Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@stapap Φιλε stapap ο ηχος εξακολουθει και οταν φορτιζεις το κινητο σου; Εμενα οχι. Μονο οταν ο φορτιστης ειναι στην πριζα κανει ηχο. Μολις κουμπωσει το κινητο πανω του, σταματαει.

@giwrgos ακριβως αυτο κανει. Ο ηχος παντως δεν ειναι αυτο το "ζζζ" που αναφερουν πολλοι (και σε fora του εξωτερικου) αλλα ενα τικ τακ πολυ γρηγορο.

 

Καλημέρα, όλοι οι φορτιστές της samsung κάνουν θόρυβο όταν είναι πάνω στην πρίζα και δεν έχουν πάνω καμία συσκευή.

 

Με το που μπαίνει το κινητό πάνω και ξεκινάει η φόρτιση σταματάει. Έχει να κάνει με το κύκλωμα.

 

The operating frequency of an unloaded SMPS is sometimes in the audible human range, and may sound subjectively quite loud for people who have hyperacusis in the relevant frequency range.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Switched-mode_power_supply

 

Βέβαια έχει να κάνει και με την ποιότητα των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, όλοι οι φορτιστές της samsung κάνουν θόρυβο όταν είναι πάνω στην πρίζα και δεν έχουν πάνω καμία συσκευή.

 

Με το που μπαίνει το κινητό πάνω και ξεκινάει η φόρτιση σταματάει. Έχει να κάνει με το κύκλωμα.

 

The operating frequency of an unloaded SMPS is sometimes in the audible human range, and may sound subjectively quite loud for people who have hyperacusis in the relevant frequency range.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Switched-mode_power_supply

 

Βέβαια έχει να κάνει και με την ποιότητα των υλικών.

 

Ο φορτιστης που ειχα για το galaxy S1 παντως δεν εκανε τετοιο ηχο, κι ηταν ολη μερα στην πριζα. Βεβαια εβγαζε 0.7 Α αντι για 1.0 Α που βγαζει αυτος εδω.

Επισης , εννοεις οτι εχω hyperacusis in the relevant frequency range ? :p

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστης που ειχα για το galaxy S1 παντως δεν εκανε τετοιο ηχο, κι ηταν ολη μερα στην πριζα. Βεβαια εβγαζε 0.7 Α αντι για 1.0 Α που βγαζει αυτος εδω.

Επισης , εννοεις οτι εχω hyperacusis in the relevant frequency range ? :p

 

Χμμ παράξενο γιατί και μένα στην αρχή μερικοί δεν έκαναν αλλά μετά αρχίσανε και αυτοί (άλλοι λιγότερο - άλλοι περισσότερο). Αλλά όχι εμένα κάνουν και οι 0.7. Καλά προφανώς ακούγεται σε απόλυτη ησυχία :lol:

 

Αλλά ένας φορτιστής που έχω απο το 2008 (apple) για το ipod Που είχα πάρει τότε, ούτε έκανε τότε ούτε τώρα. Έχει να κάνει με τους πυκνωτές που χρησιμοποιούνε. no worries πάντως δεν είναι θέμα.

Link to comment
Share on other sites

@stapap Φιλε stapap ο ηχος εξακολουθει και οταν φορτιζεις το κινητο σου; Εμενα οχι. Μονο οταν ο φορτιστης ειναι στην πριζα κανει ηχο. Μολις κουμπωσει το κινητο πανω του, σταματαει.

 

Όντως όταν κουμπώνει το κινητό σταματάει. Τελικά είναι φυσιολογικό μου φαίνεται. Τζάμπα τόσο καιρό δεν το χρησιμοποιουσα;

Link to comment
Share on other sites

Καμια προταση για θηκη?

 

Ebay

Hard case slim textured. Είναι λεπτή εφαρμόζει καλά. Και μια ζελατίνα clear για την οθόνη και με 3-5 euro είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Ebay

Hard case slim textured. Είναι λεπτή εφαρμόζει καλά. Και μια ζελατίνα clear για την οθόνη και με 3-5 euro είσαι κομπλέ.

 

Πραγματικά πολύ καλές θήκες και πολύ φθηνές. Εγώ έχω μια μαύρη, μια γκρι και μια μπλε.

Η αίσθησή τους είναι απίστευτη. Αφού όσοι βλέπουν το κινητό "κολλάνε" με τη θήκη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις> Λογαριασμοί> Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφορά> Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ebay

Hard case slim textured. Είναι λεπτή εφαρμόζει καλά. Και μια ζελατίνα clear για την οθόνη και με 3-5 euro είσαι κομπλέ.

 

Thanks,παρηγγειλα ηδη μια γκρι με μεμβρανη και στυλο:)

Καρτα μνημης καμηα προταση?

Sim παιρνει την νορμαλ η την πολυ μικρη?

Το σ4 το παραλαμβανω μαλλον αυριο

Link to comment
Share on other sites

Ebay

Hard case slim textured. Είναι λεπτή εφαρμόζει καλά. Και μια ζελατίνα clear για την οθόνη και με 3-5 euro είσαι κομπλέ.

 

φιλε μου υπαρχει κανενα λινκ για τη θηκη που λες?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου υπαρχει κανενα λινκ για τη θηκη που λες?

 

κατι τετοιο νομιζω ..

http://www.ebay.com/itm/Blue-Slim-Textured-Hard-Case-Screen-Protector-Stylus-for-Samsung-Galaxy-S4-Mini-/190871914782?pt=UK_Accessory_Bundles&hash=item2c70da491e

tool
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αυτή η αυτή

 

Γιατί να μην πάρει αυτή:

http://www.mobymemory.co.uk/microsdhc-4gb-32gb/5146-sandisk-extreme-16gb-micro-sdhc-80mb-s-class-10-uhs-i-memory-card-619659097073.html

που έχει Maximum Read Speed 80MB/s και Maximum Write Speed 50MB/s,

 

ή ακόμα καλύτερα αυτή:

http://www.mobymemory.co.uk/microsdhc-4gb-32gb/2161-sandisk-extreme-pro-16gb-micro-sdhc-uhs-i-95mb-s-class-10-memory-card-for-hd-3d-619659072186.html

που έχει Maximum Read Speed 95MB/s και Maximum Write Speed 90MB/s;. Δε νομίζω να υπάρχουν πιο γρήγορες από αυτές...

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο να αγοράσει κανείς το συγκεκριμένο τηλέφωνο (Galaxy S4 mini) όταν η τιμή του έχει πέσει κατακόρυφα παρακάτω από τη μισή αξία του από όταν είχε πρωτοβγεί; (500€ αρχική τιμή VS 208€ τώρα-skroutz); Μήπως εμφανίζει πολλά προβλήματα στην πορεία μετά από κάποια χρήση του και θέλουν να το "διώξουν" εύκολα;

GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πάρει αυτή:

http://www.mobymemory.co.uk/microsdhc-4gb-32gb/5146-sandisk-extreme-16gb-micro-sdhc-80mb-s-class-10-uhs-i-memory-card-619659097073.html

που έχει Maximum Read Speed 80MB/s και Maximum Write Speed 50MB/s,

 

ή ακόμα καλύτερα αυτή:

http://www.mobymemory.co.uk/microsdhc-4gb-32gb/2161-sandisk-extreme-pro-16gb-micro-sdhc-uhs-i-95mb-s-class-10-memory-card-for-hd-3d-619659072186.html

που έχει Maximum Read Speed 95MB/s και Maximum Write Speed 90MB/s;. Δε νομίζω να υπάρχουν πιο γρήγορες από αυτές...

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο να αγοράσει κανείς το συγκεκριμένο τηλέφωνο (Galaxy S4 mini) όταν η τιμή του έχει πέσει κατακόρυφα παρακάτω από τη μισή αξία του από όταν είχε πρωτοβγεί; (500€ αρχική τιμή VS 208€ τώρα-skroutz); Μήπως εμφανίζει πολλά προβλήματα στην πορεία μετά από κάποια χρήση του και θέλουν να το "διώξουν" εύκολα;

 

ειναι το καλυτερο τηλεφωνο που περασε απο τα χερια μου...ακομα και απο ναυαρχιδες. το τελειο μεγεθος και πολυ δυνατο και γρηγορο! και αμα βαλετε και aosp browser η πλοηγηση στο ιντερνετ ειναι απλα τελεια! και απιστευτα smooth! προσωπικα δεν του εχω βρει ελλατωματα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πάρει αυτή:

http://www.mobymemory.co.uk/microsdhc-4gb-32gb/5146-sandisk-extreme-16gb-micro-sdhc-80mb-s-class-10-uhs-i-memory-card-619659097073.html

που έχει Maximum Read Speed 80MB/s και Maximum Write Speed 50MB/s,

 

ή ακόμα καλύτερα αυτή:

http://www.mobymemory.co.uk/microsdhc-4gb-32gb/2161-sandisk-extreme-pro-16gb-micro-sdhc-uhs-i-95mb-s-class-10-memory-card-for-hd-3d-619659072186.html

που έχει Maximum Read Speed 95MB/s και Maximum Write Speed 90MB/s;. Δε νομίζω να υπάρχουν πιο γρήγορες από αυτές...

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο να αγοράσει κανείς το συγκεκριμένο τηλέφωνο (Galaxy S4 mini) όταν η τιμή του έχει πέσει κατακόρυφα παρακάτω από τη μισή αξία του από όταν είχε πρωτοβγεί; (500€ αρχική τιμή VS 208€ τώρα-skroutz); Μήπως εμφανίζει πολλά προβλήματα στην πορεία μετά από κάποια χρήση του και θέλουν να το "διώξουν" εύκολα;

Είχα διαβάσει σε κάποιο σημείο του νήματος για ασυμβατότητες στη sandisk.Είπα να μην το ρισκάρει γι αυτό πρότεινα Samsung card.

Τώρα για το τελευταίο τμήμα από το post σου νομίζω οτι όλοι καταλαβαίνουμε οτι το συγκεκριμένο τηλέφωνο ποτέ δεν θα έπρεπε να έχει 500€ αρχική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις> Λογαριασμοί> Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας και επαναφορά> Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων.

 

Εχθές δεν πρόλαβα γι'αυτό σ'ευχαριστώ σήμερα για την απάντηση.:p

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς απενεργοποιώ τον ήχο του κλείστρου; Πότε θα έρθει το update για το s4 mini το γαλλικό και γίνεται να αλλάξω την γλώσσα που είχε αρχικά το κινητό όταν το ενεργοποίησα για πρώτη φορά; Συγνώμη για τον βομβαρδισμό από ερωτήσεις. Edited by Christos21417
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς απενεργοποιώ τον ήχο του κλείστρου; Πότε θα έρθει το update για το s4 mini το γαλλικό και γίνεται να αλλάξω την γλώσσα που είχε αρχικά το κινητό όταν το ενεργοποίησα για πρώτη φορά; Συγνώμη για τον βομβαρδισμό από ερωτήσεις.

 

Δεν γινεται να απενεργοποιησεις τον ηχο του κλειστρου,μονο αν γινεις root.Τι εννοεις ν'αλλαξεις γλωσσα;Αν θες απλα να να ειναι το συστημα και τα παντα στα αγγλικα πχ,απλα διαλεξε αγγλικα απο το μενου-ρυθμισεις-η συσκευη μου-γλωσσα και εισαγωγη.Αν θες νά αλλαξεις το country code ειναι περιπλοκο και δεν το συστηνω..Ακριβως ποτε θα ερθει το update δεν το ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να απενεργοποιησεις τον ηχο του κλειστρου,μονο αν γινεις root.Τι εννοεις ν'αλλαξεις γλωσσα;Αν θες απλα να να ειναι το συστημα και τα παντα στα αγγλικα πχ,απλα διαλεξε αγγλικα απο το μενου-ρυθμισεις-η συσκευη μου-γλωσσα και εισαγωγη.Αν θες νά αλλαξεις το country code ειναι περιπλοκο και δεν το συστηνω..Ακριβως ποτε θα ερθει το update δεν το ξερουμε.

 

Την γλώσσα την έχω αλλάξει σε ελληνικά από γαλλικά που ήταν αλλά εννοούσα αυτό που είπες το country code γιατί απ'όσο ξέρω επηρεάζει και αυτό το update. Οκ σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Την γλώσσα την έχω αλλάξει σε ελληνικά από γαλλικά που ήταν αλλά εννοούσα αυτό που είπες το country code γιατί απ'όσο ξέρω επηρεάζει και αυτό το update. Οκ σε ευχαριστώ

Μην μπλεξεις με αλλαγες country code κλπ...Θελει root και ειναι μπλεξιμο θα χασεις και την εγγυηση γιατι το knox θα γινει 0x1...Εγω μακαρι να μην το ειχα κανει ρουτ ποτε.Τωρα δεν εχω καποιες λειτουργιες που ειχα αρχικα,παρολο που το εχω κανει unroot με stock firmware κλπ...Και δεν υπαρχει λογος δηλαδη,γιατι η διαφορα μεταξυ των χωρων στα updates ειναι 1-2 μερες το πολυ.Αν εχεις γαλλικο(XEF) θα γινεις update νωριτερα απο το ελληνικο(EUR).

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλεξεις με αλλαγες country code κλπ...Θελει root και ειναι μπλεξιμο θα χασεις και την εγγυηση γιατι το knox θα γινει 0x1...Εγω μακαρι να μην το ειχα κανει ρουτ ποτε.Τωρα δεν εχω καποιες λειτουργιες που ειχα αρχικα,παρολο που το εχω κανει unroot με stock firmware κλπ...Και δεν υπαρχει λογος δηλαδη,γιατι η διαφορα μεταξυ των χωρων στα updates ειναι 1-2 μερες το πολυ.Αν εχεις γαλλικο(XEF) θα γινεις update νωριτερα απο το ελληνικο(EUR).

 

Είχα διαβάσει πριν καιρό ότι έχει πάρει αναβάθμιση το s4 το ελληνικό και κάποια mini αλλά και ότι υπάρχει πρόβλημα με τους γαλλικούς carriers και θα καθυστερήσει αρκετά το update.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει πριν καιρό ότι έχει πάρει αναβάθμιση το s4 το ελληνικό και κάποια mini αλλά και ότι υπάρχει πρόβλημα με τους γαλλικούς carriers και θα καθυστερήσει αρκετά το update.

 

Την KitKat 4.4 δεν την εχει παρει ουτε το ελληνικο ουτε το γαλλικο.Λεγεται οτι την εχουν παρει καποια δικτυα στην Αγγλια την Ισπανια και τη Ρουμανια,ομως το sammobiles.com την συγκεκριμενη εκδοση BNΒ3 την αναφερει ως 4.2.2...Παντως απο προσωπικη εμπειρια,επειδη στο σπιτι μου υπαρχουν 2 SGS4 mini,ενα Γαλλικο και ενα Ελληνικο,ολα τα updates ως τωρα πρωτα ερχονται στο γαλλικο και μετα 1-2 μερες στο ελληνικο.

Link to comment
Share on other sites

[/color]Επίσης μπορεί να μου πει κάποιος για πιο λόγο να αγοράσει κανείς το συγκεκριμένο τηλέφωνο (Galaxy S4 mini) όταν η τιμή του έχει πέσει κατακόρυφα παρακάτω από τη μισή αξία του από όταν είχε πρωτοβγεί; (500€ αρχική τιμή VS 208€ τώρα-skroutz); Μήπως εμφανίζει πολλά προβλήματα στην πορεία μετά από κάποια χρήση του και θέλουν να το "διώξουν" εύκολα;

Λαθος εντελώς συλλογισμός.

Ολα τα ηλεκτρονικά είδη στην αρχή της καριέρας τους είναι πιο ακριβα και όσο περνάει ο καιρός η τιμή τους πέφτει.Και μην συγκρινεις τιμές αντιπροσωπειας με σκρουτζομάγαζα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...