Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιωργο ακομα το περιμενω το κινητο..10 του μηνος εγινε despatched to overseas οποτε προς το τελος του μηνα ευελπιστω να μου ερθει..οσο εψαξα δεν βρηκα καποιο mod. το handsent sms παντως ειναι καλη λυση και παιρνει και θεματα. μπορεις να του βαλεις miui theme για να ταιριάζει οπτικα το ολο αποτελεσμα..επισης για τις αναφορες που ανέφερες νομιζω οτι δε ερχεται ξεχωριστο μηνυμα με την αναφορα αλλα μεσα στο προγραμμα σου βαζει ενα τικ οταν κατι παραδοθηκε..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δε μαρεσει η εφαρμογη!οι αναφορες ερχονται οποτε τους καπνισει!!!!θα συμφωνησω και γω με τον gsir μαρεσει η default αλλα mod που θα βρουμε!!!

 

Βάζεις το wsm tools και απο εκεί αν θυμαμαι καλα θα βάλεις το mi-tools.

Εχει μεσα στο mi tools επιλογή για τα μηνύματα.

Το wsm tools ειναι το xposed framework για το miui

Link to comment
Share on other sites

τελικα καταφερες να περάσεις drivers στα xp και σου δουλεψε η διαδικασια;

ίσως και να έφταιγε το firewall στα win7,το vroot πρώτα εγκαθιστά drivers,θέλει λίγη ώρα,και λίγη προσοχή.

δες εδω http://www.ibuygou.com/catalog/xiaomi-hongmi-417-421-1.html για διαφορα οριτζιναλ αξεσουαρ για το hongmi. εγω παρηγγειλα αυτη http://www.ibuygou.com/p-original_soft_rubber_protective_case_for_xiaomi_hongmi_smartphone__light_dark-5539-usd.html

εγώ αυτήν με 2,81$:

http://www.aliexpress.com/snapshot/6002954367.html

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το wsm tools και απο εκεί αν θυμαμαι καλα θα βάλεις το mi-tools.

Εχει μεσα στο mi tools επιλογή για τα μηνύματα.

Το wsm tools ειναι το xposed framework για το miui

 

μπά το έχω βάλει τίποτα δεν κάνει :mad:

Μόνο με το handcent έχω βρει λύση.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

μπά το έχω βάλει τίποτα δεν κάνει :mad:

Μόνο με το handcent έχω βρει λύση.

 

όντως δεν δουλεύει, ελπίζω να φτιαχτεί μελλοντικά. Προς το παρον χρησιμοποιω το go sms .Υποστηριζει dual sim το handcent?

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλνω τη θήκη για το ρύζι που πόσταρα πιο πάνω, βάζοντας επιλογή china post να πω στον seller να το δηλώσει σαν δώρο ή δε χρειάζεται;
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την αγγλοκινέζικη v5, την ρουταρα με το vroot , πέρασα την recovery CWM 5 Xiaomi WCDMA By Sonik1SVK και προσπάθησα να περάσω χώρις επιτυχία την multi μέσα απο recovery (δοκίμασα και μεσα απο updater με τελικο αποτέλεσμα ιδιο). μου έβγαλε assert error και επανέφερe το recovery 3e.

Υπάρχει λογική ερμηνεία;

Τελικά μόνη λύση να επαναφέρω παλαια multi ρομ να την ρουταρω με το ζιπ και μετά να ξαναπεράσω την 5; Σωστα τα λεω bull2oo4;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μπορω να απενεργοποίησω τα τα μηνύματα του κινητού γιατί έβαλα το hand cent και μου έρχονται και απο τα 2 μηνύματα και δε γίνεται δουλειά έτσι! Bull εσύ που το έχεις ψάξει γίνεται αυτό που λέω; η αναγκαστικά περνώ ειδοποίηση και από τα 2 ότι έχω μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μπορω να απενεργοποίησω τα τα μηνύματα του κινητού γιατί έβαλα το hand cent και μου έρχονται και απο τα 2 μηνύματα και δε γίνεται δουλειά έτσι! Bull εσύ που το έχεις ψάξει γίνεται αυτό που λέω; η αναγκαστικά περνώ ειδοποίηση και από τα 2 ότι έχω μήνυμα

 

απενεργοποιήσουμε την προεγκατεστημένη εφαρμογή από τη διαδρομή Ρυθμίσεις > Εφαρμογές > Μηνύματα και μετά stop :)

 

έβαλα την αγγλοκινέζικη v5, την ρουταρα με το vroot , πέρασα την recovery CWM 5 Xiaomi WCDMA By Sonik1SVK και προσπάθησα να περάσω χώρις επιτυχία την multi μέσα απο recovery (δοκίμασα και μεσα απο updater με τελικο αποτέλεσμα ιδιο). μου έβγαλε assert error και επανέφερe το recovery 3e.

Υπάρχει λογική ερμηνεία;

Τελικά μόνη λύση να επαναφέρω παλαια multi ρομ να την ρουταρω με το ζιπ και μετά να ξαναπεράσω την 5; Σωστα τα λεω bull2oo4;

 

Τώρα λογικά έχεις Αγγλοκινέζικη με 3e recovery με ροοτ? Δοκίμασες αυτόν τον τρόπο?

 

So here you go simple step by step guide

Before you start job, put all those files on sd card:

*miuiandroid_multi_V6W_3.12.13_jb-4.2.zip

*miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAH5.0_jb-4.2.zip

*CWM V5 NO TOUCH WCDMA Recovery (thanks to Sonik1SVK for build)

*mobileuncle.toolbox_327.apk

*root.zip

 

1. from (any) Recovery make all wipes and install "miuiandroid_multi_V6W_3.12.13_jb-4.2.zip"... restart phone to MIUI

2. then install "mobileuncle.toolbox_327.apk". from that app install CWM V5 NO TOUCH WCDMA Recovery

3. restart phone and enter to your new CWM V5 Recovery. make all wipes. install WCDMA JHBCNAH5.0 ROM

4. after that install file root.zip... restart phone to MIUI

5. you should see new icon on the screen "SuperSU"

6. you done, enjoy rooted phone

 

http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-full-working.22953/page-5

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

απενεργοποιήσουμε την προεγκατεστημένη εφαρμογή από τη διαδρομή Ρυθμίσεις > Εφαρμογές > Μηνύματα και μετά stop :)

 

 

 

Τώρα λογικά έχεις Αγγλοκινέζικη με 3e recovery με ροοτ? Δοκίμασες αυτόν τον τρόπο?

 

So here you go simple step by step guide

Before you start job, put all those files on sd card:

*miuiandroid_multi_V6W_3.12.13_jb-4.2.zip

*miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAH5.0_jb-4.2.zip

*CWM V5 NO TOUCH WCDMA Recovery (thanks to Sonik1SVK for build)

*mobileuncle.toolbox_327.apk

*root.zip

 

1. from (any) Recovery make all wipes and install "miuiandroid_multi_V6W_3.12.13_jb-4.2.zip"... restart phone to MIUI

2. then install "mobileuncle.toolbox_327.apk". from that app install CWM V5 NO TOUCH WCDMA Recovery

3. restart phone and enter to your new CWM V5 Recovery. make all wipes. install WCDMA JHBCNAH5.0 ROM

4. after that install file root.zip... restart phone to MIUI

5. you should see new icon on the screen "SuperSU"

6. you done, enjoy rooted phone

 

http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-full-working.22953/page-5

 

bull προσπαθω να αποφύγω αυτο τον τροπο γιατι θελεθ all wipes. αλλα δεν μπορω να εξηγήσω αφου το ρουταρω και βαζω

CWM V5 NO TOUCH WCDMA Recovery γιατί μου την αλλαζει σε 3ε;

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω διαβαζω πολυ μπλεξιμο λεμε.

βρε παιδια επειδη εγω δεν θελω να μπλεκω με ροοτ αμα παρω την μουλτι θα ειμαι ενταξει?θα χρειαστει πειραγμα?π.χ οπως λεει ο geokart

με το θεμα μυνηματα τα 160?γιατι μεχρι 160 στο υπαρχον κινητο μου ειναι 1 μυνημα μετα γινοντε 2.

Link to comment
Share on other sites

bull προσπαθω να αποφύγω αυτο τον τροπο γιατι θελεθ all wipes. αλλα δεν μπορω να εξηγήσω αφου το ρουταρω και βαζω

CWM V5 NO TOUCH WCDMA Recovery γιατί μου την αλλαζει σε 3ε;

 

Γιατί μάλλον ο updater της official μπορεί να χρειάζεται μόνο 3e για να κάνει update και μάλλον δεν δουλεύει με CWM recovery. Ενώ η multilanguage είναι custum rom και μπορεί να περαστεί με CWM. Το είχε αναφέρει και ο gsir σε προηγούμενο ποστ. Μόλις κάνεις εγκατάσταση την official σου περνάει και το 3e recovery. Θες να περάσεις multilanguage? Για να φύγεις από την Αγγλοκινέζικη και να περάσεις multi συνιστώ να κάνεις και τα 3 wipes. Αλλιώς θα σου βγάλει σφάλματα. Έχω δοκιμάσει και το

MIUI RECOVERY (WCDMA VERSION)

rename it in recovery.img

Download (credits to MIUI Italia): https://mega.co.nz/#!PRUzhbLL!JBInjlTIwp6iqi45d-zXAl-HUNQuQ21K7hJFgk-r8N0

και με αυτό περνάει η v5 multi αλλά δεν περνάει το root.zip δεν έχω δοκιμάσει με vroot.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βάλε https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.nextsms&hl=el να βρεις την υγειά σου. Αυτό δουλεύω χρόνια και με έχει βολέψει.

 

διαβαζω διαβαζω πολυ μπλεξιμο λεμε.

βρε παιδια επειδη εγω δεν θελω να μπλεκω με ροοτ αμα παρω την μουλτι θα ειμαι ενταξει?θα χρειαστει πειραγμα?π.χ οπως λεει ο geokart

με το θεμα μυνηματα τα 160?γιατι μεχρι 160 στο υπαρχον κινητο μου ειναι 1 μυνημα μετα γινοντε 2.

 

τα ίδια που ρωτάς τα απάντησε χθες ο xnikos ποστ #1930 δεν σε κάλυψε η απάντηση του??

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μάλλον ο updater της official μπορεί να χρειάζεται μόνο 3e για να κάνει update και μάλλον δεν δουλεύει με CWM recovery. Ενώ η multilanguage είναι custum rom και μπορεί να περαστεί με CWM. Το είχε αναφέρει και ο gsir σε προηγούμενο ποστ. Μόλις κάνεις εγκατάσταση την official σου περνάει και το 3e recovery. Θες να περάσεις multilanguage? Για να φύγεις από την Αγγλοκινέζικη και να περάσεις multi συνιστώ να κάνεις και τα 3 wipes. Αλλιώς θα σου βγάλει σφάλματα. Έχω δοκιμάσει και το

MIUI RECOVERY (WCDMA VERSION)

rename it in recovery.img

Download (credits to MIUI Italia): https://mega.co.nz/#!PRUzhbLL!JBInjlTIwp6iqi45d-zXAl-HUNQuQ21K7hJFgk-r8N0

και με αυτό περνάει η v5 multi αλλά δεν περνάει το root.zip δεν έχω δοκιμάσει με vroot.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

τα ίδια που ρωτάς τα απάντησε χθες ο xnikos ποστ #1930 δεν σε κάλυψε η απάντηση του??

κατσε να την δω εχω διαβασει τοσα που μπορει να μην το θυμαμε.

Link to comment
Share on other sites

καποιο νεο για τα θεματα εκτος market που δεν μπορουν να εγκατασταθουν?

 

επισης για οποιον θελει να εγκατασησει θεματα εικονες η εφαρμογες οι οποιες θελουν να ξερουμε τι μεγεθος dpi ειναι το hongmi

ειναι xhdpi(~320dpi devices)

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει κανένας τα καινούργια ακουστικά της xiaomi π.χ. αυτά να μας πει τι λένε ?

Ναι, και είναι πολύ καλά. Τα πήρα από το μαγαζί που δείχνεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στη κοινοτητα.

Παρελαβα και γω το hongmi απο minideal. Καπου πηρε το ματι μου οτι μπορουμε να τσεκαρουμε τη γνησιοτητα online με το ΙΜΕΙ

Ειναι ευκολο καποιο λινκ επειδη ειναι δυσκολο να διαβασω ολα ποστς πισω και με το search δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στη κοινοτητα.

Παρελαβα και γω το hongmi απο minideal. Καπου πηρε το ματι μου οτι μπορουμε να τσεκαρουμε τη γνησιοτητα online με το ΙΜΕΙ

Ειναι ευκολο καποιο λινκ επειδη ειναι δυσκολο να διαβασω ολα ποστς πισω και με το search δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο;

 

Εδώ βάζεις και ελέγχεις τον 20-ψήφιο κωδικό του κουτιού και εδώ το IMEI.

Χρησιμοποίησε τον ΟΠΕΡΑ γιατί οι σελίδες είναι στα κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

Μου εβγαλε αυτο

This is a red rice H2W-WCDMA + GSM contract version (gray battery cover)

Υποθετω ειμαι οκ σωστα;

 

Κοίταξε και το 20-ψήφιο κωδικό και αν σου βγάλει ότι είναι η 1 φορά που χρησιμοποιείται, είσαι μια χαρά. Μεγειά :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...