Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηταν κινεζικη stock rom και φλασαρω μεσω του recovery της huawei. Αν το παω στο service υπαρχει περιπτωση να με εξυπηρετησουν?

 

Στα στοιχεία του κινητού σου τι μοντέλο λέει ακριβώς ; Σκέφτομαι μήπως πρέπει πρώτα να φλασάρεις το αρχείο μετάβασης από κινέζικη rom σε international και μετά να βάλεις την international rom. Το αρχείο είναι αυτό :

http://dl.vmall.com/c01l4l4a2y#

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κυκλοφόρησε σήμερα η Development EMUI v3.0 (B706) έκδοση για το κινητό μας.

 

Περισσότερα εδώ: http://huaweinews.com/2014/11/ascend-p6-b706-emui-3/

 

To update αφορά την Κινέζικη Unicom version του τηλεφώνου (αυτή που διαθέτω εγώ) και για να γίνει το Update χρειάζεται να είναι εγκατεστημένη η B508SP02 έκδοση firmware.Οσο αφορά τις γλώσσες υποστήριξης το πιθανότερο είναι να επιλέγεις μεταξύ αγγλικών και κινέζικων.

Προσωπικά δεν πρόκειται να κάνω πειράματα.Επίσης να σας ενημερώσω ότι η εκδοση είναι 4.4 και όχι android 5.0

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Παιδες η συσκευη μας μετα την αναβαθμισει σε κιτκατ δεν δουλευε σωστα ουτε με 510 ουτε με 512 !

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τωρα με 520 δειχνει οτι εχουν λυθει πολλα προβληματα δουλευει με αλλο αερα!antutu 20051!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες η συσκευη μας μετα την αναβαθμισει σε κιτκατ δεν δουλευε σωστα ουτε με 510 ουτε με 512 !

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τωρα με 520 δειχνει οτι εχουν λυθει πολλα προβληματα δουλευει με αλλο αερα!antutu 20051!

 

Εχω Β512 τωρα.Απλα την κατεβαζω και την εγκαθιστω;Χρειαζεται reset μετα ή πριν;

Link to comment
Share on other sites

Εγω χωρις να γνωριζω πως θα μας ερθει ενημερωση ειχα κανει reset μια μερα πριν μετα ηρθε ΟΤΑ την εγκατεστησα φυσικα με αντιγραφο ασφαλειας κ ολα καλα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετα την εγκατασταση δεν εκανα reset! Δεν μου πηγε το μυαλο εκει καθολου διοτι το κιν μετα απο λιγη ωρα χρησης αρχισε να

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πηγαινει πολυ καλα !ειμαι ευχαριστιμενος!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με 520 δειχνει οτι εχουν λυθει πολλα προβληματα δουλευει με αλλο αερα!antutu 20051!

 

Με Β512 στο δικό μου έβγαλε 20202. Βασικά είναι το πρώην 16000 που μετά το γνωστό update του Αntutu , μετατράπηκε σε 20000 λόγω αλλαγής υπολογισμού του σκορ. Προσωπικά δεν νομίζω να περάσω άλλη rom μετά την B512 εκτός αν υπάρξει καμία ουσιώδης αναβάθμιση που να επαναφέρει το scroll down του notification bar και το scroll, zoom στο web browsing στα πολύ καλά επίπεδα που βρισκόταν στις Β1ΧΧ εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να βαλω kitkat ρε παιδια?ερχεται αναβαθμιση απο μονη της η πρεπει να κανω κατι εγω?ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα.
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να βαλω kitkat ρε παιδια?ερχεται αναβαθμιση απο μονη της η πρεπει να κανω κατι εγω?ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5474084#post5474084

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος link για την 520? Έχω ρουταρει και δεν έχω πειράξει τίποτα απλά πέταξα το swype και τώρα δεν μπορώ να κάνω OTA update. Πρέπει μέσω SD πράγμα που δεν έχω ξανακάνει αλλά λογικά δεν είναι δύσκολο νομιζω
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος link για την 520? Έχω ρουταρει και δεν έχω πειράξει τίποτα απλά πέταξα το swype και τώρα δεν μπορώ να κάνω OTA update. Πρέπει μέσω SD πράγμα που δεν έχω ξανακάνει αλλά λογικά δεν είναι δύσκολο νομιζω

 

Η Β520 έρχεται ΟΤΑ αν έχεις εγκατεστημένη την Β512. Λινκ δεν νομίζω να υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ota αλλά έλεγε ότι προτείνεται το local update αν έχεις ρουτ εγώ προχωρησα έτσι κι αλλιώς αλλά τελικά μου έβγαλε σφάλμα ότι δεν βρίσκει το swype και να χρησιμοποιήσω άλλη μέθοδο update
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 520... δεν βλέπω καμια διαφορά... βέβαια εγώ είμαι απ' αυτούς τους ανώμαλους που τους αρέσει το P6 ούτως ή άλλως.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω την άποψή σας για αγορά του κινητού(dual sim έκδοση) για κάποιον που δεν έχει σχέση με root,custom roms κλπ.(Για έναν θείο μου συγκεκριμένα)

Κλήσεις,μηνύματα ,λίγο internet και κάποιες φωτό η βασική χρήση που θα κάνει. Επίσης βασικό να έχει ελληνική γλώσσα στο μενού.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αλλά δεν έχω αρκετό χρόνο για να διαβάσω όλο το νήμα.

Ευχαριστώ!

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω την άποψή σας για αγορά του κινητού(dual sim έκδοση) για κάποιον που δεν έχει σχέση με root,custom roms κλπ.(Για έναν θείο μου συγκεκριμένα)

Κλήσεις,μηνύματα ,λίγο internet και κάποιες φωτό η βασική χρήση που θα κάνει. Επίσης βασικό να έχει ελληνική γλώσσα στο μενού.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αλλά δεν έχω αρκετό χρόνο για να διαβάσω όλο το νήμα.

Ευχαριστώ!

 

Μια χαρά θα τον καλύψει το P6.:) To έχω 1+ χρόνο, δεν μου έχει παγώσει ποτέ, δεν μου έχει σβήσει ποτέ, η οθόνη του είναι άψογη, η κατασκευή μπρος και πλάι άψογη ( πίσω μας τα χαλάει γιατί φθείρεται εύκολα ), η κάμερά του καλή την ημέρα ( τη νύχτα είναι καλή μόνο σε πολύ κοντινές φωτογραφίες ), η μπαταρία του έχει καλό deep sleep και δεν θα προβληματίσει σε απλή χρήση ( αντίθετα δεν ενδείκνυται για βαριά χρήση ) ενώ από θέμα lag, έχει λίγο σε κάποιες περιπτώσεις αλλά δεν είναι ενοχλητικό με εξαίρεση ίσως το internet browsing στην kitkat ( στη jelly bean είναι σαφώς πιο lag free). Γενικά πιστεύω πως για έναν όχι power user που θέλει ένα πανέμορφο κινητό χωρίς σοβαρά προβλήματα ( αναπάντεχα παγώματα, restarts κτλ που έχουν πχ πολλά Samsung και Sony κινητά της κατηγορίας ) , το P6 είναι μια χαρά κινητό. Αντίθετα δεν είναι καλό για powers users μιας και η μπαταρία του καταναλώνεται γρήγορα σε βαριές διεργασίες και μιας και η κάρτα γραφικών του δεν είναι δυνατή.

 

ΥΓ : Ελληνική γλώσσα έχουν όλες οι επίσημες stock roms των android κινητών που προορίζονται για χώρες της Ευρώπης.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα τον καλύψει το P6.:) To έχω 1+ χρόνο, δεν μου έχει παγώσει ποτέ, δεν μου έχει σβήσει ποτέ, η οθόνη του είναι άψογη, η κατασκευή μπρος και πλάι άψογη ( πίσω μας τα χαλάει γιατί φθείρεται εύκολα ), η κάμερά του καλή την ημέρα ( τη νύχτα είναι καλή μόνο σε πολύ κοντινές φωτογραφίες ), η μπαταρία του έχει καλό deep sleep και δεν θα προβληματίσει σε απλή χρήση ( αντίθετα δεν ενδείκνυται για βαριά χρήση ) ενώ από θέμα lag, έχει λίγο σε κάποιες περιπτώσεις αλλά δεν είναι ενοχλητικό με εξαίρεση ίσως το internet browsing στην kitkat ( στη jelly bean είναι σαφώς πιο lag free). Γενικά πιστεύω πως για έναν όχι power user που θέλει ένα πανέμορφο κινητό χωρίς σοβαρά προβλήματα ( αναπάντεχα παγώματα, restarts κτλ που έχουν πχ πολλά Samsung και Sony κινητά της κατηγορίας ) , το P6 είναι μια χαρά κινητό. Αντίθετα δεν είναι καλό για powers users μιας και η μπαταρία του καταναλώνεται γρήγορα σε βαριές διεργασίες και μιας και η κάρτα γραφικών του δεν είναι δυνατή.

 

ΥΓ : Ελληνική γλώσσα έχουν όλες οι επίσημες stock roms των android κινητών που προορίζονται για χώρες της Ευρώπης.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σχετικά με την γλώσσα ρώτησα γιατί θέλει την δίκαρτη έκδοση, που από όσο ξέρω δεν έρχεται επίσημα Ελλάδα.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρε κανείς την κινέζικη Β706 με EMUI 3.0 να μας πει εντυπώσεις; (εγώ κάνω υπομονή και περιμένω την Ευρωπαϊκή το καλοκαίρι του '16 :p )
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

προσπάθησα να βάλω το Β120CN και νομίζω έχει νεκρώσει τελείως το κινητό μου...

 

έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω για να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω μόνος μου;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

προσπάθησα να βάλω το Β120CN και νομίζω έχει νεκρώσει τελείως το κινητό μου...

 

έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω για να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω μόνος μου;

 

Βγάλε την κάρτα μνήμης SD από την συσκευή. Πέρνα μέσα στην SD κάρτα σου με κάποιον τρόπο ένα επίσημο ευρωπαϊκό firmware (B512 πχ). Αυτό μπορείς να το κάνεις με ένα card reader. Βάλε ξανά την κάρτα με το firmware στη συσκευή σου - φάκελος dload και μέσα σε αυτόν το αρχείο update.app)

Πάτα ταυτόχρονα τα κουμπιά Volume UP, Volume DOWN και Power Button. Θα μπεις στο recovery. Εκεί ψάξε την επιλογή wipe data. Κάνε restart για να μπει το firmware.

 

Το Β120CN είναι γνωστό ότι προκαλεί ακόμα και σοβαρά bricks. Αν το τηλέφωνο δεν νιώσει ακόμα και με το recovery τότε καλή αναμονή στο service.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...