Jump to content

Blacklight και ειδικοί φωτισμοί δωματίου


Deadly_Sin1629395575
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 5 Σεπ. 2004 , 15:21)

 

πηγα

δεν ηξερα κανενας :(

 

μαλιστα ο ενας με περασε για τρελος και ενας αλλος γελαγε :mad:

 

 

Τότε πήγαινε και αλλού. Ότι αυτό που θέλεις γίνεται είναι το μόνο σίγουρο. Αλλά πρέπει να εξηγήσεις σε κάποιον από κοντά τι ακριβώς ζητάς για να σου δείξει και τι περίπου παίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγώ θέλω μπλακ λάιτ και θέλω επίσης να βάλω ταπετσαρία η οποία να απεικονίζει εξώφυλλα cd[Goodys-->>Ster-->>Thessaloniki]..Πού θα βρω βρε παιδιά??:cry:Μήπως να γίνει κανένα θέμα περί διακόσμησης δωματίου γιατί συναντώ διάφορες τέτοιες απορίες...:wacko:

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

Eγινε συγχώνευση στα δύο θέματα που μιλούσαν για ειδικούς φωτισμούς. Αν θέλετε να διευρυνθεί το θέμα σε διακόσμηση δωματίου γενικά,εδώ είμαστε :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro ( 5 Σεπ. 2004 , 22:20)

 

ψαξε σε μαγαζια για βελτειωσεις αυτοκινητων αυτοι σιγουρα θα εχουν neon και αυτα που θες

 

 

οκ αλλα πως θα το συνδεσω στο ρευμα :o ?

Link to comment
Share on other sites

αφού θα είναι για αυτοκίνητο, με ένα 12βολτο τροφοδοτικό ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου για νεον στο δωματιο, το καλητερο ειναι να πας σε "επιγραφαδικο" :χεχε:

και να ρωτησεις.

 

το πιο ωραιο ειναι να βαλεις περιμετρικα κατω απο το γυψινο στο ταβανι*

(και στο σοβατοπι στο πατομα ειναι ωραιο, αλλα επιφοβο...)

 

*ειδικα αν εχει λουκι, το βαζεις μεσα και δεν φαινεται την ημερα πολυ

και διαχεεται το φως -στιλ κρυφος φωτησμος κι ετσι-

 

 

ή μηπως neon=blacklight

καμια σχεση...

 

το blacklight (στην πλεον συνηθησμενη του μορφη) ειναι λαμπα φθορισμου

δλδ ιονισμου, που εχει ειδικη εσωτερικη επιστρωση ωστε να βγαζει uv αντι λευκο ή ασπρο φως, οπως η συνηθησμενη.

 

Τα νεον δουλευουν σαν τα xenon στα αμαξια. φωτιζουν με σπινθηρα.

γι'αυτο και το λευκο νεον (οπως και τα ξενον) ειναι εκτυφλωτικα.

η εσωτερικη επιστρωση τους ειναι για λογους καλυτερης διαχυσης κυριως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Phoenix ( 6 Σεπ. 2004 , 15:16)

 

Κατα την γνωμη μου για νεον στο δωματιο, το καλητερο ειναι να πας σε "επιγραφαδικο" :χεχε:

και να ρωτησεις.

 

πηγα και μου ειπε δεν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Φτειαχνει γενικα νεον αυτος;;

αν οχι, λογικο ειναι... Ρωτα αλλον με επιγραφες νεον.

 

Δεν νομιζω να "μην γινεται" να βαλεις σε εσωτερικο χωρο.

(εκτως αν δεν κανει να βαλεις, για λογους υγειας -υψηλη ταση = ιονισμος αερα = κακο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

sin tis epivlaveis sinepeies pou poranaferthikan xero oti anevazei tin miopia otan koitas se aftes opws kai se oles tis lampes fthoriou, afto einai epistimonika tekmiriwmeno , to kaname kai sto sholeio ;) :whistle:
Link to comment
Share on other sites

εννοεις για το uv (blacklight) ετσι; γιατι το νεον δεν κανει κακο (δεν ειναι καν φθορισμου)

 

Αλλα το blacklight ακριβως λογο uv κανει πολυ κακο (και) στα ματια...

να φανταστεις μονο

α) αντιλιακο για τις uv βαζουμε και

β) τα καλα γυαλια ηλιου μπλοκαρουν τις uv, και γινονται ερευνες και

για τις ορατες μωβ/μπλε ακτινες αν κανουν κακο...

 

το οτι ανεβαζουν μυοποια λογο φθορισμου ειναι το λιγοτερο...

απλα λογο τεχνολογιας κατασκευης, το ματι μας δεν μπορει με ακριβεια

να εστειασει επανω τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ ( 3 Αύγ. 2004 , 20:23)

 

δε βλάπτουν πουθενά

 

αλλά λόγω του blacklight , θα βλέπεις συνεχώς παντού σκόνη η οποία μετά απο λίγο καιρό σε τρελαίνει :confused:

 

 

kai kala i skoni.... tin PITIRIDA poy tin pas???? :p

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μια λάμπα νέον από αυτές που βάζουν μέσα στο PC.

Tην κόλλησα στο γραφείο, ακριβώς πάνω από το πληκτρολόγιο για να το φωτίζει το βράδυ και να μπορώ να γράφω.

Το θέμα είναι οτι την έχω εδώ και κανά τέταρτο και ήδη με ψιλοενοχλεί στα μάτια και δε μπορώ να συγκεντρωθώ στην οθόνη.

Μάλλον θα τη βάλω πιο πίσω (αν και αμφιβάλλω αν θα φωτίζει πλέον το πληκτρολόγιο), γιατί με βλέπω αύριο να θέλω οφθαλμίατρο! :!: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (13 Σεπ. 2004 , 00:07)

 

Βρήκα μια λάμπα νέον από αυτές που βάζουν μέσα στο PC.

Tην κόλλησα στο γραφείο, ακριβώς πάνω από το πληκτρολόγιο για να το φωτίζει το βράδυ και να μπορώ να γράφω.

Το θέμα είναι οτι την έχω εδώ και κανά τέταρτο και ήδη με ψιλοενοχλεί στα μάτια και δε μπορώ να συγκεντρωθώ στην οθόνη.

Μάλλον θα τη βάλω πιο πίσω (αν και αμφιβάλλω αν θα φωτίζει πλέον το πληκτρολόγιο), γιατί με βλέπω αύριο να θέλω οφθαλμίατρο! :!: :blink:

 

 

 

πως της δινεις ρευμα ?

Link to comment
Share on other sites

Από το PC. Παίρνει κανονικά ρεύμα, από εκεί που παίρνουν τα CD Drives κτλ
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τροφοδοτικό για PC και σύνδεσέ το στην πρίζα με καλωδιό υπολογιστή. Μετά στα βύσματα που βγάζει το τροφοδοτικό, βάλε τη λάμπα. Ελεεινή λύση, αλλά λογικά θα δουλέψει. :p

 

Αλλιώς βρες ένα μετασχηματιστή που να δίνει 12 volt (νομίζω) και ένωσε εκεί, με κάποιο τρόπο, τα καλώδια της λάμπας. Σαν εκείνα που χρησιμοποιούνται για την τροφοδοσία συσκευών στο PC (μάυρο-κόκκινο-μαύρο-κίτρινο) είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (13 Σεπ. 2004 , 01:48)

 

Πάρε ένα τροφοδοτικό για PC και σύνδεσέ το στην πρίζα με καλωδιό υπολογιστή. Μετά στα βύσματα που βγάζει το τροφοδοτικό, βάλε τη λάμπα. Ελεεινή λύση, αλλά λογικά θα δουλέψει. :p

 

Αλλιώς βρες ένα μετασχηματιστή που να δίνει 12 volt (νομίζω) και ένωσε εκεί, με κάποιο τρόπο, τα καλώδια της λάμπας. Σαν εκείνα που χρησιμοποιούνται για την τροφοδοσία συσκευών στο PC (μάυρο-κόκκινο-μαύρο-κίτρινο) είναι.

 

 

ετσι και βρω τροπο να το συνδεσω στο ρευμα πειρα 2-3

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (13 Σεπ. 2004 , 01:48)

 

Πάρε ένα τροφοδοτικό για PC και σύνδεσέ το στην πρίζα με καλωδιό υπολογιστή. Μετά στα βύσματα που βγάζει το τροφοδοτικό, βάλε τη λάμπα. Ελεεινή λύση, αλλά λογικά θα δουλέψει. :p

 

Αλλιώς βρες ένα μετασχηματιστή που να δίνει 12 volt (νομίζω) και ένωσε εκεί, με κάποιο τρόπο, τα καλώδια της λάμπας. Σαν εκείνα που χρησιμοποιούνται για την τροφοδοσία συσκευών στο PC (μάυρο-κόκκινο-μαύρο-κίτρινο) είναι.

 

 

Δεν θα δουλέψει. Το τροφοδοτικό άμα το βάλεις στην πρίζα, αυτομάτως δεν βγάζει ρεύμα στα άκρα των καλωδίων. Υπάρχει ένα πολύ χοντρό καλώδιο που είναι το κεντρικό που συνδέεται στην μητρική. Αυτό όταν το συνδέσεις στην μητρική βραχυκυκλώνονται 2 ποδαράκια και κλίνουν ρεύμα. Μόνο τότε βγάζει ρεύμα το τροφοδοτικό στα καλώδια με τις 4 τρύπες που είναι για τις συσκευές. Πληροφοριακά το κίτρινο-μαύρο βγάζει 12 volt ενώ το κόκκινο-μαύρο βγάζει 6.

 

Μπορεί όμως αν θέλει να πάρει έναν 12voltο μετασχηματιστή και να φτιάξει βισματάκι πολύ εύκολα. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (13 Σεπ. 2004 , 22:32)

 

 

 

Μπορεί όμως αν θέλει να πάρει έναν 12voltο μετασχηματιστή και να φτιάξει βισματάκι πολύ εύκολα. ;)

 

ειναι δυσκολο να φτιαξεις βισματακι ;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (13 Σεπ. 2004 , 22:53)

 

ειναι δυσκολο να φτιαξεις βισματακι ;

 

 

Μπααα. Μπορείς να πας σε ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά, να πάρεις ένα βύσμα που κάνει για τον φορτιστή και από την άλλη πλευρά να έχει τα δύο καλωδιάκια. Τα εννοείς με την λάμπα στο κίτρινο και στο μαύρο (προσοχή να μπουν σωστά το θετικό και αρνητικό γιατί δεν θα δουλεύει), βάζεις μία μονωτική ταινία και είσαι οκ. Η λάμπα μετά θα έχει το βισματάκι και όποτε θες θα την βάζεις στον μετασχηματιστή και θα δουλεύει. ;)

 

Αλλά πραγματικά είναι κουραστική λάμπα για βασικός φωτισμός. Ιδικά όταν την βλέπεις πολύ ώρα. :o

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Το βύσμα της λάμπα είναι 4πλό. Ακριβώς όπως αυτό πού έχουν τα CDROM Drives, οπότε θέλει 4 καλώδια κι όχι 2.

Εκτός κι αν το κόκκινο και το ένα μαύρο, δεν χρειάζονται

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (14 Σεπ. 2004 , 00:01)

 

Το βύσμα της λάμπα είναι 4πλό. Ακριβώς όπως αυτό πού έχουν τα CDROM Drives, οπότε θέλει 4 καλώδια κι όχι 2.

Εκτός κι αν το κόκκινο και το ένα μαύρο, δεν χρειάζονται

 

 

Εγώ έχω πάρει λάμπα μπλε αυτοκινήτου που είναι και αυτή 12βολτη. Έχω συνδέσει μόνο το κόκκινο και το κίτρινο. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για αυτές που είναι για pc. Απλά το βύσμα θα είναι τετραπλό για να ταιριάζει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...