Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ριξε ενα λινκ με τη tempered γτ κι εγω με τις ζελατινες εχω απηυδησει!αμα βαλεις και μια φωτο ακομα καλυτερα:D

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για ριξε ενα λινκ με τη tempered γτ κι εγω με τις ζελατινες εχω απηυδησει!αμα βαλεις και μια φωτο ακομα καλυτερα:D

 

Αυτην πηρα, μπαινει ευκολα, δεν ειναι ουτε πολυ μεγαλη, να μην αφηνει περιθωριο για ανθρωπινο λαθος,ουτε μικρη να φαινεται προσθετη. Αυτο με τις δαχτυλιες που λεει, για λιποφοβη επιφανεια δεν ισχυει, αφηνει κανονικα, απλα εχει αυτο το καλο με τη διαυγεια. Και αν κρατησει χρονια ακομα καλυτερα.

Απο φοτος δεν ξερω τι θα καταλαβεις αλλα οκ

 

 

Τα pistons τελικα μαλλον fake ειναι, δε δουλευουν τα κουμπια δε συνδεεται με ευκολια παντα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για mhl καλώδιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω παλι δεν καταλαβα για τι πραγμα μιλας, μπορεις να μου εξηγησεις μπας και μπορεσω να σε βοηθησω? :p

 

 

για mhl καλωδιο..

 

 

 

 

Εγω παλι δεν καταλαβα για τι πραγμα μιλας, μπορεις να μου εξηγησεις μπας και μπορεσω να σε βοηθησω? :p
Link to comment
Share on other sites

Αυτην πηρα, μπαινει ευκολα, δεν ειναι ουτε πολυ μεγαλη, να μην αφηνει περιθωριο για ανθρωπινο λαθος,ουτε μικρη να φαινεται προσθετη. Αυτο με τις δαχτυλιες που λεει, για λιποφοβη επιφανεια δεν ισχυει, αφηνει κανονικα, απλα εχει αυτο το καλο με τη διαυγεια. Και αν κρατησει χρονια ακομα καλυτερα.

Απο φοτος δεν ξερω τι θα καταλαβεις αλλα οκ

 

 

Τα pistons τελικα μαλλον fake ειναι, δε δουλευουν τα κουμπια δε συνδεεται με ευκολια παντα

 

Κι όμως βοήθησαν πολύ οι φωτο..τη παρηγγειλα..σ ευχαριστώ roid..για πιο ακριβά αξεσουάρ xiaomi καλύτερα να προτιμαμε επίσημους resellers...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να ρωτήσω!! εμείς που αγοράσαμε την multi δεν γίνετε να περάσουμε την άγγλο-κινεζικη την αυθεντική?? και αν γίνετε είναι πολύ δύσκολο?? ευχαριστω :):)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να ρωτήσω!! εμείς που αγοράσαμε την multi δεν γίνετε να περάσουμε την άγγλο-κινεζικη την αυθεντική?? και αν γίνετε είναι πολύ δύσκολο?? ευχαριστω :):)

Γινεται , οχι δεν ειναι δυσκολο .

 

Δες στο πρωτο ποστ δυο links που εχει , αν κολλησεις καπου ρωτα, απο Minideal την πηρες? εχεις το Recovery <3e> ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και καλός σας βρήκα έγινα και εγώ κάτοχος του red rice . Το κινητό είναι multilanguage και αγοραστικέ από minideal από ότι είδα ενημερώσεις μεσα από το κινητο δεν μπορω να κάνω μήπως μπορεί κάποιος να μου πει η να μου δωσει έναν οδηγο για το πώς γίνεται από το pc ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και καλός σας βρήκα έγινα και εγώ κάτοχος του red rice . Το κινητό είναι multilanguage και αγοραστικέ από minideal από ότι είδα ενημερώσεις μεσα από το κινητο δεν μπορω να κάνω μήπως μπορεί κάποιος να μου πει η να μου δωσει έναν οδηγο για το πώς γίνεται από το pc ;

 

Ευχαριστώ

 

καλά Γιωργάκη περίμενε να τα παραλάβω πρώτα στα χερια μου!! να σου δώσω και το δικό σου και μετά πες ότι είσαι κάτοχος και το μονο πρόβλημα που έχεις είναι το οτα update !!! :lol::lol::lol::p:p:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γινεται , οχι δεν ειναι δυσκολο .

 

Δες στο πρωτο ποστ δυο links που εχει , αν κολλησεις καπου ρωτα, απο Minideal την πηρες? εχεις το Recovery <3e> ?

 

από minideal το πήρα!! ακόμα δεν το έχω στα χερια μου αλλα από photo που έχω δει δεν μου άρεσε γενικά η μετάφραση(τραγική μερικές φορες) και λέω άμα είναι να ασχοληθώ για να έχω και τα οτα update :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μαλλον θα παραγγειλω και εγω το κινητο απο to2c.com. Ειχει παραγγειλει κανεις απο εκει το κινητο; Φοβαμαι μην ερθει κανενας κλωνος.

 

μη φοβασαι φίλε μου πολλοί εδώ έχουμε πάρει από το συγκεκριμένο κατάστημα, αν δε βαριέσε να δεις ολες τις αναρτήσεις :wacko:

είναι αξιόπιστοι, το συγκεκριμένο φορουμ έχει και σχετικό θέμα από το κατάστημα για να ρωτήσεις ότι θέλεις....:ninja:

Link to comment
Share on other sites

παντος βρε παιδια γιατι εχετε φαει τοσο πολυ κολημα με τις ενημερωσεις?και θελετε να βαλετε την αγγλοκινεζκιη?νταξει δεν προσφερουν και τοσο ουσιαστικα πραγματα.

το θεμα η βερσιον να ειναι σταθερη v5 και να δουλευει καλα το τηλεφωνο.

μακαρι να βγαλουν καποια στιγμη την v6.

Link to comment
Share on other sites

καλά Γιωργάκη περίμενε να τα παραλάβω πρώτα στα χερια μου!! να σου δώσω και το δικό σου και μετά πες ότι είσαι κάτοχος και το μονο πρόβλημα που έχεις είναι το οτα update !!! :lol::lol::lol::p:p:p

 

Γρήγορα περναει ο καιρός όποτε είμαι κάτοχος :P , λοιπόν παιδιά εάν έχω θέματα με το κινητό θα είστε μάρτυρες εσείς για το ποιος φταίει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ένα λινκ για το ρεκόβερυ γιατί κι εγώ πρόσφατα παρέλαβα και λόγω εορτών δεν μπόρεσα να ασχοληθώ.
http://www.needrom.com/mobile/honghmi-experience-wcdma-final-edition/
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προσωπική άποψη: μην κολλάται τόσο στα OTA updates,το red rice δεν πήρε και δεν θα παίρνει updates ταυτόχρονα με τα υπόλοιπα xiaomi,και μάλλον θα ξαναπάρει όταν και αν η mediatek δώσει το OK για kitkat.

επίσης το update δεν γίνεται και τόσο "αυτόματα" αν έχεις άλλο recovery(must για εμένα) +ότι χάνεις το recovery και το root,+ κάποιες κινέζικες εφαρμογές +αγγλικά ακόμη και στα μενού-ρυθμίσεις αρκετών εφαρμογών.

(όλα τα παραπάνω λύνονται εύκολα από κάποιον που ξέρει)

στον αντίποδα,αν έχεις multi,ρίχνεις το update στην sd και φλασάρεις από recovery.

Η v.13 είναι σίγουρα αναβαθμισμένη σε σχέση με την v.5

 

edit:

όσοι έχετε official en/ch,με το language enabler(play store),επιλέγετε ελληνικά και μετά από reboot τα μενού των εφαρμογών γυρνούν σε ελληνικά.(το τηλ βλέπει σαν γλώσσα τα ελληνικά πλέον)

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Ένα λινκ για το ρεκόβερυ γιατί κι εγώ πρόσφατα παρέλαβα και λόγω εορτών δεν μπόρεσα να ασχοληθώ.

 

Αν θες μονο το recovery το TWRP είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και καλός σας βρήκα έγινα και εγώ κάτοχος του red rice . Το κινητό είναι multilanguage και αγοραστικέ από minideal από ότι είδα ενημερώσεις μεσα από το κινητο δεν μπορω να κάνω μήπως μπορεί κάποιος να μου πει η να μου δωσει έναν οδηγο για το πώς γίνεται από το pc ;

 

Ευχαριστώ[/QUOT

Οι αναβαθμισεις απο miui για red rice έχουν σταματήσει εδώ και μερικές βδομάδες. από οτι καταλαβαίνω γιατι έχουν βγει πολλές συσκευές hongmi και δεν μπορούν ,ελπίζω περιστασιακά ,να βγάζουν ανανεώσεις

Η τελευταία επίσημη rom που βρίκα με ελληνικά ήταν

multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNBA13.0_jb-4.2.zip 21 Μαρτίου

Edited by mp1967
«Η Ρωμιοσύνη εν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου, κανένας δεν εβρέθηκεν για να την-ι-ξηλείψη,κανένας, γιατί σιέπει την που τάψη ο Θεός μου.Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή, όντας ο κόσμος λείψη!Βασίλης Μιχαηλίδης (1849-1917)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και καλός σας βρήκα έγινα και εγώ κάτοχος του red rice . Το κινητό είναι multilanguage και αγοραστικέ από minideal από ότι είδα ενημερώσεις μεσα από το κινητο δεν μπορω να κάνω μήπως μπορεί κάποιος να μου πει η να μου δωσει έναν οδηγο για το πώς γίνεται από το pc ;

 

Ευχαριστώ[/QUOT

Οι αναβαθμισεις απο miui για red rice έχουν σταματήσει εδώ και μερικές βδομάδες. από οτι καταλαβαίνω γιατι έχουν βγει πολλές συσκευές hongmi και δεν μπορούν ,ελπίζω περιστασιακά ,να βγάζουν ανανεώσεις

Η τελευταία επίσημη rom που βρίκα με ελληνικά ήταν

multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNBA13.0_jb-4.2.zip 21 Μαρτίου

 

Μαλιστααα μήπως μπορείς να στείλεις το link ;

 

Δεν ξέρω εαν το έχει δει κανένας από εδω αλλα κάποια παιδιά φτιάχνουν την 100% ελληνική mui rom

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!θα ηθελα να ρωτησω κατι περι ακουστικου..εδω και πολυ καιρο καποιες φορες ακουω ενα φυσιμα μεσα στο ακουστικο απο τον συνομιλητη μου..και τσακωνομαι γιατι νομιζω οτι μου φυσανε για πλακα!!αφου φλασαρα ολες τις ρομ διαπιστωσα οτι το κανει μονο στην gsm καρτα (cosmote) βεβαια δεν ειναι συνεχεια απλα συμβαινει σε κρισημα τηλεφωνα..υπαρχει καποιος που να εχει cosmote στην gsm θυρα και να γινεται το ιδιο?η ρομ που εχω τωρα ειναι η 4.2.14
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

 

Μαλιστααα μήπως μπορείς να στείλεις το link ;

 

Δεν ξέρω εαν το έχει δει κανένας από εδω αλλα κάποια παιδιά φτιάχνουν την 100% ελληνική mui rom

Ευχαριστώ

 

Το λινκ φιλε μου ειναι στο φόρουμ που δίνεις το λινκ για τη ελληνοποίηση. Αν μου πεις το τροπο που εμφανίσεις αυτο λινκ πολυ ευχάριστος θα βάλω ένα για τη ρομ

«Η Ρωμιοσύνη εν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου, κανένας δεν εβρέθηκεν για να την-ι-ξηλείψη,κανένας, γιατί σιέπει την που τάψη ο Θεός μου.Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή, όντας ο κόσμος λείψη!Βασίλης Μιχαηλίδης (1849-1917)
Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα αμφού αμφιταλαντεύτηκα κάμποσο ανάμεσα στο Huawei Honor 3c, Lenovo s820, s660 και Hongmi.

Ήμουν και σε αναμονή για το Hongmi 1s με snapdragon αλλά δεν βλέπω να βγαίνει σε κυκλοφορία.

Θα παραγγείλω το Ηongmi τις επόμενες ημέρες μάλλον από minideal. Δεν με ενδιαφέρει η Ελληνική γλώσσα, μιά χαρά είμαι με τα Αγγλικά.

Tο τηλέφωνο προορίζεται για βασική συσκευή με ολοήμερη χρήση (επαγγελματικό τηλ. με πολλές κλήσεις) και με τις 2 sim. Ελπίζω να μη με προδώσει. Κατανοώ βέβαια πως αγοράζοντας συσκευή με αυτές τις δυνατότητες με 120 € αγοράζεις και τα ρίσκα.

 

Από αυτά που διάβασα στο παρόν νήμα, αυτό που μου άρεσε πιο πολύ είναι αυτό : :D

..............Αλλα και να μην ασχοληθεις δεν τρεχει απολυτως τπτ

Αυτό θέλω. Να το πάρω, να του βάλω τις sim, και να δουλεύει χωρίς να ασχοληθώ και πολύ. Μονο τα updates τα οποία φαντάζομαι θα λύνουν και προβληματάκια.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα μια βοήθεια . Έχω αγοράσει από κίνα το ΗΤΜ Μ1 που είναι αντιγραφή του Hongmi ( εξωτερικά τουλάχιστον :) ) . Θα ήθελα να του βάλω ένα screen protector για την οθόνη , αλλά επειδή δεν φαίνεται να βρίσκω αποκλειστικά για αυτό , και επειδή δεν θέλω να μπλέξω με τίποτε universal ( και να κάνω κοπτοραπτική ) , έλεγα μήπως το screen protector του hongmi ταιριάζει .

 

Αν κάποιος φίλος έχει κανένα , θα με υποχρέωνε αν μπορούσε να μετρήσει τις διαστάσεις του , για να δώ αν ταιριάζει και στο δικό μου HTM . Επίσης αν έχει να προτείνει και κανένα μαγαζί είτε από Ελλάδα ή εξωτερικό ( κίνα ή ebay ) που θα μπορούσα να το προμηθευτώ , και σε τι περίπου τιμές παίζουν .

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

ΗΤΜ Μ1 που είναι αντιγραφή του Hongmi ( εξωτερικά τουλάχιστον :) ) Επίσης αν έχει να προτείνει και κανένα μαγαζί είτε από Ελλάδα ή εξωτερικό ( κίνα ή ebay ) που θα μπορούσα να το προμηθευτώ , και σε τι περίπου τιμές παίζουν .

 

Θα μπορουσες να κανεις το αλλο, να μετρησεις τις διαστασεις του δικου σου, να αναφερεις κριβως τις θεσεις της καμερας και του αισθητηρα, να βγαλεις και καμια φοτο και να σου πουμε αν κανει ή οχι. :p

Τα καταστηματα ειναι απειρα, ειτε απο ebay ειτε απο alliexpress δεν υπαρχει προβλημα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να κανεις το αλλο, να μετρησεις τις διαστασεις του δικου σου, να αναφερεις κριβως τις θεσεις της καμερας και του αισθητηρα, να βγαλεις και καμια φοτο και να σου πουμε αν κανει ή οχι. :p

Τα καταστηματα ειναι απειρα, ειτε απο ebay ειτε απο alliexpress δεν υπαρχει προβλημα

 

Λοιπόν πλάτος 6.6cm και ύψος 13.4 cm .Μετράω το κομμάτι της οθόνης έτσι , και όχι από την εξωτερική πλευρά των πλαστικών . Βλέποντας φώτος του Hongmi , η κάμερα και το ηχείο πρέπει να βρίσκονται στην ίδια θέση με το δικό μου .

 

Το ότι υπάρχουν άπειρα protector στο ebay το ξέρω . Απλώς έλεγα μήπως κάποιος φίλος έχει αγοράσει κάποιο συγκεκριμένο , που να είναι καλό , και αν θα μπορούσε να δώσει το λινκ . Επίσης κάποιος μπορεί να βρήκε και σε φυσικό κατάστημα από Ελλάδα ( πλαίσιο , public πχ ) μεμβράνη που να ταιριάζει κατευθείαν , και να μην χρειάστηκε να παραγγείλει από έξω .

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει, ιδιο ακριβως ειναι

αυτη εχει εκπτωση

http://www.aliexpress.com/item/Anti-Shatter-Premium-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Xiaomi-Hongmi-Red-Rice-1pcs-lot-Retail-Package/1578536067.html

αυτη μπαινει ευκολα

http://www.aliexpress.com/item/3PCS-Lot-High-Quality-Original-Xiaomi-Red-rice-Transparent-Clear-Screen-Film-Protector-Guard-For-Xiaomi/1473483333.html

 

Σε ελληνικο καταστημα που λες δεν παιζει. Και θα ειναι και κριμα κιολας να πληρωσεις 10 ευρω για μια ζελατινη και οχι 2 για 3

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...