Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,μετά από αρκετό ψάξιμο αποφάσισα να παραγγείλω το S4mini. Bρίσκω το S4 mini ελληνικής αντιπροσωπείας στα 280 και ευρωπαϊκής αντιπροσωπειας στα 260 στο ίδιο κατάστημα...

Yπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω το "ελληνικό";

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,μετά από αρκετό ψάξιμο αποφάσισα να παραγγείλω το S4mini. Bρίσκω το S4 mini ελληνικής αντιπροσωπείας στα 280 και ευρωπαϊκής αντιπροσωπειας στα 260 στο ίδιο κατάστημα...

Yπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω το "ελληνικό";

 

Δεν υπάρχει καμια διαφορα αναμεσα στα 2 κινητα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

για το αν χρειάζεται ή όχι δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί όσο και να με διαβεβαιώνουν ότι το τζαμι δεν παθαίνει τίποτα, εγω προτιμώ να φυλάγομαι.

Αυτή τη στιγμή "φοράω" τις δεύτερες που αναφέρεις και είναι πολύ καλές. Δεν υπάρχει χρωματική αλλοίωση ούτε κάποια διαφορά στο άγγιγμα.

 

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Καινούριος κάτοχος και εγώ πλέον.Το πήρα από την birdphone 263 Ε (με τα μεταφορικά) και μου το έστειλαν μέσα σε μία μέρα.

Ήταν η πρώτη αγορά smartphone που έκανα γενικά και επίσης η πρώτη μέσω σκρουτζ και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την επικοινωνία με το κατάστημα.

 

Στο κουτί της μεταφορικής υπήρχε εγχειρίδιο στα ελληνικά,το κουτί του κινητού είχε εξωτερικά μία άσπρη ταινία "DO NOT ACCEPT IF SEAL IS BROKEN" της Samsung και μία ετικέτα που έγραφε κάτι για τις πρώην Γιουγκοσλαβικές χώρες,Αλβανία,Ανδόρα,κτλ(γαλλικά δεν ξέρω),έγραφε 8 Go(ένδειξη ότι είναι γαλλικό με βάση τα όσα έχω διαβάσει στο forum) και μέσα στο κουτί ένα εγχειρίδιο προφανώς στα γαλλικά.

Εμένα μου φάνηκαν όλα οκ.Να μπω στη διαδικασία να ελέγξω το IMEI η είναι περιττό;

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι καταναλώθηκαν 92.81 Mb,τα 74,8 Μb για το Λειτουργικό Σύστημα,ενώ εγώ το μόνο που έκανα είναι ότι μπήκα για να τσεκάρω το internet για λίγο χρόνο και από Wi-FI.

Στις ρυθμίσεις για τη "Χρήση δεδομένων" βρήκα την επιλογή "Περιορισμό δεδομένων παρασκηνίου".Πρέπει να την έχω ενεργοποιημένη έτσι ώστε να μην καταναλώνει MB;

 

Τέλος να προσέξω κάτι στις πρώτες φορτίσεις;

Αυτή τη στιγμή είναι στο 33%.Να το αφήσω να πάει στο 10% και μετά να κάνω μία πλήρη φόρτιση;

Η πρέπει να το αφήσω για κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (8 ώρες η κατι τέτοιο);

Link to comment
Share on other sites

Alexas άστο να κλείσει 3-3 φορές από μπαταρία, δηλαδή 3-4 πλήρης φορτίσεςι-εκφορτίσεις και μετά κάντου ότι θες κατά κάποιο τρόπο. Πολλοί λένε συνήθως να μην το αφήνεις κάτω από 20-30%. Εγώ δεν του δίνω σημασία σε όλα τα κινητά που είχα και δεν είχα προβλήματα.

 

Όπως είπα κρατά πολύ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Σπάνια μπορεί να έχει κατανάλωση πολύ μεγαλύτερη από το κανονικό, οπότε 2-3 φορές που το πρόσεξα έκανα μια επανεκκίνηση και έστρωσε, όπως και το S4 που έχω. Προχθές που το φόρτιζε η γυναίκα μου το κοιτώ και βλέπω ότι είχε πάει στο 100%. Το αποσυνδέω και πέφτει στο 98%!! Ωπ λέω.... Το βάζω ξανά, πάει στο 100% το αποσυνδέω και πάλι πάει στο 98%! Έτσι είσαι λέω, κάνω μια επανεκκίνηση και έστρωσε! Από χθες το πρωί στις 7 μέχρι το βράδυ κατά τις 11 είχε πέσει μόνο 9% (ένδειξη 91%) με λίγη χρήση.

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φόρτιση το άφησα να πέσει κάτω από 10% αλλά χωρίς να κλείσει.Θα το κάνω αυτό στις επόμενες.

Για το θέμα μπαταρίας δεν μπορώ να μιλήσω ακόμα με σιγουριά άλλα θεωρώ ότι θα χρειάζεται ανά 1-1,5 μέρα φόρτισμα,που είναι οκ.

 

Μέχρι στιγμής όσο ασχολήθηκα με το κινητό ήταν σε όλα άψογο.

Το μόνο που σκάλωσε είναι η μια εφαρμογή google που έχει,που όταν πάω να ψάξω κάτι λέει ότι η αναζήτηση διακόπηκε και με πετάει στην κεντρική σελίδα.

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση σε bl4,παρατηρησα κι εγω μια αυξημενη καταναλωση στη μπαταρια.Στα stats της μπαταριας στις πρωτες θεσεις επανεμφανισθηκε το google play services (το υπηρεσιες google ειναι διαφορετικο!) που χτυπαγε καταναλωση γυρω στο 30%!.Εκανα απεγκατασταση των ενημερωσεων του google play services απο τη διαχειρηση εφαρμογων,reboot,και νεα εγκατασταση των ενημερωσεων του google play services και μεχρι στιγμης εχει βελτιωθει η καταναλωση.Τωρα σε 5 ωρες τη νυχτα (με τα κλειστο wifi/data,εξοικονομηση μπαταριας στο on) πεφτει περιπου 3-5%.Βεβαια με χρηση 3g/4g μπορει σε 1 ωρα να φαει και 10% της μπαταριας. Edited by drberto1
Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση σε bl4,παρατηρησα κι εγω μια αυξημενη καταναλωση στη μπαταρια.Στα stats της μπαταριας στις πρωτες θεσεις επανεμφανισθηκε το google play services (το υπηρεσιες google ειναι διαφορετικο!) που χτυπαγε καταναλωση γυρω στο 30%!.Εκανα απεγκατασταση των ενημερωσεων του google play services απο τη διαχειρηση εφαρμογων,reboot,και νεα εγκατασταση των ενημερωσεων του google play services και μεχρι στιγμης εχει βελτιωθει η καταναλωση.Τωρα σε 5 ωρες τη νυχτα (με τα κλειστο wifi/data,εξοικονομηση μπαταριας στο on) πεφτει περιπου 3-5%.Βεβαια με χρηση 3g/4g μπορει σε 1 ωρα να φαει και 10% της μπαταριας.

 

Και εγω παρατηρησα αυξηση στην καταναλωση μετα την αναβαθμιση σε bl4. Ενω η μπαταρια κραταγε 2 μερες και κατι τωρα με την ιδια χρηση κραταει 2 μερες παρα κατι. Και το κακο ειναι οτι δεν ειδα και καμια βελτιωση καπου αλλου να πω να παει στα κομματια.. Ελπιζω με νεα αναβαθμιση να στρωσει το πραγμα γιατι για μενα ειναι το μονο ψεγαδι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας τυχαινει και εσας να δουλευει μονη της η οθονη? Δλδ σαν να ειναι ενα αορατο χερι και να την παταει?
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ξεφεύγω λίγο από τη συζήτηση.

Έψαξα λίγο τη περίπτωση του τηλεφώνου με τα 16GB rom (εσωτερική μνήμη).

Εδώ φαίνεται ότι οι εκδόσεις της συσκευής στην Αμερική (US) διαθέτουν 16GB εσωτερική μνήμη:

http://www.samsung.com/us/mobile/cell-phones/SCH-I435ZKAXAR#key-specs

οπότε στον χρήστη μένουν πολλά περισσότερα GB ελεύθερα (κάπου είδα 8.8GB ) από τα (με το ζόρι) 5GB στην έκδοση με τα 8GB που έχουμε εδώ.

Ήθελα να ήξερα για πιο λόγο η SAMSUNG διαθέτει αυτές τις εκδόσεις μόνο σε αυτή τη χώρα. Οι υπόλοιποι δλδ παιδιά κατώτερου θεού είμαστε; Επίσης όσο και να έψαξα στο ebay οι εκδόσεις που έχουν για πούλημα εκεί είναι όλες κλειδωμένες σε κάποιο αμερικάνικο δίκτυο (verizon, sprint, κλπ) που και πάλι και να μπορεί να παίξει στα δικά μας δίκτυα, η τιμή για unopened new συσκευή μαζί με τελωνείο, μεταφορικά πλησιάζει το 300αρι (€) το οποίο οκ, είναι μια νορμάλ τιμή σε σχέση με τα σκροτζομάγαζα, αλλά πείτε μου τώρα, αξίζει να παλεύουμε εμείς εδώ με τα 8GB και να αναγκαζόμαστε για ρουτάρισμα, μπέρδεμα με knox, χάσιμο εγγύησης, κλπ σε μια συσκευή που από τη στιγμή που την αγοράζεις έχει μειονέκτημα; Και μη μου πείτε ότι με έξτρα κάρτα αυξάνεται η χωρητικότητα γιατί άλλη ταχύτητα φόρτωσης πχ μιας εφαρμογής από την εσωτερική rom και άλλη από την sd.

Σκέφτομαι πολύ καιρό να αγοράσω τη συσκευή, λόγο του μεγέθους της και των υπόλοιπων ανεβασμένων χαρακτηριστικών της αλλά δε θέλω να χάσω την εγγύηση κάνοντας ροοτ από τη 1η μέρα ή έστω μέσα στα πρώτα 2 χρόνια όταν δε θα μπορώ να εγκαταστήσω άλλες εφαρμογές στο τηλέφωνο...

Edited by swordman80
edit
GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας τυχαινει και εσας να δουλευει μονη της η οθονη? Δλδ σαν να ειναι ενα αορατο χερι και να την παταει?

Ναι :(:mad:

 

Επίσης ο αισθητήρα απόστασης μια δουλεύει κ μια όχι...... Τα @@ μου έχει σπάσει. Πατάω με το μαγουλό μου τα πλήκτρα.....

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο,μετα απο πληρη φορτιση του κινητου,μολις βγαζω τον φορτιστη να πηγαινει στο 99%?

 

και σε μενα συμβαινει αυτο. στο δευτερολεπτο παει 99%

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο,μετα απο πληρη φορτιση του κινητου,μολις βγαζω τον φορτιστη να πηγαινει στο 99%?

 

Και σε μένα το ίδιο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αρα ειναι φυσιολογικο..

αρα κομπλε,τζαμπα ανησυχησα...

 

Φυσιολογικο δεν νομιζω να ειναι, αλλα συμβαινει σε πολλους..Και σ'εμενα εχει συμβει πολλες φορες.Τωρα τελευται το εχει κοψει.Μπορει να το ξαναπιασει ομως.Ριξε κανα reboot.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να στειλει καποιοε ενα screenshot απο τις πληροφοριες συσκευης του s4mini καθως προκειται να δω ενα μερταχειρισμενο και φοβαμαι μη φαω κανα clone.

η αν καποιος γνωριζει τι ακριβως πρπει να προσεξω.

συγγνωμη αν τυχον ειμαι off topic.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικο,μετα απο πληρη φορτιση του κινητου,μολις βγαζω τον φορτιστη να πηγαινει στο 99%?

 

και σε μενα συμβαινει αυτο. στο δευτερολεπτο παει 99%

 

Και σε μένα το ίδιο..

 

Δεν είναι φυσιολογικό. Το έκανε και της γυναίκας μου μια φορά που το πρόσεξα και πήγαινε στο 98%. Του έκανα μια επανεκκίνηση και έστρωσε. Το έγραψα και λίγο πιο πάνω.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

εχω το κινητο μια βδομαδα και εχω παρατηρησει 2 στανταρ μικροκολληματακια.Το ενα ειναι οταν ξεκλειδωνω το κινητο και κανω swipe τις αρχικες οθονες,και το αλλο ειναι οταν παταω το μεσαιο κουμπι χωρις να κλεισω την εφαρμογη κανει ενα πολυ μικρο κολληματακι..Κατα τ'αλλα στην συνεχεια πηγαινει σφαιρα το κινητο.Εχει αντιμετωπισει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ψάχνοντας αυτές τις μέρες το κινητό έχω ενεργοποιήσει τις περισσότερες από τις εφαρμογές της Samsung αλλά δεν έχω κατεβάσει καμία άλλη εφαρμογή η παιχνίδι.Αυτή τη στιγμή στη RAM σε χρήση είναι 830 ΜΒ και ελεύθερα 516.Είναι νορμάλ αυτό;

 

Και σε σχέση με τη "διαχείριση των εφαρμογών" από τις "ρυθμίσεις",θα πρέπει κάθε φορά να πηγαίνω στις εφαρμογές που είναι "σε εκτέλεση" και να τις διακόπτω;

Υπάρχει κάποια από αυτές που πρέπει να τις αφήσω να τρέχουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξαφνικά στην μπάρα ειδοποιήσεων είχα το μήνυμα ότι η κάρτα μνήμης αποσυνδέθηκε. Έκτοτε, το κινητό δεν τη "βλέπει" καθόλου αν και μπορώ να τη χρησιμοποιήσω κανονικά σε pc μέσω card reader. Δοκίμασα να βγάλω τη μπαταρία και την κάρτα και να τα ξαναβάλω, έκανα εκκαθάριση cache, dalvic cache αλλά τίποτα, η κάρτα δεν φαίνεται στο κινητό. Μόνη λύση το να ξαναπεράσω τη ROM εκτός κι αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ψάχνοντας αυτές τις μέρες το κινητό έχω ενεργοποιήσει τις περισσότερες από τις εφαρμογές της Samsung αλλά δεν έχω κατεβάσει καμία άλλη εφαρμογή η παιχνίδι.Αυτή τη στιγμή στη RAM σε χρήση είναι 830 ΜΒ και ελεύθερα 516.Είναι νορμάλ αυτό;

 

Και σε σχέση με τη "διαχείριση των εφαρμογών" από τις "ρυθμίσεις",θα πρέπει κάθε φορά να πηγαίνω στις εφαρμογές που είναι "σε εκτέλεση" και να τις διακόπτω;

Υπάρχει κάποια από αυτές που πρέπει να τις αφήσω να τρέχουν;

 

Και τι σε πειράζει αν έχεις λίγη μνημη;Χρειάστηκες περισσότερη ;Σου εβγαλε μηνυμα οτι δεν εχεις ελευθερη μνημη για εκτελεση καποιου προγράμματος;

Μην τρελαίνεστε ,αν χρειαστει πιο πολυ μνημη θα κλεισει μονο του εφαρμογες.

Επισης υπάρχει ήδη widget ,διαχειρηση ενεργων εφαρμογων,για να καθαριζεις ram και να κλεινει εφαρμογες.

 

Καλησπέρα. Ξαφνικά στην μπάρα ειδοποιήσεων είχα το μήνυμα ότι η κάρτα μνήμης αποσυνδέθηκε. Έκτοτε, το κινητό δεν τη "βλέπει" καθόλου αν και μπορώ να τη χρησιμοποιήσω κανονικά σε pc μέσω card reader. Δοκίμασα να βγάλω τη μπαταρία και την κάρτα και να τα ξαναβάλω, έκανα εκκαθάριση cache, dalvic cache αλλά τίποτα, η κάρτα δεν φαίνεται στο κινητό. Μόνη λύση το να ξαναπεράσω τη ROM εκτός κι αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε. Ευχαριστώ.

 

αλλη κάρτα δοκίμασες;

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...