Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα και παλι παιδια.2η μερα χρησης σημερα και ολα μια χαρα.θα ηθελα να σας πω οτι κοιταξα για την εκδοσω και εχω την B102 ποια μπορω να βαλω για καλυτερη βελτιωση και πως?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα και παλι παιδια.2η μερα χρησης σημερα και ολα μια χαρα.θα ηθελα να σας πω οτι κοιταξα για την εκδοσω και εχω την B102 ποια μπορω να βαλω για καλυτερη βελτιωση και πως?

 

Ακολούθησε τις οδηγίες...

 

http://huaweinews.com/2014/03/ascend-p6-b132-firmware/

 

Οδηγίες εγκατάστασης : http://huaweinews.com/2013/08/ascend-p6-official-firmware-upgrade-guide/

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πλέον κι εγώ ένας χαρούμενος κάτοχος του Ρ6. Πρώτη εντύπωση: ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ! Για το design δεν έχω λόγια...

Για την εμπειρία χρήσης δεν έχω βέβαια ακόμα άποψη αλλά θα το παραμετροποίησω σταδιακά, χωρίς βιασύνες. Άλλωστε τόσα χρόνια ήμουν στο 2.3 (Gingerbread) επομένως θα μείνω για λίγο καιρό στο JB και μετά θα μεταβώ στο ΚΚ.

 

Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου ipred!!

 

Όπως ανέφερα καταπληκτικό κινητό αλλά.... το wifi αποσυνδέεται συνεχώς :mad:. Αυτό και μόνο το πρόβλημα καθιστά το κινητό απαράδεκτο από κάθε άποψη. Ψάχνοντας για λύση σε αυτό το forum και σε άλλα ξένα site, αναβάθμισα το κινητό από Β102 σε Β132 αλλά το πρόβλημα παραμένει. Κατά την αναβάσμιση έχασα και τον πίνακα ειδοποιήσεων αλλά κάπου βρήκα μια λύση πως τον απαναφέρεις. Σχετικά με το wifi έχω το ZTE router της ΟΤΕ και διάβασα ότι το πρόβλημα αφορά κυρίως αυτή τη μάρκα. Επομένως ή θα πρέπει να αλλάξω router ή κινητό....

Ακόμα δεν μπορώ να φανταστώ πως η HUAWEI δεν έχει διορθώσει αυτό το σημαντικό πρόβλημα. Το προηγούμενο κινητό που είχα (Samsung Galaxy Ace) ποτέ δεν είχε τέτοιο πρόβλημα καθώς και άλλες συσκευές wifi που έχω.

 

Αν δεν βρεθεί λύση μάλλον θα το αντικαταστήσω με κάποιο άλλο... :(

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις->wifi-> κουμπί κάτω δεξιά με τις 3 τελείες στο navigation panel->ρυθμίσεις για προχωρημένους , έχεις θέσει να παραμένει ενεργό το Wifi στην αναστολή ;

 

Κι εγώ ΖΤΕ router έχω ( το H108L της Wind που δεν φημίζεται κιόλας για το wifi του ) και στους 10 μήνες που έχω το κινητό δεν μου έκανε ούτε 1 αποσύνδεση. Για κάνε την εξής δοκιμή : Απενεργοποίησε πλήρως το Wifi στον υπολογιστή σου ( όχι απλά αποσύνδεση του υπολογιστή από το wifi αλλά disable της wifi connection ) καθώς και το bluetooth. Με άλλα λόγια στο χώρο που βρίσκεσαι φρόντισε η μόνη ασύρματη επικοινωνία να είναι αυτή μεταξύ του rooter και του κινητού σου χωρίς να παρεμβάλλεται τίποτα μα τίποτα άλλο. Σε τέτοιο περιβάλλον λειτουργώ ( μπαίνω με lan στο laptop και χρησιμοποιώ ενσύρματο ποντίκι ) και ίσως γι΄αυτό να μην έχω ποτέ αποσυνδέσεις μιας και στο κανάλι επικοινωνίας του κινητού με το rooter δεν παρεμβάλλεται κανένα άλλο σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και ένα μήνα το P6 με αρχική έκδοση Β112. Το κινητό από τις πρώτες μέρες είχε κάποια ψιλοκολλήματα και ενεργοποιούταν συνεχώς το WI-FI. Έβαλα μόνος μου τις δύο επόμενες εκδόσεις την 125 και την 132 ( την οποία έχω και τώρα στο κινητό ),μήπως στρώσει λίγο το κινητό. Το WIFI εξακολουθεί να ενεργοποιείται μόνο του. Να το κλείνω και να ανοίγει πάλι μετά από 1 λεπτό. Έχει κάποιος άλλο κάτι ανάλογο; Γνωρίζει κανείς μήπως είναι κάποια ρύθμιση ; Δυστυχώς το έχω ψάξει πολύ το κινητό και δεν έχω βρει κάποια ρύθμιση .

 

Όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε οι πληροφορίες. Μετά την ανανέωση μου βγάζει σφαλμα υπηρεσίας τοποθεσίας[ATTACH]48160[/ATTACH] Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα μου βγάζει ΟΤΑ update την 512 αλλά θα τη βάλω μόνο αν μάθω ότι κάνει πιο smooth το browsing στις ιστοσελίδες.

Αυτό που λες με το σφάλμα υπηρεσίας τοποθεσίας μήπως στο λύνει η απάντηση 8 στο F.A.Q ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα μου βγάζει ΟΤΑ update την 512 αλλά θα τη βάλω μόνο αν μάθω ότι κάνει πιο smooth το browsing στις ιστοσελίδες.

Αυτό που λες με το σφάλμα υπηρεσίας τοποθεσίας μήπως στο λύνει η απάντηση 8 στο F.A.Q ?

 

Mε το που έκανα την ρύθμιση εβγαλε πάλι το σφάλμα...

 

O Chrome smooth μου φαίνεται πάντως. Ανοιξα 2-3 σελίδες και το scrolling ήταν πολύ καλο.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Mε το που έκανα την ρύθμιση εβγαλε πάλι το σφάλμα...

 

O Chrome smooth μου φαίνεται πάντως. Ανοιξα 2-3 σελίδες και το scrolling ήταν πολύ καλο.

και εμενα μου ηρθε και την εβαλα.στο ιντερνετ με τον μαμα ρολαρει πολυ καλυτερα.μου φαινεται βελτιωθηκε και λιγακι η καμερα.και οι σελιδες του μενου γυρνανε χωρις κοληματα.γενικα εχει αναβαθμιστει.και το gps μου φαινεται λιγο καλυτερο σε μενα.το αρχειο που μου ηρθε ηταν μονο 59mb.μαλλον περιειχε μονο πακετο βελτιωσης των προβληματων

σφαλμα υπηρεσιας τοποθεσιας δεν μου εχει παρουσιασει

Edited by zak81
Link to comment
Share on other sites

Για βγάλε εντελώς το widget να δεις αν στο κάνει. Είτε αυτό , είτε κάποιο που ζητά τοποθεσία το κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Όλα ίδια μου φαίνονται μεταξύ Β510 και B512. Το lag στην κύλιση και στο zoom in/out στις desktop ιστοσελίδες ( πχ gazetta.gr ) παρέμεινε όπως και αυτό στο κατέβασμα του notification panel ( σε stock launcher ήταν τραγικό λίγο που το δοκίμασα, στον Nova βελτιώνεται πολύ). Το ζέσταμα μετά από αρκετή χρήση wifi συνεχίζει να υπάρχει. Το gps το δοκίμασα μόνο για να δω σε πόση ώρα κλειδώνει χωρίς βοήθεια AGPS ( internet δεδομένα ) και κλείδωσε σε 30 δευτερόλεπτα περίπου. Μάλλον δουλεύει πράγματι καλύτερα. Θα κάνω και άλλα tests. Α επανήλθε και η "θερμοκρασία χρώματος" και έβαλαν και ένα νέο θέμα κλειδώματος οθόνης. Το αν άλλαξε κάτι στο scrolling στον stock launcher δεν το εξέτασα γιατί η πρώτη μου κίνηση πάντα είναι να βάζω τον Nova Prime ως launcher. Συμπέρασμα : Και να μην είχα κάνει το update δεν θα έχανα τίποτα ιδιαίτερο. Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Όλα ίδια μου φαίνονται μεταξύ Β510 και B513. Το lag στην κύλιση και στο zoom in/out στις desktop ιστοσελίδες ( πχ gazetta.gr ) παρέμεινε όπως και αυτό στο κατέβασμα του notification panel ( σε stock launcher ήταν τραγικό λίγο που το δοκίμασα, στον Nova βελτιώνεται πολύ). Το ζέσταμα μετά από αρκετή χρήση wifi συνεχίζει να υπάρχει. Το gps το δοκίμασα μόνο για να δω σε πόση ώρα κλειδώνει χωρίς βοήθεια AGPS ( internet δεδομένα ) και κλείδωσε σε 30 δευτερόλεπτα περίπου. Μάλλον δουλεύει πράγματι καλύτερα. Θα κάνω και άλλα tests. Α επανήλθε και η "θερμοκρασία χρώματος" και έβαλαν και ένα νέο θέμα κλειδώματος οθόνης. Το αν άλλαξε κάτι στο scrolling στον stock launcher δεν το εξέτασα γιατί η πρώτη μου κίνηση πάντα είναι να βάζω τον Nova Prime ως launcher. Συμπέρασμα : Και να μην είχα κάνει το update δεν θα έχανα τίποτα ιδιαίτερο.

 

Αμα κανω το update χανω τα δεδομενα μου??

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα χάνεις. Εγώ απλά κάνω πάντα επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων μετά από κάθε αναβάθμιση για να καθαρίζω το σύστημα.

Edit : B512 εννοούσα ( όχι Β513 )

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Για βγάλε εντελώς το widget να δεις αν στο κάνει. Είτε αυτό , είτε κάποιο που ζητά τοποθεσία το κάνει.

 

Τα απενεργοποιησα απο ολα και προς το παρων ΟΚ.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Μεσω ΟΤΑ μου έβγαλε την B512....

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΕΓΓΛΕΖΙΚΟ HUAWEI Ρ6 ME ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΠΑΝΩ ΤΗΝ Β511

ΠΩς ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΗΝ Β512?

ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ GPS

ΔΕΝ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΜΕ SYGIC ME ΤΙΠΟΤΑ

ΠΩς ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ Β512?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΝΚ?

ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗς?

ΤΝΧ

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν την Β512 μέσω Local update θα την βρουν εδω: http://www.huaweiblog.de/huawei/huawei-ascend-p6-firmwareupdate-b512-offiziell/

Η Β513 γίνεται μόνο μέσω TWRP recovery.

 

Οσο αφορά την 512, στο huaweiblog.de, αναφορές μιλάνε για σταθερότερο wifi και GPS.

 

edit: http://huaweinews.com/2014/08/ascend-p6-b512/

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

στο huaweiblog.de, αναφορές μιλάνε για σταθερότερο wifi και GPS.

 

Όντως και σήμερα που το δοκίμασα, το GPS έγινε φοβερό. Κλείδωσα με Sygic εντός σπιτιού άμεσα χωρίς καν να έχω ανοιχτά data.

 

@Celtic το link στο έδωσε ο GKako, τις οδηγίες θα τις βρεις στην υπογραφή μου. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν η B512 μπορεί να μπει κατευθείαν πάνω από την B511. Το λέω γιατί η Β512 αποτελεί ενημέρωση της Β510.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν η B512 μπορεί να μπει κατευθείαν πάνω από την B511. Το λέω γιατί η Β512 αποτελεί ενημέρωση της Β510.

 

Εγκατέστησα εγώ την 512 πάνω στην Β511.Δεν αποτελεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως και σήμερα που το δοκίμασα, το GPS έγινε φοβερό. Κλείδωσα με Sygic εντός σπιτιού άμεσα χωρίς καν να έχω ανοιχτά data.

 

@Celtic το link στο έδωσε ο GKako, τις οδηγίες θα τις βρεις στην υπογραφή μου. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν η B512 μπορεί να μπει κατευθείαν πάνω από την B511. Το λέω γιατί η Β512 αποτελεί ενημέρωση της Β510.

 

Εμενα μου λεει οτι ειναι αποτυχημενη η ενημερωση....γιατι??

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα χάνεις. Εγώ απλά κάνω πάντα επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων μετά από κάθε αναβάθμιση για να καθαρίζω το σύστημα.

Edit : B512 εννοούσα ( όχι Β513 )

 

Να ρωτήσω; Εγώ αρχικά είχα την έκδοση Β112. Και έβαλα αρχικά την 125 και τώρα έχω την Β132, αλλά κάποια προβλήματα με το wifi και το gps έχουν παραμείνει. Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων σβήνονται όλα και επιστρέφω στην αρχική την β112? Ή σβήνονται όλα και η Rom παραμένει η ίδια η Β132? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

H ROM θα παραμείνει η Β132 αλλά ήρθε ο καιρός να περάσεις την Β512 που καλό θα ήταν να συνοδευτεί από ένα ωραίο φορμάτ για να καθίσει καλά.

 

Πρώτα κάνεις format και μετά βάζεις την επόμενη έκδοση ή πρώτα βάζεις την επόμενη έκδοση και μετά κάνεις format?? Και η διαδικασία μετά την Β132 είναι πρώτα Β510 και μετά Β512?? Aν μπορείς να μου απαντήσεις και στα 2 ερωτήματα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να βάλεις απ' ευθείας την Β512, μετά να κάνεις φορμάτ και να το στήσεις ήρεμα από την αρχή.

 

kalodiakias, ποιάν έκδοση φοράς τώρα; Όλο τον κωδικό δώσε.

 

P6-U06 V100R001C00B510

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...