Jump to content

Nexus 4 : Unlock Bootloader / Root / Custom Recovery / Factory Image


Gialakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να περασεις κερνελ πρεπει να εχεις custom recovery και root.Οπότε πρεπει να ακολουθησεις τα βηματα για την εγκατασταση τους. Ειναι πιο ευκολο απο οσο φαινεται διαβαζοντας! Μονο εχε υποψιν σου οπως λεω στον οδηγω οτι αν δεν εισαι ξεκλειδωτος ,θα χασεις ολα τα δεδομενα σου. 'καλη επιτυχια.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Το έχω παραγγείλει, οπότε θα το κάνω πριν περάσω οτιδήποτε μέσα.Και κάτι τελευταίο: Ο ίδιος οδηγός ισχύει ακόμα και αν έχει πάρει την αναβάθμιση σε kitkat; Ποιόν κέρνελ θα πρότεινες; Το βασικό μου μέλημα είναι η σταθερότητα. Για να προχωρήσω σε ρουτ πρέπει να ξεκλειδώσω το bootloader; Συγνώμη για τις ερωτήσεις (προφανώς καταλαβαίνεις ότι είμαι άσχετος!)

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο οδηγός λειτουργεί ανεξαρτήτως έκδοσης. Από πυρήνα δεν μπορώ να σου πω πολλά γιατί άλλαξα πριν 3 εβδομάδες και έχω Semaphore 2.0.5 που μου αρέσει πολύ. Για αυτά τα θέματα περνάς και ρωτάς στο θέμα Τροποποιήσεις /Βελτιώσεις για το Nexus 4.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός λειτουργεί ανεξαρτήτως έκδοσης. Από πυρήνα δεν μπορώ να σου πω πολλά γιατί άλλαξα πριν 3 εβδομάδες και έχω Semaphore 2.0.5 που μου αρέσει πολύ. Για αυτά τα θέματα περνάς και ρωτάς στο θέμα Τροποποιήσεις /Βελτιώσεις για το Nexus 4.

 

Πιο γρήγορη απάντηση δε γίνονταν!Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ενώ κάνω κανονικά τα βήματα για να περάσω stock image οταν δίνω την εντολή flash-all.bat μου λέει ότι δεν αναγνωριζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή εκτελεσιμο προγραμμα ή δέσμη ενεργειών. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Ενώ κάνω κανονικά τα βήματα για να περάσω stock image οταν δίνω την εντολή flash-all.bat μου λέει ότι δεν αναγνωριζεται ως εσωτερική ή εξωτερική εντολή εκτελεσιμο προγραμμα ή δέσμη ενεργειών. Καμιά ιδέα;

 

Έχεις ανοίξει παράθυρο εντολών στο directory που είναι το flash-all.bat; Γιατί το μήνυμα που παίρνεις είναι ότι δεν υπάρχει το αρχείο εκεί.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τις πολλαπλές ερωτήσεις, αλλά αν κατάλαβα καλά, για να αλλάξω kernel ακολουθώ όλο τον οδηγό μέχρι το "εγκατάσταση factory image" και μετά φλασάρω τον kernel της επιλογής μου;
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τις πολλαπλές ερωτήσεις, αλλά αν κατάλαβα καλά, για να αλλάξω kernel ακολουθώ όλο τον οδηγό μέχρι το "εγκατάσταση factory image" και μετά φλασάρω τον kernel της επιλογής μου;

 

Σωστός και μετά από εκεί φλασάρεις το ζιπ του κερνελ μέσα από την custom recovery. Προσοχή μπορεί να θέλει να εγκαταστήσεις και το busybox από το play για να μπορείς να τον ρυθμίζεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Σωστός και μετά από εκεί φλασάρεις το ζιπ του κερνελ μέσα από την custom recovery. Προσοχή μπορεί να θέλει να εγκαταστήσεις και το busybox από το play για να μπορείς να τον ρυθμίζεις.

 

Πάνω που είχα αρχίσει να καταλαβαίνω...:) Επειδή σκέφτομαι να εγκαταστήσω τον semaphore, υπάρχει κάποια τροποποίηση να βελτιώνει τα χρώματα (αν και είμαι σε λάθος topic!)

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που είχα αρχίσει να καταλαβαίνω...:) Επειδή σκέφτομαι να εγκαταστήσω τον semaphore, υπάρχει κάποια τροποποίηση να βελτιώνει τα χρώματα (αν και είμαι σε λάθος topic!)

 

Στις τελευταίες σελίδες στις τροποποιήσεις έχει προφίλ χρωμάτων για semaphore και εδώ είναι το thread του στο xda : http://forum.xda-developers.com/nexus-4/orig-development/kernel-semaphore-n4-2-0-0-t2232898

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες σελίδες στις τροποποιήσεις έχει προφίλ χρωμάτων για semaphore και εδώ είναι το thread του στο xda : http://forum.xda-developers.com/nexus-4/orig-development/kernel-semaphore-n4-2-0-0-t2232898

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα, η διαδικασία unlock bootloader κ root είναι ίδια κ για Nexus s;; φυσικά με τα ανάλογα αρχεία.
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η διαδικασία unlock bootloader κ root είναι ίδια κ για Nexus s;; φυσικά με τα ανάλογα αρχεία.

 

Καλημέρα. Ναι είναι ακριβώς ίδια με τα κατάλληλα αρχεία για όλα τα nexus συμπεριλαμβανομένων και των ταμπλετ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι είναι ακριβώς ίδια με τα κατάλληλα αρχεία για όλα τα nexus συμπεριλαμβανομένων και των ταμπλετ.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, καλή συνέχεια!

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα, υπάρχει αντίστοιχος οδηγός για Linux;

 

Τον χρωστάω ακόμα... Αν έχεις Ubuntu ή Ubuntu based μετά το 12.04 έχει adb και fastboot. Εγκατεστησε τα από το software center και μετά δίνεις τις ίδιες εντολές με τα Windows μόνο που πριν γράφεις sudo ./fastboot εντολή ή sudo ./adb εντολή.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τον χρωστάω ακόμα... Αν έχεις Ubuntu ή Ubuntu based μετά το 12.04 έχει adb και fastboot. Εγκατεστησε τα από το software center και μετά δίνεις τις ίδιες εντολές με τα Windows μόνο που πριν γράφεις sudo ./fastboot εντολή ή sudo ./adb εντολή.

χαχα... δεν χρωστάς τίποτα, έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά για Windows σίγουρα.

Fedora τρέχω, λες να έχουν περάσει κ εκεί adb_fastboot; μμ.. θα το κοιτάξω.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πρόβλημα...δοκίμασα όλα τα παραπάνω αλλά παραμένει σε bootloop και το κακό είναι ότι όταν πηγαίνω σε recovery δεν μου εμφανίζει καμία επιλογή.Μόνο το σηματάκι με το android και το θαυμαστικό και μετά από λίγο ξανακάνει restart και μένει σε bootloop.

 

Εννοείτε ότι δοκίμασα το fastboot devices & flash-all.bat αλλά τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα...δοκίμασα όλα τα παραπάνω αλλά παραμένει σε bootloop και το κακό είναι ότι όταν πηγαίνω σε recovery δεν μου εμφανίζει καμία επιλογή.Μόνο το σηματάκι με το android και το θαυμαστικό και μετά από λίγο ξανακάνει restart και μένει σε bootloop.

 

Εννοείτε ότι δοκίμασα το fastboot devices & flash-all.bat αλλά τίποτα

 

Εκεί που είναι στο ρομποτακι με το κόκκινο τρίγωνο πάτα power και volume + ταυτόχρονα και θα σε βγάλει στο μενού. Με λίγη προσπάθεια θα το πετύχεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα...volume up + start στιγμιαία ή συνεχόμενα?

 

Στιγμιαία. Κρατάς power και volume +. Κάνε το λίγες φορές και θα πετύχει.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

οκ,έκανα factory reset/delete alla user data και μετά wipe cache partition...τώρα από που συνεχίζω τον οδηγό?

 

Τι είχες και τι θες να κάνεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Είχα 4.3 και θέλω να περάσω 5.0

Αν στο fastboot devices δεν σου εμφανίζει το serial number τότε πρέπει να δεις την εγκατάσταση των drivers.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...