Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H υπογραφή μου είναι αυτό το μπλε "Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις" που βλέπεις στο τέλος κάθε post μου. Από Β106 ως B132 είναι οι Jelly bean roms της Huawei. H B510 είναι η Kitkat rom της Huawei. H B510 με εξωτερικό launcher για μένα είναι μια χαρά με εξαίρεση την πλοήγηση σε βαριές σελίδες στο internet. Όποιος δεν χρησιμοποιεί εξωτερικό launcher και εξωτερικά widgets , καλό είναι να παραμένει στη Jelly bean.

 

 

 

Διάφορες υπάρχουν αλλά όλες παρόλο που κάνουν σχετικά γρηγορότερο το κινητό , έχουν ακόμα προβλήματα σε άλλους τομείς. Η λιγότερο προβληματική είναι η Omni. Θα σου έλεγα να μην προχωρήσεις με custom rom γιατί βασίζονται στον ίδιο kernel ( δεν μπορούν να κάνουν το κινητό πολύ γρηγορότερο ) , γιατί είναι σύνθετη η διαδικασία για κάποιον που δεν ασχολείται και γιατί όπως είπα λύνουν κάποια θέματα αλλά δημιουργούν νέα προβλήματα.

 

πως μπορω να αλλαξω το notification panel??ειμαι ροοτ και στην κιτκατ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει ηδη, υπάρχει καινουρια εκδοση η Β511 που διορθωνει πολλα προβληματα τις Β510.

Περισσοτερες πληροφορίες και το συνδεσμο για download ΕΔΩ :!:

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη παιζει να το παρω και διαβαζω γενικα πολυ καλα σχολια για τα λεφτα του ειδικα τωρα που εχει παει στα 225ε.

το ερωτημα μου ειναι απο το gps πως τα παει? και σε περιπτωση που παθει κατι αντιπροσωπεια στην ελλαδα υπαρχει? ειναι αξιοπιστο το service?

Link to comment
Share on other sites

Το Google map μερικές φορές λειτουργεί με κολλήματα. Οι υπόλοιπες εφαρμογές που χρησιμοποιούν το GPS λειτουργούν άψογα και κλειδώνει γρήγορα δορυφόρους. Όλα αυτά με την έκδοση Β510 με την 511 δεν το δοκίμασα ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

@Ζspanos , κι εμένα στην B510 δουλεύει καλά το Sygic ( πρόγραμμα πλοήγησης ) με ανοιχτά δεδομένα. Έχοντας κλειδώσει σήμα, παραμένει σταθερό και αν μπω σε σπίτι/κατάστημα και βγω ξανακλειδώνει άμεσα. Το πρώτο κλείδωμα στην αρχή της ημέρας ωστόσο δεν γίνεται πάντα άμεσα. Έχει χρειαστεί να οδηγήσω και κανένα 5λεπτο από το σπίτι μου για να βρει σήμα. Στη Jelly bean είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα και είχα αναγκαστεί να αλλάξω το gps.conf. Στην kitkat δεν χρειάστηκε. Γενικά το gps θα το βαθμολογούσα με 5/10 στη Jelly bean και με 7-8/10 στην Kitkat. Υπάρχουν και κινητά με καλύτερους δέκτες.

 

Αν το αγοράσεις από σκρουτζομάγαζο και είναι ευρωπαϊκό μοντέλο , τότε έχεις εγγύηση και στην κάνει η Arvato στα ΚΤΕΛ Κηφισού.

 

Όσο για τα πολύ καλά σχόλια που έχει το κινητό στο Skroutz...H βαθμολογία 4.5/10 θεωρώ ότι είναι υπερβολική. Το κινητό ναι είναι πανέμορφο, ναι έχει ωραία οθόνη, ναι δεν σβήνει αναπάντεχα από μόνο του όπως γίνεται σε άλλα πιο διάσημα κινητά , ναι δεν λαγκάρει στη jellybean στις stock εφαρμογές ( ούτε στο stock βαρύ παιχνίδι ) αλλά έχει και τα αρνητικά του. Σε κάποιες εφαρμογές του Google Play μπορεί να λαγκάρει , η πλάτη του φθείρεται, η κάμερα αργεί να εστιάσει, ο ήχος του δεν είναι τόσο δυνατός, το gps δεν είναι το καλύτερο υπάρχει εκεί έξω και τέλος η αναβάθμιση σε kitkat έχει κάποια bugs και λαγκάρει στο internet browsing. Θα μου πεις σε αυτά τα χρήματα τι συζητάμε... Έχει έναν αντίπαλο βέβαια , το Moto G 16GB που ρολάρει καλύτερα αλλά εκεί θυσιάζεις design,κάμερα και υποδοχή κάρτας μνήμης. Eπίσης με 70 ευρώ παραπάνω αγοράζεις το καλύτερο κινητό του 2013 σύμφωνα με τους συντάκτες και χρήστες του myphone, δλδ το G2.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

H υπογραφή μου είναι αυτό το μπλε "Συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις" που βλέπεις στο τέλος κάθε post μου. Από Β106 ως B132 είναι οι Jelly bean roms της Huawei. H B510 είναι η Kitkat rom της Huawei. H B510 με εξωτερικό launcher για μένα είναι μια χαρά με εξαίρεση την πλοήγηση σε βαριές σελίδες στο internet. Όποιος δεν χρησιμοποιεί εξωτερικό launcher και εξωτερικά widgets , καλό είναι να παραμένει στη Jelly bean.

 

 

 

 

Διάφορες υπάρχουν αλλά όλες παρόλο που κάνουν σχετικά γρηγορότερο το κινητό , έχουν ακόμα προβλήματα σε άλλους τομείς. Η λιγότερο προβληματική είναι η Omni. Θα σου έλεγα να μην προχωρήσεις με custom rom γιατί βασίζονται στον ίδιο kernel ( δεν μπορούν να κάνουν το κινητό πολύ γρηγορότερο ) , γιατί είναι σύνθετη η διαδικασία για κάποιον που δεν ασχολείται και γιατί όπως είπα λύνουν κάποια θέματα αλλά δημιουργούν νέα προβλήματα.

Ευχαριστω ipred θα μεινω jb τοτε για λιγο καιρο το τηλ ειναι syper.... ειχα το s4mini...το πουλησα και πηρα αυτο και δεν το μετανιωνω καθολου!!!!
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω στην κιτκατ να βγαλω απο την γραμμη καταστασης την ονομασια του δικτυου που ειμαι που την εχει στα δεξια??
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει να βάλουμε την 511. Τρέχει κάλα?? Στο xda μερικοί αναφέρουν προβλήματα με το play store και με το wifi. Είναι update της 510 τελικά ή απλά έκδοση για την ρωσία??
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει να βάλουμε την 511. Τρέχει κάλα?? Στο xda μερικοί αναφέρουν προβλήματα με το play store και με το wifi. Είναι update της 510 τελικά ή απλά έκδοση για την ρωσία??

 

Δεν είναι αναβάθμιση από ότι κατάλαβα. Έπρεπε στο τέλος να εγκαταστήσω όλες τις εφαρμογές ξανά. Δουλεύει απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό διάβασα και γω. Αν ήταν αναβάθμιση δεν θα χανόταν οι εφαρμογές. Απλά ίσως είναι beta και σε λίγο βγει και official. Πάντως στο huaweinews.com δεν εχει τιποτα αναφερθεί.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό διάβασα και γω. Αν ήταν αναβάθμιση δεν θα χανόταν οι εφαρμογές. Απλά ίσως είναι beta και σε λίγο βγει και official. Πάντως στο huaweinews.com δεν εχει τιποτα αναφερθεί.

 

Συγκεκριμένα η Β511 μου βελτίωσε το κόλλημα με το πληκτρολόγιο. Επίσης δεν μου ξανά έκανε αποσύνδεση και δεν μου ζητάει Pin στα καλά καθούμενα. Νομίζω διορθώθηκε και η χαμηλή ένταση στην αναπαραγωγή μουσικής.

Link to comment
Share on other sites

'Ενα άτομο στο XDA είχε το ίδιο θέμα και αφού δοκίμασε τα πάντα το πήγε για επισκευή ελαττωματικής θύρας.

 

 

 

Aπό την παρακάτω σελίδα , πάτα το Show older versions και κατέβασε την 2.5.1 έκδοση.

http://repo.xposed.info/module/de.robv.android.xposed.installer

 

Τις άγνωστες προελεύσεις τις έχεις ενεργοποιημένες ; Root με ποιο εργαλείο έχεις κάνει ; Ποια έκδοση φοράς ;

 

 

 

Ναι. Δεν έχεις ενεργοποιήσει Ρυθμίσεις -> Μηνύματα -> Ειδοποιήσεις.

 

τωρα που εκανα εγκατασταση το 2.5.1 xposed framework να το κανω update στην τελευταια του εκδοση??

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω στην κιτκατ να βγαλω απο την γραμμη καταστασης την ονομασια του δικτυου που ειμαι που την εχει στα δεξια??

 

Εγώ είχα δοκιμάσει 3 διαφορετικούς τρόπους να το κάνω αυτό ( αλλαγή του κώδικα του local prop, αντικατάσταση του systemui.apk, εγκατάσταση xposed framework+ Xblast module ) και δεν πέτυχε κανένας.

 

τωρα που εκανα εγκατασταση το 2.5.1 xposed framework να το κανω update στην τελευταια του εκδοση??

 

Όχι γιατί λένε πως η 2.5.1 είναι η πιο συμβατή έκδοση για το κινητό μας.

 

Όσο για τη Miui και οποιαδήποτε custom rom , μην προχωρήσεις. Δεν είναι καμία απροβλημάτιστη ακόμα. Κάνε υπομονή και περίμενε τα επόμενα updates.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Τip : Όσοι έχετε την 510 κι αντιμετωπίζετε το θέμα του λαγκαρίσματος στον internet browser , βάλτε τον UC browser. Τέσταρα τους 10 πρώτους του Google Play στο κινητό μας και ο UC μου μείωσε αρκετά το lag ( όχι εντελώς αλλά αρκετά )

 

Eρώτηση : Όσοι βάλατε τη Γερμανική 511 παρατηρήσατε καμία βελτίωση στο internet browsing ; Aν ναι , η βελτίωση είναι σημαντική ή αμελητέα ; Δεν θέλω να ξανακάνω αναβάθμιση για το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τip : Όσοι έχετε την 510 κι αντιμετωπίζετε το θέμα του λαγκαρίσματος στον internet browser , βάλτε τον UC browser. Τέσταρα τους 10 πρώτους του Google Play στο κινητό μας και ο UC μου μείωσε αρκετά το lag ( όχι εντελώς αλλά αρκετά )

 

Eρώτηση : Όσοι βάλατε τη Γερμανική 511 παρατηρήσατε καμία βελτίωση στο internet browsing ; Aν ναι , η βελτίωση είναι σημαντική ή αμελητέα ; Δεν θέλω να ξανακάνω αναβάθμιση για το τίποτα.

 

Πολύ ωραίος browser!

Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

Χθες εβαλα κι εγώ τη 511 αλλά ακόμη δεν έχω άποψη για το αν είναι καλύτερη από 510.

Ένα περίεργο που κάνει όμως είναι το εξής:

Έχω βάλει ένα νέο theme MIUI V5 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2610494 κάνοντας copy το αρχείο

Το έχω επιλέξει σαν default και όλα καλά.

Όμως όταν το τηλ κάνει restart επαναφέρει το default theme και πρέπει να ξαναεπιλέξω από την αρχή το νέο theme

Link to comment
Share on other sites

 

Eρώτηση : Όσοι βάλατε τη Γερμανική 511 παρατηρήσατε καμία βελτίωση στο internet browsing ; Aν ναι , η βελτίωση είναι σηδς μαντική ή αμελητέα ; Δεν θέλω να ξανακάνω αναβάθμιση για το τίποτα.

Δεν έχω παρατηρήσει ακόμα Κάτι και δουλεύω τον Chrome. Οι σελίδες κυλάνε ομαλά

Link to comment
Share on other sites

To xposed framework που βοηθάει?

 

Είναι ένα module που με την βοήθειά του μπορείς να παρέμβεις στο interface της συσκευής σου δίνοντάς του χαρακτηριστικά άλλων interface άλλων εταιρειών. Προς το παρόν όμως δεν είναι απόλυτα συμβατό με το P6 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει ακόμα Κάτι και δουλεύω τον Chrome. Οι σελίδες κυλάνε ομαλά

 

Thanks φίλε μου, παρόλα αυτά θα παραμείνω στην B510 γιατί ο UC Browser μου έλυσε τελικά κατά πολύ το θέμα του lag στο browsing. Όλα είναι ok πλέον.:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα δοκιμάσει 3 διαφορετικούς τρόπους να το κάνω αυτό ( αλλαγή του κώδικα του local prop, αντικατάσταση του systemui.apk, εγκατάσταση xposed framework+ Xblast module ) και δεν πέτυχε κανένας.

 

 

 

Όχι γιατί λένε πως η 2.5.1 είναι η πιο συμβατή έκδοση για το κινητό μας.

 

Όσο για τη Miui και οποιαδήποτε custom rom , μην προχωρήσεις. Δεν είναι καμία απροβλημάτιστη ακόμα. Κάνε υπομονή και περίμενε τα επόμενα updates.

Δωσε μου λιγο οδηγιες πως να βαλω την miui rom και απο που να την κατεβασω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...