Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασες με αλλο explorer?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, έχει ψωνίσει κανένας από το ibuygou.com αξεσουάρ για το Redmi???

Είναι αξιόπιστο? Θέλω να αγοράσω ένα tempered glass και τα piston τα ακουστικά, ίσως και μια δεύτερη μπαταρία.

Να προτιμήσω αυτό το κατάστημα ή κάποιο άλλο και ποιο ?

 

εγω δυστηχως πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο,χαθηκε το πακετο.

ειχα παραγγειλει απο αυτο το μαγαζι τα pistons ζελατινα,εξτρα μπαταρια μαζι με βαση εξωτερικη για να την φορτιζεις.

εχουν περασει 55 ημερες και ειναι ακομα αφαντο το πακετο.

ειχα βαλει και ασφαλεια στο πακετο οπως και εσυ,αλλα...

εμενα μου το στηλανε με σουηδικο ταχυδρομειο εκει εγινε μαλλον η πατατια και χαθηκε μετα:(

 

τωρα περιμενω απο το claim που εχω κανει στο paypal να παρω τα λεφτα μου πισω.

 

βρε παιδια αμα ξερει κανεις,εδω κανω κατι?

DisputeThe buyer and seller have 20 days to communicate directly to resolve an issue with this transaction. All disputed funds are held until the issue is resolved. If both parties can't agree to a solution, either party can escalate this to a PayPal claim.

EscalationThe buyer or seller asks PayPal to review the case and decide the outcome. We make every effort to resolve the claim within 30 days and restore funds to the rightful owner.

Awaiting other party's responsePayPal requests more information from the seller to resolve the issue. If the seller doesn't respond within 10 days, we close the case and restore funds to the rightful owner.

Requiring your actionPayPal requests more information from the buyer to resolve the issue. If the buyer doesn't respond within the allotted timeframe, we close the case and restore funds to the rightful owner.

Being reviewed by PayPalWe review the information the buyer and seller have provided. We try to reach a final decision quickly, but complex cases may take longer and require additional information from the buyer or seller.

ClosedThis claim or case has been closed. A closed dispute cannot be reopened or escalated to a PayPal claim.

Disputed Amount:

$62.97 USD

Status

The seller has responded to our request for tracking information. We haven’t confirmed the tracking information yet but wanted to share it with you.

 

The Netherland post tracking # RE917880348SE

What happens next

 

Please review the information and let us know how you would like to proceed.

 

If you've resolved this problem, you can cancel this claim at any time.

 

If you received the item but it's not as described by the seller, you can change the reason for your claim.

 

Supporting documents

Files (0)

You haven't submitted any files.

Faxes (0)

You haven't submitted any faxes.

 

Please review the information and let us know how you would like to proceed.

εδω το ποιο πανω που λεει τι κανω?δεν εχει κατι να πατησω για να τους πω να κανουν κατι

Edited by saouron35
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με αλλο explorer?

 

Δεν είναι θέμα explorer ούτε κάρτας. Εϊναι θέμα MIUI . ΑΥτό άρχισε ξαφνικά να μη τις βλέπει, ενώ μέσα από περιβαλλον recovery τις διαβάζει. Σε κανόνικό όμως περιβάλλον δεν τις διαβάζει το κινητό. ΑΠοτέλεσμα ας πούμε η κάμερα να μην δουλεύει γιατί λέει δεν υπάρχει sd.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχω την απροβληματιστη Multi v5 επανω (απροβληματιστη εννοω οτι με καλυπτει σε ολα τα βασικα: Βιντεο, τηλεφωνα, Αλλαγη καρτας για 3G μεσα απο το μενου)

Μου εχει βγαλει OTA update για v15

Αξιζει να παω; Και εαν ναι το κανω OTA η οχι;

Root υπαρχει για την 15; Το βιντεο ειναι καλο η εχει προβλημα στον ήχο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά root στη multi 15.0 πώς γίνεται?

 

Βάλε το root-stable.zip http://en.miui.com/thread-17437-1-1.html

στη κάρτα, μπες recovery με επανεκκίνηση πατώντας vol- και power και φλάσαρέ το.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την απροβληματιστη Multi v5 επανω (απροβληματιστη εννοω οτι με καλυπτει σε ολα τα βασικα: Βιντεο, τηλεφωνα, Αλλαγη καρτας για 3G μεσα απο το μενου)

Μου εχει βγαλει OTA update για v15

Αξιζει να παω; Και εαν ναι το κανω OTA η οχι;

Root υπαρχει για την 15; Το βιντεο ειναι καλο η εχει προβλημα στον ήχο;

 

Φιλε κ μένα τα ίδια λέει!έχω την σταθεροτατη multi v5 και δε την αλλά ζω με καμοια!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι παιδια η 15αρα.

ειχα και εγω σαν τον geokart πολυ καιρο την v5.0 πολυ καλη,ειπα να δοκιμασω την 15αρα ειναι μακραν καλυτερη.

μου φαινετε εχει γινει ποιο γρηγορο το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το root-stable.zip http://en.miui.com/thread-17437-1-1.html

στη κάρτα, μπες recovery με επανεκκίνηση πατώντας vol- και power και φλάσαρέ το.

 

Στα μισά που κάνει update μου βγάζει σφάλμα με το μύνημα Invalid OTA package, missing scatter. Installation aborted

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω το xiaomi Red Rice από τον Γενάρη το είχα πάρει με ροοτ. Θέλω να περάσω την 15 ρομ, διάβασα αρκετά ποστ αλλά μετά κάπου το έχασα :blink: αν μπορεί κάποιος ας μου πει τι πρέπει να κάνω βήμα-βήμα μην κάνω καμιά βλακεία. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία χρειάζεστε ρωτήστε με. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
Link to comment
Share on other sites

Το βιντεο εχει θεματα; OTA γινεται η πρεπει απο την αρχη;

 

οχι μια χαρα ειναι το το βιντεο.

γενικα στην εκδοση ultimate ειχε θεμα το βιντεο.

κοιτα μαν εμενα μου εβγαλε να κανω αναθαθμιση,αλλα επειδη εγω εχω μουλτι δεν ηξερα τι θα περναγε.

οποτε την κατεβασα και την φλασαρα με recovery ξερεις τα κλασικα wipe chace davlik

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα παιδιά. Έχω το xiaomi Red Rice από τον Γενάρη το είχα πάρει με ροοτ. Θέλω να περάσω την 15 ρομ, διάβασα αρκετά ποστ αλλά μετά κάπου το έχασα :blink: αν μπορεί κάποιος ας μου πει τι πρέπει να κάνω βήμα-βήμα μην κάνω καμιά βλακεία. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία χρειάζεστε ρωτήστε με. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

 

κοιτα ειναι αναλογα λογικα την μουλτι 15αρα θες να βαλεις?

τα βηματα δεν αλλαζουν,κατεβαζεις την 15αρα την πετας χυμα οπως ειναι ζιπαρισμενη στην sd καρτα σου.

απνεργοποιεις το κινητο,ενεργοποιεις με power και volume - ταυτοχρονα μπαινεις στην recovery σου εππλιζω να εχεις την twpr καπως ετι την λενε που ειναι απο τις καλυτερες.

κανεις wipe chace davlik.rebot

ξανα μπαινεις recovery και κανεις αναβαθμιση την 15αρα,αφου το κανεις αυτο,οταν μπεις στο περιβαλον miui κανεις και ενα factory reset.

 

διαβασε και τον οδηγο.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5409-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-GTV-3-9-Stable-15/

Edited by saouron35
Link to comment
Share on other sites

οχι μια χαρα ειναι το το βιντεο.

γενικα στην εκδοση ultimate ειχε θεμα το βιντεο.

κοιτα μαν εμενα μου εβγαλε να κανω αναθαθμιση,αλλα επειδη εγω εχω μουλτι δεν ηξερα τι θα περναγε.

οποτε την κατεβασα και την φλασαρα με recovery ξερεις τα κλασικα wipe chace davlik

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

κοιτα ειναι αναλογα λογικα την μουλτι 15αρα θες να βαλεις?

τα βηματα δεν αλλαζουν,κατεβαζεις την 15αρα την πετας χυμα οπως ειναι ζιπαρισμενη στην sd καρτα σου.

απνεργοποιεις το κινητο,ενεργοποιεις με power και volume - ταυτοχρονα μπαινεις στην recovery σου εππλιζω να εχεις την twpr καπως ετι την λενε που ειναι απο τις καλυτερες.

κανεις wipe chace davlik.rebot

ξανα μπαινεις recovery και κανεις αναβαθμιση την 15αρα,αφου το κανεις αυτο,οταν μπεις στο περιβαλον miui κανεις και ενα factory reset.

 

διαβασε και τον οδηγο.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5409-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-GTV-3-9-Stable-15/

 

Ναι αυτή εννοώ την μουλτι 15αρα. Πώς ξέρω ότι έχω αυτή την recovery (twpr)? Αν δεν την έχω πώς μπορώ να την βρω?

Link to comment
Share on other sites

Στα μισά που κάνει update μου βγάζει σφάλμα με το μύνημα Invalid OTA package, missing scatter. Installation aborted

Ναι,γιατί προφανώς έχεις ακόμη stock recovery.

Βάζεις πρώτα TWRP(σύμφωνα με τις οδηγίες στο post),κλείνεις το τηλ βγάζοντας την μπαταρία,ανοίγεις σε recovery(TWRP),φλασάρεις το root-stable.zip και είσαι έτοιμος.

 

και γενικα:

*η v.15 (αλλά και η 13)είναι σαφώς σταθερότερη και με λιγότερα bugs από την v.5

*επιτέλους,όταν λέτε θέλω να βάλω αυτό ή εκείνο,αναφέρεται ποιά έκδοση ακριβώς έχετε.ΔΕΝ είναι ίδια η διαδικασία για όλους και όλα.

*το ΟΤΑ update θα δουλέψει μόνο σε όσους είναι με official stable en/ch και με stock recovery(ίσως και unroot)

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Τα έχετε μπερδέψει λίγο.

Η 15αρα του miui.gr είναι άλλη από την multi 15 του xiaomi.eu.

Του miui.gr είναι η αγγλοκινεζικη μεταφρασμένη στα ελληνικά που κάνει επιπλέον εγκατάσταση του twrp recovery και είναι και ρουταρισμένη. Δεν την έχω δοκιμάσει για να πω πως είναι και αν έχει διαφορές από την multi 15 του xiaomi.eu που έχω εγώ και που έχει καμιά τριανταριά γλώσσες. Η 5αρα που έχετε όσοι το πήρατε από minideal και υποθέτω και από άλλα παρόμοια μαγαζιά πρέπει να είναι από το xiaomi.eu με αφαιρεμένα κάποια πράγματα.

 

Στα μισά που κάνει update μου βγάζει σφάλμα με το μύνημα Invalid OTA package, missing scatter. Installation aborted

Προσπαθείς να το εγκαταστήσεις από τον updater ή από το recovery;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχετε μπερδέψει λίγο.

Η 15αρα του miui.gr είναι άλλη από την multi 15 του xiaomi.eu.

Του miui.gr είναι η αγγλοκινεζικη μεταφρασμένη στα ελληνικά που κάνει επιπλέον εγκατάσταση του twrp recovery και είναι και ρουταρισμένη. Δεν την έχω δοκιμάσει για να πω πως είναι και αν έχει διαφορές από την multi 15 του xiaomi.eu που έχω εγώ και που έχει καμιά τριανταριά γλώσσες. Η 5αρα που έχετε όσοι το πήρατε από minideal και υποθέτω και από άλλα παρόμοια μαγαζιά πρέπει να είναι από το xiaomi.eu με αφαιρεμένα κάποια πράγματα.

 

 

Προσπαθείς να το εγκαταστήσεις από τον updater ή από το recovery;

 

Από το recovery

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα explorer ούτε κάρτας. Εϊναι θέμα MIUI . ΑΥτό άρχισε ξαφνικά να μη τις βλέπει, ενώ μέσα από περιβαλλον recovery τις διαβάζει. Σε κανόνικό όμως περιβάλλον δεν τις διαβάζει το κινητό. ΑΠοτέλεσμα ας πούμε η κάμερα να μην δουλεύει γιατί λέει δεν υπάρχει sd.

Λές είναι θέμα MIUI:confused:.Αλλού, γράφεις ότι πέρασες το meteos και απ'τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πήγε καλά,και πάντως σίγουρα το meteos δεν ενοποιεί τίποτα με την εξωτερική SD,αλλά με την εσωτερική μνήμη.

Κάπου τό'χεις μπερδέψει...

 

edit: τώρα είδα ότι σου απάντησε κι ο kodorevi8ulis,αλλά εσύ δεν εννοείς να καταλάβεις τι κάνει το meteos.Λίγο παραπάνω διάβασμα ποτέ δεν έβλαψε.:)

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Εχω την JHBCNBD15.0-GTV-3.09, αν βαλω την 3.10 θα δω σε κατι διαφορά?

Θα χασω καποια δεδομενα απο το κιντηο αν την περασω?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Τα έχετε μπερδέψει λίγο.

Η 15αρα του miui.gr είναι άλλη από την multi 15 του xiaomi.eu.

Του miui.gr είναι η αγγλοκινεζικη μεταφρασμένη στα ελληνικά που κάνει επιπλέον εγκατάσταση του twrp recovery και είναι και ρουταρισμένη. Δεν την έχω δοκιμάσει για να πω πως είναι και αν έχει διαφορές από την multi 15 του xiaomi.eu που έχω εγώ και που έχει καμιά τριανταριά γλώσσες. Η 5αρα που έχετε όσοι το πήρατε από minideal και υποθέτω και από άλλα παρόμοια μαγαζιά πρέπει να είναι από το xiaomi.eu με αφαιρεμένα κάποια πράγματα.

 

 

Προσπαθείς να το εγκαταστήσεις από τον updater ή από το recovery;

εχεις λινκ για την 15αρα απο το xiaomi.eu?ενοοειτε την μουλτι

Link to comment
Share on other sites

 

τελικα ναι αυτη εχω,σορυ με το πριξιμο.απλα επεσε λιγο μπερδεμα σου εξηγησα στο π.μ

οποτε κομπλε ειμαι:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την JHBCNBD15.0-GTV-3.09, αν βαλω την 3.10 θα δω σε κατι διαφορά?

Θα χασω καποια δεδομενα απο το κιντηο αν την περασω?

Εδω κανεις?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την 3e νομίζω

 

Για δοκίμασε με twrp Έτσι κι αλλιώς είναι πιο εύχρηστη.

Ή αλλιώς μπορείς να βάλεις τη ρομ από το miui.gr που είναι ήδη ρουτ και εγκαθιστά και την twrp. Και αυτή η 15.0 είναι

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε με twrp Έτσι κι αλλιώς είναι πιο εύχρηστη.

Ή αλλιώς μπορείς να βάλεις τη ρομ από το miui.gr που είναι ήδη ρουτ και εγκαθιστά και την twrp. Και αυτή η 15.0 είναι

 

OK.. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...