Jump to content

Windows XP & Clear Type


Leolipop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωριζετε τι ειναι το Clear Type;

Το εχετε ενεργοποιησει στον υπολογιστη σας;

 

Αν οχι καντε το, θα βοηθησει πολυ! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα!! Πολυ παραξενο...

 

Εγω το ειχα παραμελησει για πολυ καιρο και τωρα που το ξαναβρηκα μου ανοιξε τα ματια.

Link to comment
Share on other sites

Καλα οταν λεω θολωνουν μη φανταστεις οτι δε βλεπω τπτ!!!!Απλα αλλαζουν τα γραμματα και γινονται λιγο blurred!!!!!Ως πολυ θα ελεγα......και τουλαχιστο σε μενα φαινεται ενοχλητικο για τα ματια!!!!! :confused:
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το clear type το ενεργοποιείς για φορητούς ή όποιοι έχουν TFT οθόνες. Εμένα πάντως μου κάνει προς το χειρότερο...
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murex ( 4 Αύγ. 2004 , 14:44)

 

Συνήθως το clear type το ενεργοποιείς για φορητούς ή όποιοι έχουν TFT οθόνες. Εμένα πάντως μου κάνει προς το χειρότερο...

 

 

Η αν εχεις ΤFT οθονη στο γραφειο σου!!! ;)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το cleartype ειναι για TFT οθονες. Αν δεν βαλεις cleartype στις TFT τα γραμματα ειναι ολα χαλια! Ειναι μια μεθοδος στρογγυλοποιησης ειδικα για TFT!
Link to comment
Share on other sites

To cleartype δεν κάνει τίποτα περίεργο, ούτε προορίζεται αποκλειστικά για χρήση σε TFT οθόνες. Απλά anti-alias κάνει ώστε να μην φαίνονται τα "jaggies" (σαν σκαλοπάτια) στα γράμματα.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως χθες που το εβαλα με βοηθαει αρκετα και δεν εχω TFT οθονη.

Λετε να δουλευει καλυτερα με τις οθονες Philips; (τετοια εχω) :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Πραγματικά δεν βγάζω άκρη. Και θα εξηγήσω τι εννοώ.

 

Πρώτη φορά που αντιμετώπισα πρόβλημα ήταν στα γραφικά των windows vista. Όπου υπήρχε γραμματοσειρά και όχι εικόνα ήταν σαν να έχω αναλογικό σήμα. Δηλαδή αριστερά από τα γράμματα έφευγε μπλε χρώμα και δεξιά κόκκινο. Υπέθετα ότι θα ήταν λόγο όχι πολύ καινούριας κάρτας γραφικών (nvidia 6800 GS)

 

Για καιρό πάλι χρησιμοποιώ windows xp όπου όλα ήταν οκ. Εγκατέστησα ό,ως τα microsoft office 2007 και είχα ίδιο πρόβλημα γραφικών. Κάνω Update και βάζω ie 7 και πάλι πρόβλημα στα γραφικά του. Ίδιο πρόβλημα και στο game lineage2 The Kamael. Αγόρασα όμως καινούρια κάρτα γραφικών (nvidia 8800GT extreme edition) και υπέθεσα ότι θα φτιαχνόταν το πρόβλημα, το οποίο παρέμεινε. Διάβασα στο net για το clear type αλλά δεν το διορθώνει τελείως, και ενώ βελτιώνεται στα προγράμματα που προανέφερα, χαλάνε όλα τα υπόλοιπα.

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν το έχουν όλοι αυτό το πρόβλημα. Και δεν είναι θέμα hardware απεικόνισης γραφικών γιατί αν βγάλω screen shot και το στείλω σε άλλον βλέπει θαμπά τις γραμματοσειρές μου και εκείνος.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...