Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ.

 

Το recovery το εγκαθιστώ με τον ίδιο τρόπο;

Τι θα αλλάξει στο τηλέφωνο;

Τι κερδίζουμε;

 

Κερδιζεις περισσοτερες επιλογες,με βασικοτερες εξαντλητικα wipes και nandroid backups,αλλα μην σε νοιαζει,μην μπλεξεις και με αλλαγη recovery αν δεν θες.Απλα κανε κατα βημα οτι λεει ο οδηγος με διαφορα αυτα που σου ειπα,και οτι θες εδω ειμαστε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κερδιζεις περισσοτερες επιλογες,με βασικοτερες εξαντλητικα wipes και nandroid backups,αλλα μην σε νοιαζει,μην μπλεξεις και με αλλαγη recovery αν δεν θες.Απλα κανε κατα βημα οτι λεει ο οδηγος με διαφορα αυτα που σου ειπα,και οτι θες εδω ειμαστε...

 

Τελικά τα κατάφερα και το τηλέφωνο συνήλθε.

 

Απορία μου είναι ότι αν και άλλαξα ROM οι εφαρμογές που είχα ήταν εγκατεστημένες.

 

Απορία Νο 2

Δεν υπήρχε ούτε και υπάρχει συρτάρι εφαρμογών.

Όλες οι εφαρμογές αυτόματα πηγαίνουν στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Για την πρωτη απορια,η αυτες οι εν λογω εεφαρμογες ειναι προεγκατεστημενες στην multi(μπορουν να επιβ/σουν παιδια που την εχουν),η λογω καποιου wipe που δεν εγινε τις κρατησε και θα σου κανει το κινητο σαλατα :lol:

Για την δευτερη,welcome to MIUI :D

 

Edit : Και κατι ασχετο,πειτε μου τι σας θυμιζει,και βρειτε μου τις διαφορες(δεν ειναι δυσκολο!) http://www.e-shoptoday.org/p.T908-4-7-Android-4-2-2-RAM1GB-MTK6589-TETRAPYRINO-1-3GHz-3G-2-kameres-2-Sim-kartes-GPS.543680.html

Edited by stratos_21
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ασχετο,πειτε μου τι σας θυμιζει,και βρειτε μου τις διαφορες(δεν ειναι δυσκολο!) http://www.e-shoptoday.org/p.T908-4-7-Android-4-2-2-RAM1GB-MTK6589-TETRAPYRINO-1-3GHz-3G-2-kameres-2-Sim-kartes-GPS.543680.html

κλωνος αλλα για τα λεφτα που ζηταει πολυ καλο ειναι .

Link to comment
Share on other sites

κλωνος αλλα για τα λεφτα που ζηταει πολυ καλο ειναι .

 

Φαντασου ομως σε αυτα τα λεφτα(ποσο δηλαδη θα πληρωσαν το κομματι για να το φερουν,να το εκτελωνισουν και να βαλουν και εγγυηση δινοντας το 125) για τι ποιοτητα θα μιλαμε,το W450 θα μοιαζει τερας αξιοπιστιας μπροστα του :p

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου ομως σε αυτα τα λεφτα(ποσο δηλαδη θα πληρωσαν το κομματι για να το φερουν,να το εκτελωνισουν και να βαλουν και εγγυηση δινοντας το 125) για τι ποιοτητα θα μιλαμε,το W450 θα μοιαζει τερας αξιοπιστιας μπροστα του :p

συμφωνω. φαντασου ομως οτι υπαρχουν καποιοι που πληρωσανε κλωνο για κανονικο xiaomi στο ali expres sth timh του κανονικου

Το USB OTG δουλεύει;

Ρωτώ γιατί στο δικό μου δεν.

δε εχω καλωδιο για δοκιμη. αλλα αν δε δουλευει γενικα να μη παραγγειλω.

Link to comment
Share on other sites

σου είπα , βάζεις το 2.77 δεν υπάρχει πρόβλημα

 

έχει κανείς πρόβλημα με το ράδιο ; (multi)

απλάαα δεν παίζει :)

 

παίζει καμπάναα το ραδιοφωνο!!!! ξέρει κανείς πως απενεργοποιώ το μήνυμα ότι μη το δυναμώσω πολύ τον ήχο και κουφαθώ??

Link to comment
Share on other sites

Το USB OTG δουλεύει;

Ρωτώ γιατί στο δικό μου δεν.

 

Το OTG λειτουργεί μία χαρά.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις 64αρα καρτα? τη αναγνωριζει;

ναι, όλα τα σύγχρονα mediatek

Link to comment
Share on other sites

παίζει καμπάναα το ραδιοφωνο!!!! ξέρει κανείς πως απενεργοποιώ το μήνυμα ότι μη το δυναμώσω πολύ τον ήχο και κουφαθώ??

Χαχα αυτο το μηνυμα με συγκινησε οταν το ειδα πρωτη φορα. Δε μου το ξαναβγαλε ποτε ομως. Και λεω, ποσο εξυπνο μπορει να ειναι που το βγαζει μια φορα και μετα σε θεωρει ενημερωμενο...;;

ναι, όλα τα σύγχρονα mediatek

Αμα το΄ξερα αυτο, θα επαιρνα απο την αρχη 64αρα, οχι οτι χρειαζεται, αλλα απληστια mode.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα!έκανα μια καρτα 8gb πουχα( 7,2gb fat32,+ το υπολοιπο ext3 )άνοιξα το link2sd!!επέλεξαν ext3!και όλα καλά!!κατέβασα μερικές εφαρμογές!!!αλλά κανοντας σύνδεση αυτών βλέπω ναι μεν γεμίζει η ext2 αλλά γεμίζει και η εσωτερική! Αλλά αν δεν πατήσω σύνδεση και πατησω μεταφορά η εφαρμογή μεταφερεται στην εξωτερική!και ελεύθερονεται η εσωτερική!αρα τι κερδίζω με το ext2,ext3 κλπ
Link to comment
Share on other sites

είναι bug της Miui

 

περνάς το WSM tools

https://dl.dropboxusercontent.com/u/1527405/pro.burgerz.wsm.manager_v218_5055bf.apk

εγκατάσταση , settings > manage > install

reboot

 

αν το ξανακάνει τότε βάζεις και αυτό (addon του wsm tools είναι)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/1527405/%5BVonDroid.com%5D-com.modaco.xposed.phonesky.noencryption.apk

 

εγκατάσταση , τρέχεις το wsm tools και στα modules θα ενεργοποιήσεις το Play Store Disable ..... και Reboot και είσαι οκ

 

Ήρθα και εγώ στην παρέα :-D Το κινητό είναι κόσμημα...! Το πήρα από spemall, (ήρθε με την Άγγλο κινεζική 5 stable) όλα Οκ original, το GPS κλειδώνει με την μία (εννοείται κλειστά data)

Έκανα τα παραπάνω αλλά και πάλι χάνω τις αγορασμένες εφαρμογές... :-( Ίσως στο δεύτερο reboot.. Θα τις βάλω άλλη μια φορά αλλά είναι πολύ σπαστικό αυτό που γίνεται... Το έκανα root, μόνο και μόνο για την sd Card με root browser και γιατί έχω titanium back up... Είδα ότι έχει και δικιά του εφαρμογή, αλλά έχω συνηθίσει titanium, είναι και πληρωμένη...

 

Επίσης είδα ότι αναφέρθηκε ότι μπορεί να δεχθεί 64 gb sd card.. Είναι δοκιμασμένο αυτο; Που θα μπορούσα να αγοράσω μια γρήγορη σε καλή τιμή; (έχω 16 τώρα και είμαι οριακά)

 

Η miui φανταστική, είχα παλιότερα εμπειρία από lewa OS, οπότε δεν με ξένισε... Είναι πολύ smooooth :-D

 

Έχω μια δυο απορίες (για το οικοσύστημα Xiaomi, miui) θα επανέλθω γιατί τώρα είναι αρκετές πληροφορίες μαζεμένες...

Sent from my nexus 7

Link to comment
Share on other sites

160 χαρακτήρες πως βάζω στην default εφαρμογή SMS? Στο mi-tools, applications, messaging, strip Unicode, "strip all Unicode characters" και είναι Οκ; χρειάζεται κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

160 χαρακτήρες πως βάζω στην default εφαρμογή SMS?

Στο mi-tools, applications, messaging, strip Unicode, "strip all Unicode characters" και είναι Οκ;

 

___Σωστά!!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

160 χαρακτήρες πως βάζω στην default εφαρμογή SMS? Στο mi-tools, applications, messaging, strip Unicode, "strip all Unicode characters" και είναι Οκ; χρειάζεται κάτι άλλο;

 

Αν σου δουλεψει πες το και σε μας!!! ;) εμένα δε μου δουλευουν οι 160 χαρακτήρες!!!αρα βολευομαι με το Go SMS pro

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις εφαρμογές λύθηκε μετά το δεύτερο reboot.. Μπορώ να αρχίσω να στήνω το τηλέφωνο τώρα :-)

Αν δουλέψουν οι 160 χαρακτήρες θα ενημερώσω..

Ένα κουφό στα μηνύματα είναι ότι μου βγάζει το όνομα, κλείνω την εφαρμογή, την ανοίγω και μετά μου βγάζει μόνο τον αριθμό με την πρόθεση +30, αντί για όνομα. Έκανα πολλές μαζεμένες αλλαγές στο mi tools και από εκεί μάλλον κάτι είναι. Καμιά ιδέα ;

 

Άκυρο call settings ήταν default το telelocation, με default +30. Το απενεργοποιησα και βλέπω και πάλι τα ονόματα στα SMS

Sent from my xiaomi :-D

Edited by naxiand
Link to comment
Share on other sites

Τα λεντακια κάτω δεν ανάβουν;;;

Τελικά στα μηνύματα οπότε θέλει δείχνει όνομα, οπότε θέλει δείχνει αριθμό... :confused:

 

Στα touch-keys δεν έχει φωτισμό οχι!

Και με τα sms όντως οτι θυμάται......... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα λεντακια κάτω δεν ανάβουν;;;

Τελικά στα μηνύματα οπότε θέλει δείχνει όνομα, οπότε θέλει δείχνει αριθμό... :confused:

 

Βάλε go SMS και θα σαι άρχοντας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις απέκτησα κι εγώ το Hongmi και προσπάθησα να ακολουθήσω τον οδηγό αυτό (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5186362#post5186362) για να πάω σε multi v5.0 + root. Τα κατάφερα να εγκαταστήσω την multi v5.0 αλλά όταν προσπαθώ να κάνω root σύμφωνα με τα βήματα 6 και 7 του παραπάνω οδηγού, κάνει επανεκκίνηση στη recovery και αφού μετά ξεκινήσω στη multi v5.0 δεν έχω την επιλογή enable permissions (δηλαδή δεν έχει γίνει root).

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Κερδιζεις περισσοτερες επιλογες,με βασικοτερες εξαντλητικα wipes και nandroid backups,αλλα μην σε νοιαζει,μην μπλεξεις και με αλλαγη recovery αν δεν θες.Απλα κανε κατα βημα οτι λεει ο οδηγος με διαφορα αυτα που σου ειπα,και οτι θες εδω ειμαστε...

 

Τελικά εγκατέστησα την custom recovery ΤWRP.

 

Τώρα πατώντας για wipe έχω πολλές επιλογές αλλά δεν ξέρω τι κάνει κάθε μία από αυτές.

Dalvik Cache

Cache

Data

System

emmc

Android Secure

sdcard

Ξέρει κανείς να γράψει τι κάνει κάθε ένα από τα παραπάνω;

Μη κάνω καμία βλακεία και μείνω με χαλασμένο τηλέφωνο.

 

Επίσης εάν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να γράψει λίγα λόγια για το τι κάνει η κάθε επιλογή στην custom recovery ΤWRP θα ήταν πολύτιμος οδηγός για εμάς που γνωρίζουν λίγα πράγματα αλλά όχι αρκετά για να κινηθούμε μόνοι μας.

 

 

 

 

Το OTG λειτουργεί μία χαρά.

Στο δικό μου δεν λειτουργεί. Στο καλώδιο συνδέω ένα φλασάκι και δουλεύει με το tablet αλλά στο κινητό δεν το βλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...