Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ ο Chan το έχει σε πολύ καλή τιμή http://www.aliexpress.com/store/product/Free-Adapter-Original-XiaoMi-Red-Rice-4-7-Inch-Quad-Core-1-5GHz-Multi-language-Android/937700_1513664117.html

Τον ρώτησα για έκδοση και μου απάντησε "The Xiaomi Hongmi will be WCDMA , and have English version ( English language ) and MIUI V5 Android 4.2 system" , άρα είναι ο.κ.

Έχω πάρει ένα Lenovo από αυτόν και ήταν πολύ εντάξει.

 

Το ανέβασε ο π@5της! μετά την επικοινωνία που είχαμε,είδε ότι παίζει πιο ακριβά(το είχε 175$) και το ανέβασε!

Του έριξα μπιν3λικι@,μου είπε να μου το κάνει 185,99$ γιατί στην τιμή που το είχε έμπαινε και μέσα και του έριξα άκυρο!!

Κοίτα να δεις,λίγδωσε το άντερο του και μάγκεψε και αυτός!!

Edited by captnemo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Οι θηκες που υπαρχουν, πχ. αυτη ειναι battery case, δλδ βγαζεις το καπακι και το αντικαθιστας με αυτη; Οσοι εχετε παρει, το μεγαλωνουν το κινητο; φαινεται ογκωδες;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα χθες από merimobiles με μεγάλη καθυστέρηση (παρ/λια 16.12 με SP),

και με ένα λάθος tracking number.Επίσης ενώ είχα ζητήσει την official rom χωρίς τίποτα,ήρθε με multi,root,play.Εγκατέστησα μέσω αλλαγής της recovery την τελευταία eng-chi official v5,και διαπιστώνω τώρα ότι ίσως είναι αδύνατο το root σ'αυτήν.Υπάρχει ΕΝΑΣ που να έχει ρουτάρει την τελευταία official,και πως?

Θα ήμουν υπόχρεος...:)

Εγώ θεωρώ σημαντικότερο το root από τα OTA updates,και θα γυρνούσα σε multi,αλλά τώρα κι αυτό είναι δύσκολο,αφού για αλλαγή recovery χρειάζεται root.

(αλήθεια φλάσαρε κανείς την multi μέσω 3e recovery αρουτάριστος?)

*Τέλος καλό είναι να μην χρησιμοποιείται τον όρο stable που μπερδεύει.

Όλες είναι stable πλέον.Υπάρχει η official με eng-chi και η unofficial multi.

 

Να κάνω μία ερώτηση γενικού ενδιαφέροντος σχετικά με το android επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός. Εφαρμογές από που μπορεί να κατεβάσει κάποιος από το google play ή και από αλλού; Όλα τα κινητά ανεξαρτήτου μάρκας έχουν πρόσβαση στο google play;

Κάτι ακόμα. Οταν αγοράζει κάποιος κινητό από Κίνα επειδή διαβάζω για αλλαγή ROM για ROOT κτλ αυτά είναι υποχρεωτικά για να λειτουργήσει απροβληματιστα στην Ελλάδα ή το κάνετε για άλλους λόγους;;;

όλα τα android είτε έχουν, είτε μπορούν εύκολα να βάλουν το google play αλλά και πολλά άλλα markets που υπάρχουν,και να έχουν εύκολη πρόσβαση σε χιλιάδες εφαρμογές.Όχι, το root και οι αλλαγές ROM δεν είναι must για τον μέσο χρήστη,αλλά εδώ μέσα για τι άλλο θα διάβαζες...:)

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα χθες από merimobiles με μεγάλη καθυστέρηση (παρ/λια 16.12 με SP),

και με ένα λάθος tracking number.Επίσης ενώ είχα ζητήσει την official rom χωρίς τίποτα,ήρθε με multi,root,play.Εγκατέστησα μέσω αλλαγής της recovery την τελευταία eng-chi official v5,και διαπιστώνω τώρα ότι ίσως είναι αδύνατο το root σ'αυτήν.Υπάρχει ΕΝΑΣ που να έχει ρουτάρει την τελευταία official,και πως?

Θα ήμουν υπόχρεος...:)

Εγώ θεωρώ σημαντικότερο το root από τα OTA updates,και θα γυρνούσα σε multi,αλλά τώρα κι αυτό είναι δύσκολο,αφού για αλλαγή recovery χρειάζεται root.

(αλήθεια φλάσαρε κανείς την multi μέσω 3e recovery αρουτάριστος?)

*Τέλος καλό είναι να μην χρησιμοποιείται τον όρο stable που μπερδεύει.

Όλες είναι stable πλέον.Υπάρχει η official με eng-chi και η unofficial multi.

 

 

όλα τα android είτε έχουν, είτε μπορούν εύκολα να βάλουν το google play αλλά και πολλά άλλα markets που υπάρχουν,και να έχουν εύκολη πρόσβαση σε χιλιάδες εφαρμογές.Όχι, το root και οι αλλαγές ROM δεν είναι must για τον μέσο χρήστη,αλλά εδώ μέσα για τι άλλο θα διάβαζες...:)

 

Η V5 αγγλοκινεζικη ρουταρεται με vroot,το εχω κανει....

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=8101&extra=&highlight=root%2Bhongmi&page=1

Link to comment
Share on other sites

παρέλαβα χθες από merimobiles με μεγάλη καθυστέρηση (παρ/λια 16.12 με SP),

και με ένα λάθος tracking number.Επίσης ενώ είχα ζητήσει την official rom χωρίς τίποτα,ήρθε με multi,root,play.Εγκατέστησα μέσω αλλαγής της recovery την τελευταία eng-chi official v5,και διαπιστώνω τώρα ότι ίσως είναι αδύνατο το root σ'αυτήν.Υπάρχει ΕΝΑΣ που να έχει ρουτάρει την τελευταία official,και πως?

Θα ήμουν υπόχρεος...:)

Εγώ θεωρώ σημαντικότερο το root από τα OTA updates,και θα γυρνούσα σε multi,αλλά τώρα κι αυτό είναι δύσκολο,αφού για αλλαγή recovery χρειάζεται root.

(αλήθεια φλάσαρε κανείς την multi μέσω 3e recovery αρουτάριστος?)

*Τέλος καλό είναι να μην χρησιμοποιείται τον όρο stable που μπερδεύει.

Όλες είναι stable πλέον.Υπάρχει η official με eng-chi και η unofficial multi.

 

 

όλα τα android είτε έχουν, είτε μπορούν εύκολα να βάλουν το google play αλλά και πολλά άλλα markets που υπάρχουν,και να έχουν εύκολη πρόσβαση σε χιλιάδες εφαρμογές.Όχι, το root και οι αλλαγές ROM δεν είναι must για τον μέσο χρήστη,αλλά εδώ μέσα για τι άλλο θα διάβαζες...:)

 

Έλα Νίκο εσύ ξέρεις τι να κάνεις έχεις το θρυλικό ZTE v967s κοίτα το χθεσινό μου ποστ #1901

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

μεταφορικά πλήρωσες???

 

15 $, για να το έχω σε 4 μέρες... Το zte έκανε μπάνιο στην θάλασσα και έμεινα χωρίς smart phone....

 

Sent from my Nexus 7

Link to comment
Share on other sites

15 $, για να το έχω σε 4 μέρες... Το zte έκανε μπάνιο στην θάλασσα και έμεινα χωρίς smart phone....

 

Sent from my Nexus 7

 

Άντε με το καλό να παραλαβεις και εσύ να μεγαλώνει η παρέα μας! DHL λογικά έβαλες, μακάρι να περάσει από το τελώ..... και να μην σταματήσει :)

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Η V5 αγγλοκινεζικη ρουταρεται με vroot,το εχω κανει....

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=8101&extra=&highlight=root%2Bhongmi&page=1

 

τα Permissions της miui ενεργοποιουνται;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

τα Permissions της miui ενεργοποιουνται;

 

Οχι,απλα εγκαθισταται το αντιστοιχο su της vroot...

Νομιζω μονο το hongmicwmroot.zip δουλευει για την official,που περνιεται μονο απο clockwork.

Link to comment
Share on other sites

στην αρχικη οθονη κατω απο την ωρα εκει που εχει την ημερομηνια και αναμεσα στην ημερα , στον μηνα κ στο ετος εχει κινεζικα, σας το βγαζει και εσας ?? διορθωνετε αυτο ?????
Link to comment
Share on other sites

στην αρχικη οθονη κατω απο την ωρα εκει που εχει την ημερομηνια και αναμεσα στην ημερα , στον μηνα κ στο ετος εχει κινεζικα, σας το βγαζει και εσας ?? διορθωνετε αυτο ?????

 

Ειναι μονο στην καθετο "/"

Προφανως ειναι θεμα γραμματοσειρας,δοκιμασε να βαλεις αλλη....

Link to comment
Share on other sites

@xnikos καλοδουλευτο! απο ερωτηση που εκανα στο en.miui.com αυτη ηταν η απαντηση http://en.miui.com/forum.php?mod=redirect&goto=findpost&ptid=13293&pid=291683

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μονο στην καθετο "/"

Προφανως ειναι θεμα γραμματοσειρας,δοκιμασε να βαλεις αλλη....

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση, τωρα πως την αλλαζω ? υπαρχει στις ρυθμιδεις η κατεβαζω καποια αλλη ?

Link to comment
Share on other sites

στην αρχικη οθονη κατω απο την ωρα εκει που εχει την ημερομηνια και αναμεσα στην ημερα , στον μηνα κ στο ετος εχει κινεζικα, σας το βγαζει και εσας ?? διορθωνετε αυτο ?????

 

Πολύ εύκολο πήγαινε στα θέματα και άλλαξε μια οθόνη κλειδώματος :)

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Πολύ εύκολο πήγαινε στα θέματα και άλλαξε μια οθόνη κλειδώματος :)

το εκανα αλλα δεν εφτιαξε...............................

Edited by cosini
Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα δεν εφτιαξε...............................

 

Εγώ χρησιμοποιώ το smartisan os θέμα και είμαι ευχαριστημένος εσύ δεν βρήκες κάποιο που να σου ταιριάζει? Έχει πάρα πολλά να ψάχνεις με τις ώρες και προπάντων free :)

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

το κινητο μας θεωρειται XHDPI η HDPI?

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι Κινέζικο :lol:

 

Μια εξήγηση με δικά σου λόγια για τους 2 αυτούς όρους υπάρχει?

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί παρέλαβα κ εγώ απο to2c. Δεν πρόλαβα να το δουλέψω πολύ αλλά μπήκα αμέσως να τσεκάρω αν είναι γνήσιο λόγω του θέματος που είχε προκύψει.

Απο το imei & s/n βγάζει red rice wcdma gray cover και από το "ξυστό" οτι χρησιμοποιήθηκε 1η φορά. Οοουφφ, ξεαγχώθηκα! Καλή παραλαβή σε όσους περιμένουν..

 

μπορεις μηπως να εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα πως εκανες τα παραπανω για να δεις αν ειναι αυθεντικο ?

το περιμενω και εγω σε λιγες μερες και θα ηθελα να το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι,απλα εγκαθισταται το αντιστοιχο su της vroot...

Νομιζω μονο το hongmicwmroot.zip δουλευει για την official,που περνιεται μονο απο clockwork.

τελικά με μπέρδεψες τελείως,έκανες τελικά λειτουργικό root με το vroot στην τελευταία official?

το CWM για να περαστεί χρειάζεται root από πριν(το έβαλε κανείς μέσω SP tools?)

@xnikos καλοδουλευτο! απο ερωτηση που εκανα στο en.miui.com αυτη ηταν η απαντηση http://en.miui.com/forum.php?mod=redirect&goto=findpost&ptid=13293&pid=291683

ευχαριστώ,τα διάβασα αυτά από χθές,άκρη δεν βγαίνει,όλοι αναφέρονται στην multi έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

το κινητο μας θεωρειται XHDPI η HDPI?

Εδώ λέει ότι οθόνες με ~240dpi είναι hdpi, ενώ με ~320 dpi είναι XHDPI. Οπότε το Hongmi είναι XHDPI.

Edited by net_vamp
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το smartisan os θέμα και είμαι ευχαριστημένος εσύ δεν βρήκες κάποιο που να σου ταιριάζει? Έχει πάρα πολλά να ψάχνεις με τις ώρες και προπάντων free :)

 

οτι και να βαλω αντι για πλαγια καθετο / βγαζει κινεζικα .

πως αλλαζω γραμματοσειρα ?

Link to comment
Share on other sites

οτι και να βαλω αντι για πλαγια καθετο / βγαζει κινεζικα .

πως αλλαζω γραμματοσειρα ?

 

Δηλαδή πήγες στα "Θέματα" και επέλεξες 1 θέμα που σου άρεσε και το έκανες εφαρμογή και ακόμη σου βγάζει κινέζικα? Εγώ που έχω multi (με Ελληνικά) μου το βγάζει κανονικά. Έχεις Αγγλική/Κινέζικη rom?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το CWM για να περαστεί χρειάζεται root από πριν(το έβαλε κανείς μέσω SP tools?)

 

δεν χρειάζεται SP tools. Έχω γράψει το τρόπο στο #1901 πόστ χθές

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...