Jump to content

MLS NAVIGATOR or DESTINATOR3


petrakish
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω νομίζω οτι ειναι απο τις εφαρμογες που πραγματικα αξιζει να εχει κανεις για τα λεφτα της. Αλλωστε η NGI δειχνει να παιρνει πολυ σοβαρα τις απαιτησεις μας και αυτο σημαινει οτι 1. τα λεφτα μας δεν πανε χαμενα, 2. πρεπει να υποστηριξουμε την πολυ καλη προσπαθεια.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kflynt2004 (15 Οκτ. 2004 , 11:17)

 

επειδή μέσα από αυτό το forum έμαθα πολλά σχετικά με το θέμα, νιώθω την ανάγκη να προσφέρω κι εγώ κάτι... :p

 

Λοιπόν... μίλησα με ngi και μου είπαν πως σε 2-3 εβδομάδες θα μπορεί κανείς να αγοράσει το Destinator3 μόνο του, χωρίς το Mio. Επίσης μαζί θα δίνουν και ΝΕΟΥΣ βελτιωμένους χάρτες!

 

Ακόμη, ύστερα απο μια μικρή έρευνα (online) αγοράς, κατέληξα πως οι καλύτερες βάσεις για αυτοκίνητο είναι αυτές της "Brodit". Για κάθε μοντέλο αυτοκινήτου, υπάρχει και το κατάλληλο στήριγμα (clip) βάσης, έτσι ώστε να εφαρμόζει τέλεια! Στο site υπάρχει ειδική φόρμα που εισάγεις το μοντέλο του αυτοκινήτου και σου δίνει τις επιλογές που έχεις, ακόμη και με σχήμα!!!

 

http://users.forthnet.gr/the/keithflynt/652673.gif παράδειγμα για PEUGEOT 206

 

 

Αξίζει μια δοκιμή! Θα το βρείτε εδώ!

 

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους.. ;)

 

 

 

Στο 206, που τυχαίνει να έχω εγώ, έχω ανακαλύψει το εξής:

 

Μπορείς να σφηνώσεις το 2210 ακριβώς στο ταμπλό, πάνω από το τιμόνι.Δεν βλέπεις βέβαια τα όργανα του αυτοκινήτου, δλδ κυρίως το ταχύμετρο, αλλά είναι μια πρόχειρη και προσωρινή ίσως λύση..Εμένα πάντως με έχει βολέψει πολύ στις διάφορες δοκιμές που κάμω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι βιδωτά! Πίστεψέ με, κανείς δε θέλει να τρυπήσει το αμάξι του! :ninja:
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Να ρωτησω και γω κατι. Εχω ενα toshiba Ε310. Μπορω να το κανω gps και με τι κοστος? Συμφερει η να μην το κοιταξω καθολου?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα στα εξης...

Βρηκα μαγαζι που θα μου βαλει μονιμο ρευμα στο GPS της Teletype ;) , και θα μου φτιαξει πατεντα για να μπαινει το Qtek στο αμαξι ΧΩΡΙΣ βιδες κλπ κλπ... και βεβαια καλωδιακι για ρευμα στο PDA (οχι μεσα απο τον αναπτηρα !)

Η εγκατασταση θα γινει απο βδομαδα...

Υπομονη και θα σας βαλω και φωτογραφιες ! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kflynt2004 (15 Οκτ. 2004 , 22:11)

 

Συμφωνώ και ελπίζω να συνεχίσει να δίνει δωρεάν τους χάρτες :)

 

 

Κι εγώ συμφωνώ στην στήριξη αυτής της προσπάθειας.

Σε αυτό που διαφωνώ είναι στην πολιτική των updates που είπαν ότι μόνο για τα 2 επόμενα updates θα είναι δωρεάν η αναβάθμιση των χαρτών. Δηλαδή αν πάρεις τους χάρτες σε 2 εβδομάδες που θα βγουν οι νέοι, τότε θα έχεις ακόμα 1 δωρεάν αναβάθμιση.

Το σωστότερο πιστεύω θα ήταν το δικαίωμα δωρεάν αναβάθμισης για 1 έτος όπως και με την MLS.

Οπότε για να στηρίξει κάποιος μια προσπάθεια πρέπει να έχει κι εκείνος μια λογική και δίκαια αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (15 Οκτ. 2004 , 08:21)

 

Και εαν δεν μενω κοντα στο κεντρο... :cool:

Νοτια προαστια πουθενα ?

Γλυφαδα - Βουλα - Π. Φαληρο - Αλιμος ? ;)

 

 

Ψάξε σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά. Απλώς εκεί που σου ανέφερα τα έχω δει και έχει σίγουρα.

Μόνο να προσέξεις τις προδιαγραφές. Να μπορεί ο αντάπτορας δηλαδή να υποστηρίξει το ρεύμα που τραβάει ένα GPS και ένα PDA μαζί όταν φορτίζουν. Διότι υπάρχουν οι φτηνοί, υπάρχουν και οι λιγότερο φτηνοί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Demon (16 Οκτ. 2004 , 09:57)

 

Ψάξε σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικά. Απλώς εκεί που σου ανέφερα τα έχω δει και έχει σίγουρα.

Μόνο να προσέξεις τις προδιαγραφές. Να μπορεί ο αντάπτορας δηλαδή να υποστηρίξει το ρεύμα που τραβάει ένα GPS και ένα PDA μαζί όταν φορτίζουν. Διότι υπάρχουν οι φτηνοί, υπάρχουν και οι λιγότερο φτηνοί...

 

 

ok...

θα ψαξω...

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (16 Οκτ. 2004 , 09:19)

 

Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα στα εξης...

Βρηκα μαγαζι που θα μου βαλει μονιμο ρευμα στο GPS της Teletype ;) , και θα μου φτιαξει πατεντα για να μπαινει το Qtek στο αμαξι ΧΩΡΙΣ βιδες κλπ κλπ... και βεβαια καλωδιακι για ρευμα στο PDA (οχι μεσα απο τον αναπτηρα !)

Η εγκατασταση θα γινει απο βδομαδα...

Υπομονη και θα σας βαλω και φωτογραφιες ! :cool:

 

geovass δώσε αν θέλεις όνομα και διεύθυνση για.....να πέρνουμε σειρά :D
"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (16 Οκτ. 2004 , 10:15)

 

geovass δώσε αν θέλεις όνομα και διεύθυνση για.....να πέρνουμε σειρά :D

 

 

Ειναι στην Α.Γλυφαδα το μαγαζι. Εγω σας τα δινω ολα, αλλα δεν θελετε πρωτα να δειτε το αποτελσμα την επομενη εβδομαδα ? :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass (16 Οκτ. 2004 , 10:25)

 

Ειναι στην Α.Γλυφαδα το μαγαζι. Εγω σας τα δινω ολα, αλλα δεν θελετε πρωτα να δειτε το αποτελσμα την επομενη εβδομαδα ? :o

 

Εντάξει....αν είναι για τόσο λίγο θα περιμένω :(

Αν μπορέσεις στείλε και καμμιά foto (της εγκατάστασης , όχι.....του μαγαζιού :D )

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (16 Οκτ. 2004 , 17:26)

 

Γιώργο περιμένω ντέμο :)

 

 

εχεις δικιο ρε Αλεξ !

Με το που θα το φτιαξω "κομπλε" στο αμαξι, θα σε παρω για βολτα...! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Demon (16 Οκτ. 2004 , 09:52)

 

Κι εγώ συμφωνώ στην στήριξη αυτής της προσπάθειας.

Σε αυτό που διαφωνώ είναι στην πολιτική των updates που είπαν ότι μόνο για τα 2 επόμενα updates θα είναι δωρεάν η αναβάθμιση των χαρτών. Δηλαδή αν πάρεις τους χάρτες σε 2 εβδομάδες που θα βγουν οι νέοι, τότε θα έχεις ακόμα 1 δωρεάν αναβάθμιση.

Το σωστότερο πιστεύω θα ήταν το δικαίωμα δωρεάν αναβάθμισης για 1 έτος όπως και με την MLS.

Οπότε για να στηρίξει κάποιος μια προσπάθεια πρέπει να έχει κι εκείνος μια λογική και δίκαια αντιμετώπιση.

 

Ελπίζω με τις παρατηρήσεις που ακολουθούν να απαντώ σε όλα τα σχετικά ερωτήματα που ήδη αναφέρθηκαν. Επωφελούμαι μάλιστα από τον χρόνο που έχω για να γίνω πιο αναλυτικός.

Οι δύο δωρεάν ενημερώσεις που υποσχέθηκα δεν έχουν την λογική του «ότι πάρετε και δύο δώρο !». Θα μπορούσε ενδεχομένως να γίνει και αυτό, για λόγους marketing, αλλά να είστε βέβαιοι ότι τα δώρα θα τα είχατε ήδη πληρώσει στην αρχική αγορά (η τιμή θα ήταν ανεβασμένη). Ο λόγος των δύο δωρεάν εκδόσεων είναι διαφορετικός και τον εξηγώ:

Λόγω των Ολυμπιακών αγώνων υποχρεωθήκαμε να κυκλοφορήσουμε με το Destinator3 με χάρτες οι οποίοι δεν ικανοποιούσαν πλήρως τα standards τα οποία είχαμε θέσει εσωτερικά ως εταιρία (διαδικασίες ελέγχων και πληρότητα). Παρόλα αυτά πιστεύουμε ότι η ποιότητά τους ήταν καλύτερη από αυτή του ανταγωνισμού και χαίρομαι γιατί αρκετοί από σας το αναγνωρίσατε.

Σύμφωνα με τον προγραμματισμό μας η έκδοση του Δεκεμβρίου θα έχει καλύψει αυτές τις αδυναμίες και θα έχει διορθώσει και τυχόν λάθη ή αλλαγές που μεσολάβησαν. Θεωρήσαμε λοιπόν άδικο να αδικηθούν όσοι μας εμπιστεύθηκαν αγοράζοντάς το και να τιμωρηθούν πληρώνοντας έκδοση που λογικά θα έπρεπε να τους είχαμε δώσει από την αρχή. Αποφασίστηκε λοιπόν να τους δοθούν οι εκδόσεις αυτές δωρεάν. Από εκεί και πέρα οι επόμενες εκδόσεις θα περιέχουν νέες περιοχές και ενημερώσεις. Είναι λογικό και απαραίτητο να χρεώνονται για να μπορέσουμε να κρατήσουμε την ποιότητα που θέλουμε, παρατήρηση που έγραψαν ήδη μερικοί φίλοι σας στο thread και τους ευχαριστώ πολύ γι’ αυτό. Παρόλα αυτά υπόσχομαι ότι η τιμή των ενημερωμένων εκδόσεων, όταν την ανακοινώσουμε, θα είναι μια ευχάριστη έκπληξη για σας. Κλείνοντας το θέμα αυτό θα ήθελα να παρατηρήσω ότι εκείνοι που υπόσχονται «δωρεάν εκδόσεις χαρτών» σε μεγάλο βάθος χρόνου, ενδεχομένως δεν έχουν εμπιστοσύνη σε αυτό που δίνουν σήμερα και δεν πιστεύουν ότι θα το βελτιώσουν σύντομα. Εγώ προσωπικά έτσι θα το ερμήνευα.

Και με την ευκαιρία αυτή μία ακόμη παρατήρηση. Βλέπω το ενδιαφέρον σας για τα διάφορα ανταγωνιστικά προϊόντα και χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί σε ορισμένες περιπτώσεις ενημερώνομαι από τις εύστοχες παρατηρήσεις σας. Κατά την διαδικασία αυτή συγκρίνετε screen shuts, μενού, ταχύτητες κλπ χαρακτηριστικά που είναι άμεσα αντιληπτά. Καλό όμως θα ήταν να διερευνούσατε και την προέλευση / μεθοδολογία κατασκευής των χαρτών γιατί είναι η καρδιά του συστήματος. Διερευνώντας την θα μαθαίνατε και θα καταλαβαίνατε πολλά μυστικά. Ομολογώ ότι δεν είναι πάντα εύκολο αλλά αξίζει τον κόπο.

Ελπίζω να μην σα κούρασα

 

Ν. Σ.

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ καλή ενημέρωση :) :up:

 

δλδ η χρέωση της αναβάθμισης θα είναι με βάση τον κωδικό πχ της συσκευασίας?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (17 Οκτ. 2004 , 01:27)

 

πάρα πολύ καλή ενημέρωση :) :up:

 

δλδ η χρέωση της αναβάθμισης θα είναι με βάση τον κωδικό πχ της συσκευασίας?

 

Δεν κατάλαβα την ερώτηση. Ανάλυσέ την περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

η αναβάθμιση θα είναι μόνο χάρτες ή και στο firmware της εφαρμογής? και αν ναι πώς θα ελέγχεται κάποιος που θα την κατεβάζει.

 

πχ εγώ το έχω αγοράσει και θα χρεωθώ πχ 40 ευρώ την αναβάθμιση. πώς θα μπορείτε να δειτε αν κάποιος ΔΕΝ έχει αγοράσει το πρόγραμμα και βάλει την αναβάθμιση ξερεί ή αν θέλει το αρχικό πρόγραμμα να του το έχει δώσει ένας φίλος του. δλδ εγώ να δώσω 160 και εκείνος μόνο 40ε.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι φαντάζομαι έχετε ενεργοποιήσει την εφαρμογή με το KEY CODE του λογισμικού, το DEVICE ID και το ACTIVATION KEY. Θα πρέπει να δίνετε ους τρεις αυτούς κωδικούς που είναι καταγεγραμμένοι σε κεντρική βάση για να κάνετε down load την αναβάθμιση (με την αντίστοιχη χρέωση)
Link to comment
Share on other sites

...ξεκινησα χθες το βραδυ, να παω σε μια διευθυνση στη Δραπετσωνα...

Την δηλωσα λοιπον στο Destinator και ξεκινησα... (απο Γλυφαδα).

 

Για καποιον λογο που ακομα δεν εχω καταλαβει το Destinator με εβαζε μεσα απο Καλαμακι για 2-3 στενα - μετα παλι παραλιακη - σαν ενα "Π", :mad: μετα μου ειπε να ακολουθισω την Αμφθιθεας και να μπω απο Π.Φαληρο και να πεσω παλι παραλιακη.... :eek: ?????? :p :p

 

Στην επιστροφη - λυσαξε να με βαλει απο Π.Φαληρο - παλι ! Βρε καλο μου με χρυσο μου - τιποτα, εκει κολημενο !

Και το ΚΛΟΥ της βραδιας, με εβαζε απο Αμφθιθεας - στο δευτερο νομιζω (Οδος Νικης) να κανω δεξια να παω παραλληλα με παραλιακη - να βγω Αλιμου και στριψω αριστερα για Βουλιαγμενης !!! αχαχαχ :p :p ;)

 

Βεβαια, το redirection γινοταν σε δευτερολεπτα (γιατι δεν πηγαινα απο εκει που μου ελεγε πχ. μεσο Φαληρου - ή Καλαμακιου/Αλιμος) :rolleyes:

 

Εχω κατεβασει τους τελευταιους χαρτες απο το site... Πραγματικα δεν το πιστευα αυτο που μου εγραφε!

 

Απλα προς ενημερωση σας ... :) Καλημερα σε ολους ! :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...