Jump to content

Ερώτηση για ρούτερ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα ρούτερ Edimax AR-7084gB και θέλω να το κάνω firmware update.Κοιτάω στο site της edimax και τι να δω?? ότι το ρούτερ είναι εντελώς διαφορετικό:blink: Κοιτάξτε πως είναι στο site τους http://www.edimax.com/en/support_detail.php?pd_id=236&pl1_id=3 και πως είναι το δικο μου.Τι να κάνω?? να το κάνω το Update ή όχι??

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή λειτουργεί σωστά, χωρίς προβλήματα, να μην την πειράξεις.
Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή λειτουργεί σωστά, χωρίς προβλήματα, να μην την πειράξεις.

 

δεν μπορώ να μπω στη σελίδα του ρουτερ γιαυτό όταν καταφέρω να μπω να κάνω το update όμως μια χαρά μπαίνω στο ίντερνετ απλώς θέλω να κάνω μια ρύθμιση άλλα δεν μπορώ.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να μπω στη σελίδα του ρουτερ γιαυτό όταν καταφέρω να μπω να κάνω το update όμως μια χαρά μπαίνω στο ίντερνετ απλώς θέλω να κάνω μια ρύθμιση άλλα δεν μπορώ.

 

Καθαρισε την cashe του browser κανε επανεκκινηση του ΗΥ και του ρουτερ και δοκιμασε κι ενα ρισετ.

Ειχες καμμια διακοπη ρευματος τελευταια;

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε την cashe του browser κανε επανεκκινηση του ΗΥ και του ρουτερ και δοκιμασε κι ενα ρισετ.

Ειχες καμμια διακοπη ρευματος τελευταια;

 

αυτό το παθαίνει όταν το σεταρω και μπαίνει στο ιντερνετ .Ξέχασα να αναφέρω oτι αυτό το χω ως 2ο ρουτερ μόνο για μένα (έχω κλειστό το wifi του και το θέλω για περισσότερες ethernet ports)

Aυτό με τη διακοπή που λες όχι δεν είχαμε άλλα μια φορά που το έβαλα στην μπριζα έκανε τσαφ και κάηκε το τροφοδοτικό του και το δουλεύω με αλλο τωρα

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

αυτό το παθαίνει όταν το σεταρω και μπαίνει στο ιντερνετ .Ξέχασα να αναφέρω oτι αυτό το χω ως 2ο ρουτερ μόνο για μένα (έχω κλειστό το wifi του και το θέλω για περισσότερες ethernet ports)

Aυτό με τη διακοπή που λες όχι δεν είχαμε άλλα μια φορά που το έβαλα στην μπριζα έκανε τσαφ και κάηκε το τροφοδοτικό του και το δουλεύω με αλλο τωρα

 

Τι εννοεις 2ο ρουτερ; ειναι switch?

Δλδ δεν ειναι συνδεδεμενο στην τηλ. γραμμη;

Πως ειναι συνδεδεμενο με το 1ο μοντεμ;

Θελεις να μπεις απ το 2ο ρουτερ στις ρυθμισεις του 1ου;

Δεν καταλαβαινω....εχεις απενεργοποιησει το wifi του 2ου;

Κατι πρεπει να παιζει στις ρυθμισεις. Τι ΙΡ δινεις για να μπεις; Μηπως παιρνει ΙΡ απ το πρωτο και πρεπει να βαλεις του 2ου;

Πιθανοτητες αναφερω. Αν τα εχεις ψαξει, αστο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις 2ο ρουτερ; ειναι switch?

Δλδ δεν ειναι συνδεδεμενο στην τηλ. γραμμη;

Πως ειναι συνδεδεμενο με το 1ο μοντεμ;

Θελεις να μπεις απ το 2ο ρουτερ στις ρυθμισεις του 1ου;

Δεν καταλαβαινω....εχεις απενεργοποιησει το wifi του 2ου;

Κατι πρεπει να παιζει στις ρυθμισεις. Τι ΙΡ δινεις για να μπεις; Μηπως παιρνει ΙΡ απ το πρωτο και πρεπει να βαλεις του 2ου;

Πιθανοτητες αναφερω. Αν τα εχεις ψαξει, αστο.

 

είναι κανονικό ρουτερ απλός το έχω για τις ethernet ports(για να συνδέω περισσοτερους υπολογιστές δηλαδή)

με καλώδιο δικτύου το βάζω στο μπριζακι και μετα στο ethernet 1και μετά βαζω τους υπολογιστές (2 είναι) στο ethernet 2 και 3 το σεταρω με τις ρυθμίσεις που εχετε εδώ μέσα και μπαίνει απλός όταν βρει ίντερνετ δεν μπορώ να μπω στο 2ο ρουτερ παρα μόνο στο πρωτο.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

όταν βρει ίντερνετ δεν μπορώ να μπω στο 2ο ρουτερ παρα μόνο στο πρωτο.

 

Αυτο ειναι φυσιολογικο σχεδον με τις ρυθμισεις που εχεις κανει.

Δεν χρειαζεται να μπεις στο 2 γιατι οι διευθυνσεις που δινει το πρωτο σε οδηγουν κατευθειαν εκει, σαν να μην υπαρχει το 2ο.

Χρησιμοποιεις καλωδιο crossover η απλο RJ45 μεταξυ 1ου/2ου;

Για να μπεις στο 2ο πρεπει να μπεις στο πρωτο και να δεις τη διευθυνση του 2ου!!

Dhcp ειναι επιλεγμενο;

Κανε ενα googlarisma γιατι ειναι πολλα. Αν εχεις ιντερνετ παντως μην το ψαχνεις πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι φυσιολογικο σχεδον με τις ρυθμισεις που εχεις κανει.

Δεν χρειαζεται να μπεις στο 2 γιατι οι διευθυνσεις που δινει το πρωτο σε οδηγουν κατευθειαν εκει, σαν να μην υπαρχει το 2ο.

Χρησιμοποιεις καλωδιο crossover η απλο RJ45 μεταξυ 1ου/2ου;

Για να μπεις στο 2ο πρεπει να μπεις στο πρωτο και να δεις τη διευθυνση του 2ου!!

Dhcp ειναι επιλεγμενο;

Κανε ενα googlarisma γιατι ειναι πολλα. Αν εχεις ιντερνετ παντως μην το ψαχνεις πολυ.

 

απλο rj45

dhcp το εχω απενεργοποιημενο

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αρα ολα καλα αν και καλυτερα να χρησιμοποιεις κροσοβερ για ρουτερ/ρουτερ.(συνηθως).

Αμα δουλευει αστο.

Link to comment
Share on other sites

Αρα ολα καλα αν και καλυτερα να χρησιμοποιεις κροσοβερ για ρουτερ/ρουτερ.(συνηθως).

Αμα δουλευει αστο.

 

δηλαδή τώρα αν θέλω να κάνω μια ρύθμιση θα πρέπει να κάνω hard reset και μετά να κάνω αυτό που θέλω??

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τώρα αν θέλω να κάνω μια ρύθμιση θα πρέπει να κάνω hard reset και μετά να κάνω αυτό που θέλω??

 

Φιλε τι ρυθμιση να κανεις; Αφου λες οτι δουλευει το ιντερνετ κανονικα. Ουτε update ουτε τπτ δεν χρειαζεσαι.

Αν βαριεσαι, πηγαινε καμμια βολτα. Δεν βλεπω γιατι να παιδευεσαι χωρις λογο και να παιδευεις κι εμας, στα καλα καθουμενα. Αντε καλο βραδακι...με τις καλησπερες μας.:D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τι ρυθμιση να κανεις; Αφου λες οτι δουλευει το ιντερνετ κανονικα. Ουτε update ουτε τπτ δεν χρειαζεσαι.

Αν βαριεσαι, πηγαινε καμμια βολτα. Δεν βλεπω γιατι να παιδευεσαι χωρις λογο και να παιδευεις κι εμας, στα καλα καθουμενα. Αντε καλο βραδακι...με τις καλησπερες μας.:D

 

καλά ντε , μη βαράς :lol: απλός θέλω να ανοιγοκλείνω το wifi μερικές φόρες αυτή ειναι η ρυθμιση

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

:) :p:rolleyes:

Προφανώς τα ρουτερ σου δουλεύουν σε άλλο ip range. Αυτό που δίνει internet π,χ, είναι το 192.168.1.1 ενώ το το Edimax εχει default 192.168.2.1. Εαν εχεις το υπολογιστή να παίρνει αυτόματα ιρ από το ρούτερ τότε, βγάλε αυτό που σου δίνει ιντερνετ και άφησε το άλλο. Κανε ρεσταρτ το πισι σου. Δες την ιρ που πήρες. Μπες κονσόλα στο edimax με 192.168.2.1 και admin, admin. Βάλτο να έχει την ιρ π.χ. 192.168.1.10. Βγάλε το DHCP από αυτό το ρούτερ. Σώσε και κάνε ρεσαρτ πισι. Δοκίμασε να μπεις στην κονσόλα του Edimax με 192.168.1.10 (ή όποια νεα ιρ βάλεις στο ρούτερ). εαν μπεις είσαι σε καλό δρόμο.

Τώρα βάλε και το άλλο ρούτερ επάνω. δίνωντας ιρ 192.168.1.1 μπαινεις κονσόλα στο πρώτο ενώ με .10 στο 2ο.

Βέβαια να ξέρεις ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν switch το 2ο, με απλό καλώδιο, αλλά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ασύρματα που θα εντοπίζει ;);)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

:) :p:rolleyes:

Προφανώς τα ρουτερ σου δουλεύουν σε άλλο ip range. Αυτό που δίνει internet π,χ, είναι το 192.168.1.1 ενώ το το Edimax εχει default 192.168.2.1. Εαν εχεις το υπολογιστή να παίρνει αυτόματα ιρ από το ρούτερ τότε, βγάλε αυτό που σου δίνει ιντερνετ και άφησε το άλλο. Κανε ρεσταρτ το πισι σου. Δες την ιρ που πήρες. Μπες κονσόλα στο edimax με 192.168.2.1 και admin, admin. Βάλτο να έχει την ιρ π.χ. 192.168.1.10. Βγάλε το DHCP από αυτό το ρούτερ. Σώσε και κάνε ρεσαρτ πισι. Δοκίμασε να μπεις στην κονσόλα του Edimax με 192.168.1.10 (ή όποια νεα ιρ βάλεις στο ρούτερ). εαν μπεις είσαι σε καλό δρόμο.

Τώρα βάλε και το άλλο ρούτερ επάνω. δίνωντας ιρ 192.168.1.1 μπαινεις κονσόλα στο πρώτο ενώ με .10 στο 2ο.

Βέβαια να ξέρεις ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν switch το 2ο, με απλό καλώδιο, αλλά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ασύρματα που θα εντοπίζει ;);)

 

όντως το 1ο ρουτερ είναι 192.168.1.1 και το edimax 192.168.2.1 .Βγάζω το 1ο ρουτερ (αυτό που δίνει ίντερνετ) κάνω ρισταρτ τον υ/η,μου δίνει μια ip ανοίγω chrome και explorer πατάω την ip του edimax άλλα μου λέει και στους 2 browsers τι δεν είναι δυνατή η σύνδεση. Κάνω κάτι λάθος?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

όντως το 1ο ρουτερ είναι 192.168.1.1 και το edimax 192.168.2.1 .Βγάζω το 1ο ρουτερ (αυτό που δίνει ίντερνετ) κάνω ρισταρτ τον υ/η,μου δίνει μια ip ανοίγω chrome και explorer πατάω την ip του edimax άλλα μου λέει και στους 2 browsers τι δεν είναι δυνατή η σύνδεση. Κάνω κάτι λάθος?

 

H ip του ρουτερ ειναι η gateαway tou pc. Κανε δεξι κλικ στο εικονιδιο της συνδεσης, ιδιοτητες, δες τον αριθμο της και βαλτην στον browser σκετη με τις τελειες μονο. Δεν γινεται να μη μπεις, εκτος αν το ρουτερ ταχει φτυσει.

Αν δεν επανελθει με ρισετ (5'' το κουμπακι κλπ) δοκιμασε ν αλλαξεις τροφοδοτικο, αν δεν...δοκιμασε με χειροκινητες ιρ.

Το πρωτο ρουτερ δεν εχει σχεση αν ειναι ανοιχτο η κλειστο.

Νομιζω οτι δεν χρειαζεται επανεκκινηση ΗΥ.

Φτανει επιδιορθωση συνδεσης η το πολυ αποσυνδεση χρηστη.

 

ΥΓ.

Αν εχεις teamviewer και θελεις, μπορω να σε φτιαξω.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

H ip του ρουτερ ειναι η gateαway tou pc. Κανε δεξι κλικ στο εικονιδιο της συνδεσης, ιδιοτητες, δες τον αριθμο της και βαλτην στον browser σκετη με τις τελειες μονο. Δεν γινεται να μη μπεις, εκτος αν το ρουτερ ταχει φτυσει.

Αν δεν επανελθει με ρισετ (5'' το κουμπακι κλπ) δοκιμασε ν αλλαξεις τροφοδοτικο, αν δεν...δοκιμασε με χειροκινητες ιρ.

Το πρωτο ρουτερ δεν εχει σχεση αν ειναι ανοιχτο η κλειστο.

Νομιζω οτι δεν χρειαζεται επανεκκινηση ΗΥ.

Φτανει επιδιορθωση συνδεσης η το πολυ αποσυνδεση χρηστη.

 

ΥΓ.

Αν εχεις teamviewer και θελεις, μπορω να σε φτιαξω.

 

έχω teamviewer και θα ήθελα να με βοηθήσεις τα υπόλοιπα σε πμ

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

όντως το 1ο ρουτερ είναι 192.168.1.1 και το edimax 192.168.2.1 .Βγάζω το 1ο ρουτερ (αυτό που δίνει ίντερνετ) κάνω ρισταρτ τον υ/η,μου δίνει μια ip ανοίγω chrome και explorer πατάω την ip του edimax άλλα μου λέει και στους 2 browsers τι δεν είναι δυνατή η σύνδεση. Κάνω κάτι λάθος?

Δες στις ριθμ΄σεις δικτύου του υπολογιστή σου εαν παίρνει αυτόματα ιρ. Εαν ναι ισως το Dns εχει θέμα. Κανένα πρόβλημα. Βάλε στο πισι σου 192.168.2.2, 255.255.255.0, 192.168.2.1, 192.168.2.1 και μπες κονσόλα edimax.Μετά ότι σου εχω πει με την προυπόθεση ότι θα αλλάξεις τις ριθμύσεις στον υπολογιστή σου όπως ήταν :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Δες στις ριθμ΄σεις δικτύου του υπολογιστή σου εαν παίρνει αυτόματα ιρ. Εαν ναι ισως το Dns εχει θέμα. Κανένα πρόβλημα. Βάλε στο πισι σου 192.168.2.2, 255.255.255.0, 192.168.2.1, 192.168.2.1 και μπες κονσόλα edimax.Μετά ότι σου εχω πει με την προυπόθεση ότι θα αλλάξεις τις ριθμύσεις στον υπολογιστή σου όπως ήταν :)

 

απο που το βλεπω αυτό??

 

εχω windows vista home premium 32 bit

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

απο που το βλεπω αυτό??

 

εχω windows vista home premium 32 bit

 

Ψάξε λίγο δεν κάνει κακό ......

:p:p:p:p:p:p:p:p

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-vista/change-tcp-ip-settings

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...