Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πλακα αστεια ανεβαστε καμια φωτο ρε παλικαρια απο τη καμερα να δουμε σε τι επιπεδο βρισκεται το ρυζι..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πλακα αστεια ανεβαστε καμια φωτο ρε παλικαρια απο τη καμερα να δουμε σε τι επιπεδο βρισκεται το ρυζι..

Εδω εχει ενα review και με φωτογραφιες

http://xiaomi.eu/community/threads/xiaomi-hongmi-review-by-kiswum.21922/

 

Σε αυτα που αναφερει για τα (-)

 

No 3G = only very low speed for internet, enough for mail and Whatsapp (δεν ισχυει με την WCDMA version)

The phone several bugs, these should be fixed as soon as possible to keep the brand high positioned (προσωπικα σε 2-3 μερες που το εχω δεν συναντησα κατι)

Vibration of the phone is very weak (σχετικο ειναι αυτο, εγω τη καταλαβαινω)

Pictures at dawn/night are very poor (δεν δοκιμασα, δε μπορω να εκφερω γνωμη)

GPS acts strange with Sports tracker, but is fine when you use a navigation system (Μου δουλευει αψογα σε Google maps, Sygic, Navigon που δοκιμασα - Sports apps δε με ενδιαφερουν)

This could be a downside for some people: Many Chinese pre-installed apps / No LTE / No NFC (Αχρηστο κατ εμε - ταπεινη αποψη)

 

Προσωπικα (-)

1. Οπως ειπα μεγεθος - μεγαλα bezel

2. Απαραδεκτο βιντεο σε μακρινες αποστασεις με την στοκ καμερα. Δε ξερω αν φταιει το φορματ αλλα θα το ψαξω - δοκιμασω και με αλλους τροπους. Δε γουσταρω το 3gp

3. θα θελα το power button απο πανω

4. Ειναι βαρυ σχετικα αλλα δε με ενοχλει.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ τοχω περιπου 2 βδομαδες! Δε ξερω τι λενε τα αλλα παιδιά αλλά Αν το ρουταρεις απο αρχης και βάλεις το root browser τα κάνει όλα μόνο του, τα πάει όλα στην εξωτερική κάνει mount την εξωτερική (προσοχή ξαναλέω μην βάλεις άλλο πρόγραμμα τύπου sdlink,sdmove, μετα το root browser δε θα σου δουλέψει!

Επισυνάπτω και φωτο!

http://youupload.org/vbf99ri

 

Να τονίσω ότι έχω γύρο στις 65 εφαρμογές μέσα σε αυτές έχω και 20 games ( 4 με αρχεία χωριτικοτητας 900-1,7 ) τα συμπεράσματα δικά σου

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου,αλλα ρωταω χωρις να το κανεις ροοτ αν και μαλλον αφου θα το παρω και εγω μουλτι λογικα θα το εχουν κανει ροοτ.

λεω υποθετικα χωρις να το κανεις ροοτ αυτα που λετε τα προβληματα π.χ την καρτα sd την αναγνωριζει?μερικοι λενε οχι τι ισχυει τελικα?μερικοι που εχουν θεμα με τα μυνηματα 160 χαρακτηρες βγαζει?η οταν το παρω πρεπει να κατεβασω προγραμμα π.χ απο το google store δεν ξερω καλα το λεω για κεφαλαια ελληνικα 6bit.

συμπερασμα σαν κινητο αξιζει το ξερω αλλα τι?με το που το παρεις για να το βελτιωσεις πρεπει να το πειραζεις?

λεω ενα android κινητο π.χ το συγχωρεμενο μου htc με το που το πηρα δεν ειχα προβληματα 160χαρακτηρες στα μυνηματα την καρτα sd κανονικα την εβλεπε και μερικες εφαρμογες τις περναγε εκει.

 

λεμε τωρα που θα το παρω λογικα θα εχει την εκδοση v5 χρειαζετε να του κανω τιποτα αλλο?η θα ειμαι κομπλε?δηλαδη εσεις το ροοταρετε γιατι θελετε το κατι παραπανω?πιστευω αξιζουν αυτες οι ερωτησεις γιατι πολλοι σαν και εμενα τις εχουνε,ωστε αμα απαντηθουμε δεν θα σας πριζουμε και συνεχεια :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με τα μηνύματα; τελικά όταν απενεργοποίησω την Default εφαρμογή SMS ούτε το gosms δέχεται μηνύματα ουτε το hand cent!έχει κανεις παρόμοιο προβλημα:;όλη η ταλαιπωρία για τους γ@μ@ 160 χαρακτήρες έλεος
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ τοχω περιπου 2 βδομαδες! Δε ξερω τι λενε τα αλλα παιδιά αλλά Αν το ρουταρεις απο αρχης και βάλεις το root browser τα κάνει όλα μόνο του, τα πάει όλα στην εξωτερική κάνει mount την εξωτερική (προσοχή ξαναλέω μην βάλεις άλλο πρόγραμμα τύπου sdlink,sdmove, μετα το root browser δε θα σου δουλέψει!

Επισυνάπτω και φωτο!

http://youupload.org/vbf99ri

 

Να τονίσω ότι έχω γύρο στις 65 εφαρμογές μέσα σε αυτές έχω και 20 games ( 4 με αρχεία χωριτικοτητας 900-1,7 ) τα συμπεράσματα δικά σου

 

παντως εμενα με το root browser μου δειχνει αυτα και το εχω βαλει εξ αρχής

πρην στήσω την ρομ εχει καποισς διαφορες η μου φαίνεται σε θεμα μνήμης;

 

[ATTACH]40467[/ATTACH]

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

παντως εμενα με το root browser μου δειχνει αυτα και το εχω βαλει εξ αρχής

πρην στήσω την ρομ εχει καποισς διαφορες η μου φαίνεται σε θεμα μνήμης;

 

[ATTACH]40467[/ATTACH]

 

Και συ μια χαρά είσαι δουλεύει το root browser αλλιως θα σου είχε γεμίσει καιρό τώρα η μνήμη η εσωτερική...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παντως εμενα με το root browser μου δειχνει αυτα και το εχω βαλει εξ αρχής

πρην στήσω την ρομ εχει καποισς διαφορες η μου φαίνεται σε θεμα μνήμης;

 

[ATTACH]40467[/ATTACH]

 

Χμ όντως στο phone storage αν και έχουμε μόνο 1gb εμένα είναι σχεδόν όλη διαθέσιμη και έχω λέει εφαρμογές 2,55gb άρα κάνει καλή δουλειά το root browser

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου,αλλα ρωταω χωρις να το κανεις ροοτ αν και μαλλον αφου θα το παρω και εγω μουλτι λογικα θα το εχουν κανει ροοτ.

λεω υποθετικα χωρις να το κανεις ροοτ αυτα που λετε τα προβληματα π.χ την καρτα sd την αναγνωριζει?μερικοι λενε οχι τι ισχυει τελικα?μερικοι που εχουν θεμα με τα μυνηματα 160 χαρακτηρες βγαζει?η οταν το παρω πρεπει να κατεβασω προγραμμα π.χ απο το google store δεν ξερω καλα το λεω για κεφαλαια ελληνικα 6bit.

συμπερασμα σαν κινητο αξιζει το ξερω αλλα τι?με το που το παρεις για να το βελτιωσεις πρεπει να το πειραζεις?

λεω ενα android κινητο π.χ το συγχωρεμενο μου htc με το που το πηρα δεν ειχα προβληματα 160χαρακτηρες στα μυνηματα την καρτα sd κανονικα την εβλεπε και μερικες εφαρμογες τις περναγε εκει.

 

λεμε τωρα που θα το παρω λογικα θα εχει την εκδοση v5 χρειαζετε να του κανω τιποτα αλλο?η θα ειμαι κομπλε?δηλαδη εσεις το ροοταρετε γιατι θελετε το κατι παραπανω?πιστευω αξιζουν αυτες οι ερωτησεις γιατι πολλοι σαν και εμενα τις εχουνε,ωστε αμα απαντηθουμε δεν θα σας πριζουμε και συνεχεια :lol::lol:

 

Αυτά είναι μικροπράγματα φιλέ! Ένα θα σου πω! Το κινητό αξίζει όσο δε φαντάζεται! Θα το ευχαριστήθεις.το root πανω απολα είναι για να διαχειριστείς τη μνήμη για να αποθηκεύονται στην εξωτερική!( αλλά και για ακόμα περισσότερα πράγματα για τους πιο έμπειρους) Αλλά με τους χαρακτήρες sms μετά απο 1 βδομάδα επιτέλους έβγαλαν άκρη(πριν λίγο) μέσω του gosms ( έχει επιλογές να μην έρχονται μην.και ειδοποιήσεις στο πρόγραμμα του κινητού αλλά σε αυτό και δουλεύει άριστα τους 160 χαρακτήρες!

Link to comment
Share on other sites

gosms ( έχει επιλογές να μην έρχονται μην.και ειδοποιήσεις στο πρόγραμμα του κινητού αλλά σε αυτό και δουλεύει άριστα τους 160 χαρακτήρες!

Αυτο τι ακριβως ειναι και που το βρισκουμε; Ειναι το GO SMS PRO ?

εχει adds?

Link to comment
Share on other sites

Και συ μια χαρά είσαι δουλεύει το root browser αλλιως θα σου είχε γεμίσει καιρό τώρα η μνήμη η εσωτερική...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Χμ όντως στο phone storage αν και έχουμε μόνο 1gb εμένα είναι σχεδόν όλη διαθέσιμη και έχω λέει εφαρμογές 2,55gb άρα κάνει καλή δουλειά το root browser

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτά είναι μικροπράγματα φιλέ! Ένα θα σου πω! Το κινητό αξίζει όσο δε φαντάζεται! Θα το ευχαριστήθεις.το root πανω απολα είναι για να διαχειριστείς τη μνήμη για να αποθηκεύονται στην εξωτερική!( αλλά και για ακόμα περισσότερα πράγματα για τους πιο έμπειρους) Αλλά με τους χαρακτήρες sms μετά απο 1 βδομάδα επιτέλους έβγαλαν άκρη(πριν λίγο) μέσω του gosms ( έχει επιλογές να μην έρχονται μην.και ειδοποιήσεις στο πρόγραμμα του κινητού αλλά σε αυτό και δουλεύει άριστα τους 160 χαρακτήρες!

 

αυτο ηθελα να ακουσω,ωραια αντε να τελειωσουν οι γιορτες τους να το παραγγειλω.

να υποθεσω το root browser για να το βαλεις πρεπει να το κανεις root.

γενικα ειναι ευκολο να το κανεις root?αμα εχω εγω την v5 εκδοση λογικα δεν θα χρειαζομε πολλα να κανω περιπλοκα ε?καλα οταν ερθει η στιγμη θα ρωτησω αν χρειαστω

Link to comment
Share on other sites

Και ενα μικρο review απο μενα μετα απο ~1 εβδομαδα συμβιωσης μαζι του(υπ'οψιν "φοραει την V5 official αγγλοκινεζικη rom-ρουταρισμενη)

 

+Απιστευτη συναρμογη(οχι μονο για τα λεφτα του,αλλα και σε σχεση με ακριβοτερα κινητα),παροτι πλαστικο ειναι πολυ ποιοτικο

+Δεν κολλαει με τιποτα,απο Ελλαδα θα μπορουσα να το συγκρινω μονο με >250 ευρω κινητα σε εμπειρια χρησης

+Αψογη συνδεσιμοτητα out of the box(δλδ wifi,3g,gps δουλευουν τελεια χωρις κανενα tweak,ειδικα wifi ειναι εκπληκτικο)

+Αρκετα ωραιο το notification led,ειδικα η θεση του

+Και το μεγαλυτερο για το τελος,απλα MIUI,η θα την λατρεψεις(το πιθανοτερο),η θα την μισησεις(σπανιο,κυριως λογω ελλειψης app drawer).Οι περισσοτεροι πρωτη φορα ερχονται σε επαφη μαζι της,εγω την ειχα δοκιμασει και ported με την τιμια μπακατελα μου(wildfire s),ειναι οτι πληρεστερο σε custom rom υπαρχει(ειναι custom στην ουσια γιατι παταει σε ics),αλλα στην ουσια ειναι ενα καινουριο λειτουργικο.Πανεμορφη εμφανιση,φουλ παραμετροποιησιμη(αλλα χωρις να χρειαστει να ψαχνεις launchers κλπ),και δενει αρμονικα με το hardware(ακομα και με 50mb ram να μενουν,δεν κολλαει).Αλλα αν παλι δεν σ'αρεσει το http://www.needrom.com ειναι εκει!

 

-Δεν εχει φωτιζομενα buttons

-Εχει οντως μεγαλο bezel,θα μπορουσε να βγει με πιο μαζεμενες διαστασεις

-Ελαφρως βαρυτερο απ'οτι περιμενα,δεν ειναι αναγκαια αρνητικο,εγω το εχω συνηθισει και μου φαινεται απλα στιβαρο

-Θα ηθελα λιιιγο καλυτερη μπαταρια,μου κραταει 24 ωρες μεχρι να παει 14% με αρκετη χρηση,θα ηθελα να βγαζει μιαμιση μερα ομως

-Η καμερα του ειναι μαλλον το μεγαλυτερο μειον που βρισκω(ειμαι ομως με την στοκ εφαρμογη),σε συνθηκες καλου φωτισμου ειναι οκ χωρις ζουμ,αν ομως ζουμαρεις πιξελιαζει απο την πρωτη σκαλα αρκετα.Σε χαμηλο φωτισμο δεν εχω πειραματιστει,αλλα δεν νομιζω οτι θα εντυπωσιαστω κιολας(εχω δει και samples στο internet)

Edited by stratos_21
Link to comment
Share on other sites

Το gps δουλεύει με 3G ή χωρίς. Έχει μέσα πρόγραμμα πλοήγησης και με ποιους χάρτες δουλεύει ή πρέπει να κατεβάσουμε κάποιο; Αν ναι ποιο;
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Το gps δεν χρειαζεται 3G για να δουλεψει.Προγραμμα πλοηγησης εννοειται δεν εχει μεσα,εγω χρησιμοποιω το sygic και ειναι σουπερ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα , γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βάλω αυτόματη απάντηση από BT ? το τηλ έχει την v3 multi και το ΒΤ συνδέεται κανονικά . Όμως δεν κατάφερα να βρώ πουθενά ρύθμιση να απαντάει αυτόματα στο ΒΤ .
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ παρηγγειλες φίλε και με ποια μεταφορικη;

Άντε καλως τα δεχτηκες..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα , γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βάλω αυτόματη απάντηση από BT ? το τηλ έχει την v3 multi και το ΒΤ συνδέεται κανονικά . Όμως δεν κατάφερα να βρώ πουθενά ρύθμιση να απαντάει αυτόματα στο ΒΤ .

 

Πατα τηλεφωνο, Πατα το MENU BUTTON, Πάνε ρυθμίσεις, More Phone settings, Ρυθμίσεις αυτοματής απαντησής και διαλεξέ bluetooth

βεβαια αυτο ισχυεί για v5 multi. Για v3 multi δεν ξερω αλλα υποθέτω οτι θα παιζεί

Δοκίμασε

Link to comment
Share on other sites

Πατα τηλεφωνο, Πατα το MENU BUTTON, Πάνε ρυθμίσεις, More Phone settings, Ρυθμίσεις αυτοματής απαντησής και διαλεξέ bluetooth

βεβαια αυτο ισχυεί για v5 multi. Για v3 multi δεν ξερω αλλα υποθέτω οτι θα παιζεί

Δοκίμασε

 

Σε ευχαριστώ πολύ και εγώ εκεί έψαχνα και δεν το βρήκα.... καλώς ήρθες αναβάθμιση . Το κακό είναι πως δεν την πέρναγε χωρίς wipe

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τι ακριβως ειναι και που το βρισκουμε; Ειναι το GO SMS PRO ?

εχει adds?

 

Είναι προγραμμα για μηνύματα με υποστήριξη ελληνικά 7 bit (160 χαρακτηρες), το κατεβάζεις .απο play store!Ναθβτι gosms pro λέω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι.Ηρθε στα χερια μου σημερα το Hongmi.Ειναι "ροοταρισμενο" αλλα δεν με αφηνει να κανω λειτουργιες που απαιτουν ροοτ και μου λεει στο ξεκινημα της συσκευης οτι πρεπει να περασω Stable development miui για να δουλεψει το root.Τι γινετε τωρα?Εγω θελω να περασω v5 multilanguage.Οποιος γνωριζει κατι ας μου πει.

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Sorry gia ta agglika alla eno katafera kai perasa thn episimi aggliki kanontas oti wipe eixe to 3e pernaw to playstore apo to mimarket kai den anoigei kan to playstore . Exoun meinei upoloimata efarmogon apo prin . Pos mporo na ta ka8arisw ayta ?
Link to comment
Share on other sites

Sorry gia ta agglika alla eno katafera kai perasa thn episimi aggliki kanontas oti wipe eixe to 3e pernaw to playstore apo to mimarket kai den anoigei kan to playstore . Exoun meinei upoloimata efarmogon apo prin . Pos mporo na ta ka8arisw ayta ?

 

Για να παιξει το playstore πειραματισου εγκαθιστοντας καθε φορα με διαφορετικη σειρα τα dependencies που απαιτει(παντα να αφηνεις τελευταιο το playstore ομως)

Σε φαση πρωτα βαλε framework,μετα accounts manager,και μετα οτι αλλο εχει...

Για να το κανεις,και ενω σου πεταει pop-ups για να κανει install τα διαφορα να κανεις reject μεχρι να εμφανιστει αυτο που θες

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κλείνω ένα πρόγραμμα απο τη μνήμη πατώντας το home πατημένο και να κλείνει αλλά να μην απενεργοποιηταί;(απλα να κλείνει η εφαρμογή αλλά να εκτελούντες τα services) γιατί αν κλείσω το gosms τερματίζεται και δεν έρχονται τα μηνύματα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι.Ηρθε στα χερια μου σημερα το Hongmi.Ειναι "ροοταρισμενο" αλλα δεν με αφηνει να κανω λειτουργιες που απαιτουν ροοτ και μου λεει στο ξεκινημα της συσκευης οτι πρεπει να περασω Stable development miui για να δουλεψει το root.Τι γινετε τωρα?Εγω θελω να περασω v5 multilanguage.Οποιος γνωριζει κατι ας μου πει.

Ευχαριστω πολυ!!

Βαζεις Mobile Uncle tools και την CWM V5 NO TOUCH (WCDMA VERSION ONLY) απο εδω

http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-bugs-in-some-versions-backup-dont-work.22953/

Προσεχε μη βαλεις μεσα την V6 No touch γιατι σβηνει το ΙΜΕΙ.

Περνας την CWM V5 NO TOUCH (WCDMA VERSION ONLY) αφου την ξεζιπαρεις και τη κανεις rename σε recovery.img στην καρτα μνημης

Μεσα απο MUT μπουταρεις σε CWM recovery για να κανεις ολα τα wipes.

1.Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

2. Wipe Cache Partition -> Wipe cache

3. Wipe Davlik Cache στο advanced

 

Μετα ακολουθεις τον οδηγο του Larineos στο ποστ #2051 για να περασεις multi v5 + root

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει hotmail και να μη του συγχρονίζει;;;
Link to comment
Share on other sites

Βαζεις Mobile Uncle tools και την CWM V5 NO TOUCH (WCDMA VERSION ONLY) απο εδω

http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-bugs-in-some-versions-backup-dont-work.22953/

Προσεχε μη βαλεις μεσα την V6 No touch γιατι σβηνει το ΙΜΕΙ.

Περνας την CWM V5 NO TOUCH (WCDMA VERSION ONLY) αφου την ξεζιπαρεις και τη κανεις rename σε recovery.img στην καρτα μνημης

Μεσα απο MUT μπουταρεις σε CWM recovery για να κανεις ολα τα wipes.

1.Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

2. Wipe Cache Partition -> Wipe cache

3. Wipe Davlik Cache στο advanced

 

Μετα ακολουθεις τον οδηγο του Larineos στο ποστ #2051 για να περασεις multi v5 + root

 

Δεν μπορω να τρεξω το mobileuncletolls..Μου διχνει αυτο..Και εχω κινεζικο recovery να πεις οτι θα μπορουσα να κανω κατι απο κει :/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...