΡΤΑ SD αλλά εκανα format και έστρωσε!αλλά δεν αποθηκεύει εφαρμογές!

 

Τα Mi-tools από ~Μάιο και μετά δεν δουλεύουν σωστά ή και καθόλου ανάλογα με τη rom που παίζουν. Ενδεχομένως να σου χάλασαν κάτι. Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι καθαρή εγκατάσταση της rom που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα μερικές εντυπώσεις από κάτοχο του κινητό(κάμερα,μπαταρία,γενικές επιδώσεις και τυχών προβλήματα), επίσης από οτι βλέπω υπάρχουν συνεχείς αναβαθμίσεις του κινητού και μεγάλες συζητήσεις για αυτό ,που αυτό μου κέντρισε το ενδιαφέρον εν συγκρίση με άλλα κινέζικα κινητά ! :)

Φίλε μου ότι αξίζει, σίγουρα αξίζει! Γιατί να μην πάρεις όμως το 1s? Χάνεις ίσως σε διάρκεια μπαταρίας, από όσο ξερω ο ΜΤΚ καίει λιγότερο από τον Snapdragon , αλλά στα υπόλοιπα .. Και διαφορά στο κόστος δεν βλέπω να υπάρχει ιδιαίτερη

Link to comment
Share on other sites

Τα Mi-tools από ~Μάιο και μετά δεν δουλεύουν σωστά ή και καθόλου ανάλογα με τη rom που παίζουν. Ενδεχομένως να σου χάλασαν κάτι. Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι καθαρή εγκατάσταση της rom που έχεις.

 

Δε με ποιανει εμένα αυτό!έχω την πρωτη v5 την κλασική!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα μερικές εντυπώσεις από κάτοχο του κινητό(κάμερα,μπαταρία,γενικές επιδώσεις και τυχών προβλήματα), επίσης από οτι βλέπω υπάρχουν συνεχείς αναβαθμίσεις του κινητού και μεγάλες συζητήσεις για αυτό ,που αυτό μου κέντρισε το ενδιαφέρον εν συγκρίση με άλλα κινέζικα κινητά ! :)

 

Φιλε το κινητο ειναι εξαιρετικο για τα λεφτα του!Το εχω 6 μηνες.Τωρα θα επαιρνα το 1s επειδη ειναι πιο καινουργιο,αλλα γενικα δεν πρεπει να εχουν μεγαλες διαφορες(το 1s πρεπει να ειναι λιγο πιο γρηγορο).Η καμερα ειναι μια χαρα ,εκτος απο βραδυ που ειναι μετρια.Μπαταρια στον μεσο ορο της κατηγοριας.Κανενα προβλημα hardware και οτι και να προκυψει σε software το λυνεις ευκολα μονος σου λογω της εξαιρετικης υποστηριξης και απο το ελληνικο φορουμ της miui.Ποιοτητα κατασκευης εξαιρετικη.Θα σου πω εντυπωσεις σε σχεση με αλλα κινητα που εχω πιασει στα χερια μου και ειναι κοντα στην τιμη.

lenovo s650 ομορφο,πιο κομψο αλλα και πολυ πιο ευαισθητο σε τυχον ζημια απο το hongmi.H oθονη-καμερα του xiaomi ειναι ανωτερα.

ZTE Geek V975 ομορφο και αυτο,ο atom που φοραει δινει καλυτερες επιδοσεις απο το homgmi.H οθονη του πολυ καλη.Αλλα εχει καποια προβληματα στο λειτουργικο του,το wifi του ειναι πιο αδυναμο και η ποιοτητα κατασκευης κατωτερη απο το πιο φθηνο xiaomi..

HUAWEI Honor 3C στα ιδια επιπεδα με το hongmi.Σε ολα.Ισως λιγοτερο στιβαρο,αλλα γενικα πολυ καλο κινητο με 1gb ram παραπανω που βοηθαει αν εισαι πιο απαιτητικος,αλλα λιγο πιο ακριβο.

Απο αυτα που εχω δει,σε αυτην την τιμη(200 δολαρια και κατω) το hongmi ειναι το πιο ολοκληρωμενο και ισοροπημενο κινητο σε επιδοσεις-ποιοτητα κατασκευης και το καλυτερο σε υποστηριξη.Το μονο "μειονεκτημα" ειναι οτι σε εμφανιση δεν ειναι τοσο "θελκτικο" οσο τα αλλα,αλλα αυτο ειναι προσωπικο γουστο και μετα απο λιγο καιρο περναει σε δευτερη μοιρα.

Edited by spgkolem
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η δοκιμη με την miui_hm1w_stas2z_4.8.27_4.2 δεν πηγε καλα,κολουσε στο mi και εκανα επαναφορα με recovery

 

Εχει μαλλον προβλημα στο φλασαρισμα. Μαλλον θελει CWM recovery..

Ομως μπορεις να βαλεις την 4.8.22 χωρις προβλημα και να φλασαρεις το update σε 4.8.27 ή και ota πρέπει να γίνεται

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

 

Όχι είχα root browser ,και μετα έβαλα το mod xextstorage απο mi tools και έγινε ιστορία!μου έβγαζε κατεστραμενη ΚΑΡΤΑ SD αλλά εκανα format και έστρωσε!αλλά δεν αποθηκεύει εφαρμογές!

το root browser κάνει το ίδιο πράγμα με το xestorage(κάνει το σύστημα να βλέπει σαν εσωτερική μνήμη την sd δηλαδή sdcard0).Μετά το format πως αναφέρεται η sd σου,σαν sdcard0 ή sdcard1?

που και πώς επανέφερες τις εφαρμογές σου?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρηκα άκρη είχα κανει backup ,μέσα απο το κινητό και πάτησαν επαναφορά !έκανα καο Έμα cache clear και έστρωσε!αποθηκεύει τώρα!όπως παλιά!το θέμα είναι οτι!!!βρήκα ενα πρόγραμμα που μεταφέρει όλες τις εφαρμογές στην. SD!αλλά μετα απο επανεκκινήσει σβήνουν!Υπάρχει κανένα τρικ?
Link to comment
Share on other sites

Εχει μαλλον προβλημα στο φλασαρισμα. Μαλλον θελει CWM recovery..

Ομως μπορεις να βαλεις την 4.8.22 χωρις προβλημα και να φλασαρεις το update σε 4.8.27 ή και ota πρέπει να γίνεται

Ok θα το δοκιμασω και αυτο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχει φίλος το κινητό με ρομ μόνο με αγγλικά και θέλει να περάσει άλλη ρομ που να έχει ελληνικά..

ποια να βάλει?υπάρχει κάποια χωρίς προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

έχει φίλος το κινητό με ρομ μόνο με αγγλικά και θέλει να περάσει άλλη ρομ που να έχει ελληνικά..

ποια να βάλει?υπάρχει κάποια χωρίς προβλήματα?

 

ας βαλει την μουλτι την 17stable την εχω εγω χωρις κανενα προβλημα να εχει

Link to comment
Share on other sites

γεια σας...θελω αν γινεται να επιλεξω φραγη σε καποιο νουμερο και οταν με καλει να μην του αναφερει πως ειμαι κατειλημμενος αλλα απενεργοποιημενος....το επελεξα στις επιλογες που μας δινει εκει αλλα και παλι κατειλλημενος αναφερει ..τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας...θελω αν γινεται να επιλεξω φραγη σε καποιο νουμερο και οταν με καλει να μην του αναφερει πως ειμαι κατειλημμενος αλλα απενεργοποιημενος....το επελεξα στις επιλογες που μας δινει εκει αλλα και παλι κατειλλημενος αναφερει ..τι πρεπει να κανω?

 

δεν είμαι και σίγουρος βέβαια αλλά μήπως αυτό που ζητάς απλά δεν γίνεται ;

 

σε καλεί και το κινητό το σταματάει , εσύ θες να λέει ότι είναι απενεργοποιημένο οπότε είναι θέμα του παροχέα (voda/cosmo/wind) όχι θέμα συσκευής

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείτε που επανέρχομαι στο θέμα που με ταλαιπωρεί...

Συνοπτικά από την αρχή:

 

peter96 29/8/14 ΘΕΜΑ: Δεν εντοπίζει sim.

Καλησπέρα παιδιά!

Σήμερα άνοιξα το κουτί και έβαλα μπρος το red rice (dual sim). Δουλεύουν όλα εκτός από το... σπουδαιότερο: το δίκτυο κινητής!!! Δεν αναγνωρίζει τις sim, είτε βάλω μία είτε δύο, και μονίμως έχει ένα "x"στο επάνω μέρος της οθόνης στο εικονίδιο δικτύου. Όταν προσπαθώ να καλέσω αριθμό βγάζει: "Δεν υπάρχει SIM ή σφάλμα της SIM". Δοκίμασα με πολλές κάρτες που δουλεύουν σε άλλα κινητά κανονικά. Όταν το ανοίγω δεν ζητάει pin. Εκτός από το πρόβλημα sim, νομίζω ότι έχει και άλλο ένα θέμα στη φόρτιση, μάλλον φταίει ο φορτιστής που δεν κάνει καλή επαφή. Έχω παραλείψει κάτι; Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

 

matzos 29 Αύγ. 2014, 22:13 Καταρχας ελεγξε οτι δε βαζεις τις SIM αναποδα. Η εγκοπη πρεπει να ναι προς τα κατω. Το εχουν παθει αρκετοι

 

peter96

Ευχαριστώ. Σίγουρα σωστά τις βάζω. Έχω δοκιμάσει όλες τις περιπτώσεις, με 1 κσι 2 sim.

Επίσης από το μενού των ρυθμίσεων είναι απενεργοποιημένες οι επιλογές:

(2.) Sim management και (3.) Δίκτυα κινητής.

 

Shinig 30 Αύγ. 2014, 00:58 μήπως είναι σε airplane mode?

 

alfa 30 Αύγ. 2014, 01:35 κανε και ένα factory reset...

peter96

ΦΙΛΟΙ ευχαριστώ αλλά έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω και πολλά ακόμη, όπως αναζήτηση ενημέρωσης λογισμικού.

Η συσκευή συμπεριφέρεται από την πρώτη στιγμή σα να μην έχει εισαχθεί καμία sim ποτέ.

Επιπλέον ποτέ δεν έβγαλε μήνυμα του τύπου "εισάγετε sim", (αν και αυτό ίσως είναι φυσικό).

Θα ήμουν ευγνώμων σε κάποιον που έχει τη συσκευή αν κάνει ενεργοποίηση χωρίς sim και να μου πει

αν τότε του βγάζει τέτοιο μήνυμα...

Έχω λοιπόν μια συσκευή με τέλειο wi-fi, κάμερα, και όλα τα γύρω-γύρω εκτός από ό,τι σχετίζεται με κινητό τηλέφωνο...

Οποιαδήποτε ιδέα σας, ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Με τη miui στην αρχη κανεις κινησεις ενεργοποιησης, οπως internet, λογαριασμο Xiaomi account, επαναφορα backup (σε περίπτωση που) καθως και εργοποιηση καρτων sim (έχω την εντύπωση ότι το κανει αυτόματα ), μήπως κάτι παιζει με αυτο?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...