Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την πέρασα και εγώ αυτή,αν και το έκανα αναποδα.Πρωτα root και μετά πέρασα την Βελγικη 442.Είπα να περασω την Ολλανδική,για την Ολλανδία είναι το δικό μου, αλλα ήταν 100mb μεγαλύτερη και την άφησα .

Το κνοξ έγινε 0χ1 με το ροοτ αλλά δεν με πειράζει καθώς φτάνω τον ένα χρόνο κατοχής και δεν πιστέυω ότι θα χρειαστώ εγγύηση.Με το ροοτ μόνο δεν έκανε ελεγχο OTA.Tωρα με ροοτ και βελγικη 442 κάνει έλεγχο.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ αυτό ισχυει MONO για kitkat 4.4.2.

Το κνοχ είναι παντα στο 0χ0 το κινητό κανει κανονικά update ρουταρισμενο λειτουργουν εφαρμογες ροοτ απροβλημάτιστα και το κνοχ χαρη στο supersu εχει απενεργοποιηθεί.

Χωρις να κανω διαφημιση αλλα αν βαλεις τον NOVA LAUNCHER τοτε θα εχεις ένα άλλο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΠΡΟΣΟΧΗ αυτό ισχυει MONO για kitkat 4.4.2.

Το κνοχ είναι παντα στο 0χ0 το κινητό κανει κανονικά update ρουταρισμενο λειτουργουν εφαρμογες ροοτ απροβλημάτιστα και το κνοχ χαρη στο supersu εχει απενεργοποιηθεί.

Χωρις να κανω διαφημιση αλλα αν βαλεις τον NOVA LAUNCHER τοτε θα εχεις ένα άλλο κινητο.

Ναι το ειδα που το ειχες γραψει αλλα εγω το εκανα με αλλο τροπο.

 

Θα τον δοκιμασω τον νοβα.

ΤΟ ΚΙES 3 πλεον παρόλο που εκανα πληρες backup για να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων με πουλησε.Τα βασικα τα περασε αλλα οι προσωπικες ρυθμισεις χαθηκαν.Πως βαριεμαι το σεταρισμα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Αγόρασα σήμερα το S4 Mini Deep Black (GT-I9195). Για λειτουργικό έχει το 4.2.2 Jelly Bean. Όταν πάω να το κάνω μου λέει ότι ήδη είναι εγκατεστημένη η τελευταία έκδοση.

Ξέρετε αν έχει ανακοινώσει τίποτα η Samsung για δυνατότητα αναβάθμισης σε 4.4 Kitkat;

Edited by tolias63
Link to comment
Share on other sites

εχω το s4 mini GT-I9195 απο Γαλλια (XEF).

τελευταιο update 4.2.2.

μπορω να βαλω κιτκατ αλλης χωρας μεσω odin χωρις να κανω root η πρεπει να περιμενω την επισημη αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις όποια επίσημη θελεις και δεν χρειαζεται root ,αλλά το ποιο πιθανό είναι να σου αλλάξει το csc και αυτο θέλει root για να βάλεις το σωστό . .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στη kitkat άμα κάνεις root γράφει ο knox η όχι;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Με towelroot οχι ,αλλά δεν σίγουρο γιατί υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να γίνει η στραβή .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

αν κανω αναβαθμιση κιτκατ αλλης χωρας, θα επηρεασει σε τιποτα το κινητο? Edited by Silky21
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αγόρασα και εγώ προχθές το s4 mini black edition για τη γυναίκα μου. Το τηλέφωνο είναι αυστριακό και είναι στην 4.2.2

Την πρώτη ημέρα εκεί που του πέρναγα τις αρχικές ρυθμίσεις μου έκανε από μόνο του 3 επανεκκινήσεις, του έβγαλα την κάρτα μνήμης (adata 16 gb που λειτουργούσε κανονικά στο tablet samsung note 8) και για 1 ημέρα λειτούργησε χωρίς καμία επανεκκίνηση. Αφού έκανα format στην κάρτα μνήμης την ξαναέβαλα και χθες το βράδι πάλι 2 επανεκκινήσεις στο άσχετο. Τέλος πάντων θα δω εάν φταίει η κάρτα μνήμης ή κάτι άλλο και θα πράξω αναλόγως.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τι κάνουμε με τις ειδοποιήσεις. Δηλαδή προφανώς για αναπάντητες κλήσεις/μηνύματα δεν αναβοσβήνει κάποιο λαμπάκι όπως στο s4, αλλά στο s3 mini που επίσης έχω χρησιμοποιώ την εφαρμογή no led και όλα ΟΚ! Στο s4 mini λειτουργεί η εφαρμογή no led και εάν όχι τι άλλο μπορώ να κάνω για να με ειδοποιεί (εκτός από τη δόνηδη όταν το σηκωνω)?

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra+s21plus+s22 plus+s23plus

τώρα: s23 ultra 8/256 & s9 plus 6/64

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το noLed ημουν οταν ειχα το κινητο και δουλευε άψογα
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα έχω στα χέρια μου ένα S4 mini(GT-I9195 παραεισαγωγής απο Ιταλία) φίλου μου για να το στίσω γιατί είναι η πρώτη του εμπειρία με android και γενικά smartphone.Προσπαθώ να μπω ίντερνετ μέσω wifi του σπιτιού μου βάζω τον κωδικό του δικτύου μου και μου βγάζει σφάλμα πιστοποίησης κωδικού.Ο κωδικός είναι διαπιστωμένα σωστός. Όταν μπω στο modem και αφήσω την πρόσβαση ελεύθερη χωρίς κωδικό μπαίνει κανονικά.

Άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι στις επιλογές κειμένου για ομιλία δεν υπάρχει η ελληνική γλώσσα εγκατεστημένη, άλλα δεν μου δίνει και την δυνατότητα σαν επιλογή να την κατεβάσω. κάθε βοήθεια δεκτή

Ευχαριστώ.

Edited by tsigpan
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει υποστήριξη text to speech για ελληνικά; Δεν νομίζω.. Όσο για τον κωδικό, κάνε ένα reboot το τηλ. Αν δεν σου δουλεύει και μετά τότε η είναι πρόβλημα router η κάτι βάζεις λάθος εσύ. Δοκίμασε και με άλλο κωδικό..
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο για την υποστήριξη text to speech για ελληνικά, δεν υπάρχει. Δεν το παρατήρησα γιατί πάντα χρησιμοποιώ svox.Για το μόντεμ έβαλα και άλλο κωδικό αλλά δεν συνδέεται μου βγάζει σφάλμα πιστοποίησης. Περίεργο γιατί δυο άλλα κινητά που υπάρχουν στο σπίτι συνδέονται κανονικά.

Πάντως το κινητό είναι πάρα πολύ καλό. Antutu score 21200!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο για την υποστήριξη text to speech για ελληνικά, δεν υπάρχει. Δεν το παρατήρησα γιατί πάντα χρησιμοποιώ svox.Για το μόντεμ έβαλα και άλλο κωδικό αλλά δεν συνδέεται μου βγάζει σφάλμα πιστοποίησης. Περίεργο γιατί δυο άλλα κινητά που υπάρχουν στο σπίτι συνδέονται κανονικά.

Πάντως το κινητό είναι πάρα πολύ καλό. Antutu score 21200!!!

 

 

Εγώ ενώ το κινητό περίπου 6 μήνες. Αυτό με το σφάλμα πιστοποίησης μου το έχει κάνει 3 - 4 φορές τη μία φορά μαλιστα έκανε 1,5 μέρα να συνδεθεί. Επειδή έφτιαχνε μόνο του δεν πολύ ασχολήθηκα. Μου το έχει κάνει και με άλλα μόντεμ που τα έχω συνδέσει και σίγουρα θα το ξανακάνει, αλλά διορθώνεται μόνο του γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα έχω στα χέρια μου ένα S4 mini(GT-I9195 παραεισαγωγής απο Ιταλία) φίλου μου για να το στίσω γιατί είναι η πρώτη του εμπειρία με android και γενικά smartphone.Προσπαθώ να μπω ίντερνετ μέσω wifi του σπιτιού μου βάζω τον κωδικό του δικτύου μου και μου βγάζει σφάλμα πιστοποίησης κωδικού.Ο κωδικός είναι διαπιστωμένα σωστός. Όταν μπω στο modem και αφήσω την πρόσβαση ελεύθερη χωρίς κωδικό μπαίνει κανονικά.

Άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι στις επιλογές κειμένου για ομιλία δεν υπάρχει η ελληνική γλώσσα εγκατεστημένη, άλλα δεν μου δίνει και την δυνατότητα σαν επιλογή να την κατεβάσω. κάθε βοήθεια δεκτή

Ευχαριστώ.

 

Γιατι δεν κανεις διαγραφη στο δικτυο,και μετα ξαναπερνα τον κωδικο του wifi σου εχωντας ενεργοποιησει το "Εμφανιση κωδικου προσβασης" πριν τον πληκτρολογισεις για να δεις αν κατι περναει λαθος...

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, έχω ορισμένες ερωτήσεις:

1. Η συσκευή υποστηρίζει flash player? Παλεύω εδώ και λίγη ώρα για να βρω άκρη...

2. Ποιον player προτείνετε για μουσική, έχω βάλει το TTPod αλλά μου κάνει νερά τελευταία.

3. Να ανησυχώ που η ελληνική ρομ δεν έχει πάρει ακόμα αναβάθμιση; Επίσης αν κρίνω από άλλος κατόχους πρέπει να είμαι "τυχερός", που ενώ έχω αγοράσει τη συσκευή από σκρουτζομάγαζο, είναι ελληνικό; :P

4. Μιας και έχουν περάσει πάνω κάτω 2 μήνες με την αναβάθμιση, θα λέγατε να δοκιμάσουμε root με custom rom;

Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο για την υποστήριξη text to speech για ελληνικά, δεν υπάρχει. Δεν το παρατήρησα γιατί πάντα χρησιμοποιώ svox.Για το μόντεμ έβαλα και άλλο κωδικό αλλά δεν συνδέεται μου βγάζει σφάλμα πιστοποίησης. Περίεργο γιατί δυο άλλα κινητά που υπάρχουν στο σπίτι συνδέονται κανονικά.

Πάντως το κινητό είναι πάρα πολύ καλό. Antutu score 21200!!!

Με άλλα wifi δίκτυα στο κάνει; Πάντως κάποια router τρώνε περίεργα κολλήματα, το κινητό δεν πρέπει να έχει πρόβλημα πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, έχω ορισμένες ερωτήσεις:

1. Η συσκευή υποστηρίζει flash player? Παλεύω εδώ και λίγη ώρα για να βρω άκρη...

Υποστηρίζει flash player αν κατεβάσεις τον firefox (μόνο με αυτόν ανοίγει) και τικάρεις την επιλογή "επιτρέπεται εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές" .Μετά κατεβάζεις το app του flash player, το εγκαθιστάς και είσαι κομπλέ.Δυστυχώς δεν έχω το link για τον flash player αλλά όλο και κάποιος φίλος θα μπει να βοηθήσει.Αλλιώς google is your friend

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα wifi δίκτυα στο κάνει; Πάντως κάποια router τρώνε περίεργα κολλήματα, το κινητό δεν πρέπει να έχει πρόβλημα πάντως..

 

Σε άλλο δίκτυο που δοκίμασα μπαίνει κανονικά. Και εγώ πιστεύω πως είναι θέμα router γιατί με το συγκεκριμένο (thomson TG 5850) είχα ξανά θέμα με laptop το οποίο δεν μπορούσε να συνδεθεί με τίποτα.

 

Γιατι δεν κανεις διαγραφη στο δικτυο,και μετα ξαναπερνα τον κωδικο του wifi σου εχωντας ενεργοποιησει το "Εμφανιση κωδικου προσβασης" πριν τον πληκτρολογισεις για να δεις αν κατι περναει λαθος...

 

Το έχω κάνει φίλε μου και αυτό δεν είναι θέμα λάθος πληκτρολόγησης.

Edited by tsigpan
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανένας το CyanogenMod, πραγματικά βαρέθηκα να περιμένω κοντά 6 μηνές για μια αναβάθμιση (που λογικά θα είναι κι η τελευταία) μπας και δω φως με το θέμα της απαραδεκτης μπαταρίας του!!!

 

CM 11 Snapshot M9 πολυ καλυτερα απο στοκ

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ακόμα με την μπαταρία ασχολείστε ; δεν καταλάβατε ότι δεν γίνετε τίποτα ;

 

CM 11 SnapShot M9 5 ωρες Screen On τι αλλο θελουμε?

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει flash player αν κατεβάσεις τον firefox (μόνο με αυτόν ανοίγει) και τικάρεις την επιλογή "επιτρέπεται εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές" .Μετά κατεβάζεις το app του flash player, το εγκαθιστάς και είσαι κομπλέ.Δυστυχώς δεν έχω το link για τον flash player αλλά όλο και κάποιος φίλος θα μπει να βοηθήσει.Αλλιώς google is your friend

 

Και οι οδηγίες μου αρκούν τα υπόλοιπα θα τα βρω, ευχαριστώ!

Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει στο κινητο την εφαρμογή cm security και εχω βαλει κωδικο(μοτιβο) για να κλειδωνο φωτογραφιες και διαφορα αλλα. αν θελω να αλλαξω κωδικο πως γεινεται αυτό; αν μπωρει καπιος φιλος να με βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.. εχω ενα s4 mini και τον τελευταιο καιρο ενω ειναι σε αναμονη χωρις να το χρησιμοποιω απενεργοποιειται..ξερετε τι μπορεί να φταίει...??
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.. εχω ενα s4 mini και τον τελευταιο καιρο ενω ειναι σε αναμονη χωρις να το χρησιμοποιω απενεργοποιειται..ξερετε τι μπορεί να φταίει...??

1) μπαταρία

2) Κάποια εφαρμογή

3) hardware .

Άρχισε απο τις εφαρμογές ,βγάζοντας αυτές που εχεις βάλει τελευταία ή και αν χρειαστεί κανε hard reset αν δεν φτιάξει δες τα άλλα δυο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

μπαταρία και εφαργμογή δε νομιζω να είναι για το εκανα επαναφορα ρυθμισεων και μετα αμεσως μου το ξαναέκανε χωρις να περασω καμια εφαρμογη....αν είναι hardware υπάρχει περιπτωση να μου αντικαταστήσουν τη συσκευή??
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...