Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kάτι δε λες καλά. Ξέρεις σίγουρα τι είναι ΟΤΑ και τι είναι η αναβάθμιση μέσω της κάρτας SD;

 

λοιπον εγω την κανω απο εκει που λεει ενημερωση με συνδεση και μετα εκει που κανει εγκατασταση μου λεει failed και κατι αλλα και λιγο πιο κατω (status 7)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να βάλεις απ' ευθείας την Β512, μετά να κάνεις φορμάτ και να το στήσεις ήρεμα από την αρχή.

 

kalodiakias, ποιάν έκδοση φοράς τώρα; Όλο τον κωδικό δώσε.

 

H b510 με την B512 και Β513 έχουν σημαντικές διαφορές; Μήπως είναι καλύτερα να βάλω απευθείας την 513 παρά την 512? Και όλες αυτές μπαίνουν κατευθείαν πάνω από την 132??

Link to comment
Share on other sites

kalodiakias, κατέβασε την από το huaweiblog.de και πέρασε την μέσω της κάρτας μνήμης. Δεν ξ΄ρω τι άλλο να σου πώ.

 

dimitrisntal21, να βάλεις την Β512 όπως την βάζω κι εγώ αυτήν την στιγμή αφού πριν 5 λεπτά ακριβώς μου έκαναν delivery ένα μαύρο Ρ6 σε εξαιρετική τιμή. Φτου να μην το βασκάνω...πέμπτη φορά το παίρνω και πάλι το βρίσκο πανέμορφο..κι ας υστερεί κάπως σε επιδόσεις.

 

πως την βαζω απο καρτα μνημης??απλος βαζω το αρχειο update στον φακελο dload και μετα το κανω??και κατι αλλο εμενα οταν την κατεβαζα απο το ενημερωση με συνδεση μου την εδειχνε 56.6 μεγκα μπαιτ ενω τωρα 950...γιατι??

Link to comment
Share on other sites

kalodiakias, κατέβασε την από το huaweiblog.de και πέρασε την μέσω της κάρτας μνήμης. Δεν ξ΄ρω τι άλλο να σου πώ.

 

dimitrisntal21, να βάλεις την Β512 όπως την βάζω κι εγώ αυτήν την στιγμή αφού πριν 5 λεπτά ακριβώς μου έκαναν delivery ένα μαύρο Ρ6 σε εξαιρετική τιμή. Φτου να μην το βασκάνω...πέμπτη φορά το παίρνω και πάλι το βρίσκο πανέμορφο..κι ας υστερεί κάπως σε επιδόσεις. Η Β513 δεν περνιέται με συμβατικό τρόπο...απαιτεί custom recovery.

 

Τώρα κατεβάζω την Β512 από εδώ http://www.huaweiblog.de/huawei/huawei-ascend-p6-firmwareupdate-b512-offiziell/ ( πάτησα την πρώτη επιλογή Mirror, 940.4 mb είναι ). Μόλις κατέβει την κάνω εγκατάσταση μέσω sd και τοπική ενημέρωση όπως την 510? Kαι είπες μπαίνει σίγουρα πάνω από την 132. Σόρρυ που σε ρωτάω συνέχεια αλλά δεν είμαι πολύ σχετικός , αν και άλλοι έχουν τις ίδιες απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από την Β132 λέει σαφέστατα ότι περνάει.

 

Άλλη μια ερώτηση. Σε αυτό που κατέβασα μέσα στον φάκελο dload έχει 2 αρχεία το update.app και το update.app.asc. Στις οδηγίες μιλάει μόνο για το update.app . Να τον κάνω αντιγραφή όλον τον φάκελο έτσι όπως είναι και με τα δύο τα αρχεία?? Λογικά έτσι θα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είπες αναβαθμίζεις. Ολόκληρο το firmware είναι 950 ΜΒ ενώ το 56.6 ήταν η ΟΤΑ που θα αντικαθιστούσε μόνο όσα αρχεία έχουν τροποποιηθει απο Β510 σε Β512.

 

εγω ομως γιατι δεν μπορω να κανω απο οτα???και τωρα που θα την κανω απο καρτα μνημης στον φακελο dload βαζω και τα 2 αρχεια που εχει μεσα....εχει update.***,update σκετο?? τι κανω??

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξτε το zip ,παρτε το φακελο dload (αφήστε τα 2 αρχεία όπως έχουν) και πεταχτε τον μεσα στην sd.Κλειστε το τηλεφωνακι τελειως.Νο power-μαύρη οθόνη!Πατήστε τώρα ταυτόχρονα και τα 3 κουμπάκια μαζί (volume + , volume - , power).Αν δειτε ενα ρομποτακι ειστε σε καλό δρόμο αλλιώς ....... Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το κινητο ειναι αυτο 200 ευρω στην wind? φαινεται να συμφερει τραγικα η τιμη σε αυτη την τιμη ειναι 10 ευρω πανω απο το moto g αρα αξιζει να το παρεις 1000 φορες..

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=585

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το κινητο ειναι αυτο 200 ευρω στην wind? φαινεται να συμφερει τραγικα η τιμη σε αυτη την τιμη ειναι 10 ευρω πανω απο το moto g αρα αξιζει να το παρεις 1000 φορες..

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=585

 

ναι ισχύει, τοσο έχει και στο Γερμανό.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε γνώμη : Το αριστερό ή το δεξί sticker για την πλάτη ( εγώ κλείνω προς το αριστερό το απλό) ;

 

http://s23.postimg.org/el7lmd4ej/p6_black_stickers.jpg

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Το δεξι μ'αρεσει πιο πολυ:)

 

Εχω μια ερωτηση, ειδικα σε αυτους που ασχολουνται με custom rom: Εχω ενα κινεζικο P6 δικαρτο ΧΩΡΙΣ sd card. Προσπαθω εδω και 2 μερες να περασω καποια custom ή καποια Ευρωπαικη Official (η κινεζικη rom δεν εχει Ελληνικα και ακομα και στην αγγλικη γλωσσα, εμφανιζει κινεζικα πχ στον dialer). Ασε που εχει μεινει στην 508 ενω βλεπω οτι κυκλοφορει η 512/513.

 

Χωρις ομως SD card, τα πραγματα ειναι δυσκολα. Δεν βρισκω καποιον οδηγο στο XDA. Εχω περασει TWPR, εχω δοκιμασει και με OTG καλωδιο με εξωτερικο USB αλλα βγαζει ενα κατεβατο errors.

 

Αυτο που ζηταω, ειναι μηπως εχει πεσει το ματι σας ειτε στο XDA ειτε σε αλλο forum, σε καποιες οδηγιες για περασμα rom ΧΩΡΙΣ sd:)

Link to comment
Share on other sites

Haki ποσες φορές το έχεις πάρει το P6? :D

Όντως αυτή τη στιγμή το κινητό είναι στα καλύτερα του. Ωρίμασε ενα χρόνο μετά την κυκλοφορία του!!

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξτε το zip ,παρτε το φακελο dload (αφήστε τα 2 αρχεία όπως έχουν) και πεταχτε τον μεσα στην sd.Κλειστε το τηλεφωνακι τελειως.Νο power-μαύρη οθόνη!Πατήστε τώρα ταυτόχρονα και τα 3 κουμπάκια μαζί (volume + , volume - , power).Αν δειτε ενα ρομποτακι ειστε σε καλό δρόμο αλλιώς .......

 

Έχεις κάνει κανονικά την εγκατάσταση της 512 , και ενώ είχες αφήσει και τα δύο αρχεία έτσι όπως ήταν μέσα στον φάκελο? ( και το update.app.asc )? Ας απαντήσει κάποιος σίγουρα ότι έγινε κανονικά η εγκατάσταση και με τα 2 αρχεία μέσα στον φάκελο "dload".

Link to comment
Share on other sites

Ποιά δύο αρχεία; Ένα είναι μέσα στο dload, το UPDATE.APP.

 

To κατέβασα και από εδώ http://huaweinews.com/2014/08/ascend-p6-b512/ και από ένα άλλο site , και μέσα στον φάκελο dload έχει 2 αρχεία. Το update.app και το update.app.asc . Αποκλείεται να υπάρχει μόνο σε εμένα και ενώ το έχω κατεβάσει από δύο διαφορετικές πηγές. Πιθανών να πρέπει να τα αφήσεις όπως είναι και τα δύο μέσα στον φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Πωω, τώρα τα είδα! :O Τότε κι εγώ έτσι το αναβάθμισα...με τα δύο αρχεία μέσα στο dload.

 

Ok. Αφού το αναβάθμισες και δεν είχες κανένα πρόβλημα, θα τα αφήσω και εγώ και τα δύο τα αρχεία έτσι μέσα . Εξάλλου δεν λέει πουθενά να πειράξεις κανένα αρχείο. Σε Ευχαριστώ. Έχεις δει καμιά βελτίωση στο WIFI και στο GPS? Εγώ έχω πρόβλημα με το WIFI ενεργοποιείται μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το παρέλαβα και μόλις άνοιξα το κουτί έριξα κατ' ευθείαν την Β512 οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης και ούτε θυμάμαι επι μέρους λεπτομέρειες από τα προηγούμενα Ρ6. To wifi σίγουρα δουλεύει τέλεια και με το GPS έκανα μια σύντομη βολτίτσα και δείχνει να είναι εντάξει με το αγορασμένο Sygic που χρησιμοποιώ. Πρέπει οι κάτοχοι να το πάρουν απόφαση ότι τα λογισμικά της Huawei δεν είναι ακόμη ραφιναρισμένα σε επίπεδο άλλων εταιρειών. Υποψιάζομαι ότι υπεύθυνοι είναι οι δικοί της επεξεργαστές. Με έναν Qualcomm θα μπορούσαν να αντλήσουν περισσότερoυς πόρους για να τον κάνουν bug-free.

 

Ok και άλλη μια ερώτηση. Εξακολουθείς να πιστεύεις ότι είναι καλύτερα να βάζεις πρώτα την νέα αναβάθμιση και μετά να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων? Γιατί εγώ πιστεύω είναι καλύτερα να κάνεις πρώτα format να καθαρίζει το κινητό και μετά να βάζεις από πάνω εύκολα την νέα έκδοση λογισμικού. Τι λές?

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα το στήσεις από την αρχή γιατί δεν κάνεις και πριν και μετά και να είσαι απόλυτα σίγουρος;

 

Ok, μπορεί να κάνω αυτό. Αλλά είσαι απόλυτα σίγουρα στο format μετά το εγκατάσταση δεν σβήνει την υπάρχουσα rom που εγκατέστησες? Θα παραμείνει η 512? Δεν θα γυρίσω στην αρχική την 112 που είχα μόλις πήρα το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, γιατί δεν μπορώ να αλλάξω ταπετσαρία στην οθόνη κλειδώματος είτε με τον εργοστασιακό launcher, είτε με τον Nova; Πηγαίνω στο "Χρήση άλλων ταπετσαριών" και μετά με παραπέμπει να διαλέξω από το "Ταπετσαρίες" που δεν υπάρχει τίποτε και από την "Συλλογή" που ότι κι αν επιλέξω αυτό κρατάει την ταπετσαρία της αρχική οθόνης. Ούτε και αντίστριφα το δέχεται, δηλαδή να βρώ την εικόνα στον File Browser και να επιλέξω να την ορίσω.

 

Σε μένα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Πηγαίνω στα "Περισσότερα"-> "Συλλογή" , βλέπει τα wallpapers της εξωτερικής μου κάρτας, διαλέγω το wallpaper και όλα ok. Eπίσης στο "ταπετσαρίες" σε εμένα υπάρχουν τα μαμίσια wallpapers.

 

@Κalodiakias η γνώμη μου είναι ότι σε εσένα απέτυχε το update μέσω ΟΤΑ είτε γιατί το είχες ρουτάρει και το είχες αφήσει ρουταρισμένο είτε γιατί το είχες πειράξει με custom rom ( αν θυμάμαι καλά πριν μια εβδομάδα είχες ρωτήσει πως γυρνάς πίσω από τη Miui rom ). Κάτι από τα δύο δεν σε αφήνει να βάλεις το update. Για να φύγει το root και να πάρεις ΟΤΑ πρέπει οπωσδήποτε πρώτα να περάσεις μέσω local update τη rom.

 

@dimitrisntal21, η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σε όλα τα κινητά, επαναφέρει το κινητό στην αρχική κατάσταση της τελευταίας rom που έχεις βάλει. Δεν σου αλλάζει rom.

Link to comment
Share on other sites

Όλα ίδια μου φαίνονται μεταξύ Β510 και B512. Το lag στην κύλιση και στο zoom in/out στις desktop ιστοσελίδες ( πχ gazetta.gr ) παρέμεινε όπως και αυτό στο κατέβασμα του notification panel ( σε stock launcher ήταν τραγικό λίγο που το δοκίμασα, στον Nova βελτιώνεται πολύ). Το ζέσταμα μετά από αρκετή χρήση wifi συνεχίζει να υπάρχει. Το gps το δοκίμασα μόνο για να δω σε πόση ώρα κλειδώνει χωρίς βοήθεια AGPS ( internet δεδομένα ) και κλείδωσε σε 30 δευτερόλεπτα περίπου. Μάλλον δουλεύει πράγματι καλύτερα. Θα κάνω και άλλα tests. Α επανήλθε και η "θερμοκρασία χρώματος" και έβαλαν και ένα νέο θέμα κλειδώματος οθόνης. Το αν άλλαξε κάτι στο scrolling στον stock launcher δεν το εξέτασα γιατί η πρώτη μου κίνηση πάντα είναι να βάζω τον Nova Prime ως launcher. Συμπέρασμα : Και να μην είχα κάνει το update δεν θα έχανα τίποτα ιδιαίτερο.

 

ποιο νεο θεμα βαλανε εμενα δεν μου εχει κανενα??

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα χρειαστω την βοηθεια σας ως newbie σε android κινητο. ως νεος κατοχος ενος p6 ειπα να κανω ενα update στην b513 ακολουθωντας τις οδηγιες αυτης της σελιδας: http://huaweinews.com/2014/07/ascend-p6-b513-leaked/ το θεμα ειναι οτι μετα το reboot μου εβγαλε κατι για su install πατησα να το κανει και μετα την επανεκκινηση κολαει στην οθονη που αναγραφει huawei ascend....
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα χρειαστω την βοηθεια σας ως newbie σε android κινητο. ως νεος κατοχος ενος p6 ειπα να κανω ενα update στην b513 ακολουθωντας τις οδηγιες αυτης της σελιδας: http://huaweinews.com/2014/07/ascend-p6-b513-leaked/ το θεμα ειναι οτι μετα το reboot μου εβγαλε κατι για su install πατησα να το κανει και μετα την επανεκκινηση κολαει στην οθονη που αναγραφει huawei ascend....

 

Πέρνα ξανά την Ρομ που έχεις στην κάρτα σου. Βάλε την συσκευή σε restore Mode και επέλεξε install from sdcard

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...