Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα , έχω ένα gt-i9195 με την cm-13.0-20160829-NIGHTLY-serranoltexx το οποίο μετά από μπλοκάρισμα μπίκαρε... Μαύρη οθόνη και καμία λειτουργία.. Υπάρχει δυνατότητα unbrick όπως γίνεται με τις official εκδόσεις ?:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν πας να ζητήσεις τις ρυθμίσεις για ιντερνέτ και μηνύματα;

 

Δε θες να ξέρεις τι μου απαντήσανε οι ******* στο κατάστημα της wind εδω στους Αμπελόκηπους

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , έχω ένα gt-i9195 με την cm-13.0-20160829-NIGHTLY-serranoltexx το οποίο μετά από μπλοκάρισμα μπίκαρε... Μαύρη οθόνη και καμία λειτουργία.. Υπάρχει δυνατότητα unbrick όπως γίνεται με τις official εκδόσεις ?:rolleyes:

 

Σε download mode μπαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Δεν κάνει απολύτως τίποτα..

 

Δυστυχώς, εδω και ένα χρόνο κάπου, άρχισαν να ανοίγουν πολλά θέματα στο xda, με bricked συσκευες s4 mini, χωρις λόγο... Είναι λες και στα 2,5-3 χρόνια τα φτύνει η πλακέτα. Εμένα μπαίνει σε download mode, αλλά δεν γίνεται να περάσω τίποτα. Για να μπει βέβαια σε download mode, έπρεπε να προσπαθήσω καμιά ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ζητω την βοηθεια σας!

 

Που μπορω να βρω το κινητο να το αγορασω καινουριο? Στο σκρουτζ δεν υπαρχει πια. Στο ebay το βρηκα στα ~110€ περιπου. Αξιζει απο εκει?

Αν εχετε υπ οψην αλλα μαγαζια θα το εκτιμουσα αν τα αναφερετε.

Link to comment
Share on other sites

Ζητω την βοηθεια σας!

 

Που μπορω να βρω το κινητο να το αγορασω καινουριο? Στο σκρουτζ δεν υπαρχει πια. Στο ebay το βρηκα στα ~110€ περιπου. Αξιζει απο εκει?

Αν εχετε υπ οψην αλλα μαγαζια θα το εκτιμουσα αν τα αναφερετε.

 

Για ποιον λόγο τέτοια πρεμούρα να το αγοράσεις καινούργιο;Μάλλον γιατί να θέλεις να το αγοράσεις μετά απο τόσα χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, μετά απο 3 χρόνια που έχω τη συσκευή στη κοσμοτέ, έχοντας κανονικά 4G, απο χθές, άλλαξα σε wind........

Κ εξαφανίστηκε εντελώς το μενού απο τις ρυθμίσεις για LTE...........

Τι σκατά παίζει ξέρει κανείς??

Λογικα το τηλ σου ειναι της ΕΕ οχι Ελληνικο οποτε πρεπει να βαλεις την Ελληνικη ρομ και θα φτιαξει

Link to comment
Share on other sites

Λογικα το τηλ σου ειναι της ΕΕ οχι Ελληνικο οποτε πρεπει να βαλεις την Ελληνικη ρομ και θα φτιαξει

Ναι Γαλλικό είναι.........

Τώρα αυτό με την Ελληνική ρομ, τι, πως , που δεν έχω ιδέα........ :(

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Μπαα όχι. Το έχω 3και βάλε χρόνια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο μεταξύ κάτι που πρόσεξα, εμένα έχει ως τελευταία έκδοση Android την 4.4.2. Δε παίζει νεότερη.

Φίλου που όμως το αγόρασε πριν κανα χρόνο κ όχι 3βάλε που είναι το δικό μου, έχει την έκδοση 4.4.4. Σε αυτού δεν έχει κανένα πρόβλημα. Εχει wind και παίζει το LTE Κανονικά.

Ξέρει κανείς γιατί αυτή η διαφορά?

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Μπαα όχι. Το έχω 3και βάλε χρόνια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο μεταξύ κάτι που πρόσεξα, εμένα έχει ως τελευταία έκδοση Android την 4.4.2. Δε παίζει νεότερη.

Φίλου που όμως το αγόρασε πριν κανα χρόνο κ όχι 3βάλε που είναι το δικό μου, έχει την έκδοση 4.4.4. Σε αυτού δεν έχει κανένα πρόβλημα. Εχει wind και παίζει το LTE Κανονικά.

Ξέρει κανείς γιατί αυτή η διαφορά?

 

Καλημέρα. Στην 444 έδωσε μια αναβάθμιση αποκλειστικά και μόνο για το πρόβλημα της Wind. Δεν την πήραν όμως όλοι. Έχω φίλο μου που δεν την πήρε ποτέ. Και αυτός το ίδιο πρόβλημα είχε. Του πέρασα την ROM CyanogenMod 13 και ηρέμησε. Γι αυτό η καλύτερη λύση είναι να του βάλεις την ROM CyanogenMod 13 . Η οποία είναι η Android 6,01 και το κινητό πάει σφαίρα και παίζει και 4G . Εγώ την έχω ένα χρόνο τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τώρα ετοιμάζονται να δώσουν και την Android 7.

οδηγείς για εγκατάσταση έχει εδώ . Πρώτα όμως πρέπει να το κάνεις ROOT.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408404

Άν τώρα δεν θες να βάλεις την CyanogenMod 13, η άλλη λύση που έχεις είναι να το πας

στο service και να τους πεις να σου κάνουν αναβάθμιση και να σου βάλουν την Ελληνική ROM. Έτσι θα σου παίξει 4G

Edited by sokins
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στην 444 έδωσε μια αναβάθμιση αποκλειστικά και μόνο για το πρόβλημα της Wind. Δεν την πήραν όμως όλοι. Έχω φίλο μου που δεν την πήρε ποτέ. Και αυτός το ίδιο πρόβλημα είχε. Του πέρασα την ROM CyanogenMod 13 και ηρέμησε. Γι αυτό η καλύτερη λύση είναι να του βάλεις την ROM CyanogenMod 13 . Η οποία είναι η Android 6,01 και το κινητό πάει σφαίρα και παίζει και 4G . Εγώ την έχω ένα χρόνο τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τώρα ετοιμάζονται να δώσουν και την Android 7.

οδηγείς για εγκατάσταση έχει εδώ . Πρώτα όμως πρέπει να το κάνεις ROOT.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408404

Άν τώρα δεν θες να βάλεις την CyanogenMod 13, η άλλη λύση που έχεις είναι να το πας

στο service και να τους πεις να σου κάνουν αναβάθμιση και να σου βάλουν την Ελληνική ROM. Έτσι θα σου παίξει 4G

Eνημερωμένη απάντηση, με κάλυψε πλήρως, αλλα τώρα αυτά περι ρούτ και γαλαζιοgen θέλουν χρόνο κ καθαρό κεφάλι, πράγμα που δεν έχω...........

 

Κ όλα αυτά γιατί οι βλάκες δε δώσανε σε όλα τα κινητά την 4.4.4 κ αφήσανε τα μισά στην 4.4.2 :mad::mad::mad:

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Eνημερωμένη απάντηση, με κάλυψε πλήρως, αλλα τώρα αυτά περι ρούτ και γαλαζιοgen θέλουν χρόνο κ καθαρό κεφάλι, πράγμα που δεν έχω...........

 

Κ όλα αυτά γιατί οι βλάκες δε δώσανε σε όλα τα κινητά την 4.4.4 κ αφήσανε τα μισά στην 4.4.2 :mad::mad::mad:

Πρόκειται για διαφορετικές εκδόσεις, το μεν I9195 που αναβαθμίστηκε έως την 4.4.2 και το Ι9195Ι (λέγεται και S4 mini plus ή value edition) με διαφορετικό hardware (επεξεργαστή) που παρουσιάστηκε με 4.4.4, άλλο UI και δεν αναβαθμίστηκε περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για διαφορετικές εκδόσεις, το μεν I9195 που αναβαθμίστηκε έως την 4.4.2 και το Ι9195Ι (λέγεται και S4 mini plus ή value edition) με διαφορετικό hardware (επεξεργαστή) που παρουσιάστηκε με 4.4.4, άλλο UI και δεν αναβαθμίστηκε περαιτέρω.

 

Μία φίλη μου που έχει το 9195ι το τετραπύρηνο, ούτε αυτής παίζει το 4G.

 

Να ξέρεις ότι για να παίξει 4G θέλει και η κάρτα sim να είναι 4G. Εδώ και 5-6 χρόνια δίνουν 4G.

 

Για να το κάνεις Root μια εύκολη λύση είναι με το πρόγραμμα Kingo ROOT από τον υπολογιστή σου.

Απλά μετά ,όταν ανοίγεις το κινητό σου την στιγμή που σου γράφει SAMSUNG θα σου γράφει και επάνω αριστερά στην

γωνία knoxx bit found με μικρά κίτρινα γράμματα , όση ώρα σου δείχνει το samsung.

Μετά η άλλη διαδικασία είναι μισή ώρα δουλειά .

********************************************************

Σάς βρήκα την λύση. Αλλά θέλει να κάνεις ROOT

1. Run Root Explorer

2. Go to data/property

3. Find persist.radio.lteon and edit

4. Change false to true , save

5.Reboot

Be happy with full LTE support

Edited by sokins
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για διαφορετικές εκδόσεις, το μεν I9195 που αναβαθμίστηκε έως την 4.4.2 και το Ι9195Ι (λέγεται και S4 mini plus ή value edition) με διαφορετικό hardware (επεξεργαστή) που παρουσιάστηκε με 4.4.4, άλλο UI και δεν αναβαθμίστηκε περαιτέρω.

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση .

Μία φίλη μου που έχει το 9195ι το τετραπύρηνο, ούτε αυτής παίζει το 4G.

 

Να ξέρεις ότι για να παίξει 4G θέλει και η κάρτα sim να είναι 4G. Εδώ και 5-6 χρόνια δίνουν 4G.

 

Για να το κάνεις Root μια εύκολη λύση είναι με το πρόγραμμα Kingo ROOT από τον υπολογιστή σου.

Απλά μετά ,όταν ανοίγεις το κινητό σου την στιγμή που σου γράφει SAMSUNG θα σου γράφει και επάνω αριστερά στην

γωνία knoxx bit found με μικρά κίτρινα γράμματα , όση ώρα σου δείχνει το samsung.

Μετά η άλλη διαδικασία είναι μισή ώρα δουλειά .

********************************************************

Σάς βρήκα την λύση. Αλλά θέλει να κάνεις ROOT

1. Run Root Explorer

2. Go to data/property

3. Find persist.radio.lteon and edit

4. Change false to true , save

5.Reboot

Be happy with full LTE support

4G κάρτα είναι. Το δοκίμασα κ στης γυναίκας μου κ σε ένα s4mini με 4.4.4 μέσα........

 

Με το πρόγραμμα δηλαδή το στήνω στο πι σι, συνδέσω, κάνω 2,3 πραγματάκια κ τελείωσε είναι ρούτ??

Κ μετά κάνω ότι μου γράφεις εδώ κ είναι τόσο απλό??

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση .

 

4G κάρτα είναι. Το δοκίμασα κ στης γυναίκας μου κ σε ένα s4mini με 4.4.4 μέσα........

 

Με το πρόγραμμα δηλαδή το στήνω στο πι σι, συνδέσω, κάνω 2,3 πραγματάκια κ τελείωσε είναι ρούτ??

Κ μετά κάνω ότι μου γράφεις εδώ κ είναι τόσο απλό??

 

Ναι. Το μόνο που θα σου ζητήσει είναι να πας να απενεργοποιήση από τις επιλογές για προγραμματιστές το USB ERROR κάτι τέτοιο.

Σου λέει αναλυτικά το πρόγραμμα πως να το κάνεις. Είναι πολύ εύκολο

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το μόνο που θα σου ζητήσει είναι να πας να απενεργοποιήση από τις επιλογές για προγραμματιστές το USB ERROR κάτι τέτοιο.

Σου λέει αναλυτικά το πρόγραμμα πως να το κάνεις. Είναι πολύ εύκολο

Τα κάνει όλα ρεσετ ή το πετάμε κ έτσι on the fly Που λένε το ρουτάρισμα?

 

Αν δε πιάσει ο τρόπος που λες, δεν έχω πρόγραμμα μετά να το πάω να περάσουν Ελληνική ρομ, σωστα?

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Τα κάνει όλα ρεσετ ή το πετάμε κ έτσι on the fly Που λένε το ρουτάρισμα?

 

Αν δε πιάσει ο τρόπος που λες, δεν έχω πρόγραμμα μετά να το πάω να περάσουν Ελληνική ρομ, σωστα?

 

Ο τρόπος αυτός πιάνει. Το έχω κάνει με αυτό το πρόγραμμα. Δέν σου πιράζει τίποτα απο το κινητό. μόνο οταν θα μπείς στα προγράμματα σου θα σου έχει κάνει εγκατάσταση το πρόγραμμα του το οποίο είναι για διαχείριση του ROOT.

Εγώ μετά σου προτείνω να το σβήσεις και να βάλεις το SUPER SU που είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

********************************************************

Σάς βρήκα την λύση. Αλλά θέλει να κάνεις ROOT

1. Run Root Explorer

2. Go to data/property

3. Find persist.radio.lteon and edit

4. Change false to true , save

5.Reboot

Be happy with full LTE support

 

ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τόσο απλό τελικά???????????

ΕΠΑΙΞΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.

 

Χωρίς παρεξήγηση αλλα Σ'αγαπάωωωωωωωω :D :D :D :D :D

Edited by VaL_Phoenix

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα θελα να εγκαταστήσω μια απ'τις custom ROMS για το S4 mini, αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η καλή απόδοση στις φωτογραφίες και το VIDEO.

Οι custom ROMS όμως, (όπως οι CM12,13,14 κλπ) γίνεται να είναι ισάξιες/εφάμιλλες με τις STOCK στο θέμα της κάμερας?

 

Θα ήθελα μια ελαφριά custom Rom αλλά δεν θα ήθελα να θυσιάσω κάτι απ'την ποιότητα των φωτογραφιών, τομέας που το κινητό τα πηγαίνει περίφημα.

 

Όσοι λοιπόν έχετε εγκαταστήσει κάποια Custom, έχετε παρατηρήσει υποβάθμιση στη ποιότητα της κάμερας (video ή φωτογραφία);

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα θελα να εγκαταστήσω μια απ'τις custom ROMS για το S4 mini, αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η καλή απόδοση στις φωτογραφίες και το VIDEO.

Οι custom ROMS όμως, (όπως οι CM12,13,14 κλπ) γίνεται να είναι ισάξιες/εφάμιλλες με τις STOCK στο θέμα της κάμερας?

 

Θα ήθελα μια ελαφριά custom Rom αλλά δεν θα ήθελα να θυσιάσω κάτι απ'την ποιότητα των φωτογραφιών, τομέας που το κινητό τα πηγαίνει περίφημα.

 

Όσοι λοιπόν έχετε εγκαταστήσει κάποια Custom, έχετε παρατηρήσει υποβάθμιση στη ποιότητα της κάμερας (video ή φωτογραφία);

 

Ευχαριστώ!

 

Πρωταρχικό λόγο έχει το HARDWARE και όχι το SOFTWARE . Εγώ δεν έχω δει καμία διαφορά στην ηπιότητα. Ίσα Ίσα που έχει και πολύ πιο πολλές ρυθμίσεις για την φωτογράφιση όπως ποιότητα εικόνας. Τώρα αν δεν σου αρέσει αυτό το πρόγραμμα που τραβάει φωτογραφίες , μπορείς να εγκαταστήσεις όποιο άλλο θες. Έχει και η GOOGLE ένα. Αλλά όλα τα άλλα σου πετάνε διαφημίσεις.

Για εμένα όποιος έχει αυτό το κινητό και δεν έχει βάλει ακόμα την CM13 χάνει πολλά . Είναι μια πολύ καλή λύση για να μην σου σπάει τα νεύρα το κινητό από την ταχύτητα του. Αλλιώς πέτα το.

Κρατάς στα χέρια σου ένα κινητό τεσσάρων χρονών με λογισμικό πέντε χρονών και περιμένεις να ανταποκριθεί στα σημερινά δεδομένα.

Όταν θα δεις πως πάει το 4G θα καταλάβεις πολλά.

Edited by sokins
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Hardware χωρίς την υποστήριξη του κατάλληλου software είναι καταδικασμένο..

Η Stock Rom έχει optimized drivers για την κάμερα κάθε μοντέλου ξεχωριστά.

Οι generic drivers της Google (και μιλάω πάντα για τους drivers, λογισμικό δλδ που είναι σε βαθύτερο επίπεδο, και όχι απλώς για το application της κάμερας) δεν ξέρω κατά πόσο εκμεταλλεύονται τον σενσορα της ΚΑΘΕ κάμερας στο 100% διότι δεν έχουν γραφτεί ειδικά για αυτόν αλλά για μια μεγάλη γκάμα "συμβατών μοντέλων".

 

Αν πάντως λες ότι δεν υπάρχει καμιά διαφορά στη ποιότητα Video recording κλπ τότε πασο..

 

Επιπλέον, αν υπάρχει και κάποιος άλλος να μας δώσει αναφορά σχετικά με το θέμα θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ευτυχης κατοχος ενος S4 mini LTE, περιπου εναμιση χρονο (που σε νορμαλ χρηστη μεταφραζονται 3) αλλα μου εβγαλε το εξης προβλημα, φαινεται οτι εχει τα ακουστικα χωρις να τα εχει! Αυτο εχει ως αποτελεσμα να μην μπορεις να μιλας χωρις το handsfree ενω δεν ακουγεται και καποιος αλλος ηχος εκτος του ξυπνητηριου!! Φανταστειτε οτι ειναι τετοια η φρικη που μπορει να ανοιξει και το ραδιο και να δουλευει (κανονικα δεν γινεται πρεπει να εχεις τα ακουστικα για να δουλευουν και σαν κεραια)!! Με πολλα παρασιτα βεβαια αφου δεν εχει τα ακουστικα για κεραια!

 

Μου το ειχε ξαναπαθει πριν περιπου 8 μηνες οταν ειχε κολυμπησει σε δοχειο με βοτκα και παγακια :-) Τοτε ειχα καθαρισει την θυρα ακουστικων και σε κανα δυο μερες εστρωσε! Τωρα ομως φαινεται οτι ειναι πιο σοβαρο! Με επανεκινηση δεν φτιαχνει... Καμμια ιδεα?

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...