Jump to content

Windows XP: Service Pack 2


gbil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αντιμετωπίσω εδώ και πολύ καιρό πρόβλημα με τον usb controller, με αποκορύφωμα τη σημερινή ημέρα όπου σταμάτησαν να αναγνωρίζονται 2 από τις συσκευές που είχα (ένα card reader και το Siemens DCA-510).

 

Προσπάθησα να κατεβάσω την τελευταία έκδοση του driver με αρκετή δυσκολία και διαπίστωσα (όπως άλλωστε και από το cd που είχα τον παλιό driver) ότι πρέπει να έχω εγκατεστημένο το sp1.

 

Για να μην επεκταθώ και γίνει το post λίγο "ακατάλληλο" θα παρακαλούσα όποιος έχει γνώσεις να μου κάνει ένα pm ώστε να μπορέσουμε μαζί να βρούμε μια λύση στο πρόβλημα αυτό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
χθες αξιώθηκα να βάλω sp2 (το είχα σε cd από Σεπτέμβριο) και μέχρι σήμερα δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα! :up:
Link to comment
Share on other sites

τα ιδια και γω, το περασα μολις προχθες αφου τα εκανα ολα backup. το απροσμενο ειναι οτι τωρα το συστημα παει καλυτερα και πιο γρήγορα...
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω δει διαφορά ούτε προς το καλύτερο ούτε προς το χειρότερο..
Link to comment
Share on other sites

ρε εμένα δεν μου φόρτωσε τους οδηγούς bt της ms συνέχισαν κανονικά να δουλεύουν οι της widocomm... :confused:
Link to comment
Share on other sites

ρε εμένα δεν μου φόρτωσε τους οδηγούς bt της ms συνέχισαν κανονικά να δουλεύουν οι της widocomm... :confused:

 

Αν περασες απο πανω το sp2 τοτε μενουν οι οδηγοι της widocomm. Αν κανεις καθαρη εγκατασταση με sp2 τοτε οι οδηγοι της widocomm δνε μπαινουν με τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

και πάλι μπαίνουν αλλά θέλει ένα κολπάκι... έχει guide στο computing ;)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιείς την Αναζήτηση πριν ρωτήσεις κάτι: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=55751
Link to comment
Share on other sites

Έχω πειρατικά Win XP Pro και sp2 σε έναν Athlon 64 (3000+) και σε έναν Pentium 3. Όταν ξεκινάνε τα windows κάνει έναν ήχο (κρίσιμη διακοπή) και στα 2 χωρίς να βγάζει κανένα μήνυμα (έχει ξαναρωτηθεί αλλά δεν απαντήθηκε). Και καλά αυτό δε με ενοχλεί τόσο... Όταν βάζω antivirus στον Pentium 3 δουλεύει κανονικά είτε έχει firewall είτε όχι... Στον Athlon όμως έχω πρόβλημα. Αν το antivirus έχει firewall (πχ Panda, F-secure) όταν ξεκινάνε τα Win μόλις φορτώσει το Antivirus ή κολλάει ή κανει επανεκκίνηση. Έχω δοκιμάσει να απενεργοποιήσω το firewall των Windows αλλά πάλι τίποτα :wacko: Το μόνο που με κρατάει από το να βγάλω το sp2 είναι το ότι όταν πάω να εγκαταστήσω τους drivers για usb 2.0 από το CD της motherboard (MSI NeoFSR) μου λέει ότι θα πρέπει να έχω τουλάχιστον service pack 1 και πάνω για να δουλέψει το usb 2.0. Δοκίμασα το sp1a αλλά έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα με τα Antivirus. Ξέρει κάποιος αν μπορεί να διορθωθεί αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Λες να παίζει ρόλο αυτό; Το κακό είναι όμως ότι θα χρειαστεί Format γμτ. Έχει μια βδομάδα που πήρα τον AMD και έκανα Format... Τεσπα θα το δοκιμάσω αν βρω κανα άλλο CD των XP
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έστειλα το sp2 και έβαλα το sp1a. Σκέφτηκα προς στιγμήν να αγοράσω τα windows αλλά καλύτερα να περιμένω 1-2 μήνες τα 64-bit ε; [offtopic]Έχετε ιδέα τι θα παίζει με τις τιμές των 64-bit;[/offtopic]
Link to comment
Share on other sites

μετά την εγκατάσταση των SP2 ένα process btsendto_explorer.exe είναι φυσιολογικό να υπάρχει? έχω οδηγούς bt της widcomm αλλά κάθε φορά στο start-up ξεκινάει αυτό και μέχρι να το σταματήσω το bt δεν αποκρίνεται καθόλου
Link to comment
Share on other sites

to parakato programataki kanei ena omorfo patch sta windows SP2 kai apo 10 ports pou afinoun open, tis kanei 50 ('i oses eseis thelete) kai emena prosopika me tin 10Mbit mou eleise ta xeria... giati me polla taftoxrona download, bitt0rrent, kaz@@, firefox klp klp... mpoukone xoris logo...

fisika proipothetei na exete kapoio firewall giati i oli douleia ton 10port einai gia tin prostasia apo attacks...

thelei restart... kai otan zitisei kapoio CD SP2 klp klp... agnoisteto kai kante apla restart... to zitaei gia na kanei backup tis allages... (pou poios tis thelei!!!) mias kai mporeite apla ksanatrexontasto na to epanaferete sta 10ports/slots...

tsiou

Link to comment
Share on other sites

to parakato programataki kanei ena omorfo patch sta windows SP2 kai apo 10 ports pou afinoun open, tis kanei 50 ('i oses eseis thelete) kai emena prosopika me tin 10Mbit mou eleise ta xeria... giati me polla taftoxrona download, bitt0rrent, kaz@@, firefox klp klp... mpoukone xoris logo...

fisika proipothetei na exete kapoio firewall giati i oli douleia ton 10port einai gia tin prostasia apo attacks...

thelei restart... kai otan zitisei kapoio CD SP2 klp klp... agnoisteto kai kante apla restart... to zitaei gia na kanei backup tis allages... (pou poios tis thelei!!!) mias kai mporeite apla ksanatrexontasto na to epanaferete sta 10ports/slots...

tsiou

Πόσες ports έχεις αφήσει εσύ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kalispera….exw to eksis provlima…kathe fora pou anoigw ton ipologisti mou kai fortwnei ta windows vgainei ena error report gia generic host application fro win32 services…pws mporw na appalagw apo afto?

 

Event Type: Error

Event Source: Application Error

Event Category: (100)

Event ID: 1004

Date: 27/2/2005

Time: 11:58:38 πμ

User: N/A

Computer: ATHLON

Description:

Faulting application svchost.exe, version 0.0.0.0, faulting module unknown, version 0.0.0.0, fault address 0x00000000.

 

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp.

Data:

0000: 41 70 70 6c 69 63 61 74 Applicat

0008: 69 6f 6e 20 46 61 69 6c ion Fail

0010: 75 72 65 20 20 73 76 63 ure svc

0018: 68 6f 73 74 2e 65 78 65 host.exe

0020: 20 30 2e 30 2e 30 2e 30 0.0.0.0

0028: 20 69 6e 20 75 6e 6b 6e in unkn

0030: 6f 77 6e 20 30 2e 30 2e own 0.0.

0038: 30 2e 30 20 61 74 20 6f 0.0 at o

0040: 66 66 73 65 74 20 30 30 ffset 00

0048: 30 30 30 30 30 30 000000

 

 

 

Ta parakatw einai apo to event viewer sta administrative tools….

 

 

(postara afto to msg kai se allo thema..sorry alla argisa na to vrw afto to thema...an mporei as voithisei kapoios..thanks)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν ξέρω γιατί δεν θέλεις να το κατεβάσεις από τη Microsoft, αλλά η σελίδα όπου υπάρχει το αρχείο είναι αυτή http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=el&FamilyID=049c9dbe-3b8e-4f30-8245-9e368d3cdb5a
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαίρετεεεε... Προσπαθώ να περάσω σε ένα καινούργιο υπολογιστή ελληνικά Windows XP (μην με ρωτήσετε γιατί, πονεμένη ιστορία) αλλά έχω το εξής πρόβλημα: Ο σκληρός που έχει είναι 200GB. Θα μου πείτε «πρόβλημα είναι αυτό»; Και εξηγούμαι: Τα Windows XP βλέπουν σκληρούς πάνω από 137GB με SP1 ή SP2. Έτσι το CD που πρέπει να κάνω εγκατάσταση πρέπει να έχει ενσωματωμένο (slipstreamed) το SP1 ή SP2, αλλιώς αν βάλω πρώτα σκέτα τα WinXP δεν θα μπορώ να κάνω ένα partition όλο το σκληρό (που είναι και η απαίτηση του τελικού χρήστη). Έτσι έχω δύο CD δικής μου παραγωγής με ενσωματωμένα τα SP1 το ένα και SP2 το άλλο. Έλα όμως που ενώ βάζω κανονικά τα σειριακά στην εγκατάσταση, τα παίρνει, αλλά μετά όταν πάω να ξεκινήσω τα WinXP τρώω «πόρτα» με ένα μήνυμα του στίλ «Invalid product key for this media» ή κάτι παρόμοιο. Το κουλό είναι ότι αν κάνω εγκατάσταση τα σκέτα (χωρίς SP) WinXP με το ίδιο κλειδί και μετά βάλω SP2 το παίρνει κανονικότατα! Αλλά έλα που δεν μπορώ να κάνω τον σκληρό ένα partition έτσι... Φαύλος κύκλος.

 

Προφανώς η λίστα με τα σειριακά που έχω δεν είναι ενημερωμένη, μήπως θα μπορούσε κάποιος με PM (καθώς δεν είναι νόμιμο να δημοσιεύουμε κλειδιά άλλων εγκαταστάσεων) να με βοηθήσει επί του θέματος.

 

ΥΓ: Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κανένα Partition Magic μετά ώστε να μεγαλώσω το αρχικό partition αλλά: α. δεν το εμπιστεύομαι (έχω κακή εμπειρία) β. έχω ένα παλιό.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

H πιο σωστή λύση από όλα αυτά, είναι να κάνεις ένα μικρό partition για το λειτουργικό και τα προγράμματα και ο υπόλοιπος χώρος να χρησιμοποιείται για τα αρχεία. Προσπάθησε να εξηγήσεις στον κάτοχο του υπολογιστή ότι είναι πολύ καλύτερα έτσι. Το να μπλέκεις στο ίδιο partition λειτουργικό και αρχεία δεν βοηθάει κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...