Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κατεβασα απο το γερμανικο σαιτ και ειναι το λεγομενο official. Η huawei Romania εψει στο σαιτ την p6-u00 και οχι την p6-u06 που εχουν οι γερμανοι. Εγω εβαλα των γερμανων πανω στην β125 κανονικα με local update
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια βοήθεια ρε παιδιά γιατί θα τρελαθώ. Έβαλα την b510 με τον οδηγό του ipred στην προηγούμενη σελίδα.

 

Για να παίζει ένα παιχνίδι σωστά (Castle Clash) με την kitkat πρέπει να επιλέξω το Dalvik ως runtime από τα Developer Options -> Select Runtime αλλά δεν το βρίσκω πουθενά (εννοείται πως ενεργοποίησα τα developer options). Καμιά ιδέα που το έχουν κρύψει;

 

EDIT

Μια ιδέα για το τι ψάχνω αλλά εδώ είναι το Pure Android

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβασα απο το γερμανικο σαιτ και ειναι το λεγομενο official. Η huawei Romania εψει στο σαιτ την p6-u00 και οχι την p6-u06 που εχουν οι γερμανοι. Εγω εβαλα των γερμανων πανω στην β125 κανονικα με local update

 

Δεν είναι έτσι. Τη beta μάλλον έχεις βάλει από τη Γερμανία , γι΄αυτό και έκατσε πάνω από την Β125. Η επίσημη είναι της Ρουμανίας και κάθεται πάνω στην Β132 και είναι σαφώς για P6-U06. Δεν το λέω εγώ, το λένε οι πάντες στο XDA αν δεν με πιστεύεις :) :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2779926

 

Μια βοήθεια ρε παιδιά γιατί θα τρελαθώ. Έβαλα την b510 με τον οδηγό του ipred στην προηγούμενη σελίδα.

Για να παίζει ένα παιχνίδι σωστά (Castle Clash) με την kitkat πρέπει να επιλέξω το Dalvik ως runtime από τα Developer Options -> Select Runtime αλλά δεν το βρίσκω πουθενά (εννοείται πως ενεργοποίησα τα developer options). Καμιά ιδέα που το έχουν κρύψει;

 

Όντως δεν υπάρχει και αυτό είχε συμβεί και σε μια rom του Nexus. Δεν είχε ART οπότε δεν υπήρχε επιλογή μεταξύ των δύο.

 

καλησπερα εχω την b119 . Για να βαλω κκ κανω update σε b132 και μετα ενημερωση συστηματος ? ειναι βετα ?

 

Αναφέρω όλη τη διαδικασία μια σελίδα πριν, στο post 1530 :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Με βαση τους γερμανους ειναι η επισημη με emui 2.3http://www.huaweiblog.de/firmware/huawei-ascend-p6-android-4-4-2-update-b510-wird-offiziell-verteilt/ τσεκαρε το λιγο και συ. Αν ειναι να δοκιμασω την ρουμανικη.
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Εδώ πάλι λέει ότι οι Γερμανοί δίνουν την beta ενώ οι Ρουμάνοι, Τσέχοι, Ούγγροι την official : http://huaweinews.com/2014/06/ascend-p6-b510-official/

 

Πάντως εγώ στη θέση σου δεν θα έμπαινα στον κόπο να τη ξαναβάλω από τη στιγμή που δεν έχει αλλάξει τίποτα ή σχεδόν τίποτα ανάμεσα στη beta και την official. Θα μου πεις αν δεν έχει αλλάξει τίποτα, γιατί η μία να μπαίνει πάνω από την 125 και η άλλη πάνω από την 132; Αφού ίδιες είναι. Κάνε ότι νομίζεις :) Eγώ ακολουθώ πάντα αυτό που λέει ο Surdu Petru ( o developer της Omni και της Paranoid android rom) και ο οποίος είπε να βάλουμε πρώτα την Β132 κι όχι την 125. Μπορεί κι αυτός να έχει μπερδευτεί θα μου πεις. Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Εδώ πάλι λέει ότι οι Γερμανοί δίνουν την beta ενώ οι Ρουμάνοι, Τσέχοι, Ούγγροι την official : http://huaweinews.com/2014/06/ascend-p6-b510-official/

 

Πάντως εγώ στη θέση σου δεν θα έμπαινα στον κόπο να τη ξαναβάλω από τη στιγμή που δεν έχει αλλάξει τίποτα ή σχεδόν τίποτα ανάμεσα στη beta και την official. Θα μου πεις αν δεν έχει αλλάξει τίποτα, γιατί η μία να μπαίνει πάνω από την 125 και η άλλη πάνω από την 132; Αφού ίδιες είναι. Κάνε ότι νομίζεις :) Eγώ ακολουθώ πάντα αυτό που λέει ο Surdu Petru ( o developer της Omni και της Paranoid android rom) και ο οποίος είπε να βάλουμε πρώτα την Β132 κι όχι την 125. Μπορεί κι αυτός να έχει μπερδευτεί θα μου πεις. Δεν ξέρω.

ΜΑ και η εκδοση kernel ιδια ειναι. Και οι γερμανοι την παρουσιαζουν σαν επισημη. Προσπαθησα τωρα να περασω την ρουμανικη και μου λεει οτι το συστημα τρεχει την 4,4,2 και δεν ειναι απαραιτητο. διαβαζει τον φακελο και μετα βγαζει fail

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα απάντηση από την Huawei Deutschland μετά από Feedback Mail. Η κλασσική απάντηση του στυλ "έχουμε λάβει υπ' όψη μας τις εντυπώσεις σας και έχουν μεταφερθεί στην ομάδα development". Κουβέντα για πότε να αναμένουμε περαιτέρω update αλλά μου ευχήθηκαν καλή συνέχεια και υπομονή στο τεστάρισμα της Beta.

Tο καλό είναι ότι το βλέπουν ως BetaVersion και όχι ως final οπότε αναμένουμε update να διορθώσουν κάποια πράγματα. Συνήθως τα update βγαίνουν την πρώτη εβδομάδα του μήνα. Καλοκαίρι έχουμε, άδειες να πάρουν και καλό μας Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα απάντηση από την Huawei Deutschland μετά από Feedback Mail. Η κλασσική απάντηση του στυλ "έχουμε λάβει υπ' όψη μας τις εντυπώσεις σας και έχουν μεταφερθεί στην ομάδα development". Κουβέντα για πότε να αναμένουμε περαιτέρω update αλλά μου ευχήθηκαν καλή συνέχεια και υπομονή στο τεστάρισμα της Beta.

Tο καλό είναι ότι το βλέπουν ως BetaVersion και όχι ως final οπότε αναμένουμε update να διορθώσουν κάποια πράγματα. Συνήθως τα update βγαίνουν την πρώτη εβδομάδα του μήνα. Καλοκαίρι έχουμε, άδειες να πάρουν και καλό μας Σεπτέμβριο.

Τελικα βγαλαμε καποιο συμπερασμα ποια ειναι beta και ποια επισημη??:lol::lol:

Υπαρχει καμια διαφορα μεταξυ τους?? Παντως το huaweiblog.de την εχει δωσει και αυτη ως επισημη.

Link to comment
Share on other sites

Ε όπως είπε και ο ipred πιο πάνω την λανσάρανε ως official γιατί αλλιώς θα τους έπαιρνε και θα τους σήκωνε τους Κινέζους. Φαντάσου ότι είχαν ανακοινώσει για KitKat EMUI 2.0 international version release για τις 10 Ιουνίου κάτι που δεν έγινε ποτέ. Σου λέει από το να γίνουμε ρεζίλι των σκυλιών κοπάνα τους μία ελαττωματική beta να έχουν να παίζουν και βλέπουμε...
Link to comment
Share on other sites

Spak123 η διαδικασία έχει ως εξής :

 

1.Κατεβάζεις και εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου τον USB driver για το κινητό :

http://www.mediafire.com/download/o04drss9o4agbfg/DriverSetup.exe

2. Κατεβάζεις την B132 από το link που σου έδωσε ο mitpanos :

http://dl-uk.huaweinews.com/index.php?dir=Roms/Ascend-P6/

3. Aφού κατέβει στον υπολογιστή σου το αρχείο , το ξεζιπάρεις και εμφανίζεται ο φάκελος dload.

4. Ενώνεις μέσω usb το κινητό σου στον υπολογιστή σου και κάνεις αντιγραφή/επικόλληση το φάκελο dload στην εξωτερική κάρτα του κινητού σου.

5. Στο κινητό, πας : Ρυθμίσεις -> σχετικά με το τηλέφωνο -> ενημέρωση συστήματος -> τοπική ενημέρωση -> επιβεβαίωση. Το κινητό κάνει restart και εγκαθιστά τη rom.

6. Αφού έχει μπει η B132, διαγράφεις τον dload φάκελό της από την εξωτερική σου κάρτα.

7. Κατεβάζεις την B510 από εδώ και ΔΕΝ τη ξεζιπάρεις ( δεν ξεζιπάρεις δλδ το αρχείο update.zip ) :

https://drive.google.com/?usp=chrome_app#folders/0ByjEFdm-4A3EQlZuejlla2xaUTQ

8. Φτιάχνεις ένα φάκελο στον υπολογιστή σου με το όνομα dload και βάζεις μέσα του το update.zip που κατέβασες.

9. Επαναλαμβάνεις τα βήματα 4&5.

 

Ακολούθησα τις οδηγίες και όλα καλά! Πραγματικά δε περίμενα ότι θα είναι τόσο απλό και απροβλημάτιστο. Στο Ascend P1 που είχα πριν έπρεπε να κάνω πέντε τάματα για να αλλάξω έκδοση android.

 

Ως τώρα εντυπώσεις... Πραγματικά πολύ καλό! Η αναβάθμισή από Β106 σε Β510 ήταν αισθητή, πέρα από τα εμφανισιακά, παρατηρώ πολύ καλύτερη μπαταρία και πιο... "αεράτες" κινήσεις στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες στο κινητό φοράω τώρα την Β119. Λέω να περάσω Β132 και αμέσως την κιτκατ. Υπάρχει περίπτωση να μου κάνει μόνο του wipe και να σβηστούν όλα?
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις update μέσω local update δεν σβήνονται τα προσωπικά σου αρχεία. Πάντως θα σου σύστηνα αφού βάλεις την B132 να κάνεις από μόνος σου factory reset όπως και μετά την B510. Διορθώνονται θεματάκια με τα factory resets. Ούτως ή άλλως φαντάζομαι χρησιμοποιείς google συγχρονισμό για επαφές, mail, ημερολόγιο όπως και online sync σε άλλες εφαρμογές που τον διαθέτουν ( εφαρμογές σημειώσεων, internet browsers κτλ) , οπότε δεν είναι μεγάλος μπελάς η επαναφορά.:)

 

Ένα bug της KK που ανακάλυψα σήμερα είναι ότι αν σου στείλει sms μια υπηρεσία, πχ ο πάροχος κινητής ή μια διαφημιστική εταιρία , ο αποστολέας εμφανίζεται ως "null". Aυτό είναι πρόβλημα για όσους χρησιμοποιούν κάποια blacklist εφαρμογή διότι αν θέσουν σε blacklist τη διαφημιστική εταιρία , θέτουν αυτόματα σε blacklist και τα μηνύματα του παρόχου κινητής.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακουστικα συμβατά με την συσκευη μας;

Περασα μερικα τραγουδια και είναι άσχημο να μην μπορώ να ρυθμίσω την ένταση!!!

Δοκίμασα της Samsung αλλα δεν λειτουργούν. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. μολις αγορασα το P6 και εχω καποιες ερωτησεις..

1)Ο ηχος για το ακουστικο σε διαρκεια κλησης ειναι χαμηλος υπαρχει ρυθμιση?(εκτος απο τα πλαινα μπουτον +-)

2)Υπαρχει ρυθμιση για τα hands free? παλι για την ενταση. Οταν παταω το κουμπακι των handsfree δεν τερματιζεται η κλιση παρα μπαινει στο mute.Αλλαζει αυτο?

3)Παταω την ενημερωση συστηματος και μου γραφει Emoution UI 1.6 B112. Πρεπει να κανω τις αναβαθμισεις?δεν εχω παρει καρτα, γινονται στην καρτα του κινητου?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω και κατι ακομη..

Στις εφαρμογες whatsapp, facebook οταν ερχεται μηνυμα δε μου αναβει το led (ενω το εχω ενεργοποιησει απο την εφαρμογη) και ουτε μου εμφανιζει στο εικονιδιακι της καθε ερφαρμογης τον αριθμο των μυνηματων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. μολις αγορασα το P6 και εχω καποιες ερωτησεις..

1)Ο ηχος για το ακουστικο σε διαρκεια κλησης ειναι χαμηλος υπαρχει ρυθμιση?(εκτος απο τα πλαινα μπουτον +-)

2)Υπαρχει ρυθμιση για τα hands free? παλι για την ενταση. Οταν παταω το κουμπακι των handsfree δεν τερματιζεται η κλιση παρα μπαινει στο mute.Αλλαζει αυτο?

3)Παταω την ενημερωση συστηματος και μου γραφει Emoution UI 1.6 B112. Πρεπει να κανω τις αναβαθμισεις?δεν εχω παρει καρτα, γινονται στην καρτα του κινητου?

Ευχαριστω πολυ!

 

Edit : Δημιουργώ F.A.Q που απαντά και στα παραπάνω εκτός από το 2.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα έναν οδηγό για το κινητό μας προκειμένου οι νέοι κάτοχοι να βρίσκουν άμεσα τις απαντήσεις σε κάποια βασικά ερωτήματά τους :

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5474084#post5474084

 

Ο οδηγός θα συμπληρώνεται με τυχόν νέες ερωτήσεις και απαντήσεις.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!οσο για το ερωτημα 2 το βρηκα με τα πολλα..απλως χρειαζεται να κρατησεις για 2 δευτερολεπτα το κουμπι των handsfree και κλεινει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, ήμουν κάτοχος του sony C905 και σήμερα τα κακάρωσε. Σκέφτομαι να μην δώσω πάνω απο 250€ και σαν πρώτη μου επιλογή ειναι το Ρ6. Βασικά πράγματα για μένα είναι το SAR, η φωτογραφική μηχανή και η μπαταρία. Ίντερνετ δεν μπαίνω πολύ ώρα, βεβαια είχα και άλλο κινητό. Τέσπα, ξέρει κάποιος να μου πει αν οι φωτογραφίες είναι καλύτερες απο το C905 που είχα και μέσο όρο πόσο κρατάει η μπαταρία?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα διαπίστωσα ότι το πίσω κάλυμμα του κινητού άνοιξε στην άκρη και έκανε ένα.μικρό κενό . Δεν είμαι σίγουρος αν προήλθε από πτώση η υπερβολική υπερθέρμανση και διαστολή του αλουμινίου... το έχετε διαπιστώσει? που να πάω για επισκευή?
Link to comment
Share on other sites

Τέσπα, ξέρει κάποιος να μου πει αν οι φωτογραφίες είναι καλύτερες απο το C905 που είχα και μέσο όρο πόσο κρατάει η μπαταρία?Σας ευχαριστώ!

 

Eίχα κάποτε το C905 ( πριν 6 χρόνια νομίζω ) αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς τι φωτό έβγαζε ώστε να κάνω σύγκριση. Η κάμερα του κινητού είναι πολύ καλή για κινητό των 250 ευρώ. Τη θεωρώ καλύτερη του S4 mini πχ ( το έχει ένας φίλος κι έχω κάνει συγκριτικό ) και κατώτερη των S4,Note 2, G2 , Lumia. Για τη μπαταρία τώρα...εξαρτάται άμεσα από τη χρήση που κάνει ο καθένας και από τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί. Πχ αν εγώ δεν χρησιμοποιώ viber και facebook μπορεί η μπαταρία να μου κρατήσει και 3 μέρες και στον άλλο που χρησιμοποιεί ενεργοβόρες εφαρμογές παρασκηνίου ή έχει συνέχεια wifi ανοιχτό ή χρησιμοποιεί πολύ gps ή παίζει συνεχώς παιχνίδια να μη βγάλει καν τη 1 μέρα. Τα πράγματα είναι σχετικά δλδ. Σε μένα κρατά πάντως 1.5 μέρα κατά μ.ο

 

σήμερα διαπίστωσα ότι το πίσω κάλυμμα του κινητού άνοιξε στην άκρη και έκανε ένα.μικρό κενό . Δεν είμαι σίγουρος αν προήλθε από πτώση η υπερβολική υπερθέρμανση και διαστολή του αλουμινίου... το έχετε διαπιστώσει? που να πάω για επισκευή?

 

Σε μένα που το έχω κάψει το κινητό οδηγώντας 4ωρα στον ήλιο , δεν έχει συμβεί. Σε ελαττωματικό τεμάχιο έπεσες. Το service δυστυχώς το κάνει η Arvato στα ΚΤΕΛ Κηφισού , τηλ. επικ. 21 0519 7500 . Καλή τύχη κι ο Θεός μαζί σου...

Link to comment
Share on other sites

σήμερα διαπίστωσα ότι το πίσω κάλυμμα του κινητού άνοιξε στην άκρη και έκανε ένα.μικρό κενό . Δεν είμαι σίγουρος αν προήλθε από πτώση η υπερβολική υπερθέρμανση και διαστολή του αλουμινίου... το έχετε διαπιστώσει? που να πάω για επισκευή?

 

Εμένα άνοιξε το πίσω μέρος του κινητού επειδή φούσκωσε η μπαταρία... Πολλά τα πιθανά σενάρια... Το έχω στείλει για σερβις στην huawei αγγλίας, και 3 εβδομάδες μετά ακόμα να μου έρθει, και το χειρότερο είναι πως έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω μαζί τους με μειλ και ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση... Ήδη έχω βάλει αγγελία στο ebay για να το πουλήσω, και ποτέ ποτέ ξανά huawei... νιώθω και άσχημα που πρότεινα σε συμφορουμίτες...

Link to comment
Share on other sites

σήμερα διαπίστωσα ότι το πίσω κάλυμμα του κινητού άνοιξε στην άκρη και έκανε ένα.μικρό κενό . Δεν είμαι σίγουρος αν προήλθε από πτώση η υπερβολική υπερθέρμανση και διαστολή του αλουμινίου... το έχετε διαπιστώσει? που να πάω για επισκευή?

 

To δικό μου δεν άνοιξε αλλα παρατήρησα οτι άν το πιέσω ακριβώς κάτω το φλάς κάνει ΚΛΙΚ και μπαίνει μέσα...

 

Μερικές παρατηρήσεις για την εκδοση 510:

1. Κάθε φορά που θα κάνω επανεκκίνηση το εικονίδιο "simcard ρυθμίσεις" επανέρχεται στην αρχική του θέση, στην αρχική σελίδα.

2. Δεν υπάρχει δυνατότητα αυξομείωσης του ήχου απο ακουστικά.

3. Το πληκτρολόγιο Swype της Huawei καθυστερεί ενοχλητικά στην εμφάνιση των χαρακτήρων.

Edited by gpelekanos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...