Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα!!

είχα γράψει και σε προηγούμενο ποστ οτι προσπαθώντας να κάνω εγγραφή στο xiaomi account δεν μου έρχεται activation email όσες φορές κι αν προσπάθησα από χθές, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μπώ στο mi-market ώστε να κατεβάσω όλες τις google εφαρμογες.

Σε ένα mail που τους έστειλα μου ήρθε αυτοματοποιημένη απάντηση που έλεγε ότι για οποιοδήποτε προβλημα θα μποέσουν να μου απαντησουν μετά το τέλος της περιοδου διακοπών.

 

Μπορώ με κάποιον άλλο τρόπο να βάλω google account, google market κτλ??

 

(το κινητό έχει την en-ch έκδοση και είναι ρουταρισμενο, άν και το ζήτησα μη-ρουταρισμένο)

 

Thanx!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και έβαλα τον αριθμό του κινητού και μου ήρθε με sms ο κωδικός ενεργοποίησης τώρα αν έχει χρέωση αυτό το μήνυμα δεν ξέρω
Link to comment
Share on other sites

2 μέρες το χω στη κατοχή μου, δεν εχω ακομα το ασφαλέστερο συμπέρασμα, αλλά:

 

Θετικά:

 

- πάρα πολύ καλή οθόνη!πολύ καλές γωνίες θέασης, πολύ ωραία χρώματα! περιμένα ότι θα μου φανεί πολύ μεγάλη η διαφορά από το One και το G2 που έχουν οθονάρες αλλά πραγματικά ειναι πάρα πολυ καλή για την ανάλυσή της!

 

- τίμια κάμερα. λίγο αδύναμο το φλάς, αλλά για κοντινές βραδυνές ειναι μια χαρά..γενικά τα πάει αρκετά καλά η κάμερα

 

- μπαταρία!έχω κάνει 2 κυκλους φόρτισης και την βλέπω σε πολύ καλα επιπεδα δεδομένου της χωρητικότητάς της!στο 40% και έχω περίπου 4μιση ώρες οθόνη με αρκετό σκαλισμα, wifi λίγο 3g και χειροκινητους συγχρονισμους

 

- ποιότητα κατασκευής πολύ καλή!δεν τρίζει τίποτα, το πισω καπάκι είναι αρκετά ποιοτικό, όλα κουμπώνουν άψογα. στιβαρή συσκευή, δεν βγάζει την αίσθηση της πλαστικούρας!

 

- Gps!ναι όντως δουλεύει μια χαρά, όσων αφορά τουλάχιστον την έυρεση και το λοκάρισμα δορυφόρων..σε διαδρομή δεν το δοκίμασα ακόμα

 

- Ηχείο. Παρόλο που είναι στη πίσω πλευρά της συσκευής ο ήχος δεν χάνεται! πολύ καλό το ηχειάκι του, με άφησε υπέρευχαριστημένο

 

- Specs-UI. Παρόλο που δεν είναι τέρας στα σπεκς, η Miui κάνει απίστευτα καλή διαχείριση, το κινητό φορτωμένο δεν κολλάει!τρέχει πολύ καλά. Miui δεν χρειάζεται να πουμε πολλά..

 

- Usb Otg

 

Αρνητικά:

 

- Μεγάλα bezel. Θα τα ήθελα λίγο μικρότερα..Γενικά ο σχεδιασμός του δεν σκίζει αλλά αυτά είναι και υποκειμενικο..

 

- Capacitive buttons. Δεν φωτίζονται εστω και αμυδρα με αποτέλεσμα στο σκοτάδι να μην ξέρεις που πατάς. είμαι σίγουρος οτι τα συνηθίζεις αλλά θα μπορούσαν να τα κάνουν φωτιζόμενα ή έστω με μεγαλύτερη επιφάνεια αφής

 

- Μικρός εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος. Μιλάω για το πως έρχεται η συσκευή out of the box. Το να το κάνεις απο 2gb εσωτερικό χώρο 32gb με ρουτ είναι μια διαδικασία 5 λεπτών και πανευκολή..Οπότε αν ρουτάρεις δεν αντιμετωπίζεις κανένα απολύτως θέμα..

 

Ανάμικτες εντυπώσεις μου άφησε το ακουστικό και η ποιότητα συνομιλίας..στις περισσότερες κλήσεις χωρίς εξωτερικό θόρυβο είναι πολύ καλό, χθες που έκανα μια κλήση κάπου με θόρυβο ήταν δυσκολα τα πράματα..ίσως να μην δουλεύει σωστά το noise cancelation ίσως και να έτυχε..θα το έχω στο νου μου.

 

κατα τα άλλα πιστεύω οτι η συγκεκριμένη συσκευή είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις στα 150 περίπου ευρώ με μεταφορικά. για το Jiayu που αναφέρθηκε δεν θέλω να θίξω τους κατόχους αλλά όπως και να χει η Jiayu δεν ειναι Xiaomi..δεν θα επεκταθώ περισσότερο σε αυτό το θέμα. εγώ το προτείνω αρκεί να ξέρουμε και λίγο τι αγοράζουμε..θα χρειαστεί σε κάποια σημεία να βάλεις χέρι στη συσκευή. πχ αν θέλεις περισσότερο αποθηκευτικό χώρο ή να λύσεις το πρόβλημα με το σβήσιμο των paid apps μετά απο επανεκκίνηση(που θα λυθεί λογικά σε επόμενο update). Αν βάζεις καμιά 10αρια εφαρμογές στο τηλέφωνο, μπαίνεις στο Internet και κάνεις κλήσεις δεν χρειάζεται καν ρουτ! χτυπητά προβλήματα δεν υπάρχουν!άριστο για τα χρήματα του!

 

edit: οσοι έχετε θέμα με το xiaomi account δοκιμαστε να το φτιάξεται στο pc σας μπαίνοντας στο en.miui.com και κάνοτας εκεί register..

Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

επειδη στο jiayu g4 βλεπω πολλα προβληματα να αναφερουν, θελω μια περιγραφη για το xiaomi...

αν εχει εμφανισει προβληματα..

διαρκεια μπαταριας..

γενικοτερα αν καποιος ειχε και τα δυο να κανει μια συγκριση...ευχαριστω

 

Το g4 έχει καλύτερη μπαταρία και είναι νομίζω λίγο πιο μικρό σε διαστάσεις πλάτους - μήκους.

...στα υπόλοιπα θεωρώ πως υπερτερεί το xiaomi.

Θεωρώ πως είναι καλύτερο από άποψη ποιότητας κατασκευής, οθόνης, μεγαλύτερης υποστήριξης σε ρομ.

Το gps δουλεύει πολύ καλά, (αντίθετα τα jiayu έχουν θέμα) και επίσης σαν εταιρία νομίζω πως είναι καλύτερη.

ένα μήνα που το έχω, δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα.

 

το αισθητικό αποτέλεσμα το αφήνω να το κρίνεις εσύ.

Edited by palikari
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

συγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί πολύ.

 

Όταν παραγγείλουμε είναι καλύτερο να το πάρουμε με English Vertion, ή με multi lungouage? Και γιατί?

 

Τι προβλήματα έχουν παρουσιαστεί γενικά?

 

Σε σχέση με ένα iPhone 5 είναι πολύ μεγαλύτερο σαν συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε fck23 !!

Έκανα sign in με αριθμό κινητού και δουλεψε κανονικά.

 

Πηγαίνοντας όμως να κάνω update από την stable 4.0 στην stable 5.0 μέσω wifi OTA πατάω apply now, κάνει επανεκκινηση αλλά όταν ανοιγει εχει πάλι την 4.0

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος τι μπορεί να φταίει??

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες το χω στη κατοχή μου, δεν εχω ακομα το ασφαλέστερο συμπέρασμα, αλλά:

 

Θετικά:

 

- πάρα πολύ καλή οθόνη!πολύ καλές γωνίες θέασης, πολύ ωραία χρώματα! περιμένα ότι θα μου φανεί πολύ μεγάλη η διαφορά από το One και το G2 που έχουν οθονάρες αλλά πραγματικά ειναι πάρα πολυ καλή για την ανάλυσή της!

 

- τίμια κάμερα. λίγο αδύναμο το φλάς, αλλά για κοντινές βραδυνές ειναι μια χαρά..γενικά τα πάει αρκετά καλά η κάμερα

 

- μπαταρία!έχω κάνει 2 κυκλους φόρτισης και την βλέπω σε πολύ καλα επιπεδα δεδομένου της χωρητικότητάς της!στο 40% και έχω περίπου 4μιση ώρες οθόνη με αρκετό σκαλισμα, wifi λίγο 3g και χειροκινητους συγχρονισμους

 

- ποιότητα κατασκευής πολύ καλή!δεν τρίζει τίποτα, το πισω καπάκι είναι αρκετά ποιοτικό, όλα κουμπώνουν άψογα. στιβαρή συσκευή, δεν βγάζει την αίσθηση της πλαστικούρας!

 

- Gps!ναι όντως δουλεύει μια χαρά, όσων αφορά τουλάχιστον την έυρεση και το λοκάρισμα δορυφόρων..σε διαδρομή δεν το δοκίμασα ακόμα

 

- Ηχείο. Παρόλο που είναι στη πίσω πλευρά της συσκευής ο ήχος δεν χάνεται! πολύ καλό το ηχειάκι του, με άφησε υπέρευχαριστημένο

 

- Specs-UI. Παρόλο που δεν είναι τέρας στα σπεκς, η Miui κάνει απίστευτα καλή διαχείριση, το κινητό φορτωμένο δεν κολλάει!τρέχει πολύ καλά. Miui δεν χρειάζεται να πουμε πολλά..

 

- Usb Otg

 

Αρνητικά:

 

- Μεγάλα bezel. Θα τα ήθελα λίγο μικρότερα..Γενικά ο σχεδιασμός του δεν σκίζει αλλά αυτά είναι και υποκειμενικο..

 

- Capacitive buttons. Δεν φωτίζονται εστω και αμυδρα με αποτέλεσμα στο σκοτάδι να μην ξέρεις που πατάς. είμαι σίγουρος οτι τα συνηθίζεις αλλά θα μπορούσαν να τα κάνουν φωτιζόμενα ή έστω με μεγαλύτερη επιφάνεια αφής

 

- Μικρός εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος. Μιλάω για το πως έρχεται η συσκευή out of the box. Το να το κάνεις απο 2gb εσωτερικό χώρο 32gb με ρουτ είναι μια διαδικασία 5 λεπτών και πανευκολή..Οπότε αν ρουτάρεις δεν αντιμετωπίζεις κανένα απολύτως θέμα..

 

Ανάμικτες εντυπώσεις μου άφησε το ακουστικό και η ποιότητα συνομιλίας..στις περισσότερες κλήσεις χωρίς εξωτερικό θόρυβο είναι πολύ καλό, χθες που έκανα μια κλήση κάπου με θόρυβο ήταν δυσκολα τα πράματα..ίσως να μην δουλεύει σωστά το noise cancelation ίσως και να έτυχε..θα το έχω στο νου μου.

 

κατα τα άλλα πιστεύω οτι η συγκεκριμένη συσκευή είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις στα 150 περίπου ευρώ με μεταφορικά. για το Jiayu που αναφέρθηκε δεν θέλω να θίξω τους κατόχους αλλά όπως και να χει η Jiayu δεν ειναι Xiaomi..δεν θα επεκταθώ περισσότερο σε αυτό το θέμα. εγώ το προτείνω αρκεί να ξέρουμε και λίγο τι αγοράζουμε..θα χρειαστεί σε κάποια σημεία να βάλεις χέρι στη συσκευή. πχ αν θέλεις περισσότερο αποθηκευτικό χώρο ή να λύσεις το πρόβλημα με το σβήσιμο των paid apps μετά απο επανεκκίνηση(που θα λυθεί λογικά σε επόμενο update). Αν βάζεις καμιά 10αρια εφαρμογές στο τηλέφωνο, μπαίνεις στο Internet και κάνεις κλήσεις δεν χρειάζεται καν ρουτ! χτυπητά προβλήματα δεν υπάρχουν!άριστο για τα χρήματα του!

 

edit: οσοι έχετε θέμα με το xiaomi account δοκιμαστε να το φτιάξεται στο pc σας μπαίνοντας στο en.miui.com και κάνοτας εκεί register..

 

μπραβο βρε μαν πολυ καλη περιγραφη,εισαι ωραιος.

μια παρατηρηση τα bazel ποια ειναι?χιχιχι δηλαδη εγω στο htc ειχα εσωτερικο χωρο 512 δηλαδη με τα 2 giga θα ειμαι σουπερ λεμε.

σουπερ μια χαρα αντε 3 μερουλες μεινανε και το παραγγελνω και ενοοειτε θα βαλω ems τωρα να ερθει πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Τα bezel είναι ο χώρος γύρω απο την οθόνη, πάνω κάτω αριστερά και δεξιά.

Πολύ σημαντικό, το τηλέφωνο είναι σταθερό στη λειτουργια του κοινώς δεν πέταξαν στοκ android πάνω και έπαιξε..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες αγγλοκινεζικη ρομ να δεις τι γινεται με το gps;

Οπως επισης να σβησεις τα παντα ολα απο το κινητο;

Εγω στη θεση σου θα εγκαθιστουσα την official ENG-CN χωρις την καρτα μνημης να δω τι παιζει με το κινητο εντελως καθαρο οσον αφορα το θεμα GPS

Εχει χωρο να βαλεις καποιο προγραμμα Navigon η Sygic και να δεις τι παιζει ετσι.

Αν σου δουλευει καλα ετσι τοτε ισως να ειναι θεμα rom και καποιας στραβης που εγινε στη πορεια.

 

Και εγώ υποθέτω ότι είναι θέμα ρομ. Χθες πέρασα την v4 multi και με τα πολλά κατάφερε να κλειδώσει μετά από πολύ ώρα στο αυτοκίνητο αλλά το snr (σήμα) ήταν οριακό έως χάλια. Μια έχανε το σήμα και μια το έβρισκε.

 

Την official eng-cn από πού μπορώ να την κατεβάσω; Και εγώ αυτό ήθελα να κάνω εξαρχής αλλά δεν ήξερα από πού να κατεβάσω τη ρομ. Αν ξέρεις δώσε λινκ.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

απο εδω http://en.miui.com/download-82.html. πρόσεξε να κατεβάσεις την wcdma.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Την official eng-cn από πού μπορώ να την κατεβάσω; Και εγώ αυτό ήθελα να κάνω εξαρχής αλλά δεν ήξερα από πού να κατεβάσω τη ρομ. Αν ξέρεις δώσε λινκ.

http://en.miui.com/download-82.html

κατεβαζεις την Hongmi Red Rice WCDMA Version

Link to comment
Share on other sites

απο εδω http://en.miui.com/download-82.html. πρόσεξε να κατεβάσεις την wcdma.

 

Ωραίος! Για να δούμε.

I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω με το ρεβιου. Πολυ σταθερό, ωραία κάμερα, εκπληκτικό GPS, η ποιότητα κατασκευής με έχει εντυπωσιάσει και η οθόνη επίσης. Μονο λίγο πιο δυνατό ηχείο θα ηθελα, είναι πιο χαμηλό απτό παλιό μου, αλλά δε χαλάει η ποιότητα ψηλά.

 

Ενα προβληματακι που έχω είναι οτι ενω είμαι ροοτ, έχω εγκαταστήσει και το root browser και το autokiller κ.α., όταν ανοίγω το titanium backup μου βγάζει το εξης μνμ οτι δεν είμαι ροοτ.

Επίσης ενω αρχικα έστελνε τις εφαρμογές στην κάρτα, τώρα που εγκατεστησα 2 παιχνίδια φαίνεται να πήγαν στο τηλέφωνο. Δε μπορω παρόλα αυτά να βρω σε ποιο φάκελο είναι οι εφαρμογές.. Που είναι αλήθεια;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το θεμα το ειχα κι εγω με το τιτανιουμ αλλα λυθηκε αργοτερα, δεν ξερω πως..δοκιμασε να κατεβασεις το busybox απο το Playstore και μολις το ανοιξεις πατα install κατω αριστερα. επανεκκινηση και ξαναπροσπαθησε..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Κιαυτο βρίσκει κάποιο πρόβλημα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερε κανείς να βάλει ringtone από έναν συγκεκριμένο φάκελο ο οποίος βρίσκεται μέσα στην κάρτα μνήμης? Μέσα από της επιλογές του κινητού μπαίνει μόνο σε συγκεκριμένο φάκελο και όχι δύο τρεις άλλους που έχω

 

Όσο για το titanium μπες μέσα στο root master πάνε πάνω δεξιά στις επιλογές και απενεργοποίησε την δεύτερη επιλογή λέει κάτι για beta αν θυμάμαι καλά. Και εμένα όταν το είχα ενεργοποιημένο μου έβγαλε το titanium ότι δεν είμαι root

Edited by fck23
Link to comment
Share on other sites

http://en.miui.com/download-82.html

κατεβαζεις την Hongmi Red Rice WCDMA Version

 

Απορια γιατι εχω μπερδευτει .

Εγω την rom που εχω την κατεβασα απο http://xiaomi.eu/community/threads/4-1-24.23399/ και την εβαλα συμφωνα με τις οδηγιες απο http://xiaomi.eu/community/threads/xiaomi-hongmi-td-wcdma-cwm-root-guide.22095/

 

Τι διαφορα εχει με αυτη που αναφερεις εσυ ?

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Απορια γιατι εχω μπερδευτει .

Εγω την rom που εχω την κατεβασα απο http://xiaomi.eu/community/threads/4-1-24.23399/ και την εβαλα συμφωνα με τις οδηγιες απο http://xiaomi.eu/community/threads/xiaomi-hongmi-td-wcdma-cwm-root-guide.22095/

 

Τι διαφορα εχει με αυτη που αναφερεις εσυ ?

 

...αυτή που αναφέρει ο mantzos είναι η official english-chinese με δυνατότητα OTA τακτικά.

H δική σου είναι multilanguage και ενημερώνεται με έμμεσο τρόπο και λιγότερο τακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Απορια γιατι εχω μπερδευτει .

Εγω την rom που εχω την κατεβασα απο http://xiaomi.eu/community/threads/4-1-24.23399/ και την εβαλα συμφωνα με τις οδηγιες απο http://xiaomi.eu/community/threads/xiaomi-hongmi-td-wcdma-cwm-root-guide.22095/

Τι διαφορα εχει με αυτη που αναφερεις εσυ ?

Αν μιλας για την multi εκδοση οταν την ειχα κατεβασει και εγω πριν κανα 10ημερο δε μπορουσα να την κανω με τιποτα root

Root γινεται μονο αυτη που παραθετω στα λινκς με τον συγκεκριμενο τροπο που περιγραφω

Ειναι η ιδια λογικα αλλα με μερικες παραμετροποιησεις προκειμενου να γινει root.

 

Αν μιλας για την αγγλικη-κινεζικη υποθετω γινεται root με το Vroot κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για την multi εκδοση οταν την ειχα κατεβασει και εγω πριν κανα 10ημερο δε μπορουσα να την κανω με τιποτα root

Root γινεται μονο αυτη που παραθετω στα λινκς με τον συγκεκριμενο τροπο που περιγραφω

Ειναι η ιδια λογικα αλλα με μερικες παραμετροποιησεις προκειμενου να γινει root.

 

Αν μιλας για την αγγλικη-κινεζικη υποθετω γινεται root με το Vroot κανονικα.

 

...και η multilanguage 5.0 μια χαρά root γίνεται (υπάρχει flashable σχετικό .zip)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μολις μου ήρθε στα χέρια και εχω κανα δυο απορίες. Δεν βρίσκω κουμπάκι να παω στις εφαρμογές. Δεν έχω ξαναδεί αυτό το περιβάλλον συνηθισμένος σε κλασικό android σε όλα τα κινητά υπήρχε κουμπακι που σε πήγαινε στις εφαρμογές μαζεμένες....Εδώ βλέπω μονο δυο τρεις φακέλος (το ένα system το άλλο εργαλεία) ...Το άλλο που θελώ ειναι να δω ποια έκδοση έχει my4 mv5 ?? Aπό που φαίνεται? Εψαξα στις ρυθμίσεις δεν είδα τίποτα. Εχω multi με ελληνικά και ήρθε απο minideal πρεπει να αναβαθμίσω???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μολις μου ήρθε στα χέρια και εχω κανα δυο απορίες. Δεν βρίσκω κουμπάκι να παω στις εφαρμογές. Δεν έχω ξαναδεί αυτό το περιβάλλον συνηθισμένος σε κλασικό android σε όλα τα κινητά υπήρχε κουμπακι που σε πήγαινε στις εφαρμογές μαζεμένες....Εδώ βλέπω μονο δυο τρεις φακέλος (το ένα system το άλλο εργαλεία) ...Το άλλο που θελώ ειναι να δω ποια έκδοση έχει my4 mv5 ?? Aπό που φαίνεται? Εψαξα στις ρυθμίσεις δεν είδα τίποτα. Εχω multi με ελληνικά και ήρθε απο minideal πρεπει να αναβαθμίσω???

 

κουμπί να σε βάζει μέσα στις εφαρμογές δεν έχει η miui , όμως μπορείς να φτιάξεις εσύ αν μετακινήσεις με τα δάχτυλα σου τη μια εφαρμογή πάνω στην άλλη και μετά μπορείς να ονομάσεις τον φάκελο όπως θέλεις(εφαρμογες π.χ.) αλλά και να τον κατεβάσεις στην κάτω μπάρα και να τις έχεις μπροστά σου συνεχώς . Διαφορετικά όλες οι εφαρμογές σου είναι στις κεντρικές σελίδες της οθόνης ( εμένα μου αρέσουν και με βολεύουν περισσότερο έτσι όπως είναι ) . Για να δεις ποια έκδοση έχεις πας ρυθμίσεις-σχετικά με το τηλ ( τερμα κατω ) - και εκεί βλέπεις τι σου λέει στο miui version .

 

καλορίζικο ... πως σου φαίνεται ? και τι είχες πριν ?

Link to comment
Share on other sites

Απορια γιατι εχω μπερδευτει .

Εγω την rom που εχω την κατεβασα απο http://xiaomi.eu/community/threads/4-1-24.23399/ και την εβαλα συμφωνα με τις οδηγιες απο http://xiaomi.eu/community/threads/xiaomi-hongmi-td-wcdma-cwm-root-guide.22095/

 

Τι διαφορα εχει με αυτη που αναφερεις εσυ ?

 

Συγνωμη για το ζαλισμα , εγω τωρα που εχω την multi απο http://xiaomi.eu/community/threads/4-1-24.23399/ για update πρεπει να κανω κατι διαφορετικο απο αυτο που λεει εδω http://en.miui.com/download-82.html ? και εαν ναι τι ?

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μολις μου ήρθε στα χέρια και εχω κανα δυο απορίες. Δεν βρίσκω κουμπάκι να παω στις εφαρμογές. Δεν έχω ξαναδεί αυτό το περιβάλλον συνηθισμένος σε κλασικό android σε όλα τα κινητά υπήρχε κουμπακι που σε πήγαινε στις εφαρμογές μαζεμένες....Εδώ βλέπω μονο δυο τρεις φακέλος (το ένα system το άλλο εργαλεία) ...Το άλλο που θελώ ειναι να δω ποια έκδοση έχει my4 mv5 ?? Aπό που φαίνεται? Εψαξα στις ρυθμίσεις δεν είδα τίποτα. Εχω multi με ελληνικά και ήρθε απο minideal πρεπει να αναβαθμίσω???

 

...δεν είναι όπως το κλασσικό android. Στην ουσία οι εφαρμογές όλες είναι στο "desktop" και πλοηγείσαι (απεριόριστα) στις οθόνες αριστερά-δεξιά. Οι φάκελοι βοηθούν στην "ομαδοποίηση".

Έχει την miui 5 και λογικά ήρθε με την τελευταία v5.0, αλλιώς κάνεις update (manual εφόσον είσαι σε multilanguage).

 

Συγνωμη για το ζαλισμα , εγω τωρα που εχω την multi απο http://xiaomi.eu/community/threads/4-1-24.23399/ πρεπει να κανω κατι διαφορετικο απο αυτο που λεει εδω http://en.miui.com/download-82.html ? και εαν ναι τι ?

 

...τι θες να επιτύχεις για να μπορώ να σου απαντήσω στο ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

...τι θες να επιτύχεις για να μπορώ να σου απαντήσω στο ερώτημά σου.

 

Βασικα να αναβαθμιστω στην τελευταια εκδοση καθως καθως και να ειμαι root (δεν με νοιαζει εαν ειναι Ελληνικα ή Αγγλικα ).

Τωρα εχω :

Εκδοση android 4.2.2.HM2013023

MIUI Version MIUI-3-11-29

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...