Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ CM13.0 εδώ και 2 βδομάδες+ και μπορώ να πω ότι πάει αρκετά καλά!! Κάνω compile κάθε 2-3 μέρες, οπότε εάν θέλει κάποιος να την δοκιμάσει αφού δεν έχει βγει ακόμα η "official", μπορώ να την ανεβάσω!! Το καλύτερο για μένα είναι ότι στο Android 6.0, μπορεί κάποιος να διαμορφώσει την sdcard σαν εσωτερική μνήμη, οπότε έχει την πραγματική εσωτερική μνήμη για εφαρμογές, και την 2η για όλα τα άλλα αρχεία ή και εφαρμογές!!

 

Καλή χρονιά σε όλους !

Εγκατέστησα και εγώ την ίδια έκδοση στο κινητό του γιού μου. Όλα καλά αλλά υπάρχει ένα σοβαρο πρόβλημα . Ο dialer κρασάρει σε όλες τις κλήσεις (εισερχόμενες-εξερχόμενες). Καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά σε όλους !

Εγκατέστησα και εγώ την ίδια έκδοση στο κινητό του γιού μου. Όλα καλά αλλά υπάρχει ένα σοβαρο πρόβλημα . Ο dialer κρασάρει σε όλες τις κλήσεις (εισερχόμενες-εξερχόμενες). Καμιά ιδέα ?

 

σε εμενα ο dailer ειναι ok

η δικια μου ερωτηση ειναι αν cm 13 η cm 12 εχει δοκιμασει κανεις

τις υπερυθρες (για τηλεκοντρολ)

σε εμενα δεν παιζει :cry:

 

ακυρο παιζει αλλαξα εφαρμογη

Edited by thanos25
λυση προβηματος

:yahoo:

τσικι-τσικι τσικι-τσικι....ουαααα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχετε να προτείνετε κάποια ελαφριά και απλή εφαρμογή για αξιοποίηση των υπερύθρων σε τηλεοράσεις όλων των κατασκευαστών;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχετε να προτείνετε κάποια ελαφριά και απλή εφαρμογή για αξιοποίηση των υπερύθρων σε τηλεοράσεις όλων των κατασκευαστών;

Την καλύτερη :

Galaxy Universal Remote της Moletag.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους !

Εγκατέστησα και εγώ την ίδια έκδοση στο κινητό του γιού μου. Όλα καλά αλλά υπάρχει ένα σοβαρο πρόβλημα . Ο dialer κρασάρει σε όλες τις κλήσεις (εισερχόμενες-εξερχόμενες). Καμιά ιδέα ?

 

Το έφτιαξα. Είχα βάλει λάθος πακέτο των εφαρμογών της Google. Ολα καλά τωρα , το κινητό έχει γίνει τέλειο !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω την εξής απορία, έχω εδώ και 4 χρόνια περίπου το Sony Ericsson Xperia ray και θέλω να πάρω το Samsung Galaxy S4 mini I9195I (Plus). Το πρόβλημα είναι ότι η υποδοχή SIM κάρτας του Xperia ray είναι τύπου Mini-SIM και του Galaxy S4 mini I9195I είναι τύπου Micro-SIM. Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω; Παίρνω ψαλίδι και τροποποιώ την Mini-SIM κάρτα μου ώστε να χωρέσει στην υποδοχή του Galaxy S4 mini I9195I;

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω 100€ για S4 mini ή 170 για S4. Μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση.

Ποια η γνώμη των χρηστών του mini;

Link to comment
Share on other sites

Να δώσω 100€ για S4 mini ή 170 για S4. Μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση.

Ποια η γνώμη των χρηστών του mini;

Στις διαστάσεις και στην τιμή του S4 βρίσκεις πια καλύτερα ομορφότερα και δυνατότερα τηλέφωνα. Το S4 mini το αγοράζεις κυρίως για το μικρό του μέγεθος. Θετικό που παίρνει κάρτα SD και διαθέτει IR Blaster. Επίσης έχει βγει και σε κόκκινο χρώμα, το La Fleur πού είναι πολύ όμορφο και ταιριάζει συνήθως σε γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος δεν θα με χαλάσει αφού έρχομαι S2. Εχω προβληματισμό επειδή είναι ένα downgrade του S4 αλλά με όσα έχω διαβάσει σε reviews δεν έχει σοβαρά θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος δεν θα με χαλάσει αφού έρχομαι S2. Εχω προβληματισμό επειδή είναι ένα downgrade του S4 αλλά με όσα έχω διαβάσει σε reviews δεν έχει σοβαρά θέματα.

Όχι θέματα δεν έχει. Ευτυχώς έμεινε πίσω στις αναβαθμίσεις γιατί οι καινούργιες version θα το σκότωναν. Βέβαια πρέπει να σεβαστείς τη μικρή για τα σημερινά δεδομένα μνήμη του και να μην το γεμίσεις με προγράμματα. Κατά τα άλλα η κάμερα είναι ικανοποιητική, και η μπαταρία μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα γίνει root και link2sd και greenify αμέσως. 1,5GB RAM την βρίσκω καλή αλλά την 8GB μέτρια.

Στο s2 μπορούσες να κάνει re-partition στα διαθέσιμα 14GB που μένανε και να αυξήσεις την εσωτερική μνημη ( την διαθέσιμη για εφαρμογές του τηλεφώνου). Ίσως να υπάρχει κάτι παρόμοιο και εδω.

Πάντως με ένα xperia tipo που έχει πέσει στα χέρια μου 3 μέρες που χάλασε το κινητό μου βλέπω ότι μπορώ και με ελάχιστες εφαρμογές τελικά σε αντάλλαγμα με το να μπορώ να κάνω κλήση :D :lol:

 

Και κάτι τελευταίο.

S4 mini ή S4 mini plus?

Και γιατί; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που στα skoutzομαγαζα βλέπεις το S4 mini plus πιο φθηνό απο το S4 mini.

http://www.devicespecifications.com/en/comparison/79d63bdd1

Edited by m7ixalis
Συνεχόμενα Μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω την εξής απορία, έχω εδώ και 4 χρόνια περίπου το Sony Ericsson Xperia ray και θέλω να πάρω το Samsung Galaxy S4 mini I9195I (Plus). Το πρόβλημα είναι ότι η υποδοχή SIM κάρτας του Xperia ray είναι τύπου Mini-SIM και του Galaxy S4 mini I9195I είναι τύπου Micro-SIM. Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω; Παίρνω ψαλίδι και τροποποιώ την Mini-SIM κάρτα μου ώστε να χωρέσει στην υποδοχή του Galaxy S4 mini I9195I;

Δεν παίρνεις ψαλίδι, τη πας σε κάποιο μαγαζί του παρόχου σου και στην κόβουν αυτοί με ειδικό εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω την εξής απορία, έχω εδώ και 4 χρόνια περίπου το Sony Ericsson Xperia ray και θέλω να πάρω το Samsung Galaxy S4 mini I9195I (Plus). Το πρόβλημα είναι ότι η υποδοχή SIM κάρτας του Xperia ray είναι τύπου Mini-SIM και του Galaxy S4 mini I9195I είναι τύπου Micro-SIM. Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω; Παίρνω ψαλίδι και τροποποιώ την Mini-SIM κάρτα μου ώστε να χωρέσει στην υποδοχή του Galaxy S4 mini I9195I;

 

Πηγαίνεις με την καρτα σου σε ένα κατάστημα της εταιρείας σου. Αν η κάρτα σου είναι αρκετά παλιά (στη wind τουλάχιστον) δικαιούσαι δωρεάν αναβάθμιση σε νέα micro ή nano sim. Αλλιώς είτε στην κόβουν εκεί ή καλύτερα αγοράζεις μία καινούρια με €5. Εγώ αγόρασα γιατί υπάρχουν αναφορές ότι οι κομμένες ίσως να μην δουλευουν τόσο σωστά και να δημιουργούν μικροβραχυκυκλώματα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την ενημέρωση :)

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια σε ολους! :)

Εχω το S4 mini ενημερωμένο στο kitkat 4.4.2.

Προσφατα αγόρασα μια Sony w805c και όσο και αν προσπαθησα να κανω screen mirroring δεν γινεται με τιποτα!!! Το ενα βλεπει το αλλο κανονικα οταν ανοιγω την συνδεση και ενω ξεκιναει η διαδικασια συνδεσης στο τελος η τηλεοραση λεει οτι η συνδεση δεν ηταν εφικτη! :(

Googlαρα, εψαξα πληροφοριες.... ακρη δεν εβγαλα!!

Αν γνωριζετε κατι επι του θεματος παρακαλω ενημερωστε! Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Το S4 mini με 3g ανοιχτό και wi-fi πόσο σας αντέχει η μπαταρία ? Σας βγάζει 20-25 ώρες ?

 

Μπορείτε να μου προτείνετε μια καινούρια μπαταρία με περισσότερη αντοχή ?

Εχω βρεί αυτες και ενω λένε ότι είναι γνήσιες αλλά μου φαίνονται αρκετά φθηνές.

 

http://fixmobile.skroutzstore.gr/p.Gnisia-Mpataria-Samsung-EB-B500BE-1900mAh-for-Samsung-Galaxy-S4-Mini-i9195-bulk.1207420.html

[url="http://www.mobilehellas.com/index.php?route=product/product&product_id=10911"][/url]http://www.mobilehellas.com/index.php?route=product/product&product_id=10911

[/url]

Ευχαριστώ,

Καλησπέρα.

Απο χθες το βράδυ το κινητό δεν ανοίγει. Φορτώνει μεχρι εκει που βγαζει το λογοτυπο της sasmsung και μενει εκει. Δοκιμασα μεσω revovery και εκανα wipe data factory kai wipe cache partition και παλι τα ιδια. Στο κινητο δεν εχει γινει ροουτ. Οποιαδήποτε ιδεα ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Απο χθες το βράδυ το κινητό δεν ανοίγει. Φορτώνει μεχρι εκει που βγαζει το λογοτυπο της sasmsung και μενει εκει. Δοκιμασα μεσω revovery και εκανα wipe data factory kai wipe cache partition και παλι τα ιδια. Στο κινητο δεν εχει γινει ροουτ. Οποιαδήποτε ιδεα ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστω

Αν είσαι εντός εγγύησης το πηγαίνεις σε ένα αναγνωρισμένο service, αν όχι κατεβάζεις μια ρομ για το μοντέλο της συσκευής σου και τη περνάς μέσω Odin.

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο ειδα ότι δεν ανανεώνεται ο καιρος που ειχε μεσα το κινητο εκανα εκκαθαριση δεδομενων εκκαθαριση μνημη cache αλλα δεν εγεινε τιποτα εκανα επαναφορα εργοστασιακών ρυθμισεων παλι τιποτα, τι μπωρει να συμβαινει; εχει συμβει και σε αλλον;

 

μεχρι εχθες την περιοχη μου την εβρισκε η εφαρμογή καιρου μεσω gps αυτόματα, τωρα μονο χειροκίνητα

 

μεχρι εχθες όταν πηγενα σε άλλη περιοχη πολη/χωριο αλλαζε αυτόματα οταν εκανα ανανεωση καιρου μεσω gps, τωρα δεν αλλαζει δεν κανει τιποτα

 

φταιει το gps;

φταιει η εφαρμογή καιρου;

φταιει το κινητο;

 

αν μπωρειτε βοηθηστεμε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τζαμακι της οθόνης, Πόσο κοστίζει η αλλαγή του; Η πάει για αλλαγή οθόνης ;

 

Παιδιά το γνωρίζει κάποιος αυτό ;

Edited by truckman
Συνεχόμενα μυνήματα
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πας γι'αλλαγή οθόνη, είναι πακέτο.

 

Ευχαριστώ για την απαντηση.

Ξέρεις ποσο κοστιζει η αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση.

Ξέρεις ποσο κοστιζει η αλλαγή;

Πάρε ένα τηλέφωνο στη smartec και θα σου πουν ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα για λογαριασμό ενός φίλου να ρωτήσω, έχει το gt-9195 με την 4.4.2 που την έχει πάρει ως update. Του κάνει κολλήματα την ώρα που τραβάει βίντεο είτε 1080p είτε 720p. Τα κολλήματα είναι ότι ο χρόνος σταματάει να τρέχει και συνεχίζει σε random στιγμές και επίσης δεν του τα αποθηκεύει πάντα. Ήθελα να ρωτήσω αν είναι γνωστό πρόβλημα και υπάρχει κάποιο fix. Επίσης αν κάνει reset to factory defaults θα παραμείνει στην 4.4.2 ή θα τον γυρίσει στην προηγούμενη που είχε. Και τέλος ποια έκδοση είναι η καλύτερη για αυτό το κινητό και αν η διαδικασία root γίνεται σε όλες. Αυτά τα λίγα, ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό; εμένα είναι η GT-i9195 και από τότε που το πήρα είμαι στη 4.2.2. Είναι φυσιολογικό αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι και φίλες,

Εδώ και ακριβώς μια εβδομάδα έχω κάνει root το κινητό μου και έβαλα μια custom rom (cm-12.1) με την βοήθεια αυτού του οδηγού εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408404

δεν ήθελα να βάλω την έκδοση marshmallow γιατί πίστευα ότι είναι νωρίς ακόμη, μήπως έχει διάφορα bug. Καθώς διάβαζα εδώ διάφορα σχόλια "βλέπω" καλές εντυπώσεις από διάφορους χρήστες. Έτσι μπήκα στην ιδέα να την βάλω και γω τώρα αλλά θέλω διευκρινήσεις - βοήθειες.

Για αρχή λογικά κατεβάζω το cm-13.0

Μετά τι κάνω; Θα πρέπει να κατεβάσω το gapps για το cm-13.0, έτσι δεν είναι; Αν ναι που το βρίσκω;

Επίσης, θα χρειαστεί να περάσω και το SuperUS ή δεν είναι απαραίτητο; Αν είναι, να βάλω την έκδοση που είχα κατεβάσει (v2.46) ή κάποια πιο σύγχρονη;

Τέλος, για την εγκατάσταση CyanogenMod 13.0 που θα κάνω στο recovery mode τα βήματα είναι ακριβώς ίδια από το παραπάνω link ή αλλάζει κάτι;

Sorry, για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι πολύ αρχάριος με όλα αυτά και επειδή παντού διάβαζα ότι μια απροσεξία μπορεί να καταστρέψει την συσκευή θέλω να είμαι απόλυτα σίγουρος για το τι πρέπει να κάνω.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...