Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά θα σου πρότεινα επειδή έχεις συνηθίσει σε iphone να πήγαινες προς nexus 5 ή ΗΤC One ή LG G2. Θα ενοχληθείς στο internet browsing, στο scroll down του notification bar και στο scrolling στις home screens του stock launcher στο P6 και θα βγάλεις λανθασμένα κακή άποψη για το android. Toυλάχιστον αν το πάρεις ( λόγω φοβερής εμφάνισης και πολύ καλής οθόνης ) μην του περάσεις την kitkat. Να μείνεις στη jb όπου τα παραπάνω lags είναι λιγότερα και λιγότερο έντονα.

 

καλα με την κιτ κατ ειναι δραμα η κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Παρήγγειλα τη συσκευή σήμερα. Έκανα καλά; Την επέλεξα κυρίως λόγω της μπροστινής κάμερας και του design. Αλλά διαβάζω ότι κολλάει. Υπάρχει CM 11 ή τουλάχιστον MIUI 4.4.2?

 

Έχουν βγει custom roms ( +miui αλλά δεν θυμάμαι σε ποια έκδοση είναι βασισμένη ) αλλά καμία ουσιαστικά δεν είναι καλή. Το design είναι ομολογουμένως super. Όσο για την κάμερα την μπροστινή δεν έχω ιδέα γιατί δεν βγάζω selfies.

 

καλα με την κιτ κατ ειναι δραμα η κατασταση?

 

Για κάποιον που δεν ασχολείται με launchers και πειραματισμό με εφαρμογές του Play αντί των stock της Huawei ( πχ προσωπικά μόνο με UC browser καταφέρνω να μειώνω αρκετά το lag στο internet browsing ) , ναι είναι μέτρια η kitkat rom της Huawei. Επειδή όμως εγώ μπορεί να είμαι πολύ απαιτητικός ας απαντήσει και κανένας άλλος κάτοχος.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Παρήγγειλα τη συσκευή σήμερα. Έκανα καλά; Την επέλεξα κυρίως λόγω της μπροστινής κάμερας και του design. Αλλά διαβάζω ότι κολλάει. Υπάρχει CM 11 ή τουλάχιστον MIUI 4.4.2?

 

http://forum.xda-developers.com/ascend-p6/development

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι εταιρίες, είναι να σε εξοργίζουν κανονικά.

 

Είχα το P1, το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο με custom ROM πάνω και έμεινα μ...κας (με την καλή έννοια) με την απόδοσή του. Και από την ποιότητα κατασκευής του. Βγαίνοντας λοιπόν το P6 ήταν love @ first sight και μετά από κάποιο καιρό που κυκλοφόρησε το αγόρασα...

 

Σήμερα η HUAWEI, και μετά από πάμπολλες αναβολές, το παλεύει να βγάλει μια ανθρώπινη KK για το εν λόγω κινητό και το αποτέλεσμα είναι σχετικά απογοητευτικό. Το lag στο browsing ας πούμε είναι ανεπίτρεπτο με τον μαμά browser. Πως τολμάς να βγάλεις έκδοση για ναυαρχίδα smartphone και να μην παίζει σωστά το Internet?...

 

Πριν δυο μέρες λοιπόν γύρισα στα παλιά λημέρια του topic για το P1 εδώ στο Myphone και έπεσα σε αυτό:

Για όποιον ενδιαφέρεται χτες ανέβασα την τελευταία έκδοση της CM11 (4.4.2). Είναι σταθερότατη και δουλεύουν όλα. Πλέον δουλεύει και το bluetooth.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2528822

 

Λέω λοιπόν, δεν το δοκιμάζω (είναι και από ελληνάκι) να δω τι λέει; (ψάχνοντας λίγο παραπάνω στο XDA είδα πως όλοι συμφωνούν πως η ROM του Sparong είναι η καλύτερη). Και boom :wacko: 4.4.4. στο P1 και το κινητό απλά πετάει! Παίζουν όλα απροβλημάτιστα, κλειδώνει το GPS με την μία και 0 lag. Η εμπειρία χρήσης του κλίνει επικινδύνως υπέρ του P1, kαι δεν το συγκρίνω μόνο με την KK του P6, αλλά και με την JB! Επιπροσθέτως σε τρία Games που παίζω, υπάρχει σαφέστατη διαφορά στην απόδοση υπέρ του διπύρηνου P1.

 

Και διερωτώμαι.. Τι στον ΠΟΥ...Ο δεν μπορούν να κάνουν εκεί στις γαμοεταιρίες που μπορεί και το κάνει ένα τσακαλάκι στο σπίτι του με μια custom ROM! Σου πουλάνε απλά παραμύθια για να σε πιέσουν να πας στο επόμενο κινητό τους (P7/Honor 6 klp) γιατί το παλιό απλά "δεν μπορεί"? Με ανάλογες πρακτικές η HTC το έχει πληρώσει πολύ ακριβά πάντως και τώρα τρέχει και δεν προλαβαίνει (που πιστεύω ότι είναι πολύ αργά πλέον...) και οι πωλήσεις της έχουν συρρικνωθεί στο ελάχιστο.

Edited by piggosa
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έβαλα την 512 rom 4.4 και δεν είμαι ευχαριστημένος από ταχύτητα κλπ. Ποια rom προτείνετε να βάλω;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@Pigossa, την ίδια ακριβώς απορία με σένα έχω.

 

@topaz, καμία custom, καμία kitkat. Γύρνα σε Β132.

 

Γενικά όποιος δεν χρησιμοποιεί gps και όποιος χρησιμοποιεί stock launcher δεν έχει κανένα μα κανένα λόγο να πάει σε χειρότερη rom. Εγώ και gps χρησιμοποιώ ανά διαστήματα και διαφάνεια navigation bar στον Nova θέλω και γι΄αυτό δεν έχω γυρίσει πίσω στη jb.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω σε κιτ κατ εαν μεινει το κινητο τελειως στοκ δεν τσουλαει καλα?

 

μια χαρά τσουλάει, αλλά πάει πιο αργά σε σχέση με την 4.2.2

 

περι ορέξεως κολοκυθόπιτα..:lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προβληματίζομαι σε σημείο που σκέφτομαι να το ακυρώσω. Εγώ το θέλω με ΚΚ, αλλά χρησιμοποιώ 3rd party apps για τα πάντα, Nova, exDialer, CM Browser, το πληκτρολόγιο της Google κλπ. Ό,τι έχει μέσα η Huawei, browser, launcher και widgets θα τα διαγράψω όλα με root. Θα τρέχει καλά το τηλ. ή θα έχω θέμα; Να το ακυρώσω να μη το στείλουν τότε
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πέρασα από την Β512 στην Β132 που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω. Όλα καλά με ταχύτητες κλπ, αλλά έχασα τον πίνακα ειδοποιήσεων! Στις ρυθμίσεις, είναι "γκριζαρισμένο" μπαίνω στο μενού του αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε...

 

καμιά ιδέα;

 

να πω την αλήθεια όμως μπορεί η B512 να ήταν πιο αργή αλλά ηταν πανέμορφη η ρημάδα... θα περιμένω μήπως βγει καμια καλή kitkat...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προβληματίζομαι σε σημείο που σκέφτομαι να το ακυρώσω. Εγώ το θέλω με ΚΚ, αλλά χρησιμοποιώ 3rd party apps για τα πάντα, Nova, exDialer, CM Browser, το πληκτρολόγιο της Google κλπ. Ό,τι έχει μέσα η Huawei, browser, launcher και widgets θα τα διαγράψω όλα με root. Θα τρέχει καλά το τηλ. ή θα έχω θέμα; Να το ακυρώσω να μη το στείλουν τότε

 

Το να "έχεις θέμα" είναι κάτι πολύ σχετικό. Με το ίδιο κινητό άλλος μπορεί να είναι super ικανοποιημένος, άλλος απλά ικανοποιημένος, άλλος έτσι κι έτσι κι άλλος καθόλου. Εγώ με Νοva και συγκεκριμένο εφέ κ ταχύτητα κύλισης, με exdialer και UC είμαι σχετικά ικανοποιημένος στην kitkat και δεν μου περνά καμιά σκέψη να πουλήσω το κινητό. Ξέρω ότι υπάρχουν άλλα κινητά που τρέχουν καλύτερα αλλά εντάξει δεν θα τρελαθώ κιόλας.

 

λοιπόν πέρασα από την Β512 στην Β132 που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω. Όλα καλά με ταχύτητες κλπ, αλλά έχασα τον πίνακα ειδοποιήσεων! Στις ρυθμίσεις, είναι "γκριζαρισμένο" μπαίνω στο μενού του αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτε... καμιά ιδέα;

να πω την αλήθεια όμως μπορεί η B512 να ήταν πιο αργή αλλά ηταν πανέμορφη η ρημάδα... θα περιμένω μήπως βγει καμια καλή kitkat...

 

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ( φύλαξε τα δεδομένα της εσωτερικής μνήμης όμως γιατί τα διαγράφει )

Link to comment
Share on other sites

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ( φύλαξε τα δεδομένα της εσωτερικής μνήμης όμως γιατί τα διαγράφει )

 

lol δεν εμφανίζεται πάλι... να βάλω την 512 ξανα? :grin::grin::grin:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το να "έχεις θέμα" είναι κάτι πολύ σχετικό. Με το ίδιο κινητό άλλος μπορεί να είναι super ικανοποιημένος, άλλος απλά ικανοποιημένος, άλλος έτσι κι έτσι κι άλλος καθόλου. Εγώ με Νοva και συγκεκριμένο εφέ κ ταχύτητα κύλισης, με exdialer και UC είμαι σχετικά ικανοποιημένος στην kitkat και δεν μου περνά καμιά σκέψη να πουλήσω το κινητό. Ξέρω ότι υπάρχουν άλλα κινητά που τρέχουν καλύτερα αλλά εντάξει δεν θα τρελαθώ κιόλας.

 

Ο λόγος που το επέλεξα ήταν επειδή για την τιμή που έχει και αυτά που προσφέρει είναι πολύ καλό. Είχα S4 και μετά από μια πτώση μόνο χάλασε και το έδωσα γιατί ήταν μεγάλο και λάγκαρε. Και είπα να πάω σε κάτι πιο μικρό και κάτι με καλύτερη μπροστινή κάμερα, μιας και η παρέα μου βγαίνει αρκετές selfies :p

Θέλω απλά να ρολλάρει smoothly. Τίποτα άλλο. Παιχνίδια δε παίζω. Θέλω αυτά που λέει ότι κάνει να τα κάνει. Θα έβαζα JB κιόλας αλλά δεν έχει χρωματιστά emoji!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω απλά να ρολλάρει smoothly. Τίποτα άλλο. Παιχνίδια δε παίζω. Θέλω αυτά που λέει ότι κάνει να τα κάνει. Θα έβαζα JB κιόλας αλλά δεν έχει χρωματιστά emoji!

 

Αν ψάχνεις ΜΟΝΟ smoothness τότε το P6 ίσως να μην είναι το τηλέφωνο που έψαχνες.Γράψε μας σε παρακαλώ ποιόν αριθμό έκδοσης έχει εγκατεστημένο.

 

Προσωπικά αν έψαχνα μόνο smoothness θα αγόραζα windows phone ή iphone.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις ΜΟΝΟ smoothness τότε το P6 ίσως να μην είναι το τηλέφωνο που έψαχνες.Γράψε μας σε παρακαλώ ποιόν αριθμό έκδοσης έχει εγκατεστημένο.

 

Προσωπικά αν έψαχνα μόνο smoothness θα αγόραζα windows phone ή iphone.

 

Μωρέ iPhone θα 'παιρνα, αλλά πού λεφτά; Μόνο 4S με 270 ευρώ και δεν...

Είμαι καλόπιστος και θεωρώ ότι δε θα με απογοητεύσει. Στην τελική θα βάλω μια από τις AOSP που έχουν.

Μια τελευταία ερώτηση. To Honor 3C έχει διαφορερικό EUI από ό,τι κατάλαβα, τα εικονίδια είναι πιο ματ, πιο παιχνιδιάρικα, ενώ του Ρ6 πιο κομψά. Μπορώ να βρω τα του 3C κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν έψαχνα μόνο smoothness θα αγόραζα windows phone ή iphone.

 

και nexus 5 στα 295 ευρώ και G2 στα 288 ευρώ και ΗΤC One στα 358 ευρώ . Αυτές οι 3 επιλογές είναι για μένα οι καλύτερες για κάποιον που θέλει android + smoothness σε λογικές τιμές. To P6 είναι για όσους θέλουν android + design σε λογική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

και nexus 5 στα 295 ευρώ και G2 στα 288 ευρώ και ΗΤC One στα 358 ευρώ . Αυτές οι 3 επιλογές είναι για μένα οι καλύτερες για κάποιον που θέλει android + smoothness σε λογικές τιμές. To P6 είναι για όσους θέλουν android + design σε λογική τιμή.

 

Έτσι ακριβώς...

πέρα από εμφάνιση και καλή οθόνη δεν έχει κάτι άλλο πού θα με τραβήξει στο συγκεκριμένο κινητό...

Κάργα lag.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το επέλεξα λόγω της τιμής. Πραγματικά έχω βαρεθεί να αγοράζω ακριβά τηλέφωνα και να βγαίνουν ελατωμματικά κάθε φορά.

Θα δούμε σήμερα που θα μου το φέρουν :rolleyes: Αν και πιστεύω με PA ROM θα πάει μια χαρά :cool:

 

EDIT: Το παρέλαβα. Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Ειδικά το γεγονός ότι περιλαμβάνουν και θήκη!! Η οθόνη είναι γυαλί έτσι; Όσον αφορά την απόκριση δεν είδα κάποιο θέμα, αλλά όντως τα εφέ μετάβασης είναι τεμπέλικα. Το φορτίζω για να αναβαθμίσω σε ΚΚ και μετά να περάσω Paranoid ROM και επανέρχομαι.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Gorilla glass έχει μπροστά

Πίσω το μαυρο πρέπει να κανει εύκολα σημάδια

Αυριο θα το έχω και εγώ μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όταν το πήρα φορούσε την 112, η οποία κάποια κολλήματα τα είχε. Πέρασα την 512 η οποία ήταν λίγο τραγική αλλά δε δοκίμασα να δω πώς πήγαινε αν έσβηνα τις εργοστασιακές εφαρμογές γιατί αυτό το άσπρο/μπλε UI ήταν τουλ. εμετικό. Έκανα root και πέρασα την Paranoid με την οποία προφανώς και πάει πολύ καλύτερα, αλλά είναι λίγο choppy, όμως θεωρώ ότι θα στρώσει μόλις το στήσω όπως πρέπει. Θα δοκιμάσω σε λίγο και τη MIUI γιατί διάβασα ότι είναι καλή σε απόδοση.

Η γνώμη μου είναι ότι σαν συσκευή είναι πολύ δυνατή και ο επεξεργαστής δεν είναι καθόλου κακός. Από την άλλη πιστεύω ότι οι ROM δεν είναι καταλλήλως optimised και επομένως υπάρχουν τα θέματα που υπάρχουν. Θα δοκιμάσω της Huawei κάποια στιγμή και θα σβήσω τα πάντα από μέσα. Η συσκευή για τα 260 ευρώ που έδωσα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Πως μπορώ να δω για ποια χώρα προοριζόταν το p6 Μου;

 

Αν στην πλάτη βλέπεις τα γράμματα της παρακάτω φωτογραφίας είναι η Κινέζικη Unicom wcdma version

 

http://www.theunwired.net/media/column/huawei_ascend_p6/huawei_ascend_p6_macro_back_bottom.jpg

 

Αν βλεπεις τα παρακάτω τότε έχεις την International

 

http://cdn.androidcommunity.com/wp-content/uploads/2013/08/20130731_131432.jpg

 

Και τα 2 θα λένε "P6-U06"

 

Στην international version οι rom αναφέρουν στο build number "C00" ενώ στην unicom "C17"

 

https://cdn-images.xda-developers.com/direct/2/2/0/8/3/9/8/uploadfromtaptalk1377271476921.jpg

 

Προσωπικά έχω την chinese unicom wcdma version του τηλεφώνου με εγκατεστημένη international rom.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Κιτ κατ πως περνάω; Γτ ota Δεν την βρίσκει ακόμα...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5578989#post5578989

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...