Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βαλε εδω http://www.17track.net το tracking number που σου εδωσαν..δεν θα εχεις θεμα λογικα με τελωνειο..

 

Το εβαλα και γραφει the item in conta ΚΔΤ ΑΘΗΝΑΣ τι ειναι αυτο;;;; ανεβαζω εικονα http://s24.postimg.org/m7irna8hx/image.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οτι γλίτωσες το τελωνείο μιας και το κινητό είναι πλέον στο κέντρο διανομής και απο εκει θα προωθηθεί στο τοπικό σου ΕΛΤΑ για παραλαβή http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316
Link to comment
Share on other sites

Οτι γλίτωσες το τελωνείο μιας και το κινητό είναι πλέον στο κέντρο διανομής και απο εκει θα προωθηθεί στο τοπικό σου ΕΛΤΑ για παραλαβή http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

Μια χαρα οποτε απο βδομαδα θα το περιμενω!!! αντε να δουμε ....

Link to comment
Share on other sites

ποια εκδοση του playstore εχετε;

 

Google play version: 3.10.14

miui version multi 1.0

recovery 3e

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To hongmi ειναι αψογο!

τον τελευταιο καιρο περασανε απο τα χερια μου πολλα κινητα με καλυτερο και προσωπικο το jiayu g4

Aυτο ομως υπερτερει κατα πολυ στο σημα wifi & gps (το gps ηταν το βασικο προβλημα του g4, αν και ειναι πολυ καλυτερο απο αλλα mediatek)

Στο redrice ομως φαινεται πως κανανε καλη δουλεια!

και τα 2 κινητα που πηρα (δυστυχως με multi) περασανε τα τεστ γνησιοτητας οποτε μια χαρα!

Θα το παραγγειλω και για μενα (με την αγγλικη εκδοση φυσικα...) μολις ξεπερασω το γεγονος οτι ειναι μεγαλυτερο σε διαστασεις απο το G4... :mad:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!θελω να ρωτησω κατι..εχτες περασα την 5 stable english/chinese..εβαλα βεβαια το cmw recovery και εβγαλα το 3e.θελω να ρωτησω αν εγω θελω να ξανακανω αναβαθμιση πχ στην 8 λεμε θα εχω θεμα για το update?γιατι τωρα ειχα ενα θεμα με τα asserts το ειχα αναφερει ποιο πισω..δουλευουν σωστα μαζι cmw και η αγγλοκινεζικη ετσι?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Ναι, και μάλιστα όταν έχεις την stable θα λειτουργεί κανονικά και το ΟΤΑ.

 

μαλιστα...εκανα το update ομως αλλα οταν κανω reboot σε recovery μου βγαζει παλι την 3e γιατι?

 

οσοι εχετε την οφισιαλ το light sensor δουλευει σωστα?

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

το 3e recovery δεν εχει επιλογη ιnstall zip from sd card http://forums.androidcentral.com/attachments/general-help-how/84075d1380718778t-android-recovery-3e-3e.jpg μονο αυτες τις επιλογες..αν ομως η stable μπορει να παιρνει οτα με custom recovery δεν βρισκω το λογο να μην περασω cwm..το τηλεφωνο το περιμενω να μου ερθει απο to2c με stable ελπιζω καθως δεν ζητησα ελληνικα, μονο english-chinese, και απλα μαζευω οσο περισσοτερο feedback μπορω για να μην ψάχνομαι τελευταια στιγμή :D

 

επισης δεν μπορεις να κανεις wipe dalvik cache

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μόλις είμαι κάτοχος ενός hongmi αγορασμένο από to2c με multi (MIUI-JHBCNA1.0)

Το gps είναι άψογο, κλειδώνει δορυφόρους αμέσως με υψηλό snr, στην πλοήγηση με το sygic μια χαρά, wi-fi το καλύτερο που έχω δει και γενικά σε όλα του είναι παραπάνω από τις προσδοκίες !

 

Τα μόνα προβλήματα που έχω είναι ότι το ηχείο του δεν είναι δυνατό, όπως και από τα ακουστικά δεν ακούω δυνατά τις κλήσεις, παρόλο που είναι στο τέρμα η ένταση.

Επίσης επειδή έβαλα αργότερα την sd δεν αποθηκεύονται οι εφαρμογές εκεί αλλά στην εσωτερική.

Ψάχνω να βρω ρύθμιση για να το αλλάξω αλλά δεν έχω βρει τίποτα... :(

 

Είναι θέμα της έκδοσης της multi ?

Έχει κάποιος άλλος τέτοια προβλήματα ?

Edited by johnny2000gr
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ρουτ δοκίμασε πρώτα να κατεβάσεις το root browser χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο και παρατήρησε που πάνε οι εφαρμογές.

Σαν 2η λύση κατέβασε το mobile uncle tools οπουτ μέσα έχει επιλογή για το που θες να πηγαίνουν οι εφαρμογες. Προτείνω τη 1η λύση για αρχή...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα προβλήματα που έχω είναι ότι το ηχείο του δεν είναι δυνατό, όπως και από τα ακουστικά δεν ακούω δυνατά τις κλήσεις, παρόλο που είναι στο τέρμα η ένταση.

Επίσης επειδή έβαλα αργότερα την sd δεν αποθηκεύονται οι εφαρμογές εκεί αλλά στην εσωτερική.

Ψάχνω να βρω ρύθμιση για να το αλλάξω αλλά δεν έχω βρει τίποτα... :(

 

 

Έχει αναφερθεί ξανά αυτό το πρόβλημα με τον ήχο. Η λύση και για το ηχείο και για τα ακουστικά είναι το EngineerMode του Mobileuncle MTK Tools.

Δες εδώ για οδηγίες.

Edited by net_vamp
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί ξανά αυτό το πρόβλημα με τον ήχο. Η λύση και για το ηχείο και για τα ακουστικά είναι το EngineerMode του Mobileuncle MTK Tools.

Δες εδώ για οδηγίες.

 

Δεν είδα για το συγκεκριμένο κινητό να έχει κάποιος αυτό το πρόβλημα...

Άρα όλοι εσείς που έχετε πάρει το κινητό έχετε κάνει ήδη τις αλλαγές στο mobileuncle για τον ήχο ?

γιατί αλλιώς δεν παλεύεται.. ο ήχος είναι πολύ χαμηλός !

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν είσαι ρουτ δοκίμασε πρώτα να κατεβάσεις το root browser χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο και παρατήρησε που πάνε οι εφαρμογές.

Σαν 2η λύση κατέβασε το mobile uncle tools οπουτ μέσα έχει επιλογή για το που θες να πηγαίνουν οι εφαρμογες. Προτείνω τη 1η λύση για αρχή...

 

Με το mobileuncle διορθώθηκε το πρόβλημα, ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μόλις είμαι κάτοχος ενός hongmi αγορασμένο από to2c με multi (MIUI-JHBCNA1.0)

 

Τα μόνα προβλήματα που έχω είναι ότι το ηχείο του δεν είναι δυνατό, όπως και από τα ακουστικά δεν ακούω δυνατά τις κλήσεις, παρόλο που είναι στο τέρμα η ένταση.

 

Είναι θέμα της έκδοσης της multi ?

Έχει κάποιος άλλος τέτοια προβλήματα ?

 

Με την v5 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον ήχο. Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις 1 update στην καινούρια. Αυτή που έχεις είναι παλιά.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.Άν χρησιμοποιήσω τα ακουστικά SAMSUNG EO-HS1303 θα λειτουργούν κανονικά;(Απάντηση κλήσης κλπ);Κάποια άλλα που προτείνεται εσείς;Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

bull2004, πως συγκρίνεται η μπαταρία του σε σχέση με το ZTE V967s(που βλέπω στην υπογραφή σου).Επίσης τα headsets τους είναι συμβατά?

 

Εγώ περιμένοντάς το ακόμη από merimobiles και παρακολουθώντας το tracking number τόσες μέρες,προχθές βλέπω ότι παραδόθηκε στην Ρόδο!!!Επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ εκεί και με διαβεβαίωσαν ότι το νούμερο αφορούσε πελάτη τους με τα στοιχεία του κανονικά.

Έτυχε σε άλλον τελευταία να του δώσουν λάθος tr.num?Η ανταπόκριση από merimobiles άθλια,ακόμη περιμένω email μετά από 3 chat μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Με την v5 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον ήχο. Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις 1 update στην καινούρια. Αυτή που έχεις είναι παλιά.

 

Πήγα να κάνω αλλά χτυπάει στα asserts..

Υπάρχει κάποιος οδηγός για αρχάριους ? :p

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω αλλά χτυπάει στα asserts..

Υπάρχει κάποιος οδηγός για αρχάριους ? :p

 

εαν θελεις την οφισιαλ εγω με την recovery 3e την περασα μια χαρα(γνωμη μου επειδη τις δουλεψα και τις 2 η multi αξιζει περισσοτερο)ειδαλως κανεις update απο το mobile uncle tools και βαζεις cmw και περνας την multi

 

http://xiaomi.eu/community/forums/xiaomi-hongmi-red-rice.121/

και εδω μπορεις να βρεις πολλα πραγματα

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους ! Μια μικρή βοήθεια παιδιά..

Μόλις παρέλαβα, με τρομερή καθυστέρηση και άθλια επικοινωνία απο το Antelife, δεν το συνιστώ.

Εχει multilanguage mivi JHBCNAH1.0 και μου βγάζει οτι έχει αναβάθμιση την JHBCNAL5.0 . Κάνω λοιπόν update now , κάνει reboot και μετά μου βγάζει install failed . Τι πρέπει να κάνω ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σου απαντω στα γρηγορα για το ιδιο θεμα που εχεις http://en.miui.com/thread-12724-1-1.html...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Παρέλλαβα τα 2 hogmi μου από το to2c και μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος. Ήρθαν με sp σε 25 μέρες σε πολύ καλή συσκευασία και από τα πρώτα τεστ δείχνουν αυθεντικά. Με τους τόσους οδηγούς που κυκλοφορούν τα σκάτωσα στο στήσιμο του πρώτου, αλλά μετά όλα οκ. Έκανα update στην v5 και μετά root με το vroot v1.73 χωρίς πρόβλημα. Το θέμα που έχω τώρα και δεν βρίσκω λύση είναι το εξής. Εγκατέστησα από το mi market τον google installer και έγινε εγκατάσταση το play store μαζί με τα dependences. Έφτιαξα το google account, αλλά όταν πατάω να ξεκινήσει η εφαρμογή δεν γίνεται τίποτα. Γίνεται ότι ακριβώς στο παρακάτω video http://www.youtube.com/watch?v=awuxMe8Ym8U&noredirect=1 . Καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..για ρίξε μια ματιά εδω http://xiaomi.eu/community/threads/google-play-and-gmail-dont-work-on-hongmi.22584/ και αν βγαλει εν τελη ακρη ενημέρωσε και εμάς..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Παρέλλαβα τα 2 hogmi μου από το to2c και μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος. Ήρθαν με sp σε 25 μέρες σε πολύ καλή συσκευασία και από τα πρώτα τεστ δείχνουν αυθεντικά. Με τους τόσους οδηγούς που κυκλοφορούν τα σκάτωσα στο στήσιμο του πρώτου, αλλά μετά όλα οκ. Έκανα update στην v5 και μετά root με το vroot v1.73 χωρίς πρόβλημα. Το θέμα που έχω τώρα και δεν βρίσκω λύση είναι το εξής. Εγκατέστησα από το mi market τον google installer και έγινε εγκατάσταση το play store μαζί με τα dependences. Έφτιαξα το google account, αλλά όταν πατάω να ξεκινήσει η εφαρμογή δεν γίνεται τίποτα. Γίνεται ότι ακριβώς στο παρακάτω video http://www.youtube.com/watch?v=awuxMe8Ym8U&noredirect=1 . Καμία ιδέα?

 

Και εμενα μου το εκανε αλλα καθάρισα cache και το απεγκατεστησα. Στη συνεχεια Το εγκατεστησα πάλι και δουλεψε κανονικά. Δοκιμασε το.

Η ευγένεια σου προσφέρει πολλά ... Μην τα χάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Ok το θέμα λύθηκε. Έκανα 2 πράγματα μαζί οπότε δεν ξέρω με σιγουριά ποιο από τα 2 δούλεψε. Μπορώ να υποθέσω όμως.

 

1) Ακολούθησα το ποστ #28 από εδώ http://xiaomi.eu/community/threads/google-play-and-gmail-dont-work-on-hongmi.22584/page-2 με τα restart. Δε νομίζω όμως ότι αυτό ήταν η λύση καθώς δεν είμαστε σε windows σύστημα αλλά linux.

2) Όταν ξαναέβαλα τα apps κοίταξα πιο καλά τα permissions που ζήταγαν πριν το launch και τα ενεργοποίησα. Πιστεύω κάποιο από τα service δεν άρχιζε σωστά.

 

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το νήμα και είμαι ένα βήμα πριν την παραγγελία. Το ρυζάκι πρέπει να τα σπάει απίστευτα. (Να υποθέσω ότι σε σχέση με το s3 mini που έχω τώρα θα είναι κλάσεις ανώτερο έτσι;)
I believe that if life gives you lemons, you should make lemonade... And try to find somebody whose life has given them vodka, and have a party.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...