Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως σου ανέφερε και ο φιλος Δημητρης (jimsiv) ακολουθησε τις οδηγιες! Αν κολλησεις πουθενά και δεν δουλέψει δοκίμασε τα παρακάτω links:

[1] - http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T58/section/ServiceInstr [COSMOTE]

[2] - http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2421&menuId=2421 [VODAFONE]

[3] - http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/ruthmiseis-suskeuon/ [WIND]

 

έκανα της ρυθμίσεις για κοσμοτε .και πάλη τίποτα σηματάκια πουθενά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει μια εφαρμογη στο Play που λεγεται Tweakker APN.Κατεβασε την και μετα εχει λιστα με σχεδον ολους τους παροχους του κοσμου και σου περναει αυτοματα τα δεδομενα.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ελληνική έχω αλλά γιατί έχω ήχο σε silent;;

 

Έχοντας το κινητό στο αθόρυβο και στην αρχική οθόνη, δοκίμασε να πατήσεις το πλαϊνό πλήκτρο έντασης, να την μειώσεις όσο γίνεται, μήπως παίζει ρόλο.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε με παρακαλω:

Εκανα αναβαθμιση μέσω kies και τωρα εχω προβλημα με τo root. Τι κανω ;

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε με παρακαλω:

Εκανα αναβαθμιση μέσω kies και τωρα εχω προβλημα με τo root. Τι κανω ;

 

Έχει έναν τρόπο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2513740 αλλά δεν το έχω δοκιμάσει....Αυτός υποστηρίζει ότι δεν επηρεάζει το Knox counter. Βέβαια αν θέλεις να διατηρήσεις την εγγύηση σου άστο όπως είναι.Αν το δοκιμάσεις ενημέρωσε μας!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Μετα το update είναι στην 4.3 ; έχει διαφορά στην ταχύτητα;

 

Όχι Μανώλη.... Ακόμα η 4.2.2 είναι. Ταχύτητα;;;; και άλλο;;; σφαίρα είναι ήδη!!! :D:D:D

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Έχει έναν τρόπο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2513740 αλλά δεν το έχω δοκιμάσει....Αυτός υποστηρίζει ότι δεν επηρεάζει το Knox counter. Βέβαια αν θέλεις να διατηρήσεις την εγγύηση σου άστο όπως είναι.Αν το δοκιμάσεις ενημέρωσε μας!

 

Yπαρχει ενα πολυ βασικο προβλημα: δεν ανοιγει το wifi. Και δε μπορω να καταλαβω τι ευθυνεται, σιγουρα ομως συμβαινει μετα την αναβαθμιση. Κι επειδη δεν θελω να μπλεξω με knox αν δεν ειναι σιγουρο το αποτελεσμα, μαλλον θα παω για clean install της ROM

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ξερω οτι το χουμε ξαναπει, αλλα δεν παιζεται αυτο το πραγμα!!!!

Πεφτω για υπνο με 93% μπαταρια και ξυπναω με 65%!!! jesus!! WTF???????

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ξερω οτι το χουμε ξαναπει, αλλα δεν παιζεται αυτο το πραγμα!!!!

Πεφτω για υπνο με 93% μπαταρια και ξυπναω με 65%!!! jesus!! WTF???????

 

Δες στις σύνθετες ρυθμίσεις WiFi στην αναμονή, καινούργιες εφαρμογές που κατέβασες, Facebook,GPS ανοιχτό.Δες αυτά πρώτα και βλέπουμε.εμένα όταν με 4.2.1 έβαζα στις σύνθετες ρυθμίσεις του WiFi πότε να μην απενεργοποιείται στο όταν είναι συνδεδεμένο μου έκανε αυτό που λες.Όταν το έβαλα στο πάντα έφτιαξε!

Link to comment
Share on other sites

Οκ και εμενα στο παντα ειναι.

Αν καταλαβα καλα αυτο που λες προυποθετει να ειναι ανοιχτο το WiFi συνεχως;

Αυτο που περιεγραψα πριν εγω, αφορουσε με τα παντα κλειστα. Οχι airplane mode, απλη αναμονη.

 

οσον αφορα εφαρμογες κτλ, δεν ειναι καποια που το τρωει, το ιδιο εκανε και το πρωτο βραδυ που δεν ειχα τιποτα σχεδον μεσα! τα υπολοιπα gps κτλ ολα κλειστα

Edited by John_Locke

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Οκ και εμενα στο παντα ειναι.

Αν καταλαβα καλα αυτο που λες προυποθετει να ειναι ανοιχτο το WiFi συνεχως;

Αυτο που περιεγραψα πριν εγω, αφορουσε με τα παντα κλειστα. Οχι airplane mode, απλη αναμονη.

 

οσον αφορα εφαρμογες κτλ, δεν ειναι καποια που το τρωει, το ιδιο εκανε και το πρωτο βραδυ που δεν ειχα τιποτα σχεδον μεσα! τα υπολοιπα gps κτλ ολα κλειστα

 

Βάλε το wakelock detector για να δεις ποια εφαρμογή σου καταναλώνει την μπαταρία

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Όχι Μανώλη.... Ακόμα η 4.2.2 είναι. Ταχύτητα;;;; και άλλο;;; σφαίρα είναι ήδη!!! :D:D:D

 

Ενα λαγκ το εχει ειδικα στο scrolling των προσφατων κλήσεων

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σου δειχνει ποιες εφαρμογες triggaroun το κινητο συχνα, οπως επισης απο ποια υπαρχει μεγαλη καταναλωση μπαταριας!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το s4 mini εδώ και λίγες μέρες και μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πριν την αγορά το μόνο που με προβλημάτιζε ήταν η διάρκεια της μπαταρίας καθώς παλιότερα είχα το s2 και τα πράγματα ήταν πραγματικά τραγικά.

Έτσι λοιπόν στο s4 mini απόφασισα να μην βάλω εφαρμογές που επιβεβαιωμένα τρώνε πολύ μπαταρία (Facebook), να εγκαταστησω μια εφαρμογη για να βλέπω τι άλλο μπορεί να μου τρώει μπαταρία και με τη χρήση NFC tag κάθε βράδυ να βάζω τη συσκευη στο αθορυβο, να ενεργοποιώ την εξοικονόμηση ενέργειας,να κλείνω το Bluetooth αν το έχω ενεργοποιήσει εντός της ημέρας και το πρωί πάλι με το ίδιο tag να τα επαναφέρω όλα στην αρχική τους κατάσταση.

Επίσης με το tasker έχω προγραμματίσει τη συσκευη να κλείνει το wifi τις εργάσιμες από τις 8:30 μέχρι τις 3:30 που είμαι στη δουλειά και δεν το χρειάζομαι.

Αποτέλεσμα η συσκευη βγήκε από τον φορτιστη εχθές το πρωί και με κανονική κατα τα αλλά χρήση ( όχι παιχνίδια) αυτή τη στιγμή είναι στο 59%.

Πραγματικά πιστεύω ότι με λίγο προσοχή το τηλέφωνο μπορεί να έχει απίστευτες επιδόσεις με μεγάλη διάρκεια χρήσης από φόρτιση σε φόρτιση.

OnePlus 6T
Link to comment
Share on other sites

Έχω το s4 mini εδώ και λίγες μέρες και μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πριν την αγορά το μόνο που με προβλημάτιζε ήταν η διάρκεια της μπαταρίας καθώς παλιότερα είχα το s2 και τα πράγματα ήταν πραγματικά τραγικά.

Έτσι λοιπόν στο s4 mini απόφασισα να μην βάλω εφαρμογές που επιβεβαιωμένα τρώνε πολύ μπαταρία (Facebook), να εγκαταστησω μια εφαρμογη για να βλέπω τι άλλο μπορεί να μου τρώει μπαταρία και με τη χρήση NFC tag κάθε βράδυ να βάζω τη συσκευη στο αθορυβο, να ενεργοποιώ την εξοικονόμηση ενέργειας,να κλείνω το Bluetooth αν το έχω ενεργοποιήσει εντός της ημέρας και το πρωί πάλι με το ίδιο tag να τα επαναφέρω όλα στην αρχική τους κατάσταση.

Επίσης με το tasker έχω προγραμματίσει τη συσκευη να κλείνει το wifi τις εργάσιμες από τις 8:30 μέχρι τις 3:30 που είμαι στη δουλειά και δεν το χρειάζομαι.

Αποτέλεσμα η συσκευη βγήκε από τον φορτιστη εχθές το πρωί και με κανονική κατα τα αλλά χρήση ( όχι παιχνίδια) αυτή τη στιγμή είναι στο 59%.

Πραγματικά πιστεύω ότι με λίγο προσοχή το τηλέφωνο μπορεί να έχει απίστευτες επιδόσεις με μεγάλη διάρκεια χρήσης από φόρτιση σε φόρτιση.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Οι μόνες αμφιβολίες που είχα για την αγορά της συγκεκριμένης συσκευής, οφείλονταν στην μπαταρία της. Όμως στην πράξη βλέπω πως έχει πολύ καλή απόδοση και είμαι μόλις στην τρίτη της φόρτιση. Επίσης και η υπογραφή σου τα σπάει :D

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω το s4 mini εδώ και λίγες μέρες και μπορώ να πω ότι μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πριν την αγορά το μόνο που με προβλημάτιζε ήταν η διάρκεια της μπαταρίας καθώς παλιότερα είχα το s2 και τα πράγματα ήταν πραγματικά τραγικά.

Έτσι λοιπόν στο s4 mini απόφασισα να μην βάλω εφαρμογές που επιβεβαιωμένα τρώνε πολύ μπαταρία (Facebook), να εγκαταστησω μια εφαρμογη για να βλέπω τι άλλο μπορεί να μου τρώει μπαταρία και με τη χρήση NFC tag κάθε βράδυ να βάζω τη συσκευη στο αθορυβο, να ενεργοποιώ την εξοικονόμηση ενέργειας,να κλείνω το Bluetooth αν το έχω ενεργοποιήσει εντός της ημέρας και το πρωί πάλι με το ίδιο tag να τα επαναφέρω όλα στην αρχική τους κατάσταση.

Επίσης με το tasker έχω προγραμματίσει τη συσκευη να κλείνει το wifi τις εργάσιμες από τις 8:30 μέχρι τις 3:30 που είμαι στη δουλειά και δεν το χρειάζομαι.

Αποτέλεσμα η συσκευη βγήκε από τον φορτιστη εχθές το πρωί και με κανονική κατα τα αλλά χρήση ( όχι παιχνίδια) αυτή τη στιγμή είναι στο 59%.

Πραγματικά πιστεύω ότι με λίγο προσοχή το τηλέφωνο μπορεί να έχει απίστευτες επιδόσεις με μεγάλη διάρκεια χρήσης από φόρτιση σε φόρτιση.

 

Μια ερώτηση ... το Whatsapp το χρησιμοποιείς ?

 

Δυστυχώς αυτό που έχω πλέον παρατηρήσει εγώ είναι ότι το κινητό έχει θέμα μεγάλης κατανάλωσης σε Stand by όταν είναι με Data . Ενώ αντίθετα όταν είμαι με Wi-fi έχω περίπου 1% ανά δύο ώρες κατανάλωση, όταν είμαι με Data έχω περίπου 2% ανά μία ώρα .

Το μόνο πρόγραμμα που έχω και τρέχει είναι το Whatsapp + Συχρονισμός Gmail / google keep / επαφές ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ... το Whatsapp το χρησιμοποιείς ?

 

Δυστυχώς αυτό που έχω πλέον παρατηρήσει εγώ είναι ότι το κινητό έχει θέμα μεγάλης κατανάλωσης σε Stand by όταν είναι με Data . Ενώ αντίθετα όταν είμαι με Wi-fi έχω περίπου 1% ανά δύο ώρες κατανάλωση, όταν είμαι με Data έχω περίπου 2% ανά μία ώρα .

Το μόνο πρόγραμμα που έχω και τρέχει είναι το Whatsapp + Συχρονισμός Gmail / google keep / επαφές ...

 

Εγώ το χρησιμοποιώ. Πράγματι, κι εγώ έχω παρατηρήσει το 1% ανά δύο ώρες. Σχετικά με τα data, ξέρω πως συνήθως έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας σε σχέση με το wifi. Δεν έχω κάνει ακόμα δοκιμές στην παρούσα συσκευή με data γιατί δεν έτυχε να σερφάρω εκτός σπιτιού μ' αυτήν. Όταν το κάνω θα δω κι εγώ πως τα πάει στην κατανάλωση...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω να κάνω μια ερώτηση-Άμα παραγγείλω το κινητό από σκρουτζομάγαζο τί έκδοση android θα έχει;αυτήν με την οποία έβγαινε το κινητό; ή υπάρχει περίπτωση να πάρω αυτήν με τον knox;αν ρωτήσω το μαγαζί θα είναι σε θέση να ξέρει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω να κάνω μια ερώτηση-Άμα παραγγείλω το κινητό από σκρουτζομάγαζο τί έκδοση android θα έχει;αυτήν με την οποία έβγαινε το κινητό; ή υπάρχει περίπτωση να πάρω αυτήν με τον knox;αν ρωτήσω το μαγαζί θα είναι σε θέση να ξέρει;

 

Αυτη με το knox ειναι πολυ προσφατη και επειδη τα σκρουτζομαγαζα συνηθως εχουν αποθεμα συσκευων και παραδιδουν γρηγορα σε 1-2 μερες,το πιο πιθανο ειναι να φοραει καποια παλιοτερη εκδοση android.Ακομα και αν χρειαστει να το παραγγειλουν απο το εξωτερικο,και να περιμενεις λιγες μερες παραπανω,το βρισκω δυσκολο αυτη τη στιγμη, συσκευη που ειναι σε κουτι να φοραει την εκδοση BMJ7(αυτη με το knox).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι φυσιολογικό να αφήνω το συγκεκριμένο κινητό (με το τελευταίο firmware εγκατεστημένο) πριν κοιμηθώ με 95% μπαταρία και όταν ξυπνάω να είναι στο 75% και πιο κάτω μερικές φορές (όλα τα apps,wifi,gps,3g κτλ. κλειστά εννοείται).Επειδή έχω 2-3 χρόνια να αγοράσω smartphone και δεν έχω μέτρο σύγκρισης, αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ,κακο αυτο.Το κινητο σκεφτομουν να το παρω τωρα τα χριστουγεννα,μεχρι τοτε ποιος ξερει.. Δεν υπαρχει περιπτωση να ξερει το μαγαζι οπου θα το αγορασω; Θελω root χωρις να χασω εγγυηση,και αυτο γιατι το μονο που με χαλαει με το κινητο ειναι τα 8 giga που προσφερει για εφαρμογες που στην ουσια ειναι μονο 5 giga.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...