Jump to content

Galaxy S4 Zoom


Sol_Ballads
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 616
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχει βάλει καποιος απο εσας εφαρμογη βηματόμετρο? αν ναι ποια?:spider::spider:

 

επειδη ειναι πρωτη φορα που εχω κινητο anroid και χωρίς κουμπια

υπαρχει κάποια αξιολογη εφαρμογη να βάλω

πχ για εσοδα εξοδα

 

Rice money για εσοδα έξοδα και δες το runtastic για τρέξιμο, περπάτημα κτλ

Link to comment
Share on other sites

τράβα απλά νύχτα ενα δρόμο με κίνηση..θέλει πάρα πολύ σταθερό χέρι όμως, εγω έβαλα το χρονοδιακόπτη στα 2 δευτερόλεπτα μέχρι και την αναπνοή μου κράτησα αλλά πάλι τα αντικείμενα γύρω απο το δρόμο βγήκαν κουνημένα

 

Μα θελει τριποδο αυτο! δεν φταις εσυ, πηραμε μια ιδεα παντος!

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου,

 

έχω ένα προβληματάκι : όταν πηγαίνω στην εφαρμογή "συλλογή" και πατάω το κουμπάκι ώστε να κάνω share τις φωτογραφίες ( πχ. μέσω facebook , να τις στείλω με blutooth ) κολλάει και με κλείνει την εφαρμογή

 

και θέλω να ρωτήσω : έχει αντιμετωπισει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα ? ( το κινητό φοράει την τελευταία εκδοσή (mk6 νομίζω λέγετε) για τη 4g έκδοση ) ή μήπως απενεργοποίησα εγώ κάποια από τις πολλές παραπανίσιες εφαρμογές του κινητού ? ( και άμα ξέρετε να μου πείτε ποια είναι αυτή :P )

 

ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου,

 

έχω ένα προβληματάκι : όταν πηγαίνω στην εφαρμογή "συλλογή" και πατάω το κουμπάκι ώστε να κάνω share τις φωτογραφίες ( πχ. μέσω facebook , να τις στείλω με blutooth ) κολλάει και με κλείνει την εφαρμογή

 

και θέλω να ρωτήσω : έχει αντιμετωπισει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα ? ( το κινητό φοράει την τελευταία εκδοσή (mk6 νομίζω λέγετε) για τη 4g έκδοση ) ή μήπως απενεργοποίησα εγώ κάποια από τις πολλές παραπανίσιες εφαρμογές του κινητού ? ( και άμα ξέρετε να μου πείτε ποια είναι αυτή :P )

 

ευχαριστώ πολυ

Σε μενα δουλευει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Δύο πραγματα θα ήθελα να πω.

1ον Πηραμε ένα κινητο/φωτογραφική.Aυτό δεν σημαίνει οτι πρεπει να μιλαμε συνεχως για την φωτογραφια του.Πχ μπλεκουμε σε ατελειωτες συζητήσεις για το ποιο ειναι το καλυτερο σε ποιοτητα.Αυτη τη στιγμη απο τους καλυτερους σενσορες τους εχει το galaxy s4 το κανονικο.Καλυτερο απο μας.Μεγαλυτερο σε εμβαδο και μεγαλυτερο διαφραγμα.

Εδω http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=1 μπορείτε να δείτε και την αλήθεια.Για αρχη μια φωτογραφική κρινεται με δυο τρια χαρακτηριστικα βασικα.

Ενα απο αυτα είναι τα επιπεδα θορυβου.Ο κοκκος.Οσο πιο λιγος τοσο πιο πολυ φως εχει περασει στον σενσορα.Για να μπει φως θες μεγαλο εμβαδο σενσορα και μεγαλο διαφραγμα.Εκει ειναι που υπερτερει το Galaxy S4 και το Nokia.ΟΜΩΣ στην πραγματικοτητα στις φωτογραφιες ημερας ενα ματι ερασιτεχνη δεν θα καταλαβει τρομερη διαφορα.

Στις νυχτερινες ομως ψαξτε αλλα σε αυτη τη τιμη τετοιες βραδυνες δεν βρισκεις..απλα γιατι το φλας ξεσκιζει στο Ζοοm.Eπισης την ημερα μιας και τα περισσοτερα οπως ειπαμε μοιαζουν σε ποιοτητα εκτος αν ζοομαρεις για να ψαχνεις κοκκους και χαζα(στην τελικη αν θεσ να το κανεις αυτο παρε μια mid range dslr me 600ευρω και βγαλε) το οπτικο ζοομ κανει τη διαφορα.+ τον οπτικο σταθεροποιητη + το slow motion video + τη βαση για τριποδα + το manual control + το 60 fps 720p βιντεο + το 4g γι αυτους που το πηραν οπως εγω απο e-shop στα 244.Οπότε όσοι ασχολειστε με φωτος σε αυτο το κινητο καλο ειναι να ξερετε οτι πηρατε διαμάντι.Κουμουτσα μεν διαμαντι δε.

2ον Επειδη είναι ενα θέμα τα custom roms και καλό είναι όλοι να πιεσουμε τους developers (xda,cyanogades, kai Miuiades!)Χρειαζόμαστε custom roms για πολλους λόγους.Πρωτον γιατι το κινητο παρολο που ειναι 2πυρηνο με 1.5 giga ram ειναι τουμπανο και ειναι κριμα να μην το δουμε να δουλευει ακομη πιο σουπερ και δευτερον γιατι στα benchmarks τα κινέζικα 4πυρηνα boards τα ξεπερναει εστω για λιγο.Πχ το δικο μου στο Antutu vgazei 15400 marks.Τα αντιστοιχα τετραπυρηνα με τιμη γυρω στα 200 με το τσιπακι ΜΤΚ 6589 βγαζουν οριακα λιγότερο.Για να καταλήξω και επειδη τα custom roms ειναι τα ιδανικά αλλα γι αρχη καλο είναι ενα ρουταρισμα για να βαλεις 5-6 αξιολογες εφαρμογες στο κινητο σου.Θελει κανεις να τον βγαλω απο τον κοπο για να ρουταρει το κινητό του μιας και οι περισσοτερες λυσεις που εχουν προτεινει ειναι ακυρες για το C105;

 

Γραφω σπανια σε φορουμ...γι αυτο αρχισα τα κατεβατα απλα ηθελα να τονισω οτι το να το κανουμε φωτογραφικη αναλυση ειναι λιγο κουραστικο...

Και οτι ειναι καλο να ασχοληθουμε λιγο και με αλλα θεματα του κινητου οπως ειναι .... ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ! :D

Link to comment
Share on other sites

Θελει κανεις να τον βγαλω απο τον κοπο για να ρουταρει το κινητό του μιας και οι περισσοτερες λυσεις που εχουν προτεινει ειναι ακυρες για το C105;
Σίγουρα, αν γνωρίζεις τρόπους ρουταρίσματος, καλό είναι να τους αναφέρεις.

Εγώ το έχω ρουτάρει επιτυχώς με το κινέζικο πρόγραμμα, γιατί οι άλλοι τρόποι δεν ισχύουν για τις νέες rom.

 

Και κάτι άλλο.

Απ'ότι βλέπω εδώ, το s4 έχει αισθητήρα 1/3,06" που είναι μικρότερος από του s4 zoom που είναι 1/2,3".Το lumia 1020 πράγματι έχει μεγαλύτερο (1/1,5").

Το ότι στο s4 φαίνονται οι φωτογραφίες να έχουν μεγαλύτερη οξύτητα, οφείλεται στο ότι έχουν ρυθμισμένη στο software του υψηλά την ευκρίνεια.

Αυτό στο s4 zoom επιτυγχάνεται αν από τις ρυθμίσεις πάμε στο Ειδικός (expert) στο C και ανεβάσουμε +1 ή +2 την ευκρίνεια.

Edited by parisal
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι και στα δυο υπερτερουν τα αλλα.Μαλλον δεν αντιληφθηκες.Στο διαφραγμα υπερτερει το S4 και ειναι πολυ σημαντικο αν γνωριζεις απο φωτογραφια(S4 f/2.2 ενω το zoom f/3.1).Σε σενσορα το Lumia.Σε αποτελεσμα παραθετω ξανα το link να το δεις με τα ματια σου.Δεν θα σου πουν ψεματα πιστεψε με ειναι ολοφανερο. http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=1

Αν θες ετσι για πλακα συγκρινε το S4 και με την Canon 5d Mark II(Dslr με full frame sensor) να δεις ποσο την πλησιαζει σε επιπεδα θορυβου σε χαμηλα ISO(Ειναι αστειο)

"Το ότι στο s4 φαίνονται οι φωτογραφίες να έχουν μεγαλύτερη οξύτητα, οφείλεται στο ότι έχουν ρυθμισμένη στο software του υψηλά την ευκρίνεια"

ΔΕΝ.Δεν οφείλεται στην ευκρίνεια(Ειμαι κατοχος Dslr και δουλευω μονο manual.Mε καμια ρυθμιση δεν εξαφανιζεις το θορυβο κρατωντας ψηλα την ευκρινεια.Απλα μαθηματικα.Επεξεργασια εικονας.

Οσο για το root guys κατεβαστε το,ψεκαστε,τελειώσατε.

http://www.kingoapp.com/android-root.htm

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γενικως κ εγω καινουριος στον κοσμο του android, κανωντας root εκτος του να μπορεσω να σβησω απο το κινητο καποιες περιττες εφαρμογες που εχει και τρωνε μνημη, σε τι αλλο θα φανει χρησιμο? Και για το c101 το ρουταρισμα που ανεφερε ο φιλος πριν δεν κανει? (αναφερθηκε μονο για 105) Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γενικως κ εγω καινουριος στον κοσμο του android, κανωντας root εκτος του να μπορεσω να σβησω απο το κινητο καποιες περιττες εφαρμογες που εχει και τρωνε μνημη, σε τι αλλο θα φανει χρησιμο? Και για το c101 το ρουταρισμα που ανεφερε ο φιλος πριν δεν κανει? (αναφερθηκε μονο για 105)
Root στο android είναι ότι ο administrator στα windows.

Αποκτάς πλήρη πρόσβαση στους φακέλους και αρχεία του συστήματος, μπορείς να απεγκαθιστάς εφαρμογές συστήματος και να εγκαθιστάς άλλες που χρειάζονται δικαιώματα root.

Μια βασική τέτοια εφαρμογή είναι το Titanium backup με το οποίο μπορείς να παίρνεις backup εφαρμογών και ρυθμίσεων, αλλά και ολόκληρου του συστήματος.

Και για το c101 το ρουταρισμα που ανεφερε ο φιλος πριν δεν κανει? (αναφερθηκε μονο για 105)

Για όλα κάνει για ρουτάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Aν το επιχειρησει καποιος φιλος το root μας ενημερωνει! Ξεστοκαρανε στα μεγαλα μαγαζια! παλι 277+ το zoom!

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Aν το επιχειρησει καποιος φιλος το root μας ενημερωνει! Ξεστοκαρανε στα μεγαλα μαγαζια! παλι 277+ το zoom!

 

Nα με και εγω.Ευτυχως που δεν το πηρα απο φωτοδεσμο[299] και το πηρα απο ενα τυπο που το εδεινε μετα απο μια μερα αγορας[του επεφτε μεγαλο],με παζαρια 180 και με εξτρα μπαταρια και βαση για φορτιση.Ο τυπος δεν ξερω τι του ειχε κανει αλλα οταν τραβαγες φωτο μετα απο 1 λεπτο την εκανε save.Του εκανα reset και εστρωσε γιατι ουτε αυτο μπορουσε να κανει.Το εκανα ροοτ και πεταξα πολλες ******** της samsung και εγινε πολυ καλυτερο,Εβαλα apk για να κοψει διαφημισεις κτλπ GravityBox - tweak box - Xposed module http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2316070 with Xposed framework http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1574401 και διαφορες αλλες modules και κανεις την ρομ οπως θες.Με ενα recovery να φλασαρω και ειμαι οκ σε ολλα

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!! ετσι κοψοχρονια να το ευχαριστιομαστε πιο πολυ! :lol: ενα μαυρο που το εδινε 200 πηρες να φανταστω...???!!

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!! ετσι κοψοχρονια να το ευχαριστιομαστε πιο πολυ! :lol: ενα μαυρο που το εδινε 200 πηρες να φανταστω...???!!

 

Οχι 250 [Χ.Ε] το εδινε,μετα του λεω τοσο εχει στο πλαισιο και αφου του εδειξα αυτο με την φωτο[save] μου ειπε οκ δωσε 180:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λενε οι αλλοι για την φωτο του s4 αλλα το zoom ειναι πολυ μπροστα.Εχω παλιες φωτο απο το s4 που ειχα και εγω που δεν ειμαι και ειδικος στις φωτο.Του zoom στα ματια μου ειναι πολυ καλυτερες
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι απολυτα λογικο,αλλιως δεν θα καναμε εμεις οι λιγοι κατοχοι την παραχωρηση οσον αφορα τον ογκου του. Θα ειχαμε ενα flat και πιο ευκολο στην καθημερινη χρηση κινητο και τελειωνε η υποθεση. Νομιζω οτι ο φακος που εχει και φαινεται, κατι παραπανω θα κανει καλυτερο...λεω εγω τωρα... (ειναι σημαντικο ομως πολυ να το λες εσυ αυτο φιλε,που εισαι κ πρωιν αλλα και νυν κατοχος των εν λογω συσκευων). Γιατι πολλοι αφοριζουν χωρις να εχουν πιασει στα χερια τους καν καποια συσκευη.

 

http://www.car.gr/xyma/view/4613624/ Προλαβετε! 200 ευρω...!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Βγαζοντας την σαβουρα της Samsung το σκορ ειναι αυτο για οποιους ενδιαφερει,χωρις SuperCharging http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=991276 που πιστευω κατι παραπανω θα παει

Link to comment
Share on other sites

Για να μαθαινουμε κ εμεις, το σκορ που προκυπτει σε τετοιες μετρησεις, σε τι βοηθαει σε σχεση με μη πειραγμενο τηλεφωνο? προφανως σε θεμα ταχυτητας ,αλλα σε σχεση με τι? ανοιγμα εφαρμογων? ιντερνετ κ σερφαρισμα? 15049 μου εβγαλε με εργοστασιακη μορφη τωρα που το εκανα. Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Για να μαθαινουμε κ εμεις, το σκορ που προκυπτει σε τετοιες μετρησεις, σε τι βοηθαει σε σχεση με μη πειραγμενο τηλεφωνο? προφανως σε θεμα ταχυτητας ,αλλα σε σχεση με τι? ανοιγμα εφαρμογων? ιντερνετ κ σερφαρισμα?
Όσο πιο υψηλό το νούμερο, τόσο πιο γρήγορο-δυνατό το τηλέφωνο.

Συνήθως σου βγάζει και σύγκριση με άλλα μοντέλλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει βγαλει σε μορφη μπαρας και αλλες συσκευες με τα σκορ τους. Ξερουμε πως παγωνω την οθονη για να ανεβασω την σελιδα του σκορ οπως ο φιλος πανω?

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει βγαλει σε μορφη μπαρας και αλλες συσκευες με τα σκορ τους. Ξερουμε πως παγωνω την οθονη για να ανεβασω την σελιδα του σκορ οπως ο φιλος πανω?

 

πάτα στιγμιαία power+home button ταυτόχρονα για να τραβήξεις screenshot

Link to comment
Share on other sites

https://db.tt/jUGhLsUX ευχαριστω Βασιλη! Eτσι μιας και το ξεκινησαμε. Εγω ειμαι χωρις root.

 

* https://db.tt/EjExPDni 15149 σε δευτερη μετρηση,αφου απενεργοποιησα την εξοικονομηση ενεργιας.

Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

https://db.tt/jUGhLsUX ευχαριστω Βασιλη! Eτσι μιας και το ξεκινησαμε. Εγω ειμαι χωρις root.

 

* https://db.tt/EjExPDni 15149 σε δευτερη μετρηση,αφου απενεργοποιησα την εξοικονομηση ενεργιας.

Δοκίμασε και χωρίς την εξωτερική κάρτα.

Λογικά θα βγάζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

https://db.tt/jUGhLsUX ευχαριστω Βασιλη! Eτσι μιας και το ξεκινησαμε. Εγω ειμαι χωρις root.

 

* https://db.tt/EjExPDni 15149 σε δευτερη μετρηση,αφου απενεργοποιησα την εξοικονομηση ενεργιας.

 

 

15215 χωρις ρουτ

 

15445 μετα απο ρουt με λιγο καθαρισμα

 

πεταει το κινητο για διπυρηνο !!

 

πανευκολο το ρουτ του kingo

 

παιδια κανα recovery αμα ξερει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy S4 Zoom

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...