Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την recovery είναι γνωστό πρόβλημα της CWM με τις τελευταίες εκδόσεις της συσκευής... Βάλε TWRP, είναι άψογη.

 

Υ.Γ. Άκη είμαστε όσο νιώθουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για την recovery είναι γνωστό πρόβλημα της CWM με τις τελευταίες εκδόσεις της συσκευής... Βάλε TWRP, είναι άψογη.

Αμα αλλαξεις recovery χάνεις δεδομένα;

Είναι συμβατή με όλες τις Ρομ;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για την recovery είναι γνωστό πρόβλημα της CWM με τις τελευταίες εκδόσεις της συσκευής... Βάλε TWRP, είναι άψογη.

 

Υ.Γ. Άκη είμαστε όσο νιώθουμε!

 

μηπως εχεις λινκ για twrp που να δουλευει στο δικος μας?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν χάνεις αν αλλάξεις recovery.

http://en.miui.com/thread-13092-1-1.html

 

Φλασαρετε από την υπάρχουσα recovery

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις λινκ για twrp που να δουλευει στο δικος μας?

http://xiaomi.eu/community/threads/twrp-recovery-can-be-installed-with-stock-or-cwm-recovery.23316/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Αγόρασα τι κινητό πριν λίγο καιρό και το περιμένω να έρθει. Στο tracking μου βγάζει αυτό . Μήπως έχει κολλήσει κάπου το κινητό; Είναι η πρώτη μου παραγγελία από Κίνα.

 

Συγγνώμη αν έγραψα σε λάθος κατηγορία.

 

μια χαρα εισαι τα ιδια βγαζει και εμενα,εφοσον ειδες αυτο το μυνημα να υπολογιζεις 20 με 30 ημερες να ερθει ελλαδα.

στο αναμειναμε ειμαι και εγω

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι τα ιδια βγαζει και εμενα,εφοσον ειδες αυτο το μυνημα να υπολογιζεις 20 με 30 ημερες να ερθει ελλαδα.

στο αναμειναμε ειμαι και εγω

 

δειτε και στο http://www.elta.gr/

εμενα εκει το εδειχνε ενω στο singpost αργησε η ενημερωση...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω τις επαφες backup στο icloud...το iphone δεν το εχω πλεον....

υπαρχει τροπος να τις περασω χωρις να τις γραφω μια-μια?

 

ενημερωση:

βρηκα τον τροπο και παραθετω το link για οποιον το χρειαστει.

http://www.gottabemobile.com/2013/09/28/transfer-contacts-icloud-google-contacts/

Edited by giannis1_
Link to comment
Share on other sites

Σου βγάζει μια οθόνη με γραμες πολύχρονες;;

 

Αυτό έκανε και σε μένα, και αφου κατέβασα μερικά εκκλησιαστικά είδη :X , εβαλα twrp και ησύχασα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 15/2

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 21/2

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 24-02-2014 12:23

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. περιοχης 24-02-2014 14:35

 

μια ερωτηση - την ειδοποιηση που την αφηνουν?

ο πατερας μου σπιτι δεν βρηκε κατι...

Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 15/2

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 21/2

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 24-02-2014 12:23

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. περιοχης 24-02-2014 14:35

 

μια ερωτηση - την ειδοποιηση που την αφηνουν?

ο πατερας μου σπιτι δεν βρηκε κατι...

 

μα δεν θα ήρθε καν ακόμα (αν σου έρθει και δε στο φέρουν κατευθείαν)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν θα ήρθε καν ακόμα (αν σου έρθει και δε στο φέρουν κατευθείαν)

 

σιγουρα? (μπερδευτηκα) :p

γιατι ελεγε ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 24-02-2014 08:41

και μετα

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 24-02-2014 12:23

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. 24-02-2014 14:35

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Περασμα recovery TWRP και Rom την Ultimate rom (multi V5 απο miui)..

Η διαδικασια τελικα ειναι πιο απλη απο οτι πιστευει ο αδαης σε αυτα. Αναβαθμιση εγινε σε ολους τους τομεις, το recovery πολυ ευκολο και ευχρηστο, η Rom σταθερη, πιο γρηγορο gps, τα παντα πανε στην καρτα (προσεξα να εγκαταστησω πρωτα Root browser, αλλα εχει και επιλογη απο τα settings του κινητου προτιμωμενη θεση αποθηκευσης, δεν ξερω τι απ'ολα επιασε), τπτ δε χανεται μετα απο restart, oυτε paid apps ουτε εικονιδια που μου αλλαζαν θεση, επισης προστεθηκε recovery restart στο power button.

Το μονο κακο ειναι οτι το ηχειο ειναι (ακομα) πιο χαμηλο!

Εκανα τη ρυθμιση που προτεινεται απο τον developer της ρομ, δλδ Uncle tools, engineer mode, MTK, audio hardware, headset volume, επιπεδο 5 set, αλλαγη σε 160 και set, αλλα δε νομιζω να αλλαξε τπτ προς το καλυτερο.

Καμια ιδεα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδια, να κανω μια ερωτηση?κατι εκανα και πλεον το κινητο δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστης! Το συνδεω με το usb τιποτα... ειμαι με multi v5 και root κανονικα. Το μονο που κανει ειναι να φορτιζει το κινητο οταν το συνδεω! Καμια λυση γι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδια, να κανω μια ερωτηση?κατι εκανα και πλεον το κινητο δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστης! Το συνδεω με το usb τιποτα... ειμαι με multi v5 και root κανονικα. Το μονο που κανει ειναι να φορτιζει το κινητο οταν το συνδεω! Καμια λυση γι αυτο?

 

δες πάνω στα Notification (το κατεβάζεις) εκεί που λέει connected as ... πατάς και έχει επιλογές για το πως να συνδέετε με το καλώδιο (σαν storage , μόνο φόρτιση κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

δες πάνω στα Notification (το κατεβάζεις) εκεί που λέει connected as ... πατάς και έχει επιλογές για το πως να συνδέετε με το καλώδιο (σαν storage , μόνο φόρτιση κλπ κλπ)

Φιλέ μου αυτό πήγα να κάνω και εγώ αλλά δεν μου δίνει την δυνατότητα να διαλεξω τίποτα...του εκανα και restart του τηλεφώνου μήπως είχε κολλήσει πουθενά αλλά τίποτα.με το που συνδεω το καλώδιο ανάβει μονο το led,και δειχνει φορτίζει δεν βγάζει κάποιο μνμ στα notification!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι να παρω το red rise, αλλα επειδη ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με την εν λογω αγορα(κινεζικη) μου εχουν προκυψει διαφορα θεματα που δεν εχω αποψη και δεν τα καταλαβαινω,παρολο που εχω αφιερωσει πολλες ωρες για να διαβασω τα χιλιαδες σας ποστ, γτ συνηθως τα γραφετε με ορους που δεν γνωριζω...

Σας ζητω λοιπον προκαταβολικα συγγνωμη αν διαβασετε καποια"χαζη" ερωτηση μου...

1. Αρχικα σε σχεση με την αποστολη και το e-shop που θα το παρω, αυτη τη στιγμη την καλυτερη τιμη την εχει το to2c στα 187 δολλαρια, το εν λογω καταστημα στελνει μονο με dhl?(γτ απ οτι καταλαβα ειναι εξαιρετικα επιφοβο για τελωνειο, ενω με τις υπολοιπες εταιριες οχι και τοσο,ειναι οντως???) Ειναι προτιμοτερο να επιλεξω κπ συγκεκριμενη εταιρια να μου το στειλουν?(china? Singapore? ή hong kong post?)ειναι καποια πιο γρηγορη, αξιοπιστη, γλιτωνεις το τελωνειο...?

2.επισης ενδιαφερομαι για τη multi εκδοση και μου εχει δημιουργηθει μια εικονα πως οσοι την πηραν απ αυτο το καταστημα ειχαν καποια θεματακια, ισχυει?

3.μηπως γενικοτερα αυτη η εκδοση δημιουργει προβληματα στ κινητο, οχι τοσο καλο μικροφωνο,κλπ...(ειπαμε,ειμαι ασχετος....σορρυ!!)

4. Αντε και το πηρα και το ελαβα, τιιιι κανω μετα?το φορτιζω, το ανοιγω και μετα θελει κπ ειδους εγκατασταση?εχει καποιον οδηγο να με βοηθαει ή μηπως εστω ισχυει ο οδηγος που ειχε ποσταρει ενα παιδι στην αρχη του τοπικ,εχει κατι που πρεπει να προσεξω??

5.Αν εχετε καποια συμβουλη να μου δωσετε για το ολο εγχειρημα ωστε να αποφυγω τις κακοτοπιες ειναι ευπροσδεκτη...

Ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το σεντονι...

Link to comment
Share on other sites

εαν κάνουμε update την μουλτι σε νεότερη έκδοση θελει η οχι wipes;
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Περασμα recovery TWRP και Rom την Ultimate rom (multi V5 απο miui)..

Η διαδικασια τελικα ειναι πιο απλη απο οτι πιστευει ο αδαης σε αυτα. Αναβαθμιση εγινε σε ολους τους τομεις, το recovery πολυ ευκολο και ευχρηστο, η Rom σταθερη, πιο γρηγορο gps, τα παντα πανε στην καρτα (προσεξα να εγκαταστησω πρωτα Root browser, αλλα εχει και επιλογη απο τα settings του κινητου προτιμωμενη θεση αποθηκευσης, δεν ξερω τι απ'ολα επιασε), τπτ δε χανεται μετα απο restart, oυτε paid apps ουτε εικονιδια που μου αλλαζαν θεση, επισης προστεθηκε recovery restart στο power button.

Το μονο κακο ειναι οτι το ηχειο ειναι (ακομα) πιο χαμηλο!

Εκανα τη ρυθμιση που προτεινεται απο τον developer της ρομ, δλδ Uncle tools, engineer mode, MTK, audio hardware, headset volume, επιπεδο 5 set, αλλαγη σε 160 και set, αλλα δε νομιζω να αλλαξε τπτ προς το καλυτερο.

Καμια ιδεα;

 

οταν εχεις χρονο σε παρακαλω επειδη εγω δεν το κατεχω με απλα ελληνικα μπορεις σε π.μ να πεις ακριβως τον τροπο π.χ πως κανεις αναβαθμιση απο v4 σε v5 multi π.χ ποια βηματα κανεις απο τον υπολογιστη και ποια απο το κινητο τι ειναι το recovery πως μπαινεις στο recovery τι πατας δηλαδη να μπεις.

επειδη το περιμενω το κινητο και ευχομε να ειναι με v5multi για να μην μπαινω σε διαδικασια και κανω καμια βλακεια και χαλασω κανενα κινητο και ξενερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Αγόρασα τι κινητό πριν λίγο καιρό και το περιμένω να έρθει. Στο tracking μου βγάζει αυτό . Μήπως έχει κολλήσει κάπου το κινητό; Είναι η πρώτη μου παραγγελία από Κίνα.

 

Συγγνώμη αν έγραψα σε λάθος κατηγορία.

Διαβασε τον οδηγό αποστολών στην υπογραφή μου

οταν εχεις χρονο σε παρακαλω επειδη εγω δεν το κατεχω με απλα ελληνικα μπορεις σε π.μ να πεις ακριβως τον τροπο π.χ πως κανεις αναβαθμιση απο v4 σε v5 multi π.χ ποια βηματα κανεις απο τον υπολογιστη και ποια απο το κινητο τι ειναι το recovery πως μπαινεις στο recovery τι πατας δηλαδη να μπεις.

επειδη το περιμενω το κινητο και ευχομε να ειναι με v5multi για να μην μπαινω σε διαδικασια και κανω καμια βλακεια και χαλασω κανενα κινητο και ξενερωσω.

Δες τους οδηγούς στο πρώτο ποστ στην πρώτη σελίδα του θέματος

Link to comment
Share on other sites

οταν εχεις χρονο σε παρακαλω επειδη εγω δεν το κατεχω με απλα ελληνικα μπορεις σε π.μ να πεις ακριβως τον τροπο π.χ πως κανεις αναβαθμιση απο v4 σε v5 multi π.χ ποια βηματα κανεις απο τον υπολογιστη και ποια απο το κινητο τι ειναι το recovery πως μπαινεις στο recovery τι πατας δηλαδη να μπεις.

επειδη το περιμενω το κινητο και ευχομε να ειναι με v5multi για να μην μπαινω σε διαδικασια και κανω καμια βλακεια και χαλασω κανενα κινητο και ξενερωσω.

 

Καταρχας να πω οτι το κινητο οπως και να`ρθει ειναι λειτουργικο και δε χρειαζεται τπτ ιδιαιτερο, αν δεν εισαι ψειρας ή δεν εχει καποιο προβλημα. Απο κει και περα, θα χρειαστει για διαφορα πραγματα να ειναι root (πληρη δικαιωματα administrator). Αυτο μπορει να ειναι ατελες (οπως σε μενα, που ηρθε μισο-root). Πρωτα απ`ολα το ροοταρεις για να μπορεις να βαλεις ολες τις εφαρμογες. Εγω το εκανα με vroot (θελει υπολογιστη), παρολο που λεγεται οτι δε γινεται με αυτο το τηλεφωνο, αλλα καλυτερα με framaroot (δε θελει υπολογιστη, ειναι εφαρμογη).

Απο κει και περα εγκαθιστας mobile uncle tools (θελει root) απο το οποιο μπορεις να μπεις σε recovery, δλδ κανοντας restart το κινητο μπαινεις σε κατι σαν το BIOS των υπολογιστων. Ομοιως και αυτο αναβαθμιζεται. Εμενα ηταν με recovery e3, η stock δλδ, πολυ φτωχη και πρωτογονη. H καλυτερη ειναι η TWRP, ευκολη και με γραφικο περιβαλλον touch.

Σε recovery μπαινει και με το κινητο κλειστο οταν πατησεις volume down+Power button. Ετσι θα αποφυγεις τα πολλα πολλα.

 

Κατεβαζεις απο εδω http://en.miui.com/thread-13092-1-1.html την TWRP και τη ROM (ειτε απο υπολογιστη ειτε απο το κιν), ειναι η Multi V5 stable με καποιες μικροτροποποιησεις (δεν εχει chrome, εχει και Play store και Mi market, δεν εχει youtube, αλλα ειναι πολυ smooth, καλοστημενη, απλη και εχει αρκετες επιλογες) .

Τις βαζεις χυμα (χωρις να τις αποσυμπιεσεις) στην SD καρτα.

Μπαινεις στο uncle tools πατας Into recovery mode (ενδεχεται να γινεται update και κατευθειαν απο το Uncle tools αλλα δεν το εχω κανει).

Το κινητο κανει restart και εμφανιζει το ρομποτ στην χειρουργικη κλινη :)

Πατας το Power button, βγαζει το μενου, με το volume down κατεβαινεις, με το volume up επιλεγεις.

Επιλεγεις να κανει backup.

Aφου το κανει, πατας apply update from sdcard2.

Κανει reboot.

Μπαινει σε recovery ξανα, αλλα τωρα ειναι αλλο το περιβαλλον (η TWRP).

Μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει τπτ στο κινητο, δεν εχεις χασει το παλιο περιβαλλον και δεν εχει χαθει τπτ. Μπορει η διαδικασια μεχρι εδω να γινει αυτονομα.

 

Στη recovery που εισαι πατας wipe cache, wipe dalvik cache, εδω η TWRP προσφερει ειτε αναλυτικα να διαγραψεις οτι θες, ειτε σου εχει κατευθειαν μια επιλογη αν δε εισαι σιγουρος που συρεις τον επιλογεα και κανει αυτα τα παραπανω μονο. Τωρα εχει κανει format.

Πατας install απο sdcard, αντι για emmc και επιλεγεις την ultimate rom.

Κανει reboot και ειναι ετοιμο.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος φίλε μου.Μπράβο.Στο δικό μου έχω την v.5 και miui 3.11.15 και το μόνο πρόβλημα μου είναι κάποιοι θόρυβοι στην εγγραφή βίντεο και ήχου.Αν κάνω την τελευταία ενημέρωση μάλλον θα διορθωθεί,απ'ότι διάβασα στο αγγλικό σάιτ της miui.Το θέμα είναι μήπως μου βγάλει κάποιο άλλο πρόβλημα; Edited by pagkos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια είναι ασφαλές να δωσω την κάρτα μου στο aliexpress???δεν εχει paypal και ψιλοφοβάμαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια είναι ασφαλές να δωσω την κάρτα μου στο aliexpress???δεν εχει paypal και ψιλοφοβάμαι!!!

 

Ασφαλές είναι να κάνεις αγορές με κάρτα (ο μοναδικός τρόπος) από το AliExpress!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...